מדריך הרב קו


פורום תחבורה ציבורית בתפוז מהווה במה פתוחה לכל השאלות האלה. בפורום חברים אנשים רבים שחלקם מהתחום וחלקם לא, אך הידע שלהם לעיתים גדול יותר מהאנשים המוסמכים לענות על שאלות.

בדף זה אני מרכז את השאלות והתשובות הנפוצות מתוך הפורום, אף כי אינני מתחייב שהתשובות נכונות, אני בטוח בכך ב-99%. מטעמי נוחות השאלות והתשובות בלשון זכר.

חדש - מדריך רב קו לסטודנט

מומלץ - אפליקציה בשם רב קו אונליין. מעכשיו טוענים מהנייד (הם לא משלמים לי כדי שאכתוב את זה, אני עושה פרסומת חינם לאפליקציה מצויינת).ש. מה זה רב קו
ת. "כרטיס חכם" המאפשר לנוסע לשלם באמצעותו לנהג במקום באמצעות כרטיסיות הנייר וחופשי חודשי הנייר של פעם. הכרטיס בפריסה ארצית ואמור לאפשר לנוסע להשתמש אצל כל המפעילים באמצעי תשלום אחד בצורה נוחה ויעילה. בכרטיס יש שבב קטן אשר נקלט על ידי מכונת התשלום ברגע שהוא מונח קרוב אליה, ומבצע "ולידציה" של הנסיעה (במקרה של חופשי חודשי) או הורדה של סכום הנסיעה במקרה של ערך צבור. הרב קו כולל בתוכו את הפרופיל של הנוסע ואת ההנחה שנלווית אליו.

ש. מה זה פרופיל?
ת. ישנן כמה אוכלוסיות הזכאיות על פי חוק להנחה בתחבורה הציבורית. אם אתה שייך לאחת האוכלוסיות האלה, ותבוא עם תעודת זהות והאישורים הנדרשים יתוכנת לך בכרטיס הרב קו הפרופיל המתאים ותוכל ליהנות מההנחה. ניתן לטעון עד שני פרופילים על אותו כרטיס.

ש. איזה סוגי פרופילים יש, איזה אישורים צריך ואיזה הנחות הם נותנים?
ת.
 • נוער  - זכאי להנחה של 50% בכרטיסיות ובערך צבור בלבד.  (צריך להציג ת"ז של ההורים עם ספח של שמו עד גיל 16 או ת"ז שלו אחרי גיל 16)
 • קשיש זכאי להנחה של 50% בכל נסיעותיו (צריך להציג ת"ז ותעודת תושב ותיק)
 • סטודנט זכאי ל-50% הנחה בכרטיס חופשי סמסטריאלי או 33% במקרים אחרים, צריך להציג ת"ז ואישור לימודים (ראה הרחבה כאן), 
 • אוכלוסיית רווחה הזכאית ל-33% הנחה על כרטיסיות וערך צבור. (צריך להציג ת"ז ותעודת זכאי)
 • חיילים בשל"ת, חניכי קד"צ, מתנדבים בשירות לאומי/ שירות אזרחי ומתנדבים בשנת שירות - פטור מלא מתשלום, צריך להציג ת"ז ואישור משרד הבטחון או תעודת שירות. (שימו לב שבניגוד לחיילים, אתם כן נדרשים להעביר רב קו).
 • חיילים - החל מאוקטובר 2017 הרב קו משולב בחוגר שלכם. אתם נדרשים להעביר את החוגר בכל נסיעה. אתם נוסעים חינם ומשרד הביטחון משלם את החשבון.
מתי פג התוקף של כל פרופיל?
ת. פרופיל נוער פג ביום הולדתך ה-18 או בסוף שנת הלימודים של גיל 18, פרופיל סטודנט תקף לשנה (עד 01.11) אלא אם כן נאמר אחרת ויחודש רק עם הצגת תעודת סטודנט תקפה או אישור לימודים. של"ת, קד"צ וכו' - בהתאם לתאריך שכתוב על אישור משרד הבטחון, זכאי צריך לחדש כל שנה,  פרופיל קשיש.... טוב, בלי הומור שחור.

ש. למה אני חייב למסור פרטים?
ת. אתה לא חייב. מסירת הפרטים מעניקה את ההנחות המיוחדות וכן מעניקה "ביטוח" על כל מה שהטענת בכרטיס, אם הוא הלך לאיבוד, או נגנב, תקבל כרטיס חדש עם כל הכסף שהיה טעון עליו. (צריך לשלם רק את עלות ההנפקה המחודשת שעומדת על 10 שקל). אם הוא סתם לא עובד תקבל כרטיס חדש ללא כל תשלום נוסף.

ש. ואם אני רוצה להישאר אנונימי?
ת. במידה ואינך רוצה למסור פרטים אתה מוזמן להנפיק רב-קו אנונימי, בעלות של 5 ש"ח בעמדות השירות או אצל נהג האוטובוס. הוא ייטען ללא הפרופיל המיוחד שלך, אבל תקבל את כל ההנחות האחרות שיש בכרטיסיות/ערך צבור.
בכרטיס אנונימי לא נטען לטעון חופשי חודשי אך כן ניתן לטעון חופשי יומי ושבועי.

ש. ואם איבדתי כרטיס אנונימי?
ת. חשוב לדעת שאם הוא הלך לאיבוד, הלך לאיבוד גם כל מה שהיה טעון עליו. המוצא הישר יוכל להשתמש בזה כאילו מצא כרטיסייה או כסף ברחוב.

ש. ומה זה רב קו "חצי אנונימי"
ת. רב קו חצי אנונימי כולל את השם והתמונה שלך, ולכן מאפשר טעינת פרופיל נוער, זכאי, סטודנט או קשיש, אך אינו מקנה את הביטוח מפני גניבה שיש ברב קו רגיל ואינו מאפשר טעינת חופשי שבועי/חודשי.  האמת היא שאני לא הבנתי למה זה טוב. (הגולש יאיר בירן טוען שכן ניתן לטעון עליו חופשי שבועי/חודשי, אני צריך לברר זאת, תודה יאיר).


ש. האם אני צריך לדאוג לפרטיות שלי?
ת. התשובה הרשמית היא שאין צורך לדאוג, המידע מאובטח כמו שצריך, ומובטח שלא ייעשה במידע שום שימוש ברזולוציה של הנוסע הבודד. כלומר, לא יעקבו אחרי אף אחד. המידע שמספק הכרטיס (מספר קו, תחנת עליה, שעה וכו') מצטרף לאינספור משתמשים אחרים ומנותח באופן אגרגטיבי. במשרד התחבורה גם אין אף אחד שמתעניין בך ברמה האישית, אתה יכול להיות בטוח. :-) מצד שני, ייתכן ואם המשטרה תבקש צו בית משפט היא תקבל אישור להוציא מידע ספציפי בהתאם למספר הרב קו שלך (שמשוייך למספר תעודת הזהות שלך), כך שאם יש לך מה להסתיר... חשוב לציין שהרב-קו קיים כבר יותר מעשור וזה כמעט לא קרה. (גולש בתגובות ציין שהוא שמע על פעם אחת שאיתרו בעזרת כרטיס הרב-קו אדם ללא סלולרי).

ש. מה אפשר להטעין על הרב-קו?
ת. על הרב-קו ניתן להטעין עד 8 חוזים שונים. חוזה יכול להיות ערך צבור, כרטיסיה, חופשי חודשי, חופשי יומי, אתה יכול להטעין על הרב קו כרטיסיה של סופרבוס בבית שמש, חופשי חודשי של הרכבת בין בית שמש לתל אביב וערך צבור לנסיעות בגוש דן. כולם על אותו פלסטיק.

ש. מה זה ערך צבור?
ת. ערך צבור הוא חוזה אחד שנותן הנחה כמו של כרטיסייה, אבל בלי הסירבול של הכרטיסיות הישנות. הוא לא מוצמד לקוד תעריף ספציפי אלא מכובד על ידי כולם ללא צורך בטעינת חוזה נפרד לכל אזור. הערך הצבור כבר תקף בכל הארץ, ובמקביל מבוטלות לאיטן הכרטיסיות המסורבלות.

ש. איפה פועל הערך הצבור?
ת. החל מה-01.01.17 ערך צבור פועל בכל הארץ, באוטובוסים של כל החברות, ברכבת ישראל, ברכבת הקלה בירושלים ובכרמלית. נותרו מספר חריגים בודדים:
 • יישובים מעבר לקו הירוק הנהנים גם כך מ"הנחת ממוגן" בגובה 50%, ולכן לא ניתן להשית עליהם עוד הנחה.
 • מוניות שירות, שבשלב זה בכלל לא ידוע האם יש כוונה לקדם פתרון כזה.
ש. איך פועל הערך הצבור?
ת. הערך הצבור למעשה מחליף את הכרטיסייה, אם כי בשלב הביניים הנוכחי במקומות מסויימים שניהם פועלים במקביל. הוא מקנה הנחה זהה לכרטיסיה (20% לנסיעה רגילה, 50% לנסיעת נוער וקשיש) אך במקום הנחה הוא נותן לך יותר מהערך ששילמת. כך שאם קנית ב-100 שקל, הוטען לך על הכרטיס 125 שקל. זה נעשה כדי להקטין את ההתעסקות עם הכסף הקטן שליוותה תמיד את נושא הכרטיסיות.
הערך הצבור נמכר על ידי הנהגים בכפולות של 30, 50 או 100. באפליקציית רב קו אונליין תוכלו לבחור גם סכומים לא עגולים.


ש. יש מגבלה על כמות הכסף שניתן לטעון בערך צבור?
ת. כן, המגבלה עומדת על 400 יחידות ערך צבור, שזה 400 שקל ביתרה. זה משקף מגבלה של טעינה ב-200 ש"ח -  בפרופיל נוער וקשיש וסטודנט מורחב (שמקבלים מה-200 ש"ח, יתרה של 400), ושל קצת יותר מ-300 ש"ח. בפרופיל רגיל.

ש. האם אפשר להיכנס בערך צבור  למינוס?
ת. בארץ לא, אם אין לך מספיק כסף לשלם עבור הנסיעה באמצעות הערך הצבור תיאלץ לטעון אותו אצל הנהג, באפליקציה או לשלם במזומן, יש מקומות בעולם שבהם הערך הצבור מאפשר מינוס קטן (כך שאם חסר לך רק כמה עשרות אגורות ואין לך מזומן עליך לא תיתקע), אבל כאמור, לא בארץ.

ש. האם אפשר לקנות בעזרת הערך הצבור חופשי חודשי?
ת. לא. והסיבה לכך היא מאד הגיונית. כשאתה רוכש ערך צבור אתה בעצם רוכש הנחה על המחיר המלא של הנסיעות (בגובה של 20% לנוסע הרגיל). כאשר אתה רוכש חופשי יומי/שבועי/חודשי אתה גם רוכש הנחה על המחיר המלא של הנסיעות שאתה מבצע (משתנה מאדם לאדם לפי הרגלי הנסיעה שלו, אבל בערך 33% הנחה).  לו  היית רוכש ערך צבור ואז רוכש באמצעותו חופשי חודשי היית נהנה מהנחה כפולה וכמו שאומרים תמיד בפרסומות "אין כפל מבצעים".

ש. מי ביטל את הכרטיסייה שלי?
ת. עקב החדירה המצויינת של הערך הצבור, והקבלה החיובית שלו על ידי הציבור,  כבר החלו במקומות רבים לבטל את הכרטיסיות הישנות, כך שאם הנהג אומר לך "אין אפשרות לרכוש כרטיסייה יותר, רק ערך צבור" אל תופתע.

ש. מה קורה אם המכשיר "לא קורא" את הרב-קו
ת. אם המכשיר מקולקל (ולא קורא אף רב-קו) אזיי האוטובוס מוגדר כמקולקל ולמעשה צריך להיות מושבת. אלה ההנחיות של משרד התחבורה. לנהג אסור להתעקש על תשלום במזומן במקרה זה ולאפשר לנוסעים לנסוע חינם עד סוף מסלולו שם כאמור ישבית את האוטובוס. אם הבעיה היא נקודתית ברב-קו שלך, הנהג ידרוש בכל זאת תשלום במזומן ויבקש שתלך לתקן/להחליף את הרב-קו באחת מעמדות השירות (תהליך פשוט של 5 דקות). אסור לנסוע בלי שנרשם "אישור תשלום" בקופת הנהג.
מומלץ לשמור בארנק גם את קבלת הקנייה. על פי הנהלים קבלה זו תספק הוכחה מספקת, בעיקר אם מדובר בחופשי חודשי, והנהג אמור לאפשר לך לנסוע בלי בעיה, אם כי זה לא תמיד קורה.

ש. איך מתקנים רב קו?
ת. בכל מקרה של בעיה ברב-קו אפשר לגשת למוקדי השירות. לוגו החברה מאחורי הרב-קו מציין היכן הנפקת אותו. לכאורה כל חברה יכולה לתת "שירות תיקונים" או הנפקה מחדש אך עד לאחרונה מרבית החברות הפנו לחברה שבה הנפקת את הכרטיס. בסוף 2015 עברו כל המוקדים מתיחת פנים למוקדי "על-הקו" שבמסגרתו הם כבר יכולים  לטפל בכל הכרטיסים ללא קשר לחברה המנפיקה ולחסוך את ההתרוצצות. בין חברות שונות.

אם נפלת על מוקד שעוד לא שודרג ל"על הקו" אז זה עובד ככה:
במקרה של רב קו "מת" לחלוטין או של אבידה או גניבה, החברה שבה הנפקת תחסום מיד את הכרטיס ותוציא אישור  עם הפרטים שלך, פרטי הכרטיס והחוזים שעליו. היא יכולה להטעין על הכרטיס החדש רק את החוזים שלה והיא תשלח אותך למפעילים האחרים כדי לחדש את החוזים הרלוונטיים שלהם אצלהם באמצעות האישור שקיבלת.
במקרה של רב קו "גוסס" חלק מהמוקדים יצליחו להעביר את כל החוזים לכרטיס חדש וחלק לא וישלחו אותך למפעילים האחרים.
חלק מהחברות מציעות גם שירות ללא הגעה לעמדה (שליחת רב קו בדואר). לרוב זה לוקח שלושה ארבעה ימים.
באתר על הקו גם מצוין שיש לחכות שלושה ימים מהתקלה, האובדן לפני שמגיעים לעמדות השירות.

ש. עולה כסף לתקן את הרב-קו?
חד משמעית לא. אם הרב-קו לא עובד או "עובד בקושי" צריכים בעמדת ההנפקה לתת לך חדש ללא כל עלות. הכוונה היא לבלאי סביר. במקרה של כרטיס רב קו שהושחת (נניח כרטיס גזור או מקולף לחלוטין), יש לחברה מקום לשיקול דעת כן לחייב אותך כאילו כרטיסך אבד או נגנב בעלות 10 שקלים. זוהי חלוקה סבירה של האחריות בין המדינה (שבחרה במערכת טכנולוגית וצריכה לעמוד מאחוריה) לבין הנוסע (שצריך לשמור על רכושו).

ש. איפה ניתן לטעון רב-קו?
ת. בעמדות ההנפקה והשירות, בעמדות הטענה מחוץ לאוטובוס, בתחנות הרכבת, הרכבת הקלה והמטרונית, אצל נהג האוטובוס, באינטרנט ודרך אפליקצייה סלולרית. וכן בעמדות כספונט למשיכת מזומנים.
לנוחותכם, מצאתי באינטרנט באתר "רב-קו" את הרשימה הבאה, שעודכנה ב-25 בינואר 2014, של עמדות הנפקה, ואת הרשימה הזאת באתר משרד התחבורה אשר אני מקווה שתעודכן מעת לעת. הרשימה כוללת 124 עמדות שירות של רב קו ואת שעות הפעילות שלהן והשירות הניתן בהן.
משרד התחבורה עובד על פרויקט האחדה של כל עמדות הרב-קו הן מבחינה ויזואלית והן מבחינת סל השירותים הניתן בכל אחד מהם, לפרויקט קוראים "על הקו"וכבר הושק לו אתר אינטרנט עם חיפוש נוח מאד של עמדות השירות הזמינות במקום מגוריך אך הדרך לסוף הפרויקט עוד ארוכה.
 • באינטרנט
פורום המפעילים הפרטיים  מחלק בעמדות "על הקו" רכיב חומרה למחשב הביתי שנקרא "דונגל" (קורא רב-קו).  בעלות של עשרה שקלים. את הדונגל מחברים ל-USB במחשב ובעזרתו ניתן לטעון את הרב-קו בבית דרך אתר האינטרנט.  מנסיון זה יעיל ונוח.
חברת דן עובדת באותה שיטה בשיתוף פעולה עם חברת hop-on, ניתן לרכוש קורא כרטיסים בעמדה של דן. וניתן לרכוש דרכו רק כרטיסים שנמכרים על ידי דן (זה כולל כרטיסים שמכובדים על ידי כל המפעילים).  הופ-און גם מאפשרת טעינה ללא קורא כרטיסים.
באתר של חברת דן-צפון (המטרונית) אפשר לטעון ללא דונגל. אפשר לטעון גם רב קו רגיל וגם אנונימי. את אישור הקנייה עושים במכונות על רציף המטרונית (בדומה להזמנת כרטיסים לקולנוע או להצגה באינטרנט ואחר כך לקיחת הכרטיסים מהאוטומט או מהקופה לפני תחילת ההצגה).
ברכבת ישראל אפשר לטעון דרך האינטרנט. אבל יש קאץ' - אם לא הנפקתם ברכבת ישראל אז המערכת צריכה להכיר את הכרטיס שלכם. כלומר תצטרכו לפחות פעם אחת לטעון נסיעה (בעזרת ערך צבור) או חוזה כלשהו (חופשי חודשי ודומיו) דרך המכונות ברכבת, הכרטיס שלכם ייכנס למאגר הכרטיסים שהרכבת מכירה ובפעם הבאה שתרצו לנסוע ברכבת תוכלו לטעון דרך אתר האינטרנט.
שימו לב, עליכם לטעון את הנסיעות לפחות 45 דקות לפני הנסיעה, כשתניחו את הרב קו על שער הרכבת הטעינה תעבור לרב קו, ושנייה אחר כך גם תרד הנסיעה והדלת תיפתח. (כמו במטרונית אבל קצת יותר משוכלל). באתר יהיה לכם גם אזור אישי עם היסטוריית הנסיעות שלכם.
 • דרך אפליקצייה סלולרית
ravkavonline
חברת הופ-און הפועלת בשיתוף עם דן הכריזה על כך ואפשר לקנות דרך האפליקציה את כל החוזים שמוכרת חברת דן.
פורום המפעילים הפרטיים השיק את אפליקציית  ravkav-online שפועלת בצורה נהדרת וחלקה ומומלצת על ידי בחום. קיימת רק באנדרואיד

 • בעמדות כספונט

אם ברצונכם לרכוש באינטרנט, אבל לא בא לכם לקנות קורא כרטיסים, אתם יכולים לטעון דרך אתר רב קו אונליין באמצעות מספר כרטיס בלבד, ואז ללכת לכל אחד מעמדות משיכת המזומנים של כספונט הפזורות בארץ, להכניס את הרב קו ולהשלים את הטעינה.


ש. מה עם מרכז שירות ארצי נורמלי?
ת. עובדים על זה...

ש. האם יש חברה שבה כדאי לעשות רב קו יותר מאחרות?
ת. ככלל עדיף לעשות רב קו בחברה שאיתה אתה נוסע הכי הרבה, במקרים של תקלה/אובדן החברה הזו תוכל לשחזר לך את הכרטיס שלך עם החוזה שהכי חשוב לך באותו רגע בלי בעיות,  גם סביר להניח שעמדת השירות של החברה הזו הכי קרובה לביתך.
אבל אם אין לך חברה מועדפת כזו, אולי תשקול לעשות רב קו ברכבת ישראל, משתי סיבות:
א. אתה יכול למלא את המידע באינטרנט והרב קו יישלח לביתך,
ב. אתה יכול לבדוק את הסטטוס של הכרטיס שלך באינטרנט.
למען ההגינות נציין כי גם חברת קווים מציעה שליחת רב קו חדש בדואר
עדכון נובמבר 2015 - ככל שמתקדמת פריסת עמדות שירות "על-הקו" יורדת החשיבות לבחירת החברה שעימה תעשה את הרב-קו, אך אני משאיר את ההמלצה לעשות את הרב קו עם החברה שאתה נוסע איתה הכי הרבה.

ש. האם ילדים יכולים להנפיק לעצמם רב-קו?
ת. לא, עד גיל 16 אתה חייב לבוא עם אבא או עם אמא, ושיביאו איתם את תעודת הזהות שלהם עם הספח שבו אתה רשום. מעבר לגיל 16 תוכל להנפיק לעצמך רב-קו, אבל בתנאי שתנפיק לעצמך קודם תעודת זהות ותבוא איתה.

ש. יש לרב קו תאריך פג תוקף?
ת. כן מסתבר שיש תוקף של 8 שנים. והתוקף הוא לפרופיל. כלומר, גם אם החלפת כרטיס במהלך התקופה, והכרטיס לא בן 8, 8 שנים אחרי שהנפקת את הרב קו הראשון תאלץ לקפוץ ולחדש.

ש. מה קורה כשהפרופיל שלי פג תוקף?

 • נוער - פרופיל נוער פג תוקף ביום הולדתך ה-18. אם הוא חל לפני תום שנת הלימודים תוכל לגשת עם אישור לימודים מבית הספר ותעודה מזהה לעמדת רב קו ולהאריכו עד סיום שנת הלימודים. ביום שבו הוא נגמר הפרופיל הופך אוטומטית לרגיל וכל הכרטיסיות/ערך צבור שקנית עם הנחת נוער כבר לא יהיו תקפות ולכן חשוב לא להישאר עם "סטוק" אלא לגמור הכל לפני פג התוקף (במקום לרוץ ולנסות להשיג זיכוי שזה מסובך ומעצבן). עדכון ניתן להמיר ערך צבור כלוא מפרופיל נוער/סטודנט לפרופיל רגיל באתר ובאפליקציית רב קו אונליין
 • חינוך מיוחד - תלמידים במוסד לחינוך מיוחד על פי חוק חינוך מיוחד זכאים להנות מפרופיל הנוער עד גיל 21. ואז זה יהפוך לפרופיל רגיל.
 • סטודנטים - אותו דבר. פרופיל סטודנט תקף לשנה וניתן להאריכו עם הצגת אישור לימודים עבור השנה הבאה (יש עמדות בקמפוסים בתחילת השנה), אם לא הארכתם בזמן אז הוא יהפוך לפרופיל רגיל ולא תוכלו להשתמש בכל מה שטענתם בעזרת הנחת הסטודנט. אם זו שנתכם האחרונה כסטודנטים חשוב לא להיתקע עם "סטוק" של ערך צבור/כרטיסיות - עדכון: ניתן להמיר ערך צבור כלוא מפרופיל נוער/סטודנט לפרופיל רגיל באתר ובאפליקציית רב קו אונליין
 • זכאי - כנ"ל, הפרופיל יהפוך אוטומטית לרגיל ולא תוכלו להשתמש במה שרכשתם עם הנחת הזכאי. לא להיתקע עם סטוק של ערך צבור/כרטיסיות. אחד המגיבים פירט שלפחות ברכבת, פרופיל זכאי ניתן עם הצגת תעודת נכה ותקף לשנה וחצי. בלבד, ללא קשר לתאריך התפוגה של תעודת הזכאי שמנפיק משרד התחבורה (שמתחדש כל שנתיים).
 • של"ת וכו' - פשוט לא תוכלו יותר לנסוע חינם מעבר לתאריך שננקב בהתאם לאישור משרד הבטחון/תעודה שהבאתם בהתחלה.
 • פרופיל רגיל, וכנראה גם קשיש. אחרי 8 שנים יפוג תוקף הפרופיל ותצטרך לגשת לעמדת רב קו כדי להוציא כרטיס חדש עם פרופיל מעודכן.
ש. איך עובד נושא כרטיס המעבר?
ת. במטרופולינים הגדולים בלבד (גוש דן, חיפה ירושלים ובאר שבע) מונהג כרטיס מעבר של 90 דקות באמצעות הרב קו, אם עלית על אוטובוס נוסף בפרק זמן זה, אינך נדרש לשלם שוב. כך המעבר המבוצע (אשר פוגע בתחושת השירות) לפחות לא מלווה בקנס כספי.  המעבר בתוקף רק כל עוד שילמת על הנסיעה בכרטיס חכם (כרטיסיה או ערך צבור).

ש. ואיך עובד החופשי יומי/שבועי/חודשי החדשים
ת. משרד התחבורה פרסם מפות של מטרופולינים מורחבים עם שלוש טבעות, ולראשונה נוספה לרשימת המטרופלינים גם באר שבע. באזורים אלה תוכלו לרכוש חופשי יומי/שבועי/חודשי בהתאם לצרכיכם במחירים זולים מאי פעם לשטחים כאלה גדולים.  באתר הרפורמה יש גם מחשבון.

ש. ומה זה "חופשי גמיש"?
ת. חופשי גמיש הוא סוג מסוים של חופשי חודשי, התקף ל-30 יום מיום הקניה. אם קנית אותו בעשירי לחודש לדוגמה, ומדובר בחודש של 30 יום, אז הוא מספיק לך עד ה-9 לחודש הבא.
ניתן לרכוש אותו בתחנות הרכבת, ואז הוא יכובד על ידי נהגי האוטובוסים, אך לא ניתן לרכוש אותו אצל נהגי האוטובוסים. כמו-כן ניתן לרכוש אותו דרך אתר או אפליקציית רב קו און-ליין ובקרוב גם דרך הופ-און.

ש. ומה זה ערך צבור גמיש?
אפליקציית רב-קו אונליין מאפשרת לך לבחור את סכום הכסף המדויק שברצונך לטעון, ולא מגבילה אותך לכפולות של 30,50,100. זה יעיל למי שלא רוצה להיתקע עם יתרה על הכרטיס, או למי שמחשב בדקדקנות את הוצאות כרטיס האשראי שלו.

ש. יש לי ערך צבור, מה לעשות במקרה של מעבר בין שני קווים בקודים שונים (בתוך גוש דן)
ת. לפני שתשים את הרב קו על המכשיר, צריך להגיד לנהג את יעד הנסיעה הסופי ולבקש ממנו להוריד את המחיר בהתאם, לדוגמה. אם עלית על קו פנימי ברעננה ויעדך תל אביב, בקש מהנהג להוריד את את המחיר של תל אביב כבר בנסיעה בקו הפנימי (9.30 נכון לכתיבת שורות אלה) הנהג בקו הבא יראה "נסיעת מעבר" עד תל אביב. אם לא תעשה זאת, הנהג יוריד 5.90 (מחיר פנימי ברעננה) והנהג של הקו שמקשר בין רעננה לתל אביב יוריד לך 9.30 נוספים. במקרה לא נעים יותר הוא יראה נסיעת מעבר וייתן לך לנסוע איתו עד גבול תל אביב שם הוא יקרא לך לשיחת בירור שבסופה תשלם עוד 9.30. לכן חשוב להגיד את היעד לנהג בנסיעה הראשונה מראש.

ש. ואיך משלמים בקווים שבהם מותר לעלות מכל הדלתות?
ת. ראשית חשוב לציין שהחזון הוא שבכל הקווים העירוניים תוכלו לעלות מכל הדלתות, ושהנהג לא יתעסק כלל עם תשלום. בינתיים האפשרות קיימת על קווים נבחרים בגוש דן, ירושלים וחיפה ובכל השירות בבאר שבע.
על האוטובוס מפוזרים "ולידטורים", או בעברית "מתקפים". אתה עולה לאוטובוס מכל דלת, מוצא את המתקף הקרוב אליך, מעביר את הרב-קו (עליו טענת מראש חוזה חופשי או ערך צבור) ושומע ביפ קטן וחמוד מלווה באור ירוק.
על המסך יופיע החיוב שלך (אם זה בערך צבור) או התיאור של כרטיס המנוי שלך (חופשי חודשי גוש דן מורחב לדוגמה).
חובה לתקף בכל נסיעה, אחרת צפויה לך שיחה לא נעימה עם הפקח ואולי אף קנס.

ש. אבל אם יש לי חופשי יומי/שבועי/חודשי - למה אני צריך לתקף בכלל? כבר שילמתי!.
ת. המפעילים אחראים על גביית הפדיון מהמדינה, ומקבלים תמריץ על כל נסיעה שמבוצעת דרכם, זו הסיבה שהם רוצים שתתקף, המדינה משתמשת במידע כדי לדעת איזה אוטובוסים עמוסים ואיזה דלילים, וזו הסיבה שאתה תרצה לתקף (שלא יבטלו לך את הקו בגלל מידע שגוי), ואת הפקח זה לא מעניין, כתוב בכל מקום שחובה לתקף כל נסיעה ואם לא עשית זאת, אפילו אם יש לך חופשי חודשי בתוקף, אתה חשוף לקנס. אגב, זו פרקטיקה מקובלת בכל העולם וזה באמת מאמץ קטן מצדך, אז אנא.

ש. אם יש לי ערך צבור, ואני רוצה "לעבור אזור" - אפשר לבחור את זה בולידטור כשאני עולה בדלת האחורית?
ת. כן, כמובן. בדרך כלל על מסך המגע של הולידטורים יש שני כפתורים:
האחד, אם אתה רוצה "לרבקו" על חבר שלך, תוכל לבחור יותר מנוסע אחד.
השני, אם תרצה לבחור קוד גבוה יותר (קוד 4 ולא קוד 2 בחיפה, קוד 44 ולא קוד 42 בגוש דן וכו').
אם אתה נוסע נגיד, מתל אביב לרעננה (קוד 44), וקטע הנסיעה הראשון שלך הוא בקו עירוני עם עלייה כל בדלתות, אז לפני שאתה שם את הרב קו תלחץ על "בחר קוד", ותבחר את קוד 44. ורק אז תשים את הכרטיס. (רק כך תוכל לעלות על האוטובוס הבא עם מעבר בלי בעיות). (הערה קטנה, משום מה בביצי התיקוף של אגד זה לא עובד טוב, מומלץ לגשת לנהג ולבקש ממנו שיוריד לך את הקוד המתאים).

ש. ומה אם הולידטור (המתקף) לא עובד.
ת. לצערי, בעיקר באגד זה קורה הרבה.
אם שום מתקף לא עובד (תקלת תקשורת), באגד ובקווים אחרים עם גישה לנהג, תלך לנהג ותתקף אצלו, וגם אם אצלו לא עובד אז אתה פטור מתשלום (והנהג צריך להשבית את האוטובוס בסוף הנסיעה). בקווים בלי גישה לנהג כמו קו 1,189 של דן אז אתה פטור מתשלום. (רק אם כולם לא עובדים).

ש. מה זה חישוב פער אינקרימנטלי?
ת. קיים פיצ'ר שבו במקרה ועלית על קו אוטובוס שחוצה את גבולות האזורים (נניח מרעננה לתל אביב), ושילמת רק 5.90, והנהג קרא לך לשיחת בירור אחרי מעבר הגבול וביקש ממך לשלם את הפער ל-9.30, הנחת כרטיס הרב-קו תוריד רק את הפער. כנ"ל אם הנהג לא קרא לך לשיחת בירור, אך ירדת בתל אביב ועלית על אוטובוס אחר.
לטעמי עוד חסר הנושא של הורדת הפער בלבד במקרה שאתה ששילמת קוד נמוך ואז עליתי על אוטובוס בקוד גבוה (שילמת 5.90 על פנימי ברעננה ואז עלית על אוטובוס מרעננה לתל אביב בעלות 9.30). אם זה קרה לך תאלץ לשלם פעמיים וחבל.

ש. האם יכולים להיות לי שני ערך צבור על הכרטיס?
ת. על כל כרטיס אפשר לטעון שני פרופילים שונים, ולכל פרופיל יכול להיות ערך צבור, אך מעבר לכך לא אמור להיות יותר מערך צבור אחד.
מעשית יש כנראה איזה באג ולפעמים נוצרים שני ערך צבור ואז זה מייצר הרבה בעיות. לדוגמה, אם בטעות יש לך שני ערך צבור אז באגד הכרטיס שלך פשוט נחסם לשימוש... יש ללכת לעמדת שירות ולסדר זאת.

ש. האם אני יכול להטעין מראש כמה כרטיסיות על הרב-קו.
ת. כן, ניתן להטעין כרטיסיות זהות על הרב-קו וכך להקטין את התדירות שבה שולפים מזומן מהכיס, זאת כמובן כל עוד יש מקום פנוי על הכרטיס (עד 8 חוזים, זוכרים). חשוב לדעת שבמקרה זה פתקית המידע שתקבלו מקופת הנהג עם כל העברה של הכרטיס, תכלול רק את הכרטיסייה ממנה ירדה הנסיעה. כלומר אם הטענתם שתי כרטיסיות של 5 ניקובים. יש לכם לכאורה 10 ניקובים טעונים בכרטיס, אך על פתקית המידע תראו "יתרתך 4, יתרתך, 3, יתרתך 2... ורק כאשר הכרטיסייה מתרוקנת והחוזה מסתיים ולמעשה נמחק מהרב-קו (ייתרתך 0), תראו בנסיעתכם הבאה שוב ייתרתך 4, ייתרתך 3, יתרתך 2...
שימו לב שכרטיסיות הן זן הולך ונעלם ובסוף כולן יוחלפו בערך צבור.

ש. האם אני יכול "לנקב" על חבר בכרטיסיה או בערך צבור.
ת. כן ולא. כלומר אם אתה רוצה לנקב על חבר כדאי מאד שתגיד את זה קודם לנהג ואז הוא יקליד קודם במכשיר "כפול 2" ורק אז יבקש ממך להניח את הכרטיס על המכשיר. אם שכחת להגיד לנהג והמכשיר הוריד לך נסיעה אחת, הוא חסם את עצמו מהורדה נוספת (כדי למנוע מצב שאנשים מעבירים בטעות פעמיים) והחבר יאלץ לשלם על עצמו. בכל מקרה החבר צריך להיות באותו פרופיל כמו שלך, כלומר נער לא יכול לנקב על אביו, גם אם הוא נראה צעיר או קשיש. הכרטוס הכפול עובד רק בפרופיל רגיל ובפרופיל נוער ולא בפרופיל סטודנט וקשיש.

ש. האם אני יכול לתת את הכרטיס שלי למישהו אחר שישתמש בו?
ת. רשמית הכרטיס הוא אישי ואינו ניתן להעברה. על הכרטיס טעון הפרופיל שלך בזכות העובדה שהצגת את התעודות המתאימות בעד הנפקתו. לנהג אין את היכולת לדעת שאתה נער, סטודנט, או קשיש.
אבל, בעקבות תלונות רבות מהציבור, הגמיש משרד התחבורה ביולי 2017 את הכללים. בשימוש בערך צבור בלבד, ניתן להעביר את הכרטיס למישהו אחר עם פרופיל זהה לשלך. כלומר נער יכול להעביר לנער אחר, קשיש לקשיש אחר וכו'.
שימו לב, זה לא תקף לחודשי יומי/שבועי/חודשי אלא רק לערך צבור.

ש. ומה אם בטעות נוקב לי פעמיים, או ירד ערך צבור פעמיים?
בתגובה לעמוד זה כתב גולש אנונימי כי למרות מנגנוני הבטיחות, זה קרה לו פעם אחת בדן, הוא שלח את שתי הקבלות למרכז שירות הלקוחות וקיבל החזר כספי (בדמות זיכוי לטעינה הבאה). 

ש. האם הנהג מחויב להוציא לי פתקית כל פעם כשאני מעביר כרטיס?
ת. אם שילמת במזומן (עבור נסיעה בודדת, כרטיסיה, ערך צבור או חופשי חודשי) אז חד משמעית כן. גם התירוץ של "נגמר הנייר" לא מתקבל. זוהי קבלה לכל דבר שעליה אתה גם יכול להזדכות מול המעסיק שלך.
אם העברת כרטיס שעליו כבר מוטען חופשי יומי, חופשי שבועי, חופשי חודשי או חופשי סמסטריאלי אז התשובה היא חד משמעית לא.
אם העברת כרטיס שעליו כרטיסיה או ערך צבור אז אתה אמור לקבל פתקית, שעליה מפורט החוזה שהטענת והיתרה שלך. זהו מצב זמני עד שיבשילו שירות הלקוחות, אתר האינטרנט ואתרי הטעינה מחוץ לאוטובוס (שיוכלו לספק גם מידע).
אם אתה מבצע מעבר, במסגרת ה-90 דקות אז אתה לא אמור לקבל פתקית, לצערי מטרופולין לא שמעה על זה וסתם מבזבזת נייר...

ש. ומה הקטע עם סיטיפס? איך לעבור בשלום נסיעה ברכבת הקלה בירושלים?
ת. מכונות הכירטוס של סיטיפס כל כך איטיות ומסורבלות שזה מרגיש כמו לא פחות מיריקה בפרצופו של הציבור. אם צלחתם אותם, ויש לכם כרטיס נסיעה ביד או רב קו טעון, אתם נדרשים להעביר אותו בולידטור (מכשיר תיקוף, חבר של טרמינייטור) שנמצא בכניסה לכל קרון. אנא הקפידו על זה. (בעלי כרטיסיות, ההעברה בכניסה לקרון נועדה לאפשר לכם ליהנות מה-90 דקות באופן מלא, אולי ההיגיון הזה קצת יקל עליכם).
אז אנא, אל תשכחו לתקף, כי אפשר להתלונן על חוסר הרגישות של הפקחים עד מחר, אבל לקבל קנס של 180 שקל זה לא נעים, בעיקר אם לא התכוונת לגנוב נסיעה אלא סתם שכחת לעשות ביפ.
ברכבת הקלה מכבדים ערך צבור אך עוד לא מוכרים אותו. אם יש ברב-קווכם ערך צבור פשוט תיכנסו לקרון ותעשו ביפ בולידטור. לא צריך לעבור במכונה.

ש. ואיך משלמים במטרונית בחיפה?
ת. כדי לענות על כך אני מצרף סרטון הסברה נחמד וברור, לרוע המזל אין בו תשובה לשאלה מה לעשות כאשר מכשירי הכירטוס או התיקוף לא פועלים. מצב שכיח מדי בתחנות המטרונית.

ש. ואיך משלמים ברכבת ישראל?
ת. אם יש לך חופשי יומי/שבועי/חודשי פשוט תעבור בקרוסלה, אם יש לך ערך צבור תעבור קודם במכונות, שים את הרב קו במקום המיועד, תבחר את היעד שלך ותלחץ על "טרום תיקוף ערך צבור". הבקשה תירשם והכסף יירד ברגע שתעבור בקרוסלה.

ש. האם חופשי חודשי בתל אביב תופס גם בירושלים? הרי הם באותו מחיר
ת. לא! אמנם נכון שהשוו את המחירים של נסיעה עירונית רגילה בתוך המטרופולינים הגדולים, אך אם תסתכלו בפתקית שתקבלו מהנהג תראו שמדובר בשני קודי מחיר שונים ש"במקרה" כרגע מייצגים אותו מחיר. זה לא במקרה, והכוונה העתידית היא אכן לפשט את כל מערך התעריפים, לאחד קודים ואולי אף לאפשר "חופשי חודשי ארצי" אבל בינתיים, זה עוד לא אפשרי ומי שנוסע הרבה גם בתוך גוש דן וגם בתוך ירושלים או חיפה, נדרש להטעין על הרב-קו שלו חוזה נפרד לכל מטרופולין.

ש. ואם לא שילמתי/תיקפתי ועלה פקח?
כל נוסע חייב לשלם עבור נסיעתו. יתרה מכך, כל נוסע שקנה כרטיס מנוי (חופשי חודשי, או סמטריאלי) חייב לתקף את נסיעתו. חשוב לציין שהמפעיל מקבל תמריצים שונים לעלייה במספר הנוסעים ולכן אם תיקפתם אז גם המפעיל מרוויח עליכם איזה שקל או שניים, וגם משרד התחבורה רואה כמה האוטובוסים מלאים ומחליט איפה צריך להוסיף נסיעות (ואז תרוויחו שירות יותר טוב).
אם לא שילמתם או תיקפתם, או שהתחזיתם לנוער או כל בעיה אחרת ותפסו אתכם, אז תיאלצו לשלם קנס מוגדל של בין 75 ל-180 ש"ח. פירוט תוכלו לקרוא כאן.

ש. מה הקטע של הרפורמה החדשה בתעריפים?
ת. משרד התחבורה השיק שלושה סוגים של כרטיסים (חופשי יומי, חופשי שבועי, חופשי חודשי) התקפים לאזורים גיאוגרפיים מורחבים בשיטת הטבעות מסביב לכל מטרופולין. הרפורמה כוללת מספר רב של חידושים:
 • א. החופשי יומי תקף מתחילת השירות ולא רק מ9 בבוקר.
 • ב. חופשי שבועי (לפני זה לא היה)
 • ג. החופשי חודשי משולב עם רכבות ואוטובוסים באופן מלא.
הכוונה הייתה לבטל הסדרים ישנים, וגם לתקן את המחיר הרגיל לנסיעה לפי אותה שיטה, אבל בפועל הוחלט בסוף שהסדרים זולים יותר שהיו קיימים לפני הרפורמה לא יבוטלו, והוחלט לדחות לזמן לא ידוע את תיקון המחירים הקטלוגיים (עלות כרטיס בודד), כך הרפורמה אמנם מוזילה מאד להרבה אנשים את עלויות הנסיעה, אבל פישוט התעריפים לא הושג.
יש מחשבון פשוט ממוצא ליעד באתר הרפורמה. ותוכלו לקרוא גם את מה שכתבתי כאן.
במקביל גם הוחלט על הנחה כלל רוחבית של 14.5% במחירים שנכנסה לתקוף בפברואר 2016, וזה בלי קשר לרפורמה.

ש. ומה ההבדל בין חופשי חודשי ל"גמיש 30"
ת. הרכבת מוכרת את החופשי חודשי שלה בצורה שונה מהאוטובוסים.
באוטובוסים אתה קונה חופשי חודשי שתקף מה-01 לכל חודש ועד סופו. אתה יכול לרכוש אותו קצת לפני ה-01 לחודש אבל הוא יהיה תקף רק מהראשון.
ברכבת אתה קונה כרטיס שתקף ל-30 יום מהיום שקנית אותו.
לכל שיטה יתרונות וחסרונות משלה (אני מעדיף את החופשי גמיש), אבל בזכות הרפורמה, אתה יכול לקנות ברכבת חופשי גמיש ולהשתמש בו באוטובוסים, או לקנות באוטובוסים חופשי חודשי ולהשתמש בו ברכבת.
עדכון מאי 2017 - ניתן לרכוש חופשי גמיש, שיהיה תקף גם לרכבות וגם לאוטובוסים, גם באפליקציית רב קו אונליין ובקרוב גם בהופ-און.


ש. האם יש אפליקציה לרב קו? זה הרי אמור להיות בחזית הטכנולוגיה.
ת.   כן - איגוד המפעילים פיתח אפליקציה בשם רב קו אונליין. אחרי הרשמה קצרה תוכלו גם לראות מה יש לכם על הכרטיס וגם לקנות חוזי נסיעה.
זה נהדר, אבל זה פועל רק על מכשירים שיש בהם שבב NFC. יש אותו ברוב הסמארטפונים החדשים. האפליקציה עובדת טוב אבל לפעמים צריך לשחק די הרבה עם הכרטיס עד שזה עובד. (מפתח האפליקציה טוען שזה קשור לאיכות הכרטיס). לידיעתכם באייפון, וגם בחלק מהמכשירים של אנדרואיד אין את תקן NFC. במכשירים אחרים הוא קיים אבל הוא רדום, כלומר לא פועל מעצמו וצריך לדעת איך לעורר אותו.
ולמי שתוהה בנוגע לאבטחה. לרב קו יש מידע מוצפן ומידע לא מוצפן (המידע שמשודר לקופת הנהג לצורך תשלום). האפליקציה קוראת רק את המידע הלא מוצפן בדומה לקורא הכרטיסים של המבקר באוטובוס או ברכבת.
בנוסף קיימות שלוש אפליקציות פרטיות שמספקות רק מידע על הנסיעות האחרונות שביצעתם ועל החוזים הטעונים בכרטיס
"רב קו" של נדב מוס
רב-קו של יאשה צ'ריקובסקי
רב-קו של לירן כהן

ש. והאם ניתן לשלם עם מספר הרב קו שלי באמצעות אפליקציה, או להניח את הטלפון החכם במקום את הכרטיס? ת. באופן גורף התשובה היא - עדיין לא. אך בהחלט זהו אחד הכיוונים שמפתחים. הסנונית הראשונה היא אפליקציה בשם hop-on שמריצה כרגע פיילוט עם מספר חברות ואפילו מנסה כבר להתרחב לאנגליה ופולין. עם הופ און אתם יכולים פשוט לצלם ברקוד והיא תחייב אתכם. מאחר ולא ניסיתי אותה אני לא יודע אם היא עובדת או לא ואשמח לדיווחים מהשטח. בפרס היא כבר זכתה.

ש. ומה הקטע של הולידטורים בדלת האחורית?
ת. משרד התחבורה מרחיב את היכולת לעלות ולרדת מכל הדלתות, כדי לחסוך זמן קליטה יקר בתחנות עמוסות. אם אתם עולים מאחורה, אל תשכחו לעשות ביפ, כי במקביל משרד התחבורה גם הגדיל את כמות הפקחים ונתן להם יותר סמכויות.

ש. למה עליה בדלת האחורית ותשלום בערך צבור עובדת אחרת באגד ובדן?
ת. שתי גישות שונות.
בדן אתה יכול לשים את הכרטיס וזה יוריד לך את קוד המחיר השכיח ביותר, גם אם זה לא מה שאתה רוצה. אם אתה רוצה שיירד קוד אחר אתה צריך ללחוץ קודם על הכפתור במסך עם הקוד המתאים ורק אז להניח את הרב קו.
באגד, מסיבות השמורות עימם, אתה יכול לשלם בדלת האחורית רק את הקוד הרגיל לנסיעה פנימית, אם חפצה נפשך בנסיעה ארוכה יותר (קוד 44) תיאלץ לכתת דרכך לנהג ולשלם דרך הקופה שלו.


ש. מה נותן פרופיל סטודנט? 
ת. פרופיל הסטודנט הוא המצאה חדשה יחסית שמנסה למשוך את ההנחה המסיבית שמקבל הנוער (50%) גם לתקופה הסטודנטיאלית. מתוך הבנה שגם עיכוב בקניית הרכב בכמה שנים תוך חסכון כספי לשנות הנישואין העליזות יהיו מצויינים גם לסטודנטים וגם לכלל המשק.
ניתן ליישם פרופיל סטודנט על הרב קו בהצגת תעודת סטודנט (ובשנה הראשונה אישור לימודים) והוא מקנה אוטומטית הנחה של 33% בנסיעות עירוניות ובנסיעות בינעירוניות קצרות (עד קוד 16) ו-30% הנחה בנסיעות בינעירוניות ארוכות יותר. לרבות הקו לאילת.

ש. איך ועל מה מקבלים זיכוי?
ת. לא על כל דבר ניתן לקבל זיכוי, ולא כל בקשת זיכוי שלך נראית טריוויאלית באמת מצדיקה זיכוי.
שני המקרים הוודאיים שבהם מגיע זיכוי הם אלה:
1. נהג שטעה והטעין/הוריד לך משהו לא נכון.
2. מקרים של סיום סטטוס בכרטיס.

ש. מה באמת קורה שמסתיים סטטוס נוער או סטודנט?
ת. (מאתר אגד) כאשר מסתיים סטטוס הכרטיס שברשותך (סטודנט, נוער, זכאי וכדו') נחסמת אוטומטית האפשרות להמשיך ולהשתמש בחוזים הטעונים בכרטיס. אם אין כוונה לחדש את הסטטוס יש לגשת להגיע לאחת מעמדות "על הקו" של משרד התחבורה ולפתוח פנייה לזיכוי היתרה בכרטיס (יש להגיע לעמדה עם תעודת זהות, רישיון נהיגה או דרכון). במידה והכרטיס טעון בחופשי חודשי - יש לסיים את תקופת השימוש בכרטיס החופשי חודשי ורק לאחר מכן להגיש בקשה בעמדת הרב קו. זיכוי יינתן רק עבור חוזי כרטיסיות המוטענים על הרב-קו, לא יינתן זיכוי עבור כרטיס חופשי חודשי.

ש. ואם קניתי חופשי חודשי ואחרי שבועיים החלפתי מקום עבודה?, או קניתי כרטיסייה ולא ניצלתי אותה עוד הסוף כי עברתי דירה? או טענתי 100 ש"ח בערך צבור אבל לפני שהוא נגמר  החלטתי לקנות אוטו?
ת. במקרים כאלה לא מגיע החזר, ביצעת החלטה לא נכונה, או שהשתנו תנאים בחיייך שאינם קשורים למשרד התחבורה. ואתה נאלץ לספוג את העלות של זה. 


ש. מהו הנוהל לקבלת החזר כספי?

ת. במקרה של אובדן, נזק, גנבת רב-קו אישי יש לפנות לאחת מעמדות ההנפקה עם תעודת זהות, רישיון נהיגה או דרכון. פנייתכם תועבר למחלקת פניות הציבור של החברה הרלוונטית לבדיקת היתרה בכרטיס. במידה ויתרתכם חיובית - ישלח הזיכוי ישירות לכתובתו של בעל המנוי. אגד גם מוסיפה שהזיכוי ממנה ישלח בסמס לטלפון הנייד של בעל הכרטיס או לכתובתו.  אני מקווה שהסמס מסביר כיצד לפדות את הזיכוי אבל סביר שזה אומר כיתות רגליים לקופת אגד היכנשהו.

ש. וואו, זה נורא מסורבל, למה מדיניות הזיכויים לא פשוטה יותר?
ת. עובדים על זה... וברצינות. נכון להיום עמדות על הקו עוד לא מוסמכות לתת את הזיכוי, משרד התחבורה הגדיר לצוות המסלקה את הפרויקט הזה בעדיפות עליונה. וכשיסתיימו כל החסמים הטכנולוגיים תוכלו גם לבקש זיכוי בעמדת על הקו וגם לקבל אותו שם. ועם קצת תחכום אפילו באותו מפגש. (כיום נאלצים להמתין לפחות 72 שעות מרגע הבקשה על זיכוי ועד לבדיקתו כדי לוודא שכל הדיווחים על השימוש ברב קו נפרקו ממחשב האוטובוס למחשב המרכזי).

ש. מה קורה אם רוצים לשנות חוזה שהוטען בכרטיס?

ת. לא ניתן לשנות חוזה שהוטען בכרטיס. אבל תשמחו לשמוע שעובדים על דרך להמיר כרטיסיות לערך צבור, תעקבו אחרי הפרסומים.

ש. האם ניתן לקבל חשבוניות מס על כל הטעינות של הרב קו שלי?
גולש אנונימי ציין בתגובה לעמוד זה שהוא פנה במייל לשלוש חברות בסוף שנה וביקש לקבל חשבונית מס על כל הטעינות שביצע באותה שנה ולהפתעתו נענה בחיוב ותוך מספר ימים קיבל את חשבונית המס בדואר. אמנם יש לפנות בנפרד לכל חברה שבה נסעת, אבל טוב לשמוע שיש גם חוויות טובות בשירות הלקוחות.

זו רק ההתחלה, כמובן שאעלה עוד נושאים ובעיקר הצפות באגים שחוזרים על עצמם בהמשך.

התגובות במדריך הפכו לבמה לשאלות ותשובות, אך כנראה יש איזו מגבלה מצד בלוגר על כמות התגובות
כדי שאוכל להמשיך לתת מענה אני מוחק את כל התגובות מ-2013-15. עמכם הסליחה.

215 תגובות:

 1. אנונימינובמבר 06, 2016

  לא מזמן הטענתי על הרב קו חוזה חופשי יומי לאזור שלי, באמצעות מכונה אוטומטית באחת מתחנות הרכבת.
  בסיום ההטענה המכונה לא הוציאה פתקית/קבלה/חשבונית כלשהי. האם זה תקין?
  אם אני זוכר נכון במהלך אישור הפעולה אפילו היה כתוב על המסך משהו בנוסח "אנא המתן לאישור/הדפסה" ואפילו נדלק האור בתא בתחתית המכונה, אך כאמור לא יצאה כל פתקית.
  אמנם לא הייתה לי אף בעיה טכנית בניצול החוזה אך ציפיתי שתהיה לי לפחות דרך פיזית להוכיח לפקח ברכבת במידת הצורך. או שלפקח יש אפשרות שאני לא יודע עליה לבדוק את תכולת הרב קו שלי?

  השבמחק
  תשובות
  1. א. זה אכן לא תקין שלא קיבלת קבלה על תשלום במזומן. כנראה שפשוט נגמר הנייר במכונה (וזה לא הופך את זה ליותר תקין, באחריות הרכבת לדאוג לכך שזה לא יקרה).

   ב. לפקחים יש "קורא רב קו" הוא פשוט לוקח את הכרטיס, מניח עליו את הקורא ורואה על הצג מה טעון עליו ואם זה תואם לנסיעה שלך. כך שכל עוד הכל עובד חלק אין סיבה לדאגה...

   מחק
  2. אנונימינובמבר 17, 2016

   התשלום דווקא היה באשראי (במכונה הקטנה יותר המיועדת לאשראי בלבד אם אני לא טועה), אז הנחתי שאמורה לצאת קבלה.
   וטוב לדעת לגבי האפשרות הזו של הפקחים.
   תודה על התשובה.

   מחק
 2. ערב טוב,
  איזה הטענה לכרטיס רב קו הכי ישתלם לי?
  אני סטודנטית נוסעת מראשון לציון לרחובות 3 פעמים בשבוע ללימודים ובשאר השבוע נוסעת בתוך ראשון.

  השבמחק
  תשובות
  1. לדעתי חופשי סמטריאלי גוש דן מורחב שעולה 601 ש"ח לסמסטר א', או 1458 שנתי הכי ישתלם לך. . והוא יספק לך מענה גם בנסיעות מזדמנות לתל אביב וליעדים אחרים במטרופולין ללא תשלום נוסף וגם הנחה של 50% בנסיעות ליעדים אחרים לחלוטין (נגיד ירושלים).

   בחישוב פשוט, תשלום בערך צבור ללא חופשי שנתי יצא לך בערך 200 בחודש, והסמטריאלי הוא לארבע חודשים. אז זה משתלם.

   מחק
 3. אנונימינובמבר 16, 2016

  הטענתי היום חוזה בדן.
  נסעתי באגד לירושלים
  והנה הפתעה לא נעימה. כאשר עליתי על הרכבת הקלה התברר לי כי כל הנסיעות על החוזה עם סיטי פס - נעלמו.: איך זה יכול להיות ומה עושים. ואם היה בא פקח?

  השבמחק
  תשובות
  1. אם מדובר בערך צבור אז זה מובן מכיון שסיטיפס טרם החלו לעבוד עם ערך צבור.

   מחק
  2. כמו שנאמר. הרק"ל היא כמעט היחידה בה עדיין אין ערך צבור אלא רק כרטיסיות. זה אמור להסתדר בחודשים הקרובים. בינתיים חשוב ברק"ל או לקנות כרטיס במזומן או לטעון על הרב קו כרטיסייה (יש גם כרטיסיית שתי נסיעות). כדי לא להסתבך עם הפקחים.

   מחק
 4. אנונימינובמבר 19, 2016

  יש לי רב קו של דן אני יכול לנסוע עם זה בירושלים בית שמש

  השבמחק
  תשובות
  1. כן. אתה צריך רק פלסטיק אחד בארנק.

   כמובן שצריך להיות עליו החוזה המתאים. אם זה ערך צבור אז הוא תקף בכל מקום, אם יש לך חופשי חודשי גוש דן אז תצטרך לטעון עליו את החוזה של ירושלים-בית שמש שמתאים לצרכיך (ערך צבור, חופשי יומי של אזור ירושלים-בית שמש וכו').

   מחק
 5. אנונימינובמבר 20, 2016

  אם הטענתי על הרב קו רכבת הלוך-חזור חיפה-ת"א, הגעתי לת"א והטענתי חופשי יומי גוש דן שאני מעוניין לנצל גם ברכבת בטווח זה, מן הסתם בטרם ניצלתי את החזור לחיפה.
  האם אין סכנה שהוולידטור בכניסה לתחנת רכבת בת"א "יוריד" את הנסיעה חזור לחיפה במקום נסיעה פנימית במטרופולין גוש דן? הרי כל אחד מהחוזים מתאימים לפחות בכניסה לתחנה והוא לא יכול לדעת איזה מהם אני עומד לנצל. או שכל עוד יצאתי מתחנה בטווח מטרופולין גוש דן הוא יודע לזכות את הכרטיס על הנסיעה הבינעירונית שטרם נוצלה?

  השבמחק
  תשובות
  1. זו שאלה מורכבת. ומאחר ואני לא נוסע קבוע ברכבת אני לא ממש מכיר את תהליך התשלום שם ברב קו ולא יכול לומר מנסיון אישי. לצערי אין לי תשובה.

   מחק
 6. רגע אז אם אני נוסע מכפר למרכזית המפרץ אז אני לא יכול לעשות מעבר לאחר כך

  השבמחק
 7. תשובות
  1. למיטב הבנתי, בין כפר חסידים לחיפה משלמים 9.10 שזה קוד 4 של אגד בחיפה - קוד שכן מאפשר מעבר 90 דקות.

   מקווה שאני לא טועה ומטעה.

   מחק
 8. אנונימינובמבר 24, 2016

  יש לי שאלה אני יכול לנסוע ברב קו ערך ציבור בירושלים שערך ציבור שלי ניטען דרך חברת דן ???

  השבמחק
  תשובות
  1. כן. לא משנה באיזו חברה טענת הוא תקף בכל חברות התחבורה הציבורית (למעט סיטיפס בירושלים, הכרמלית בחיפה וקווי שומרון של אפיקים).

   שים לב שבירושלים סיטיפס עדיין עובדת רק עם כרטיסיות.

   מחק
 9. אנונימינובמבר 26, 2016

  לפי אתר אגד הבנתי שבאילת לא קיים כרטיס מעבר שעתי, אך כן קיים חופשי יומי במחיר 6.70 ש"ח.

  הבנתי נכון?

  השבמחק
 10. מדיניות ההחזרים לא מקובלת עליי. כנראה, לא משתלם לי לגשת לתחנת הנפקה בשביל ההחזר. ואם חושבים ב"אגד" או בכל חברה אחרת שכך אני צריך לפעול בשביל ההחזר, אני הולך לתבוע אותם על סכום זעום יחסית בבית משפט לתביעות קטנות.. זו גם תהיה התביעה הראשונה שלי, עובדה שבטח תשחק לטובתי בבית המשפט.
  אז שבית המשפט יפסוק לי פיצויים במקום שאקבל זיכוי על פי מדיניות שמקפחת אותי.

  השבמחק
  תשובות
  1. אתה כמובן זכאי לכך. ואתה מוזמן לעדכן איך היה.

   מחק
  2. ב"אגד" עומדים על כך שעליי לגשת לעמדת הנפקה,. אני כבר לא פונה אליהם ישירות. שלחתי תלונה ל"אמון הציבור" כדי שעוד מישהו יראה את הפניה שלי ל"אגד" לפני שאני מגיש את התביעה. כתבתי שהפתרון המבוקש הוא תשלום במזומן או העברה בנקאית. אני מניח שמחלקת הנהלת החשבונות תדע איך להתמודד עם החזר כספי על פי פסיקת בית המשפט.

   מחק
  3. תגובה זו הוסרה על ידי המחבר.

   מחק
  4. עדכון: אתמול נסעתי לקבל את הזיכוי כי הבנתי שאין לי סיכוי לזכות במשפט כשלא סביר שלא אמצא הזדמנות לנסוע ולקבל את הזיכוי בלי להוציא על כך כסף מיותר. בין כה תכננתי לנסוע באוטובוסים ביום קבלת הזיכוי, אך תחנת "על הקו" שבה קיבלתי את הזיכוי לא הייתה במסלול שלי. קיבלתי את הזיכוי במטבעות, אז שלא יגידו שהם לא יכולים להטעין את הכרטיס מרחוק כי לא הטעינו!

   מחק
 11. שלום קרה לי מקרה לא נעים אתכם. אני קונה בדרך כלל רב קו תמיד בתחנת אוטובוסים נתיב אקספרס והיה לי כרטיס מה1.10 עד 31.10 והחלטתי לקנות כרטיס ברכבת לחודש הבא והפקידה עשתה לי אותו מה30.10 עד 28.11 והרב קו לא כיסה לי את כל החודש. כשעליתי לאוטובוס אמרו לי שאין לי נסיעות ב29, וב30 לחודש. וזה 250 שקל לרב קו. זה לא הגיוני שאני אשלם בנוסף ל250 בחודש עוד כסף כדי להשלים את הנסיעה החודשית ובנוסף לכך הפקידה ברכבת חייבה אותי תשלום על עוד יומיים כשכבר שילמתי עליהם בחודש הקודם! ממש חוצפה. מה אתם עושים במקרים כאלה??! אומרים לבנאדם לשלם פעם שלישית על נסיעה?!

  השבמחק
  תשובות
  1. א. אני לא גורם רשמי. עלייך לשלוח את התלונה למשרד התחבורה (יש קישור למעלה מימין בדף זה).
   ב. כשאני יודע אני מנסה לעזור אך לצערי במקרה שהעלית אני לא יודע. כל שאוכל להבהיר הוא המונחים.
   חופשי חודשי קלנדרי - מה-01 לכל חודש עד סופו. נמכר באוטובוסים ומכובד ברכבת.
   חופשי חודשי גמיש - תקף ל-30 יום מיום הקנייה - נמכר ברכבת ומכובד באוטובוסים.

   ברור לי שמי שהיו פה לא בסדר הם רכבת ישראל, שמכרו לך חופשי חודשי מה-28, למרות שהיה לך חופשי חודשי בתוקף על הכרטיס עד סוף החודש. וכרנאה המשרד צריך לחדד את ההנחיות, ואולי גם להגדיר איזושהי חסימה טכנולוגית כדי שזה לא יוכל לקרות. דבר ראשון תתלונני כדי שהוא יידע מזה.

   מחק
 12. אנונימינובמבר 30, 2016

  היי. יש לי שאלה. אם יש לי עדיין על הרב קו סכום ערך צבור ואני רוצה לרכוש חופשי חודשי. איך זה עובד בעצם? כשאני אניח את הכרטיס על המכשיר איזה מהחוזים הוא יסרוק? הבעיה שכשמגיע התאריך של החופשי חודשי עדיין נשאר ערך צבור בכרטיס שלי ואז אני פשוט ממשיכה עם הערך הצבור כדי לא לבזבז כסף במידה וזה יסתבך.

  השבמחק
  תשובות
  1. ברמת העקרון חופשי חודשי גובר על ערך צבור. כלומר כשאת מניחה את הכרטיס הוא יזהה קודם כל את החופשי חודשי וישלם את הנסיעה באמצעותו.

   ישנן תלונות על כך שלא תמיד זה עובד, המערכת עוד לא חפה מבאגים. אבל ככלל, את יכולה להחזיק על הרב קו חופשי חודשי לנסיעותייך העיקריות וערך צבור עבור הנסיעות מחוץ לאזור החופשי חודשי.

   מחק
 13. אנונימידצמבר 02, 2016

  במידה ויש לי חופשי חודשי לאיזור 1
  ואני רוצה לקחת אוטובוס לאיזור 2.1
  כמה תעלה לי הנסיעה?

  השבמחק
  תשובות
  1. 9.3 ש"ח. (החופשי חודשי פשוט לא תקף בנסיעה זו).

   יש אנשים שנוסעים עם החופשי חודשי עד לתחנת הגבול בין האזורים ואז משלמים שם את המחיר עבור נסיעה פנימית בתוך אזור 2, אבל זה מתכון בטוח לחיכוכים עם הנהג, איה בנות ואי נעימויות ולכן אני ממליץ להימנע מכך (אני מניח שמדובר בנסיעה כמעט חד פעמית, אז זה לא שווה את זה).

   מחק
 14. אנונימידצמבר 06, 2016

  האם מותר להשתמש ברב קו של חבר שלי?

  השבמחק
  תשובות
  1. בהנחה שמדובר ברב קו אישי ולא אנונימי
   התשובה היא לא. הכרטיס הינו אישי ואינו ניתן להעברה.
   אדגיש זאת -לללאאא.
   לחבר שלך לעומת זאת, מותר לשלם גם עליך מהערך הצבור או הכרטיסיה, בתנאי שאתם באותו פרופיל, אבל הוא חייב להיות נוכח.

   מחק
 15. אנונימידצמבר 07, 2016

  עליתי על אוטובוס שבו מכונת הרו קו מקולקלת (ולכן לא שילמתי) ובמהלך הנסיעה הנהג תיקן את המכונה ודרש שישלמו, האם עלי לשלם?

  השבמחק
  תשובות
  1. מכונה מקולקלת אינה סיבה לא לשלם עבור נסיעה.
   רואים איך אני ישר והגון גם כשדופקים אותי?

   מחק
  2. ההנחיות לא מתייחסות למקרה הספציפי של מכונה שתוקנה תוך כדי נסיעה, אך השכל הישר אומר שכן, אם המכונה תוקנה ואתה עדיין על האוטובוס עליך לשלם.

   ועמית טועה ומטעה. במקרה של מכונה מקולקלת שלא תוקנה בזמן הנסיעה. ההנחיות קובעות בבירור שלא צריך לשלם. עוד קובעות ההנחיות שאוטובוס עם מכונה מקולקלת הוא אוטובוס שצריך להשביתו בסוף אותה נסיעה (כדי לא לפגוע בנוסעים שעל האוטובוס), ואסור לצאת איתו לנסיעה נוספת.

   מחק
 16. אנונימידצמבר 07, 2016

  איך בדיוק עובד מעבר שעתי עם ערך צבור?
  בנסיעה הראשונה אני אומר לנהג להוריד את התעריף המתאים מתוך ערך צבור ובנסיעות המעבר מכשיר התיקוף אמור לזהות אוטומטית את המעבר כמו בתשלום רגיל? או שנדרשת פעולה נוספת על מנת שלא תרד בטעות נסיעה נוספת מתוך היתרה?

  השבמחק
  תשובות
  1. כמו שתיארת - חשוב להגיד לנהג בנסיעה הראשונה שיוריד לך את התעריף הגבוה שאתה צריך לפני שאתה שם את הרב קו. ולהניח את הרב קו רק כשהוא אומר לך לשים.

   אחר כך באוטובוס השני לא צריך לעשות שום פעולה

   מחק
  2. אנונימיינואר 12, 2017

   שלום.
   יש לי בעיה שכשאני עולה על קו 189 יש מסופון עצמי שאני מעביר את הרב קו עם ערך צבור אבל כשאני מחליף אוטובוס הוא לא מזהה שזה כרטיס מעבר ומחייב אותי שוב.
   איך אפשר לשלם בקו זה ויהיה לי כרטיס מעבר?
   תודה

   מחק
  3. גם במסופון של 189 אתה אמור לקבל את מעבר 90 דקות.
   הדיפאולט (כשאתה לא עושה כלום חוץ מלשים את הרב קו על המסך), הוא קוד 42, כלומר הורדת נסיעה בתעריף 5.90 וקבלת 90 דקות רק באזור 1.
   במידה ואתה נוסע לאזור אחר (מחליף מ-189 לקו שנוסע נניח להרצליה, אתה צריך קוד 44. במסופונים של דן ב-1 ו-189 אתה יכול ללחוץ קודם על כפתור במסך המגע שכתוב עליו קוד 44, ורק אז להניח את הכרטיס. ירד לך 9.30 וזה יהיה תקף בכל אוטובוס בהסדר הרפורמה בגוש דן ל-90 דקות הקרובות.

   רק כדי לתת תמונה מלאה. במסופונים של אגד (נניח בקו 271), אין אתה אופציה הזו, אם אתה רוצה שיורידו לך קוד 44, אתה עדיין חייב לבקש זאת מהנהג.

   מחק
 17. אנונימיינואר 08, 2017

  יש ברשותי כרטיס רב קו שהוצאתי כסטודנט בשנה שעברה. סיימתי את הלימודים ופג התוקף של הסטונדט עליו. האם אני עדיין יכול להשתמש באותו כרטיס כדי להטעין עליו עסקה חדשה בלי ההנחת סטודנט (חופשי חודשי) או שמא עליי להוציא כרטיס פלסטיק חדש?

  השבמחק
  תשובות
  1. אין צורך בהוצאת פלסטיק חדש, מרגע שפג פרופיל הסטודנט אתה עכשיו בפרופיל רגיל ויכול להטעין עליו חוזים שתואמים לפרופיל רגיל.

   מחק
 18. אם יש לי גם חופשי חודשי וגם ערך צבור לנסיעות מחוץ לאיזור החופשי חודשי שלי, איך המכשיר יידע להשתמש בחופשי חודשי?

  השבמחק
  תשובות
  1. המכשיר מתוכנת קודם לחפש חופשי חודשי מתאים ורק אחר כך לעבור לערך הצבור.
   מנסיוני האישי לא היתה לי עם כך אף פעם בעיה, אם כי כמובן כמו בכל מערכת טכנולוגית ייתכנו באגים.

   מחק
 19. אנונימיינואר 29, 2017

  שלום, במעבר מהרכבת הקלה בירושלים (סיטיפס) לאוטובוס היוצא מהתחנה, הנהג של האוטובוס חייב אותי שוב במחיר כרטיס נסיעה מלא, למרות שירדתי לפני דקות בודדות מהרכבת. הוא טען שקוד הנסיעה שירד לי לא היה נכון, ושירד לי קוד של חיפה במקום של ירושלים (62 במקום 2 או להיפך... לא זוכר כבר). הוא הוריד לי שוב 5.90 מהערך הצבור ואמר שבפעם הבאה אני צריך לחייב לפי הקוד של ירושלים. לא הבנתי מה הכוונה בכלל, הרי אי אפשר לבחור איזה קוד יורד ברכבת הקלה, מכשיר התיקוף פשוט מוריד את ערך הנסיעה מהכרטיס אוטומטית ובלי לשאול שאלות.
  אגב, בדרך הלוך, כאשר ירדתי מהאוטובוס ועליתי לרכבת לא הייתה כל בעיה ועל הצג של מכשיר התיקוף ברכבת הופיע סכום הערך הצבור כפי שהוא אמור להיות לאחר הנסיעה באוטובוס.
  למה זה קורה? ולמי צריך לפנות? זו אשמת אגד או סיטיפס?

  תודה

  השבמחק
  תשובות
  1. בדיוק היה על זה דיון בפורום תחבורה ציבורית בתפוז. יש תקלה והשאלה היא איפה (לפי הדיונים בפורום אני מבין שהתקלה היא דווקא של אגד, כלומר, הנהג הוא זה שבחר להוריד לך קוד לא נכון. ואני מחדד. לא בהכרח הנהג עצמו אשם אלא מישהו מעליו שתיכנת את המכשיר של אגד כך שהקוד של חיפה הוא הדיפאולט ולא הקוד של ירושלים.

   פה חשוב לך לדעת שני דברים.
   1. כל עוד לא עבר אף נוסע אחריך, הנהג יכול לבטל את מה שהוא עשה ולהוריד את הקוד הנכון.
   2. אני ממליץ לך לפנות למשרד התחבורה עם תיאור הבעיה. שיכריחו את אגד לטפל בה.

   מחק
  2. אנונימיינואר 30, 2017

   תודה רבה

   מחק
 20. אנונימיפברואר 09, 2017

  שלום אם אני ממלא את הכרטיס לנסיעות מחוץ לעיר.. איך אני יכולה להשתמש בזה בעיר עצמה?
  ונגיד שאני נוסעת מקרית גת לבית קמה שזה אמור להיות 8:90 אז אני אמורה להגיד לנהג? סליחה על הבורות אני חדשה בנוסע לגמרי.

  השבמחק
  תשובות
  1. ברוכה הבאה.
   יש שתי דרכים "למלא את הכרטיס"
   האחת נקראת ערך צבור - את נותנת לנהג כסף והוא מטעין לך את הכסף + בונוס על הכרטיס (הבונוס מגלם הנחה). לדוגמה, בהנחה שאת נוסעת רגילה (ולא נוער, סטודנטית או קשישה) אם תתני לנהג שטר של 100, הוא יטען לך הכרטיס ב-125 שקל. שזה מגלם הנחה של 20%.
   125 השקל האלה ישמשו אותך לכל נסיעותיך בכל רחבי הארץ. בנסיעה בתוך העיר יירד המחיר העירוני המלא (את ההנחה קיבלת במעמד הקניה), ובנסיעה אל מחוץ לעיר את צריכה להגיד לנהג את היעד והוא כבר ידע להוריד לך את המחיר הנכון.

   הדרך השניה היא קניית חופשי חודשי/שבועי/יומי אזורי, אם יש כזה שמתאים לצרכייך, ואז את פשוט יכולה לנסוע בלי לשם שוב בכל האזור.

   וכמובן שאת יכולה שיהיו לך על הכרטיס גם וגם, תוכלי לעשות חופשי חודשי של קרית גת ולהנות מההנחה הגדולה יותר שהוא נותן (כ-33%), וכשאת יוצאת מהאזור של קרית גת, לשלם בעזרת הערך הצבור. המכשיר כבר ידע לזהות בעצמו מתי יש לך חופשי חודשי בתוקף וישתמש בו.

   מחק
 21. אנונימיפברואר 28, 2017

  היי,

  לא כל כך ברור לי ההבדל בין חוזים שונים, יותר מערך צבור יחיד וכרטיסיות שונות על כרטיס רב קו יחיד (אני מניח שהאחרון פחות רלוונטי).

  אם אני מבין נכון הרי שאין משמעות לתשלום במזומן עם כרטיס רב קו, כלומר אם מגיעים עם כרטיס רב קו ריק לאוטובוס אז הרי בתשלום אצל הנהג בעצם מטעינים אותו בערך צבור בגובה מסוים שיכול להיות שווה למחיר הנסיעה (אך אז צריך להתחשב בהנחה).

  חסרה לי גם השוואה ראש בראש בין ערך צבור ליומי חודשי.
  איך שאני רואה זאת שתי אפשרויות אלה רלוונטיות כאשר תכיפות הנסיעות לאיזור מסוים אינן יומיות ויש sweet spot מסויים ביניהן (כתלות במספר הנסיעות לאורך היום) וגם בין חופשי חודשי/שבועי (כתלות במספר הנסיעות בשבוע).

  אני לדוגמה כנראה הולך לבקר בחיפה כ־3 פעמים בשבוע (וכנראה לא כל שבוע) לצורך לימודים ולכן חופשי חודשי או שבועי לא אטרקטיביים עבורי.
  חופשי יומי בחיפה יעלה לי 13.5 ש"ח אך אין על מחיר זה כל הנחה נוספת.
  לעומת זאת ערך צבור יאפשר לי לקבל הנחת סטודנט של 33% על הנסיעות בחיפה, ו־50% אם אחליט שארצה חוזה סמסטריאלי לאיזור מגורי בשפלה (אם אני מבין נכון את פרופיל סטודנט מורחב).
  מחיר נסיעה לפני הנחה בחיפה תעלה לי לכל כיוון 5.9 ש"ח בזכות מעבר חינם במסגרת זמן של 90 דקות, לכן חישוב כולל יומי הלוך ושוב עם הנחה של 33% מסתכם בכ־7.8 ש"ח שזה יותר נמוך מחופשי יומי.

  אם כן חופשי יומי יכול להיות לא אטרקטיבי לעומת ערך צבור כתלות במספר הנסיעות היומי.

  נ.ב. חוזה נסיעה משולבת בין מטרופולינים סמסטריאלי של הרכבת נראה סופר אטרקטיבי אך אני כנראה לא אגיע לחיפה בתדירות מספיק גבוהה לנצל אותו.

  השבמחק
  תשובות
  1. אנסה להשיב
   1. לא אתייחס לכרטיסיות כי הולכות ונעלמות, ערך צבור מחליף כרטיס באופן מלא ומגלם את אותה ההנחה.
   2. שיטת הערך הצבור היא כזאת, אתה רוכש בערך מסוים (בכפולות של 30,50,100), מקבל על זה תוספת של כסף בהתאם לפרופיל באופן שיגלם אחר כך את ההנחה שמגיעה לך. לדוגמה אם יש לך פרופיל סטודנט מורחב ונתת לנהג 100 שקל לערך צבור יוטענו לתוך הכרטיס 200 שקל (מגלם הנחה של 50%). מאותו רגע ירד לך המחיר הקטלוגי הרגיל לכל נסיעה.
   3. אי אפשר לשלם במזומן עם הרב קו, הטעינה בערך צבור מוגבלת לכפולות של 30,50,100 כדי שאף אחד לא יצטרך להתעסק עם עודפים בשקלים ועשרות אגורות למינהם. תוכל לחשב כמובן מה הערך הצבור המינימלי שאתה צריך לכל נסיעה אבל זו טרחה לדעתי מיותרת. אם אתה נוסע מזדמן (כי האוטו במוסך לדוגמה) אז פשוט תשלם במזומן לנהג ותוותר על ההנחה ואז לא תתקע עם יתרה בכרטיס.
   4. הערך הצבור אכן מיועד לנוסעים לא יוממים, אלה שנוסעים הרבה בתחבורה הציבורית, אבל לא בהכרח כל יום, ולא מוכנים להתחייב לעלויות של המנויים (חופשי יומי/שבועי/חודשי). ככלל החופשי חודשי החדשים מגלמים הנחה כל כך משמעותית, שיש מצב שהם מנצחים את הערך הצבור גם עבור שימוש לא יומיומי. עבור 3 פעמים בשבוע תצטרך לעשות את החישוב המדויק של נסיעותיך להבין מה עדיף, הפער לא יהיה גדול אבל אני לא יודע מה ינצח.
   מאחר וציינת שאתה גר בשפלה ותהיה בחיפה,שני אזורים שונים גיאוגרפית, אני לא חושב שהחופשי חודשי (חופשי גמיש) של הרכבת כולל גם נסיעות פנימיות בתוך אזור השפלה (לרכבת) ובתוך אזור חיפה (מהרכבת ליעד). לכן החישוב יותר מסובך וכנראה שעדיף לך פשוט להשתמש בערך צבור עם הנחה אחידה בכל נסיעותיך.
   5. חופשי יומי מיועד ספציפית לאנשים שעושים כמה נסיעות במהלך היום, לדוגמה אלה שיוצאים בבוקר, שחוזרים בצהריים לסיאסטה בבית ויוצאים שוב אחר הצהריים. אם בחיפה אתה עושה נסיעה הלוך מהרכבת ליעד ונסיעה חזור בסוף היום וזהו (גם אם יש מעבר בין אוטובוסים), אז ערך צבור אכן יותר משתלם.
   6. בקצרה - מנויי תחבורה ציבורית מיועדים לאנשים שנוסעים הרבה, בין אם הרבה נסיעות לאורך כל היום ובין אם הם נוסעים רק פעמיים ביום, אבל כל יום בלי הפסקה (אלה הרוב), ערך צבור מיועד לאלה שנוסעים הרבה בתחבורה הציבורית, אבל בצורה פחות סדירה. שזה נראה לי המקרה שלך. לכן אני מניח שהפער בין השניים לא יהיה ענק אבל ייטה לטובת הערך הצבור דווקא.

   מחק
  2. אנונימימרץ 01, 2017

   תודה רבה על התשובה המפורטת.

   הדבר היחיד שעדיין לא הבנתי זה מה המשמעות של יותר מערך צבור יחיד על הכרטיס.
   אני מצפה שאם קיימת יתרה מסוימת של ערך צבור בכרטיס ואני טוען את הכרטיס אז הערך הצבור פשוט יתעדכן.
   הסיבה היחידה שאני מצליח לחשוב עליה ליותר מערך צבור יחיד היא אם פרופיל הכרטיס השתנה, לדוגמה מסטודנט לבוגר/כללי ונשאר ערך צבור שנטען כאשר הסטטוס היה סטודנט אז הערך הצבור ייחסם לשימוש ואז הוספת ערך צבור בוגר/כללי תגרום למצב בו יש שני חוזי ערך צבור על הכרטיס.

   מחק
  3. אתה צודק. כל רב קו יכול בגדול להכיל שני פרופילים. ויכול להיות ערך צבור על כל פרופיל. אם היה לך ערך צבור כסטודנט ותוקף הסטודנט פג, הוא יישאר על כרטיס אבל ייחסם לשימוש. הערך הצבור הבא שתטען יהיה ערך צבור רגיל.

   על היתרה של הסטודנט תוכל להזדכות בעמדת "על הקו".

   ככלל לא אמורים להיות שני ערך צבור על אותו פרופיל, לצערי נתקלתי בעבר בבאג שאיפשר זאת ועשה הרבה בעיות, אני לא יודע אם תיקנו את זה או לא.

   מחק
 22. אנונימימרץ 04, 2017

  אם יש לי חופשי חודשי זה תופס גם ברכבת ובקווים בין עירוניים?

  השבמחק
  תשובות
  1. הייתי רוצה להגיד פשוט כן, אבל התשובה היא יותר מורכבת.

   אם יש לך חופשי חודשי מהסוג החדש, זה שעובד ללפי מפות האזורים וטבעות המטרופולינים (ראה את אתר רפורמת התעריפים), הוא תקף גם ברכבת וגם באוטובוסים.

   לא הרשו למשרד התחבורה לבטל את החופשי חודשי הישנים, אלה שמוגבלים לעיר אחת, (לדוגמה כרמיאל, לוד או בני ברק), החופשי חודשי הישנים תקפים אך ורק באוטובוסים ולפעמים גם אך ורק אצל מפעיל אחד.

   תוכל לראות את הרשימה המלאה ב"מדריך התעריפים" שלי (בטאב למעלה משמאל) צבעתי בסגול את החדשים ובשחור את הישנים.

   מחק
 23. למה זה כל כך יקר לנסוע מלב המפרץ לרמת ישי? 12 וחצי שקל זה מלא תעשו הנחה לתלמידים באמא

  השבמחק
  תשובות
  1. זה בלוג עצמאי, אז תשלח את התלונה למשרד התחבורה.
   לתלמידים - נוער (עד גיל 18) יש הנחה של 50% בערך צבור (אתה עושה רב קו עם פרופיל נוער, מטעין עליו כסף, נניח 50, מקבל 100!! - ואח"כ יורד לך 12.5 שקל על כל נסיעה. בפועל זה כאילו שכל נסיעה עלתה לך חצי.

   מחק
 24. אנונימימרץ 11, 2017

  יש לי כרטיסיה של סיטי פס על הרב קו ובכל זאת כשתיקפתי על הרכבת הקלה הוא הוריד לי מהערך הצבור. האם יש דרך לתקף כך שיורדו נסיעות של הכרטיסיה?

  השבמחק
  תשובות
  1. ממה שהבנתי משאלה דומה בפורום תחבורה ציבורית בתפוז - סיטיפס עוד מוכרת כרטיסיות אבל כמו שאתה מתאר מורידה קודם מהערך הצבור, אגד דווקא עובדת בדיוק ההפך, כך שאני מציע שאם את המתחיל נסיעה באגד, לפני שאתה שם את הכרטיס תגיד לנהג שיוריד לך מהכרטיסייה..

   מחק
 25. אנונימימרץ 15, 2017

  יש לי חופשי חודשי בגוש דן מורחב. אם עליתי על אוטובוס שחוצה כמה אזורים (לצורך העניין קו 826 מת"א לאזור קיסריה), ועליתי בת"א. האם אצטרך לשלם מחיר מלא מתל אביב או שיירד ההפרש היחסי כאילו עליתי מהרצליה?

  השבמחק
  תשובות
  1. ההנחיה לנוסע היא להגיד לנהג את היעד הסופי שלו ולשלם בהתאם.
   כלומר שאתה צריך לשלם את המחיר המלא בין תל אביב ליעד. מאחר וזה גם מה שרוב הנהגים מכירים, כל ניסיון לשכנע אותם יגרום לויכוחים ואף לעימותים, עבור חסכון מאד קטן. למען חוויית הנסיעה הנעימה של כולם אני תמיד מציע שלא להסתבך ולסבך ולהיכנס לעימותים מיותרים. ייתכן וזה נכון לדרוש ממשרד התחבורה לפתח את האפשרות שאתה מדבר עליה, אבל כרגע היא לא קיימת ולנהגים אין מנדט לגבות פחות.

   אסביר על המקרה הספציפי של 826, המחיר מתל אביב למחלף אור עקיבא ב826 הוא 21.5 והמחיר מהרצליה למחלף אור עקיבא הוא 16 בלבד. הבדל של 5.5 ש"ח.

   אבל - תחנת אור עקיבא היא תחנת ההורדה הראשונה. אי אפשר לעלות בתל אביב ולרדת בהרצליה מ-826
   החופשי חודשי המורחב שלך בין כה וכה לא יכול להיות מכובד ב-826. המכשיר אפילו לא אמור להכיר אותו.

   כך שאם אתה רוצה לחסוך 5.5 ש"ח, תצטרך לנסוע עם אוטובוס אחר מתל אביב להרצליה, לרדת שם, ואז לעלות על 826 בהרצליה ולשלם פחות.

   אבל אם עלית על 826 בתל אביב, תגיד לנהג את היעד הסופי שלך ותשלם בהתאם.

   מחק
 26. אנונימימרץ 26, 2017

  חבר שלי התגייס לצה"ל, ורוצה להשאיר לי את הרבקו שלו של שנת השירות
  זה בהסכמה וזה חבר שטוב שאני מכיר
  להאם אני יכול להשתמש בכרטיס הזה?
  ואם לא, מה הדבר הכי גרוע שיעשו לי אם יגלו שהשתמשתי בכרטיס שלו?
  ללמרות שזה באישור?

  השבמחק
  תשובות
  1. ראשית - אסור. הרב קו של החבר שלך הוא אישי והפרופיל של שנת השירות שעליו הוא עבורו בלבד. זה לא משנה שהוא מסכים, את הנסיעות חינם המדינה נתנה לו ולא לך, והמדינה לא מסכימה.

   לגבי השאלה מה יעשו? אני מחלק את התשובה לשניים.
   עקרונית פקח תחבורה ציבורית מוסמך לתת קנס גבוה (משתנה בהתאם לנסיעה ולנסיבות אך בסביבות 180 ש"ח). זה מה שקורה כל פעם כשאדם משתמש ברב קו אישי לא שלו ו"נתפס", גם אם הוא לא ידע שאסור.

   במקרה של פרופיל שנת שירות, אתה בעצם גונב את המדינה דרך משרד הבטחון ולא דרך משרד התחבורה. כי הם אלה שמשלמים על כל נסיעה שנעשית עם פרופיל שנת שירות. אם הם תופסים אותך הם יכולים בעקבות להעניש את בחר שלך בעונשים ששמורים לחיילים כגון מת"ש (משפט תשלום צבאי). בדרך כלל בקנסות נמוכים אבל זה יירשם בתיק האישי שלו בצבא (גם זה לא משנה הרבה אלא אם הוא מתכוון לקצונה).

   בקיצור אסור, אם אתם עוברים על החוק במודע, זהו סיכון מחושב שאתם לוקחים. תחליטו בעצמכם.

   מחק
 27. שלום,
  אם רכשתי כרטיס חופשי סטודנטיאלי שנתי באיזור ירושלים, אך ברצוני להוסיף ערך צבור לחברת דן, האם אפשרי שאטעין 100 שח נוספים ברו קו עבור נסיעות בגוש דן וכאשר אצמיד את הכרטיס באיזור ירושלים הוא יזהה את החופשי סטודנטיאלי של אגד ולא יוריד לי מהערך הצבור שהטענתי לצורך נסיעות בגוש דן?

  השבמחק
  תשובות
  1. כן, ככה זה בדיוק אמור לעבוד.
   מנסיוני האישי (יש לי על הרב קו חופשי חודשי גוש דן וערך צבור לנסיעות מזדמנות מחוץ לגוש דן), זה עובד בלי תקלות.

   נ"ב, גם החופשי סטודנטיאלי וגם הערך הצבור תקפים בכל החברות, מה שמשנה זה רק המיקום הגיאוגרפי.

   מחק
 28. אנונימיאפריל 08, 2017

  לגבי עלייה מהדלת האחורית:
  אציין שהשימוש שלי בתח"צ הוא בעיקר באגד בחיפה, שם לאחרונה ניתן לעלות מכל הדלתות בחלק מהקווים. אני יודע שניתן להשתמש בוולידטורים הפנימיים בנסיעות מעבר או חוזה תקופתי. אבל לא הייתי בטוח אם גם כשיש על הכרטיס ערך צבור (עם יתרה שמספיקה לנסיעה המבוקשת כמובן) ומדובר בנסיעה ראשונה. מהמאמר אני מבין שגם זה ניתן?

  אגב, אולי אפשר גם לעדכן במאמר לגבי האפשרות לבחירת קוד מתאים בוולידטורים אלה גם באגד. לפחות בחיפה אני יודע שכבר קיימת האפשרות ("לבחירת קוד אחר לחץ כאן").

  השבמחק
  תשובות
  1. ראשית, תודה, אוסיף פסקה לגבי העליה בדלת האחורית.
   לקראת פתיחת האפשרות לעלייה בכל הדלתות גם בחיפה, אגד סוף סוף עדכנה את התוכנה של הולידטורים שלה כך שאפשר לשלם בערך צבר עבור נסיעה יקרה יותר באותו מטרופולין (קוד 4 ולא קוד 2 בחיפה, קוד 44 ולא קוד 42 בגוש דן). (בעבר זה לא היה אפשרי והיית צריך להגיע לנהג).

   מחק
 29. אנונימימאי 02, 2017

  למה אי אפשר להשתמש בערך צבור בקווים 286 ו288 של אפיקים?

  השבמחק
  תשובות
  1. זו שאלה טובה. הערך הצבור צריך להיות ארצי.
   לתושבי השטחים קיימת "הנחת ממוגן" של 50% כדי לעודד אותם לא לנסוע בטרמפים. ולא רוצים לתת להם כפל הנחות. זה הגיוני, אך אפשר למצוא את הפתרון הטכנולוגי שיאפשר שימוש בערך צבור עם הנחת ממוגן (לדוגמא בפרופיל מיוחד שיייבנה עבור תושבי השטחים כפי שנבנה עם פתיחת רכבת העמק עבור תושבי העמק).

   מחק
 30. שאלה בבקשה (מקווה לקבל תשובה מהירה מספיק , כי זה למחר)
  האם ניתן לקנות על האוטובוס של קווים בפרדס חנה כרטיס משולב רכבת יומי שיכלול גם את מטרופולין תל אביב. אני יודע שאפשר לקנות כרטיס משולב רכבת ברכבת אבל לא בטוח שאפשר גם באוטובוס.
  תודה,
  שלמה

  השבמחק
  תשובות
  1. עקרונית אפשר, אבל לא בטוח שהנהג יידע, הכי טוב להשתמש באפליקציית רב קו אונליין.

   מחק
 31. האם אני יכול להנפקת כרטיס רו קו אנונימי מתחת לגיל 16 ?.
  וללא אחד מההורים?

  השבמחק
  תשובות
  1. למיטב הבנתי כן, להנפקת רב קו אנונימי אתה לא נדרש להצגת שום תעודה. קח בחשבון שלא תוכל ליהנות מההנחה המגיעה לך כנוער (50% הנחה על ערך צבור). ותיאלץ להסתפק בהנחה הרגילה הניתנת למבוגר (20%).

   כמו-כן אם הוא יילך לך לאיבוד - אין "ביטוח" כלומר כל מה שהיה מוטען עליו פשוט ילך לאיבוד איתו ללא יכולת שיחזור.

   אם בכל זאת תחליט לעשות רב קו רגיל, ייתכן ומספיק שתבוא עם תעודת הזהות של ההורה (עם הספח שבו כתובים הילדים ותאריכי לידתם). ולא בהכרח צריך להגיע עם ההורה עצמו.

   מחק
 32. הי, האם נתיב אקספקס לא מחויבים לכרטיסי מעבר של 90 דקות? הנהגים טוענים שאין אצלם את הנוהל הזה. בנוסף לזה הם עובדים עם תעריפים ייחודיים להם - בהתאם לתחנת העליה והירידה - במקום התעריפים הקבועים של 5.90 ו-9.30 להם יש גם 7 ש"ח וכד'. נראה כאילו החברה הוזו פועלת בעולם משלה ולא מתיחסת לשילוב עם חברות אחרות.

  השבמחק
  תשובות
  1. חברת נתיב אקספרס באשכול נתניה-ת"א אכן לא היתה כלולה ברפורמה של גוש דן ב-2011 ולכן אין בה כרטיסי מעבר 90 דקות (גם לא כשהם אוספים מהרצליה לתל אביב) והתעריפים לא מסתנכרנים עם ה-5.90 וה-9.90 המוכרים. היא אכן "פועלת בעולם משלה" אך זה נובע מההסכם הנוכחי של המפעיל מול המדינה.
   קווי נתניה-ת"א נמצאים בהליך מכרזי ובעוד מספר חודשים יוכרז זוכה חדש. בין זו תהיה נתיב ובין אם זה יהיה מפעיל אחר, אני מניח שהעיוותים בתעריפים יתוקנו במסגרת המכרז.

   מחק
 33. אנונימייוני 01, 2017

  האם אני יכולה להטעין את הרב קו בחופשי חודשי עם כרטיס אשראי אמריקן אקספרס?!

  השבמחק
  תשובות
  1. לפי אתר ravkavonline - ניתן לשלם בכרטיסי אשראי שהונפקו בישראל ע"י החברות לאומי קארד, ויזה כאל, ישראכרט ומאסטרקארד.

   אמריקן אסקספרס מונפקת בישראל על ידי "פועלים אקספרס" חברה אחות של ישראכרט ולכן לכאורה אינה עונה להגדרה הזו כך שלא אתפלא אם התשובה שלילית. תוכלי לפנות ישירות לרב-קו אונליין כדי לברר.

   מחק
 34. שלום. היה לי ערך צבור על הכרטיס שלא בוצע בו שימוש של מעל לשנה. היום ביקשתי להטעין את הכרטיס בשלושים ש"ח וראיתי שהכרטיס היה מאופס ולא הייתה יתרה. לאן נעלמה היתרה?

  השבמחק
 35. שלום. היה לי ערך צבור על הכרטיס שלא בוצע בו שימוש של מעל לשנה. היום ביקשתי להטעין את הכרטיס בשלושים ש"ח וראיתי שהכרטיס היה מאופס ולא הייתה יתרה. לאן נעלמה היתרה?

  השבמחק
 36. שלום. היה לי ערך צבור על הכרטיס שלא בוצע בו שימוש של מעל לשנה. היום ביקשתי להטעין את הכרטיס בשלושים ש"ח וראיתי שהכרטיס היה מאופס ולא הייתה יתרה. לאן נעלמה היתרה?

  השבמחק
  תשובות
  1. יתרה לא אמורה להיעלם. בהנחה שאת זוכרת נכון אני יכול לחשוב רק על מצב אחד שמתאר את מה שאת אומרת.

   אם בזמן שחלף היה לך פרופיל מיוחד ש""פג תוקף" (לדוגמה אם מלאו לך 18 ואת כבר לא נוער, אם היה לך פרופיל סטודנט ולא חידשת אותו וכו'), הרי שהיתרה שהיתה לך נעולה תחת הפרופיל ההוא והיתרה החדשה נטענה תחת פרופיל רגיל.

   אם יש לך מכשיר אנדוראיד עם NFC תוכלי לבדוק אם אני צודק באמצעות אפליקציית ravkavonline.
   למיטב ידיעתי ניתן לקבל זיכוי על הכסף הכלוא בעמדות השירות.

   מחק
 37. אנונימייוני 18, 2017

  שלום,
  רציתי לשאול האם יש להעביר את הכרטיס בולידטור בנסיעה השניה כאשר משתמשים בנסיעת מעבר?
  תודה

  השבמחק
  תשובות
  1. אנונימייוני 23, 2017

   כן. יש לתקף כל נסיעה.

   מחק
 38. שלום!
  האם אני יכול לישתמש בכרטיס של הבת שלי שהיא פחות מ18 לבן שגם הוא פחות מ18?
  תודה רבה!

  השבמחק
  תשובות
  1. לא, אסור.
   רב קו הוא כרטיס אישי ואינו ניתן להעברה. ההנחה לנוער בגובה 50% ניתנה לבתך במעמד הצגת תעודת זהות (או ספח) עם תאריך לידה. הנהג לא צריך ולא יכול לנחש שגם בנך עומד בקריטריונים. (אפילו אם לך ברור שהוא עדיין ילד...)

   אם בתך נוסעת ביחד עם בנך באוטובוס ויש לה ערך צבור על הכרטיס, אז היא יכולה "לנקב" עליו (הצעירים כבר אומרים "לרבקו") אבל היא חייבת להיות שם.

   מחק
 39. האם במקרה של אובדן כדי לשחזר צריך גם את הילד ולא רק את ההורה עם תעודת הזהות?

  השבמחק
  תשובות
  1. אני מתכוון בתחנת השירות צריך שגם הילד יבוא?

   מחק
  2. לא חייבים את הילד. רק תוודא שאתה בא עם התעודה והספח.
   (התמונה שלו כבר שמורה במערכת).

   חשוב לדעת שאם הכרטיס האבוד נמצא אחר כך, דינו ככרטיס אשראי אבוד. כלומר הוא חסום ונסיון שימוש בו עלול להביא להכנסה לרשימה שחורה.

   מחק
 40. אנונימייולי 17, 2017

  שלום,
  האם ניתן לקבל פרטים אודות נסיעה שעשיתי ברב קו (מספר אוטובוס, נהג וכו') כאשר תיקפתי במכשיר בלי קבלת פתקית?

  השבמחק
  תשובות
  1. אני מניח שהכוונה לתיקוף בחופשי חודשי או לביצוע מעבר במשך 90 דקות.

   תוכל לראות את באפליקציית רב קו או ravkavonline את הפעולות האחרונות שביצעת, וזה כולל את מספר הקו, תאריך ושעת התיקוף. אפשר לצלם את המסך מתוך הטלפון ועבור הגשת תלונה זה אמור להספיק.

   מחק
 41. רציתי לדעת אם אפשר לעשות חופשי יומי ברכבת בית שאן ולהמשיך להשתמש בזה גם בחיפה

  השבמחק
 42. שלום רציתי לדעת אם אפשר לעשות חופשי יומי ברכבת בית שאן ואם אפשר להמשיך להשתמש בחופשי יומי גם בחיפה

  השבמחק
  תשובות
  1. כן. אפשר
   לפי אתר רפורמת התעריפיפ
   זה עולה 37.5 ש"ח.

   מדובר בחופשי יומי קוד 499
   קוד כרטיס: 499|שם כרטיס: מטרופולין מלא + בית שאן + עפולה + אזור חדרה + חריש ואדי ערה

   מחק
 43. הי, אם אני עוזבת את בארץ לשנה, האם כל הכסף ליש לי על רב קב יישרף? יש לו תוקף כמה הוא שומר כל כסף?

  השבמחק
  תשובות
  1. לא.
   טכנית הכסף (ערך צבור) נשאר לנצח.
   לפלסטיק עצמו יש תאריך"פג תוקף" של אחרי שמונה שנים מיום ההנפקה, אך הכסף ששמור עליו עובר בקלות לפלסטיק הבא.

   אני רק מסייג שאם את נוער ותעברי את גיל 18, פרופיל הנוער יתבטל, הכסף יישמר אך תצטרכי ללכת לעמדה כדי לשחרר אותו ולהעבירו לפרופיל רגיל. כנ"ל אם את סטודנטית (כל שנה צריך לחדש את פרופיל הסטודנטים על ידי הצגת תעודת סטודנט).

   מחק
 44. פרש בודדיולי 28, 2017

  רוכב יקר,
  אני משתמש בקורא RFID המחובר למחשב ביתי לשם טעינת הרב-קו.
  לאחרונה נתקלתי בבעיה\תקלה בקריאת הרב-קו.
  עד עתה, התחברתי לאתר של hopon.co.il לצורך הטעינה.
  עבורי, אתר זה אינו מאפשר עוד טעינה של הרב-קו.
  התחברות לאתר https://ravkavonline.co.il/ , התקנה מחודשת של תוכנת הטעינה, ושימוש בקישורית : https://ravkavonline.co.il/he/store/connect
  פתרו את הבעיה\תקלה, וכעת מתאפשרת טעינה וקריאה של הכרטיס.
  הפתרון נוסה בדפדפן פיירפוקס, ובדפדפן כרום, ובשימוש בשלושה כרטיסי רב-קו בפרופילים שונים.
  אני מקווה שזה יסייע למשתמשי האתר.

  השבמחק
  תשובות
  1. פרש בודדיולי 28, 2017

   ייתכן שהבעיה נבעה מהנפקת רב-קוים חדשים בתחנת שרות של "אגד" בשעה שבעבר הם היו משויכים ל"דן", אבל כעת מתאפשרת טעינה של כרטיסי רב-קו שהונפקו גם ב"דן" וגם ב"אגד".

   מחק
  2. ravkavonline נהדרת. גם בקורא הכרטיסים וגם באפליקציה ואני ממליץ עליה.

   את הופ-און אני פחות מכיר, אבל התחושה שלי מניסיונות עבר היתה שהיא פחות "חלקה" לשימוש.
   תגובתך רק מחזקת את תחושתי.

   מחק
 45. אנונימיאוגוסט 09, 2017

  אם אני עושה חופשי יומי על קו מסויים זה תקף גם לקו אחר או רק לקו עליו עשיתי את החופשי יומי?
  ומה קורה אם שני הקוועם הללו הם שייכים לאותה חברה. דוגמא: עשיתי חופשי יומי כשעליתי על קו 826 של אגד. זה תקף גם לקו 833 של אגד?

  השבמחק
  תשובות
  1. חופשי יומי/שבועי/חודשי תקף לכל הקווים באזור שהוגדר לו, ללא קשר לקו או למפעיל תוכל לראות את מפת האזורים ולחפש עלויות בין יישובים באתר רפורמת התעריפים (לינק ברשימה למעלה מימין).

   הדוגמה שנתת קצת מוזרה כי אין חופשי יומי בין נצרת עילית לתל אביב (מטרופולינים שונים), אבל נניח שעשית ב-826 נסיעה קצרה יותר (נניח עד לקרית טבעון), בחזור תוכל לקחת כל אוטובוס, לא משנה של איזה מפעיל ולא משנה של איזה מספר קו.

   ולבסוף, עדיין נשארו במערכת חופשי יומי "קטנים" שהיו לפני הרפורמה ולא הצליחו לבטלם. אלה כן מוגבלים למפעיל שממנו רכשת. בנצרת עילית אין כזה אבל בעפולה יש (ואני חושב שגם בקווי סופרבוס בין נצרת עילית לעפולה), כך שאם אתה רוכש חופשי יומי מסופרבוס, תוודא שזה החופשי היומי הנכון לצרכיך.

   מחק
 46. שלום, אני אובד עצות ונמצא בבעיה שנמשכת כבר זמן רב, מאוד מקווה שתוכל לחדש לי ולעזור לי.
  יש לי 3 כרטיסי רב קו, בראשון שהונפק בחברת אגד יש לי כרטיסיה של חברת "מטרודן" שאינה קיימת עוד ויש בה 7 ניקובים. בנוסף, קיים חוזה שנרכש מחברת "אגד תעבורה" באשדוד ובו יש לי 5 נסיעות (כרטיסיה). בנוסף יש לי חוזה של חברת "קונקס ויאוליה" (האם עדיין קיימת בכלל?!?) בקוד מחיר 10 -2 נסיעות (אשכול ירושלים בני ברק).
  אני תושב ירושלים ובעל רכב פרטי, אינני נוסע עוד בתחבורה ציבורית וכמובן שאין לי מה לעשות בערים אחרות שהם לא ירושלים, השאלות שלי לכרטיס זה הם: האם אוכל יום אחד לקבל החזר על כל החוזים האלה? למי אני צריך לפנות בכלל?
  כשאני פונה לעמדות של "על קו" או לכוכבית 8686 אף אחד לא יודע מה לעשות איתי ואיך לענות לי. בינתיים כפי שראית חברות תחבורה ציבורית נסגרות או נעלמות כגון מטרודן שנעלמה או קונקס שאין לי מושג אם היא קיימת...מה אני אמור לעשות??

  לגבי הכרטיס רב קו השני - קיים בו 5 נסיעות בקוד מחיר 7 בחברת סופרבוס בפרוזדור ירושלים, בנוסף קיים בו קוד 4 בחברת סופרבוס בפרוזדור ירושלים. עכשיו הבעיה בו זה שפג תוקף הכרטיס ב-31.12.2016... האם אוכל לקבל החזר על הנסיעות הללו? אם כן כיצד? האם אפשר או צריך לחדש את הכרטיס הזה ??( אין לי צורך בו כמובן)

  לגבי כרטיס הרב קו השלישי יש לי בו חוזה של חברת "נתיב אקספרס" של אשכול צפת גם נותרו 3 נסיעות...
  מה אני צריך לעשות כדי לקבל עליו החזר? אגב בעניין זה ביקרתי במשרדים של נתיב אקספרס בצפת והם אמרו "אנחנו לא יודעים מה לעשות"...אני באמת אובד עצות כבר.

  הסיבה לריבוי כרטיסי הרב קו היא שהיו לי כ-20 חוזים שונים מכל מיני חברות תחבורה ציבורית (מתוקף עבודה כלשהיא, אשמח לספר בפרטי אם תרצה :)) והייתי חייב להנפיק 3 כרטיסים...
  כאמור עכשיו כבר אין לי שום צורך בחוזים העתיקים האלה ולאף אחד אין מושג מה לעשות איתי. אני בסך הכל רוצה לקבל החזר על הנסיעות האלה.

  אודה לעזרתך.
  רפאל

  השבמחק
 47. ונניח שעל מנת לקבל החזרים מהחברות עצמן אני צריך להגיע למשרדים שלהם, דבר ראשון, הדלק של הנסיעה לכל מיני ערים שבהם שוכנים המשרדים של החברות יעלה לי יותר מההחזרים ודבר שני, נניח וארצה לנסוע לבאר שבע הרי שחברת מטרודן אינה קיימת עוד כמו גם חברת קונקס...
  מדוע עמדות ה"על קו" של משרד התחבורה לא יכולים לסייע לי או אומרים לי שטויות כגון "תפנה לחברה שממנה הנפקת את הכרטיס" או שסתם מגיבים בפליאה או קוראים לעוד "אחראי" שלא מבין כלום, האם יש גוף שמאגד בעיות מסוג כזה ואולי אני צריך להגיע לקבלת קהל (האם יש?) במשרד התחבורה עצמו כאן בירושלים ?

  השבמחק
 48. אגב אני "רודף" אחרי העניין הזה כבר שלוש שנים לפחות, בכל שנה אני מנסה לעשות טלפונים לחברות התח"צ, להתעניין, לשאול בנושא שלי, זה לא "שנזכרתי" רק עכשיו, שיתפתי אותך בעניין הזה לפני שנה כאן בפורום ואמרת לי אז להמתין שמשהו יתפתח בעניין הרב קו או שינתנו לעמדות העל קו יותר אפשרויות ואכן זה קרה כמו בעניין של "נסיעות כלואות" שעכשיו הבנתי שניתן לקבל עליהן החזר כספי אך בכל העניינים האחרים כמו בזה שלי שום דבר לא התעדכן/התפתח. למשל פג תוקפו של הכרטיס השני שלי, אף אחד, כולל החברה שהנפיקה את הכרטיס לא יודעת מה לעשות איתו ועם הנסיעות שבו, פשוט אומרים לי תוותר על מה שיש לך בו ותנפיק חדש...ואני אומר סליחה, למה מה קרה?!? זה מגוחך. אני באמת מנסה להעביר לך את התחושות שאני חווה כבר שנים עם הכרטיסים האלה. זהו

  השבמחק
  תשובות
  1. שלום רפאל, אני זוכר את הדיון בינינו מפעם.
   אתה מייצג תופעה מאד ייחודית, ולא פלא שאין לאף אחד, כולל לי, תשובה חכמה.
   כל נושא הרב-קו בנוי על המשכיות, חברת דן בדרום מכבדת את כרטיסיות מטרודן (עד שנתיים מיום ההפעלה), גם אפיקים מכבדת את כרטיסיות "אגד תעברוה עד שנתיים מיום ההחלפה וגם כשהחליפה את קונקס כיבדה את הכרטיסיות שלהם עד שנתיים אחרי ההחלפה, ועכשיו באמת הכרטיסייה של קונקס כבר "אבודה". אדם שעוזב את התחבורה וקונה רכב (עלות של בערך פי עשר לכל חודש) לרוב לא עושה עניין מכמה נסיעות שהוא לא ניצל, כל העלות בכל הכרטיסיות שציינת כנראה נמוכה מעלות של מיכל דלק אחד.

   כל מדיניות ההחזרים עמומה מדי, פועל יוצא משני דברים.
   1. היעדר מרכז שירות אחד ארצי. מרכזי השירות של המפעילים כפופים אמנם להנחיות משרד התחבורה אך בעוד בכל הפעולות השכיחות כולם מכירים את ההנחיות, במקרים מיוחדים כמו שלך ההנחיות לא מפורטות ובצר להם האנשים שמאיישים את העמדות לא יודעים מה לעשות.
   2.כל נושא מדיניות ההחזרים עמום מדי לטעמי, כנראה גם כדי לא לייצר בעיות רוחביות. הבקשה שלך לקבל כסף מזומן במקום הכרטיסייה לא כל כך מובנת מאליה. אם תשווה את זה לכרטיסיות הנייר של פעם, אף אחד מעולם לא החזיר מזומן על כרטיסיית נייר שחצי נוצלה. לצורך העניין זו בעיה שלך שלא חישבת נכון את השקעתך הכספית במנוי מסוג כרטיסייה. אולי היה נכון לך יותר לשלם במזומן עבור נסיעותייך האחרונות במקום לרכוש עוד כרטיסייה, ואולי התרחש שינוי בחייך שהפתיע גם אותך, אבל אף אחד אף פעם לא ידע לתת החזר במזומן על כרטיסיות.

   בזמנו כתבתי שאני מקווה שמתישהו ידעו לפחות להפוך את כל הכרטיסיות שלך לערך צבור, לפני שתחול עליהן ההתיישנות (כמו שקרה כבר עם כרטיסיית קונקס), אבל אני לא רואה את זה קורה. אם מרכז השירות היה מפותח ומסודר היית יכול אולי לאחד את כל כרטיסיך לכרטיס אחד עם ערך צבור ארצי ולתת לשכן להשתמש בו רק כדי שלא ילך לאיבוד. אבל לצערי עד כמה שידוע לי עוד אין מי שיודע לתת מענה כזה.

   התשובה שלי אם כך היא שמדובר ב"כסף קטן", בטח ביחס לעלות אחזקת הרכב. חבל על האנרגיה.

   מחק
  2. תגובה זו הוסרה על ידי המחבר.

   מחק
  3. משרד התחבורה יצא עם פרסומות וכרזות בכל מקום אפשרי שכיום יש גוף שמאגד את כל חברות התח"צ בישראל והוא עמדות ה"על קו", בפועל, יושבים בעמדות אלו אנשים שצר לי לומר שחלקם הגדול בורים, אנשים שכפופים לרוב (או באופן מוחלט) לחברת אגד גם באזורים שחברת אגד פועלת במצומצם מאוד וכשמתעוררת בעיה הם אינם יודעים לתת פתרון מלבד לראות (וגם זה בקושי) את החוזים שיש על הכרטיס עם מערכות רעועות. אני בטוח שהרבה אנשים יזדהו איתי שהם קיבלו תשובות הזויות או לא נכונות בעמדות העל קו שמשמשות אך ורק כמעבירי מסרים בדיוק כמו שאני יכול לעשות עצמאית באפליקציית הרב קו.
   לא ניתן לזנוח את התח"צ באופן מוחלט, לעיתים שווה ואף נוח יותר לנסוע בתח"צ ולא ברכב, אינני עשיר ואפילו לא קרוב לזה על אף שיש לי רכב, האמנם זה "כסף קטן" (סכום תלת סיפרתי) אך אין זה משנה וזה בהחלט לא צודק, הייתי שמח לפחות שמישהו יהפוך את הנסיעות הללו לפחות לערך צבור שישמש אותי בירושלים. עצוב לי מאוד לקרוא את התשובה שלך "חבל על האנרגיה" זה פשוט לא צודק ואפילו מעצבן אבל כנראה שזה באמת הפתרון הכי טוב. אני בספק אם למשרד התחבורה יש את התשובות לשאלותיי אך כפי שאמרת חבל על האנרגיה ועל הפניה אליהם מראש ולא נותר לי אלא לקבל את זה. בכל אופן תודה רבה על תשובתך, אתה עושה כאן שירות חשוב ביותר.

   מחק
 49. אנונימיאוגוסט 12, 2017

  היי עליתי על קו 1 והיה ממש צפוף ולא היה אפשר לזוז כדי לההגיע לעמדת התשלום (של המזומן/אשראי). ירדתי אחרי שתי תחנות. למי אני צריכה לפנות כדי לשלם?

  השבמחק
  תשובות
  1. ראשית, כל הכבוד על היושרה.
   שנית, לא הייתי מציע לך להשקיע בזה אנרגיה כרגע. אמנם זה לא תקין שלא שילמת (וגם לא תקין שהיה כל כך צפוף), אבל את לא צריכה להיות יותר צדיקה מהאפיפיור. אין אף גורם שתפקידו לקבל תשלומים בדיעבד וכך ייתכן ותשקיעי זמן רב לחינם כי אף אחד בכל מקרה לא יידע איך לקבל את הכסף ו"יוותרו לך".

   חשוב שתדעי לפעמים הבאות, שאם היה עובר פקח, אז היית צריכה לשלם קנס (בגובה 180 ש"ח כמדומני), ולכן גם כשצפוף חשוב לנסות להקפיד על תשלום כדי להימנע מאי נעימות.

   מחק
 50. שלום,
  רציתי לשאול האם אפשר לעשות על הרב קו חופשי יומי של אפיקים וגם חופשי יומי של גוש דן מורחב? (היום ואני נוסעת גם באפיקים וגם באגד).

  ושאלה נוספת האם באוטובוס לירושלים (של אגד) אני יכולה לבקש מהנהג שיעשה לי חופשי יומי של גוש דן מורחב היות ואני צריכה לנסוע רק עד צומת אל על (נתבג).

  תודה מראש.

  השבמחק
  תשובות
  1. למיטב ידיעתי לאפיקים יש רק חופשי יומי אחד שהוא רק שלהם (פנימי פתח תקווה 7.90).
   גוש דן מורחב כולל את פתח תקווה ולכן אין שום הגיון בלעשות את שניהם באותו יום.

   תוכלי לבחור על בסיס יומי (אם את לא יוצאת מפתח תקווה אז את החופשי יומי של אפיקים ואם את יוצאת מפתח תקווה אז את הגוש דן מורחב). זה בהחלט על אותו כרטיס. אבל אין שום טעם לעשות באותו יום את שניהם ואני לא יודע אם זה בכלל אפשרי.

   לגבי השאלה השניה, התשובה היא עקרונית כן. הנהג יכול לעשות לך גוש דן מורחב.
   ספציפית לגבי נהגי 947, אחד הקווים הארוכים במדינה, הנהג צריך לזכור כל כך הרבה תעריפים עד שהוא עשוי להתבלבל ולא לדעת. ממליץ יותר על הטענה מראש באמצעות אפליקציית ravkavonline.

   ואם את נוסעת כל יום, סביר שחופשי חודשי של גוש דן מורחב ישתלם יותר, גם אם לא בכל הימים את יוצאת מפ"ת.

   מחק
 51. יוהד רוטאוגוסט 23, 2017

  היי, לפני יומיים בתאריך 21.08.2017, עשיתי כרטיס רב קו עם תמונה ושם. לאחר מכן הלכתי לתחנת מטרונית שהיתה קרובה ושמתי ערך צבור של 100 שקלים שהפך לי ל- 200 שקלים בגלל שאני נוער. היום בתאריך 23.08.2017 ניסיתי את מזלי וקיוויתי שאצליח להסתדר אך לא הסתדרתי, - למעשה אני גר בקרית ים ורציתי לעלות למטרונית (קו 3) בתחנת צה"ל, רציתי לנסוע לחיפה ומאותה תחנה שאני יורד מהמטרונית - לעלות גם לקו אוטובוס (קו 115). ופשוט לא ידעתי מה לעשות, האם הייתי צריך להצמיד את הרב קו לעמדת התיקוף ואז לעלות למטרונית? ולאחר מכן להחליף לקו 115 (אוטובוס) ופשוט להכניס את הכרטיס איפה שהנהג יושב ?? אני ממש לא יודע ולא מבין. בסוף פשוט שילמתי במזומן למטרונית (9.10 לחיפה) ובאוטובוס העברתי את הרב קו ולפי דעתי חוייבתי שוב על כרטיס נוסף. מה הייתי צריך לעשות ???, מקווה לעזרה תודה רבה ��

  השבמחק
  תשובות
  1. שלום יוהד
   טוב שאתה שואל, ותמיד תוכל לשאול אנשים גם ברציף המטרונית או את נהג האוטובוס.

   אתה צריך לשלם 9.10 רק פעם אחת בכל נסיעה בין חיפה לקריות כי מיד עם התיקוף יש לך מעבר חופשי במשך 90 דקות. (אבל זה תקף רק עם רב קו).

   איך עושים את זה?
   1. שמים את הרב קו במכשיר התיקוף על הרציף במטרונית.
   2. בוחרים את הקוד הנכון בהתאם למה שאתה רוצה לנסוע
   קוד 1 - 5 ש"ח, בתוך הקריות
   קוד 2 - 5.90 ש"ח, בתוך חיפה
   קוד 4 - 9.10 ש"ח בין הקריות לחיפה

   3. נוסעים במטרונית, יורדים איפה שצריכים ועולים על אוטובוס, שמים את הרב קו על המכשיר שליד הנהג או ליד הדלתות ורואים צפצוף ירוק שאומר שהמכשיר זיהה שזאת נסיעת מעבר ולא צריך לשלם.

   4. בדרך חזרה מחיפה לקריות. עולים ליד הנהג ואומרים לו מראש שאתה רוצה להגיע לקריות ושיוריד לך 9.10. הנהג מוריד 9.10 ואחר כך במטרונית אתה פשוט שם את הרב קו במכשיר התיקוף ורואה שהוא זיהה שזו נסיעת מעבר.

   בהצלחה.

   מחק
 52. אנונימיספטמבר 03, 2017

  עשיתי חופשי חודשי של דן .האם החופשי חודשי חל גם על אוטובוסים של אגד ואוכל לעלות על אוטובוסים של אגד ?

  השבמחק
  תשובות
  1. כן.

   אין יותר "חופשי חודשי של דן", החופשי חודשי שדן מוכרים נמכר על ידי כל המפעילים בגוש דן ומכובד על ידי כולם (בהתאם לאזור הכיסוי כמובן).

   חריג יחידי הוא חופשי חודשי ייחודי של בני ברק בעלות 138 ש"ח. שהוא נמכר על ידי דן בלבד ומכובד על ידי דן בלבד. אבל נראה לי שלא לזה התכוונת.

   מחק
 53. יש לי 2 שאלות:
  1) איפה ניתן לרכוש כרטיס חופשי יומי?
  2) אני נוסע לפעמים מכפר סבא לכוכב יאיר. אני נוסע תחילה בקו עירוני של איזור 2.1 השרון(5.90 ש"ח) ואחר כך בקו בין עירוני מכפר סבא לכוכב יאיר - איזור 3.1 (10.50 ש"ח), עליי לשלם מחיר מלא בכרטיס רב קו בשני בקוים למרות שזה במסגרת 90 דקות (לשלם 16.40)? אין הנחה כלשהי אם נסעתי באוטובוס עירוני של מטרופולין וישר אחר כך באוטובוס בין עירוני של מטרופולין?

  השבמחק
  תשובות
  1. 1. לטעון על הרב קו חופשי יומי אפשר אצל כל נהג, וגם במכונות או בקופות (אני חושב שיש במרכזית כפר סבא ויש גם במשרדים של מטרופולין בצומת רעננה-כפ"ס), וגם במכונות על האוטובוסים (29/39) והמועדף עליי, דרך אפליקציית רב-קו אונליין.
   2. חופשי יומי מכפר סבא לכוכב יאיר יעלה 21.5. וזהו מספר ושם הכרטיס: קוד כרטיס: 145|שם כרטיס: השרון ונתניה.
   במידה ואתה נוסע לפעמים ליעדים אחרים תוכל לברר קודם באתר רפורמת התעריפים. יש שם מחשבון מאד נוח. ואז תגיע לנהג "מצויד" במידע של קוד כרטיס ושם כרטיס למניעת אי הבנות.

   3. אין קשר לסוג האוטובוס (עירוני/בינעירוני), יש קשר לכך שכרטיס המעבר 90 דקות מוגבל לתחומי המטרופולינים (גלעין+טבעת) בעוד כרטיסי החופשי יומי/חופשי/שבועי הלכו יותר רחוק ויצרו עוד טבעות. כפר סבא היא בטבעת הראשונה (אזורים 2.1,2.2 וכו') וכוכב יאיר בטבעת השלישית (אזורים 3.1, 3.2 וכו').
   נכון לעכשיו כרטיס מעבר 90 דקות לא תקף במעבר לכיוון הטבעת השלישית ולכן אתה נאלץ לשלם מחיר מלא.

   בהנחה שאתה עושה את הדרך גם בהלוך וגם בחזור. תשלם בערך צבור 26.24 (32.80 פחות ה-20% שאתה מקבל בעת הטעינה) ובחופשי יומי 21.5. אין ספק שהוא משתלם יותר.

   מחק
 54. אנונימיספטמבר 10, 2017

  אני תושב ירושלים. לפני כחודש שהינו בת"א והטענתי בערך צבור 30 ש"ח כשחזרתי לירושלים הכרטיס המשיך להוריד מהערך הצבור, למרות שהיתה לי שם גם כרטיסיות של 20 ניקובים. בסיומו של דבר נותרה יתרה של 2.20 ש"ח.
  אחרי שבוע נדהמתי לראות שהיתרה בערך צבור נעלמה. אתמול היינו שוב בת"א ובבדיקה באוטובוס של דן נאמר לי שאין לי יתרה. כששאלתי נהג אחר של דן נטען שאם יש יתרה קטנה מ-5 ש"ח -היא נעלמת כעבור שבועיים אם לא עושים שימוש מיידי בערך צובר. האם זה נכון,והאם זה בכלל חוקי?

  השבמחק
  תשובות
  1. אני מחלק את התשובה ל-2.
   ראשית - ערך צבור וכרטיסייה מקנים בדיוק אותה הנחה, אך ערך צבור הוא ארצי וגם ניתן לטעינה בקלות רבה יותר ולכן הוא מחליף את הכרטיסיות. לכן סביר שכשיש לך גם ערך צבור וגם כרטיסייה, המכשיר של הנהג יזהה קודם את הערך הצבור ויוריד ממנו. ככלל אני ממליץ גם בירושלים לא לרכוש יותר כרטיסיות (הרק"ל לא מוכרת אבל מכבדת, תוכל לטעון או באגד או באפליקציית רב קו אונליין). הערך הצבור שיהיה לך יהיה תקף בכל הארץ.

   לגבי השאלה השנייה, זה מוזר לי. אין ספק שהנהג טעה והטעה. הערך הצבור לא אמור להיעלם. לא אחרי שבועיים ולא אחרי חמש שנים.

   הסבר אחד אפשרי שאני מכיר הוא במקרה שבדיוק נגמר לך פרופיל (נוער שעבר את גיל 18, סטודנט, זכאי ביטוח לאומי וכו'). במקרה זה הרב קו עובר לפרופיל רגיל והפרופיל המיוחד נחסם. הכסף עוד שם אבל תוכל להשתמש בו רק כשתחדש את הפרופיל המיוחד, או לחלופין תוכל להמיר אותו בעזרת אפליקציית רב קו אונליין לפרופיל החדש.

   האפשרות השניה היא תקלה, אבל לצערי אני לא ממליץ לך לכתת את רגליך לעמדות השירות כי יכולת הטיפול שלהם בתקלות מיוחדות כמו זו לא גדולה (הם טובים בטיפול בתקלות שכיחות כמו אובדן כרטיס). לצערי עוד אין מרכז שירות ארצי מסודר שאני יכול להפנות אליו.

   מחק
  2. אנונימיספטמבר 13, 2017

   הפרופיל שלי לא התחלף, היות ואני בן 55.כל מה שכתבת ברור לי, אך בבדיקה ב-2 אוטובוסים לא הייתה
   יתרה, וגם לפני-כן בירושלים כשבדקתי באמצעות המכונה של הרכבת הקלה לאחר שנותרו מספר שקלים בודדים הם נעלמו וכך לגבי בדיקה באוטובוס אגד. אגב יש לך טעות. הרכבת הקלה מוכרת כרטיסיות של 10 ניקובים או של 20 ניקובים. האופציה הזאת מועדפת, כיוון שאתה משלם 59 ש"ח בניכוי הנחה של 20 אחוזים, מה שיוצא 47.20 ש"ח. בשיטה הזו אתה מאפס כל פעם את הכרטיסייה ומטעין שוב במקרה הצורך.
   לעומת זאת בכרטיס הצובר הנהגים מוכנים למכור רק ב-30 ש"ח או 50 ש"ח ובכפולות שלהם. מכיוון שמחיר הנסיעה הוא 5.90 ש"ח גם בירושלים וגם בת"א, יוצא שתמיד נותרת יתרה של כמה שקלים.(גם לאחר ההנחה).האמן לי-בדקתי את הנושא טוב. פועל יוצא מכך הוא שברגע שאתה קונה כרטיס בערך צבור-כאילו
   שילמת למפעיל(אגד, דן וכו') ריבית עבור "שירותיו הטובים",דבר לא מקובל. זה במקרה הטוב.
   במקרה הפחות טוב-היתרה נעלמת כמו אצלי(נהג דן סיפר לי זאת במפורש וטען שהרבה אנשים לא יודעים
   על כך).אשמח אם תבדוק זאת מולם.
   כל הבלגן היה יכול להמנע אם משרד התחבורה היה מורה שמחיר הצובר שניתן לקנות יהיה בהתאם למחיר הכרטיס-5.90 ש"ח ובכפולות שלו. כלומר מי שהיה משלם 47.20 ש"ח היה מקבל ערך צובר של 59 ש"ח,
   מי שמשלם 94.40 ש"ח-מקבל ערך צבור של 118 ש"ח(20 נסיעות). מי שיטעין 23.60 ש"ח יקבל ערך צבור של 29.50 ש"ח(5 נסיעות), וכך גם בכפולות. במצב כזה כשאדם מטעין את הערך צובר הוא יסיים אותו עד הסוף, ואז יחליט אם להטעין עוד. לא יהיה פה "תשלום ריבית מראש" וימנעו תקלות של יתרה.
   כך אפשר יהיה להתחשב לפחות בתושבי הערים הגדולות ת"א וירושלים. במקרה שיוחלט על העלאת תעריפים-
   משרד התחבורה יוכל לעדכן את חברות האוטובוסים בהתאם במחירים החדשים שניתן לגבות בערך צובר!

   מחק
  3. לאחר התקלה שחווית, אני מניח שלא אוכל לשכנע אותך, אך בכל זאת אגיד מה שאני יודע, ואוסיף גם לך אולי מידע חדש.
   ראשית, עבור הנוסע המתמיד, אשר אחת לכמה זמן קונה עוד ערך צבור, היתרה שנשארת מתווספת למה שהוא רכש. כך זה פועל ולרוב ללא תקלות (וזה גם מנסיון אישי שלי) בתקלה כמו שהיתה לך לא נתקלתי ואני יודע בוודאות שהיא לא שכיחה. תלונה למשרד התחבורה אולי לא תניב לך את כספך חזרה, אבל עשויה לפתוח חקירה בעניין כדי לזהות את מקור התקלה ולטפל בו.
   בוודאות, בהיעדר תקלות, אין מצב מכוון של "ריבית" - הכסף ממשיך להתגלגל הלאה לטעינה הבאה. שמעתי הרבה נהגים שטענו את זה בהתחלה והמשיכו לשכנע אנשים לקנות כרטיסיות אבל זה פשוט לא נכון.


   שנית, באוטובוסים הערך הצבור מוגבל לכפולות של 30/50 ו-100 כדי לחסוך לנהג התעסקות עם כסף קטן ובזבוז זמן יקר לכל הנוסעים. ממש לאחרונה השיק אתר רב קו אונליין שבה אתה משלם בכרטיס אשראי אפשרות לבחירת כל מחיר שתרצה. כרגע זה רק באתר (תצטרך לרכוש בעמדה קורא כרטיסים), אבל בעתיד הקרוב זה בטח גם יגיע לאפליקציה שלהם ללא צורך בקורא כרטיסים. ואז תוכל להטעין 94.40 ולזנוח את הכרטיסיות, ועל הדרך גם לזנוח את הקנייה מהנהג עצמו.

   מחק
 55. רציתי לדעת, אם אני עושה חופשי חודשי של אזור מסויים, למשל סובב ירושלים+ מערב, האם אני יכול להשתמש בו בכל חברות התחבורה הציבורית שפועלות בו?
  לצורך העניין אני משתמש קבוע בקווים של אגד בתוך העיר, סיטיפס וסופרבוס החוצה מהעיר לבית שמש. החופשי חודשי ייתפוס בעולם או שיהיה עליי לשלם בנוסף לסופרבוס כל נסיעה?

  השבמחק
 56. האם אני יכולה לשלם על כרטיס יומי בין קריית שמונה לעכו עם הערך הצבור שלי ?

  השבמחק
  תשובות
  1. אנונימיספטמבר 19, 2017

   לא ניתן לרכוש חוזים תקופתיים באמצעות ערך צבור.

   מחק
 57. היי, רציתי לבדוק אירוע מסויים שקרה לי היום.
  עליתי על אוטובוס של דן בתל אביב וכשנהג שאל אותי מה היעד שלי עניתי לו שלהרצליה, למרות שהקו הספציפי הזה אינו מגיע להרצליה (זה היה קו 25). הנהג חייב אאת הרב קו שלי ב-9.30 (קוד 44 בקיצור).
  אחר כך ירדתי בתחנה בנמיר ולאחר מכן עליתי על אוטובוס של נתיב אקספרס (קו 605), הקו עושה את נתיב תל אביב-נתניה. כשאמרתי לנהג שכבר חוייבתי על הסכום הכולל ולכן אין צורך לחייב לי את הרב קו שוב, הוא טען שזה לא עובד ככה עם נתיב אקספרס והוא חייב אותי על סכום נוסף של 5.70 שקלים לנסיעה להרצליה מתל אביב.
  רציתי לבדוק, האם הנהג של נתיב אקספרס טעה או שבאמת יש איזו בעיה עם האוטובוסים של נתיב אקספרס?
  לפי הטענה של הנהג של נתיב אקספרס, כאשר עליתי על האוטובוס של דן הייתי צריך לחייב את הרב קו שלי על נסיעה עירונית, ולאחר מכן כשעליתי על האוטובוס של נתיב אקספרס הייתי צריך לחייב פעם נוספת על נסיעה להרצליה מתל אבי.
  תודה מראש על העזרה.

  השבמחק
  תשובות
  1. נתיב אקספרס באמת מחוץ להסדר הזה.

   פעלת נכון ונהג דן פעל נכון, ואם היית עובר לקו אחר שנוסע להרצליה (הקווים של אגד של מטרופולין) אז לא היית נתקל בשום בעיה. אבל ההסדר הזה לא כולל את נתיב אקספרס (קשור לכל מיני עניינים הסכמיים מ-2011)
   בעוד כמה חודשים מטרופולין תחליף את נתיב אקספרס בקווים האלה ואז אני מניח שזה יסתדר. אגב אני לא חושב של-605 מותר להוריד בהרצליה כי הוא לא מוגדר כמאסף, אבל השאלה שלך עדיין רלוונטית לקווים כמו 601.

   בניגוד לערך הצבר, החופשי יומי/שבועי/חודשי החדשים שהושקו ב-2016 דווקא תקפים אצל כל החברות.

   מחק
 58. שאלה, האם יש אפשרות לקנות ברכבת כרטיסייה עם הערך הצבור או שאפשר רק כרטיס בודד בכל פעם?

  השבמחק
  תשובות
  1. יש לך בלבול מונחים קל.

   כרטיסייה היא כרטיסיה, אתה יכול לרכוש אותה ולהשתמש בה. היא מקנה הנחה של כעשרים אחוז, אבל מוגבלת למפעיל ולמוצא יעד שקנית.

   ערך צבור הוא ערך צבור, אתה יכול לרכוש אותו ולהשתמש בו, הוא מקנה הנחה של 20% והוא תקף בכל חברות התחבורה הציבורית ולכל נסיעה. לכן המגמה הכללית היא לבטל כרטיסיות ולהשאיר רק את הערך הצבור.

   לא ניתן לרכוש כרטיסייה באמצעות ערך צבור מאחר וזה "כפל הנחות". אם יש לך ערך צבור אז אתה צריך "לקנות כרטיס" באמצעותו כל פעם.

   אם הזמן המבוזבז בהמתנה למכונה מעצבן אותך, תבדוק את החופשי יומי/שבועי/חודשי החדשים, אולי תמצא חוזה שמתאים לצרכיך ויחסוך לך את זה.

   מחק
 59. שלום אני סטודנט בכרמיאל אבל מקום מגוריי הוא במזכרת בתיה ויש אוטובוס ישיר מירושלים לכרמיאל, האם לקחת מטרפולין ירושלים תיתן לי את האפשרות לנסוע באוטובוס של ירושלים- כרמיאל? או שאני צריך את המטרופולין של כרמיאל וגם של ירושלים? או שאי אפשר..?

  השבמחק
  תשובות
  1. אי אפשר
   הרפורמה בתעריפים, בדומה לכל העולם, מבוססת על מטרופולינים. נסיעות בינעירוניות חוצות מטרופולינים פשוט לא כלולות באף כרטיס ייחודי (חופשי יומי, שבועי, חודשי).

   לכן הדרך היחידה להנות מהנחה היא באמעות ערך צבור, כאשר אם יש לך פרופיל סטודנט הוא מקנה לך 33% הנחה.

   מחק
 60. יש לי גם ערך צבור וגם חופש חודשי. איך הנהג יודע שאני רוצה להשתמש רק בחופשי חודשי ולא בערך הצבור?

  השבמחק
  תשובות
  1. המערכת יודעת - אם החופשי חודשי שלך תקף באזור בו הקו נוסע היא אמורה לתקף אותו באופן אוטומטי (בחלק מהמפעילים) או להקפיץ את זה הכי גבוה בבחירת האפשרויות של הנהג.

   אמנם ייתכנו שגיאות פה ושם, אבל לי יש על הכרטיס גם חופשי חודשי וגם ערך צבור ובשנה האחרונה קרה רק פעם אחת שירד לי בטעות מהערך הצבור. הן מאד נדירות.

   אם בוצעה טעות, הנהג יכול לבטל את הפעולה כל עוד אף אחד לא העביר כרטיס אחריך. אז גם משתלם להיות ערני. (כאמור, זה מאד נדיר).

   מחק
 61. אחד הנהגים בקו 201 לרחובות אמר לי שאם יש לי מעבר מבית דגן נניח, אני אוכל לקבל מעבר עד תחנה שמתאפשר בה המעבר- בראשון לציון- ומשם לשלם פעם נוספת עד רחובות, וכך יוצא שאני משלם פחות. האם זה באמת מותר?

  השבמחק
  תשובות
  1. אסור. אבל יש כאן פירצה, ועד שהיא תיסגר ניתן לנצל אותה, אבל בזהירות ובטוב טעם.

   לכאורה אם היית לוקח אוטובוס עד בית דגן, יורד שם ואז עולה על אוטובוס אחר היית משלם פחות. לכן אתה יכול גם לעשות "כאילו" - להשתמש בכרטיס מעבר עד בית דגן ואז לגשת לנהג (בלי לרדת מהאוטובוס) ולשלם את היתרה.

   רשמית זה אסור כי אתה צריך לשלם לנהג רק פעם אחת, במועד העליה לאוטובוס, בו אתה אמור להגיד לו מה היעד הסופי שלך ולשלם בהתאם. זה אסור מאחר והמטרה של כולנו היא להציק כמה שפחות לנהג, כדי שיתרכז בנהיגה, וגם יש מה להגיד בזכות מניעת טיולים מיותרים בתוך חלל האוטובוס כשהוא נוסע.

   מאחר וחלק מהנהגים נצמדים ל"אסור" (ואולי בכלל לא מכירים את האפשרות) וחלק מהנהגים, כמו זה שדיברת איתו חושבים שזה מותר. אם תחליט על דעת עצמך להשתמש בפירצה הזו, ייתכן ותיקלע לחיכוכים לא נעימים עם הנהג, וזה לא טוב לקארמה של אף אחד.

   לכן אני מציע פשוט לשאול את הנהג אם אפשר לנסוע איתו עד בית דגן ואז לבוא שוב ולשלם את היתרה. אם הוא אומר כן אז סבבה, ואם הוא אומר לא אז לא להתווכח. לשלם עוד קצת וזהו.

   אם אתה נוסע לעיתים רחוקות, לא החיסכון הזה הוא זה שיציל לך את האוברדראפט. עדיף לא לבזבז אנרגיה על זה.

   ואם אתה נוסע קבוע, אז פשוט תעשה חופשי יומי/שבועי/חודשי בהתאם לצרכיך. זה הכי טוב לכל הנוגעים בדבר.

   מחק
 62. אנונימינובמבר 02, 2017

  אני נוסעת מאשדוד לראשון לציון קו חוץ (284,315) ונוסעת גם בתוך העיר גם בראשון לציון וגם באשדוד .. על איזה חוזה אפשר להטעין את הרב קו ??

  השבמחק
  תשובות
  1. החוזה נקרא "גוש דן+דרום" קוד 144.

   מחק
 63. איך מקבלים חשבונית מס על טעינת רב קו ?

  השבמחק
  תשובות
  1. כאשר אתה טוען אצל הנהג אתה מקבל פתקית המהווה הוכחת תשלום. כאשר אתה טוען באפליקציה נשלחת אליך הקבלה למייל. אלה הם חשבוניות לכל דבר ועניין.

   מחק
 64. אנונימינובמבר 13, 2017

  רכשתי חודשי מקומי בני ברק (138 ש"ח) באוטובוס של חברת דן. במודיעין דן שאלתי 2 נציגים שונים, ושניהם ענו שזה תקף בכל החברות בתחומי בני ברק, ולא דווקא בחברת דן. בפועל כשעליתי על קו 264 של אגד בתחומי בני ברק, המערכת לא זיהתה את המנוי, והנהג רצה להוריד לי מהערך הצבור. האם זו תקלה? למי אפשר לפנות?

  השבמחק
  תשובות
  1. לצערי נציגי המודיעין של דן הטעו אותך, וחבל.

   כל החופשי חודשי החדשים שהושקו בתחילת 2016 תקפים בכל החברות. באותו מעמד רצו לבטל את החופשי חודשי הישנים, שהיו זולים יותר אבל היו מוגבלים לחברה אחת וגם מוגבלים יותר גם בשטח הגיאוגרפי שהם כיסו. אבל החל לחץ ציבורי חזק להשאירם. כתוצאה מכך יש לנו שתי מערכות נפרדות של חופשי חודשי.

   אתה רכשת חופשי חודשי מהסוג הישן - מקומי של דן בני ברק - הוא אכן תקף רק בדן ורק בבני ברק. אם זה טוב לצרכיך אז סבבה.

   אם אתה רוצה חופשי חודשי שתקף בכל החברות, הוא יעלה 213 ש"ח. (קוד 141 - שם כרטיס: גוש דן). הוא גם תקף בכל הגלעין הפנימי של גוש דן שכולל מלבד בני ברק את גבעתיים, רמת גן, תל אביב, פתח תקווה, חולון בת ים ורשל"צ.
   כלומר נכון שהוא עולה יותר, אבל הוא נותן הרבה יותר.

   רק אתה יודע מה השימוש הקבוע שלך, ייתכן שהחופשי חודשי של דן בני ברק טוב לך, אבל מפעם לפעם כשאתה עולה על אוטובוס של חברה אחרת תדע מראש שתשלם בערך הצבור. ייתכן וזה עדיין ייצא לך זול יותר מהחופשי חודשי החדש שציינתי.

   מחק
 65. לצערי נציגי המודיעין של דן הטעו אותך, וחבל.

  כל החופשי חודשי החדשים שהושקו בתחילת 2016 תקפים בכל החברות. באותו מעמד רצו לבטל את החופשי חודשי הישנים, שהיו זולים יותר אבל היו מוגבלים לחברה אחת וגם מוגבלים יותר גם בשטח הגיאוגרפי שהם כיסו. אבל החל לחץ ציבורי חזק להשאירם. כתוצאה מכך יש לנו שתי מערכות נפרדות של חופשי חודשי.

  אתה רכשת חופשי חודשי מהסוג הישן - מקומי של דן בני ברק - הוא אכן תקף רק בדן ורק בבני ברק. אם זה טוב לצרכיך אז סבבה.

  אם אתה רוצה חופשי חודשי שתקף בכל החברות, הוא יעלה 213 ש"ח. (קוד 141 - שם כרטיס: גוש דן). הוא גם תקף בכל הגלעין הפנימי של גוש דן שכולל מלבד בני ברק את גבעתיים, רמת גן, תל אביב, פתח תקווה, חולון בת ים ורשל"צ.
  כלומר נכון שהוא עולה יותר, אבל הוא נותן הרבה יותר.

  רק אתה יודע מה השימוש הקבוע שלך, ייתכן שהחופשי חודשי של דן בני ברק טוב לך, אבל מפעם לפעם כשאתה עולה על אוטובוס של חברה אחרת תדע מראש שתשלם בערך הצבור. ייתכן וזה עדיין ייצא לך זול יותר מהחופשי חודשי החדש שציינתי.

  השבמחק
 66. האם יש מעבר בין הרכבת הקלה לאוטובוס שמתחילים נסיעה ברכבת.
  אשמח לתשובה.

  השבמחק
  תשובות
  1. בהנחה שאתה מתייחס לאוטובוסים העירוניים של ירושלים (ולא לבינעירוני) - התשובה היא כן.
   יש מעבר 90 דקות שניתן אך ורק באמצעות הרב קו. כלומר, אם רכשת כרטיס בודד ברכבת הקלה אין לך מעבר. אך אם יש לך ערך צבור או כרטיסייה אז יש לך מעבר.

   מחק
 67. שלום רוכב יקר,
  אם רכשתי חופשי חודשי רב קו באוטובוס, לכאורה הוא אמור להיות, לפי הרפורמה, גם תקף לתחנות הרכבת בתוך איזור 1, למשל (מטרופולין ת"א והסביבה) נכון? זאת אומרת - נניח - אני יכול לעלות עם החופשי חודשי הזה (שנרכש באוטובוס, כאמור), גם בתחנת הרכבת ת"א סבידור ולרדת בת"א אוניברסיטה, וכל זאת, בלי לשלם מחיר נסיעה ברכבת בין התחנות האלה? זה עובד ככה? המון תודה על כל מידע או עזרה בנושא :)

  השבמחק
  תשובות
  1. שלום דן.
   כן. אם רכשת חופשי חודשי "גוש דן" שתקף בכל החברות, הוא תקף גם ברכבת בין תחנות שנמצאות בתוך השטח. את המפות תוכל לראות באתר רפורמת התעריפים.

   אני יודע מנסיון שזה עובד. פשוט תיגש בבטחון לשערי הכניסה לרציפים, תניח את הרב קו והדלתות ייפתחו מעצמן...

   מחק
 68. אנונימינובמבר 23, 2017

  שלום רוכב,
  יש לי שאלה שאין לי תשובה עליה ואף אחד לא נותן לי תשובה.

  הטענתי: # חוזה נסיעה הלוך ושוב מ-קרית מוצקין ל-קרית חיים.
  בנוסף, הטענתי : # חוזה נסיעה הלוך ושוב מ-קרית מוצקין ל-חיפה חוף הכרמל.
  עדיין לא השתמשתי בחוזים האלה.
  אני רוצה מחר לנסוע ממוצקין לקריית חיים וחזרה.
  וביום חמישי ממוצקין ל-חיפה חוף הכרמל ובחזרה.
  מה יקרה כאשר אעבור במכשיר הכניסה לרציף במוצקין, איך המכונה תדע לאן אני רוצה לנסוע מחר? ואיך היא תדע שאני רוצה לנצל את החוזה לקריית חיים הלוך ושוב ולא לחוף הכרמל?
  האם לא יקרה מצב שבו המכונה בטעות תוריד דווקא את הנסיעה הארוכה יותר לחוף הכרמל מחר, ואז ביום חמישי לא אוכל לרדת בחוף הכרמל ואהיה בעצם נוסע שלא שילם?

  האם עשיתי טעות? ובעצם לא הייתי צריך להטעין 2 חוזים מאותו יעד מוצא?

  תודה

  השבמחק
  תשובות
  1. האמת היא שאין לי תשובה טובה על זה. זה ממש ברמת הניסוי וטעיה. כשאןי תיאלץ לשלם "שכר לימוד" על הטעות הזו ואם התרחיש הרע יתממש תשלם שוב על הנסיעה לחוף הכרמל.

   אבל, אתה יכול הלימנע מהבעיה הזו מעתה והלאה באמצעות שימוש ב"ערך צבור" שמחליף את הכרטיסיות בדיוק מהסיבות האלה שציינת (הלוך ושוב זה למעשה "כרטיסיית שתי נסיעות").

   בפעם הבאה שתצטרך לטעון, תטען ערך צבור בסכום כלשהו, מיד תקבל יותר כסף ממה שטענת שזה שווה ערך להנחה שמעניקה כרטיסייה. אחר כך תלך למכונה, תניח את הרב קו ותלחץ על טרום תיקוף ערך צבור, בחר את התחנה הרצויה לך לנסיעה הספציפית, וסע לשלום. זה מונע את כל הבלבולים הנ"ל.

   מחק
 69. אנונימידצמבר 03, 2017

  תודה!
  עשיתי ניסוי, וככה זה עבד.
  כאמור - היו לי שני חוזים טעונים, חוזה #1 - ממוצקין לחוף הכרמל
  חוזה #2 - ממוצקין לקריית חיים.
  נסעתי ביום ראשון, ממוצקין ליעד שלי בקריית חיים, עברתי בולדילטור (ככה הוא נקרא?), הכל עבר בסדר, נכנסתי לרכב, הפעלתי את האפליקציה בנייד, סרקתי את הרב קו, ולהפתעתי ראיתי שנעשה שימוש בחוזה #1 - שהוא כאמור החוזה לחוף הכרמל.
  אבל, מצד שני, הולדילטור לא קורא מחשבות.
  ירדתי במוצקין, העברתי שוב את הרב קו, ואז ראיתי שהולדילטור באמת חכם.
  הוא נתן לי לצאת, וסריקת הרב קו בפעם השניה בנייד שלי הראתה שמה שהוא עשה זה דבר כזה.
  - ביטול ** חוזה #1.
  - שימוש ** חוזה #2.
  הוא בעצם עשה תיקון ביציאה שלי בקריית חיים, והבין שאני בעצם רוצה להשתמש בחוזה הקצר יותר ממוצקין לקריית חיים, והכל בא על מקומו בשלום.
  כרגע נותר לי החוזה הארוך יותר ממוצקין לחוף הכרמל - בתוקף.
  :-)

  השבמחק
  תשובות
  1. מצוין, טוב לדעת.
   אני עדיין ממליץ על ערך צבור.

   מחק
 70. אנונימידצמבר 19, 2017

  האם נסיעה מירוחם לבאר שבע באמצעות רב קו דורשת ממני לשלם שוב בנסיעה בתוך באר שבע במסגרת 90 הדקות?

  השבמחק
  תשובות
  1. כן. ה-90 דקות הם רק בהחלפה בין אוטובוסים עירוניים בתוך באר שבע. (אגב, זה נכון לגבי כל הארץ, גם מי שמגיע מאשדוד לתל אביב לדוגמה לא נהנה מהמעבר בתוך מטרופולין גוש דן).
   תוכל לבדוק אם יותר משתלם לך חופשי יומי/שבועי/חודשי באתר של הרפורמה בתעריפים. (לינק בראש הדף מימין).

   מחק
 71. אנונימידצמבר 27, 2017

  שאלה: לבן שלי רב קו נוער מחברת דן שהתקלקל. הם מחייבים אותו להיות נוכח בקבלת כרטיס חדש עובד.
  השרות שלהם בארלוזרוב תל אביב נורא וזה יחיב הפסד של שני ימי לימודים (הגשת הבקשה וקבלת הכרטיס)

  העמדה של אגד הרבה יותר קרובה לביתנו והשרות הרבה יותר טוב.

  האם אפשר ואיך להעביר את היתרה בכרטיס הפגום לכרטיס חדש של אגד?

  השבמחק
  תשובות
  1. ראשית, ספציפית עם העמדה של דן בארלוזרוב לי אישית היה נסיון טוב מבחינת רמת שירות כשכרטיסי התקלקל וקיבלתי את הכרטיס החדש במקום.

   שנית, לכאורה ברמת ההצהרות של משרד התחבורה אתה יכול לקבל שירות מלא בכל עמדה, לא משנה של איזה מפעיל. אני אומר לכאורה כי שמעתי שזה לא עובד כמו שצריך עדיין. בכל מקרה מומלץ לנסות.

   אני מבדיל בין שני סוגי מקרים.
   1. הכרטיס רק מגמגם, לפעמים כן ולפעמים לא, ואז סביר שבאגד ידעו להנפיק לו כרטיס חדש ולהעביר את כל החוזים (כולל של מפעילים אחרים)
   2. הכרטיס מת לחלוטין - במקרה שכזה יש סיכוי גבוה שבאגד לא יידעו לטפל בבעיה.

   הבן שלך צריך לבוא עם תעודת זהות (שלך או של אימו עם הספח שבו הוא מצויין, או שלו אם הוא כבר הוציא לעצמו).

   מחק
 72. אנונימיינואר 02, 2018

  תודה !

  השבמחק
 73. אנונימיינואר 10, 2018

  האם תוכל להפנות אותי לאתר כלשהוא שמבהיר שלא ניתן לקנות חופשי חודשי בקו ממוגן ? בכל המקומות לא מוצגת מגבלה כזאת ואפילו כשדיברתי עם נציגת אגד תעבורה היא התעקשה שאין שום בעיה ורק הנהג באוטובוס אומר שאין כזה דבר.זה חשוב לי לצורך החזר נסיעות מהמעביד

  השבמחק
  תשובות
  1. אני גם לא מכיר מגבלה שכזו.
   יתרה מכך, באתר הרפורמה בתעריפים (יש קישור בדף זה מימין למעלה, או שתחפש בגוגל), יש מפה של מטרופולין ירושלים שכוללת את כל השירות שניתן על ידי אגד תעבורה בעוטף ירושלים.
   לא ציינת מאיפה לאיפה אתה נוסע, אבל תוכל בעזרת המחשבון בכניסה לאתר הרפורמה בתעריפים למצוא את החוזה שמתאים לך ספציפית ולטעון אותו דרך אפליקציית רב-קו-אונליין וכך לא תצטרך להתעסק עם הנהג שכנראה טועה ומטעה.
   לדוגמה - משילה לירושלים, קוד כרטיס 673 - שם כרטיס סובב ירושלים+מערב - חופשי חודשי עולה 299 ש"ח.

   חשוב לציין שייתכן והסיבה לטעות של הנהג היא שאכן יש מגבלה עם ערך צבור בקווים הממוגנים, מאחר ובקווים אלה המדינה מעניקה 50% הנחה והערך הצבור, לו היה מסופק, היה נותן מעל זה הנחה נוספת שהיא כבר לא הגיונית. לכן אין ערך צבור בקווים ממוגנים. אבל כמו שציינתי יש חופשי חודשי/שבועי/יומי.

   מחק
 74. אנונימיינואר 17, 2018

  האם יש אפשרות להטעין חופשי חודשי לנוער?

  השבמחק
  תשובות
  1. כן, ניתן להטעין, אבל זה יהיה החופשי חודשי הרגיל.

   נוער מקבל הנחה של 50% על כרטיסיות וערך צבור. כששאר הציבור מקבל רק 20%
   החופשי חודשי מגלם הנחה של כ-33%.
   כמו שאומרים בסופר-פארם - "אין כפל מבצעים". הנער צריך להחליט אם להשתמש בערך צבור עם הנחה של 50% או להשתמש בחופשי חודשי רגיל עם הנחה של 33%, ייתכן שיש מצבים שבהם זה משתלם יותר, בעיקר אם הוא צריך לקחת שני אוטובוסים כל יום במקום שבו אין מעבר 90 דקות.

   מחק
 75. טענתי 200 ש"ח באוטובוס דן אך לא יצאה חשבונית אלא פתק "חוזים על הכרטיס." היתרה נראית בסדר.
  איך אני מקבל חשבונית?

  השבמחק
  תשובות
  1. אני לא יודע למה אתה מתכוון בחשבונית. כשאתה טוען אצל הנהג אתה מקבל אישור שהתבצעה טעינה.
   אם אתה מכתוון למכונות אז אני לא מכיר מספיק טוב.

   אני טוען באפליקציית רב קו-אונליין ומקבל קבלה למייל שלי.

   מחק
 76. לא קיבלתי מהנהג אישור טעינה אלא כאמור פתק "חוזים על הכרטיס."
  האם אפשר לקבל באפליקציה רטרואקטיבית קבלה על טעינה באוטובוס?

  השבמחק
  תשובות
  1. אני חושב שלא, באפליקציה אפשר לקבל רק על מה שנטען באפליקציה.

   מחק
 77. אז מבחינת המס, 200 ש"ח הלך קפוט?

  השבמחק
 78. היי,
  יש לי בכרטיס מספר כרטיסיות שלא ניצלתי, מתקופת היותי סטודנטית (הכרטיסיות הוטענו ב2014) וחלק מהן לנסיעות בין עירוניות, ככה שיש שם סכום לא מבוטל של כ 500 ש״ח. פרופיל הסטודנט שלי כמובן פג תוקף ואין לי יותר צורך ברב קו (נוסעת ברכב). האם יש לי אפשרות כלשהיא לקבל זיכוי כספי על היתרה בכרטיס?
  תודה רבה!

  השבמחק
  תשובות
  1. מדיניות ההחזרים די עמומה. אבל ככלל אם השתמשת בכרטיסיות, אז אני לא חושב שאפשר לקבל החזר (כמו שעל כרטיסיות הנייר מפעם לא היה אפשר), זה היה באחריותך לחשב את צעדייך כדי שלא תישארי עם יתרה גדולה.

   אם יש לך ערך צבור "נעול" בפרופיל סטודנט" זה נקרא יתרה כלואה ולדעתי אפשר להמיר את זה לערך צבור בפרופיל רגיל. הבנתי שזה אפשרי אפילו באפליקציית רב קו אונליין למרות שעוד לא ניסיתי. זה אמנם לא כסף מזומן ביד, אבל לפחות תוכלי להשתמש בזה ביום שהרכב יהיה במוסך.
   תוכלי ללכת לעמדה ולבקש החזר כספי, אבל אני לא יכול לנבא מראש אם זה יצליח או לא. אני לא מכיר מחויבות לתת החזר כספי על כרטיסייה או ערך צבור שלא ניצלת כי כאמור זה היה באחריותך לא להישאר עם יתרה.

   מחק
  2. תודה על התשובה :)
   פשוט ראיתי תשובה שלך על פוסט אחר שבה כתבת כי ניתן בשני מקרים לקבל החזר כספי, ואחד מהם הוא כאשר הפרופיל פג תוקף... האם זה לא תופס במקרה הזה?
   שוב תודה!

   מחק
  3. בערך צבור אני מניח שכן. לכרטיסיות אני מניח שלא. בכל מקרה, לא תדעי עד שלא תנסי ללכת לעמדה ולבקש אבל קחי בחשבון שאולי זה יהיה לחינם...

   מחק
 79. אנונימיפברואר 21, 2018

  "חשוב לציין שהרב-קו קיים כבר יותר מעשור וזה עוד לא קרה."

  לפחות פעם אחת קרה. אין לי מושג לגבי צו בית משפט, או פרטים מדויקים אבל לפני מספר שנים היה מקרה של זיהוי אדם ללא סלולר לפי הרב קו. מקור: מישהי מהמערכת (לא של האוטובוסים).

  השבמחק
 80. האם יש טבלה מרכזת את אזורי המעבר השעתי ?

  השבמחק
  תשובות
  1. לא טבלה, אבל אם תסתכל במדריך התעריפים באתר הזה תוכל לראות את כל השורות בסגול שמציינות קודים שמאפשרים מעבר 90 דקות.

   מחק
 81. אנונימימרץ 04, 2018

  לפי כל השיטה הזו של הטבעות - אם אני נוסע בין אזור 2.2 ל-2.1 העניין של ה-90 דקות תקף?

  השבמחק
  תשובות
  1. יש קצת בלבול בנושא הזה.
   הגבולות של הערך הצבור שונים מהגבולות של טבעות החופשי יומי/שבועי/חודשי. יש כוונה לאחדם אבל כרגע זה לא כך.
   בקצרה, ה-90 דקות תקף בתוך המטרופולינים הגדולים בכל מקום שבו מדובר בתעריפי הבסיס (לדוגמה נסיעות שעולות 5.90 או 9.30 בגוש דן, תוכל לראות במדריך התעריפים באתר את כל השורות הסגולות, הן אלה משאפשרות מעבר 90 דקות).

   חשוב לציין בעליה לאוטובוס הראשון את היעד הסופי כדי שהנהג יוריד את המחיר המתאים, ואחר כך תוכל לבצע את המעבר בכיף. לדוגמה מרעננה לתל אביב חשוב שבנסיעה הראשונה הנהג יוריד 9.30 ואז תוכל בתל אביב לעבור למה שבא לך.

   מחק
 82. רציתי לשאול אם יש לי חופשי חודשי לילד. ואני רוצה להשתמש בה כרגע לילד השני בתחבורה ציבורית באופן חד פעמי האם זה אפשרי . או שחופשי חודשי לא ניתן להעברה בשונה מכרטיס רב קו עם אותו פרופיל שאפשרי להשתמש בו עבור כמה ילדים

  השבמחק
  תשובות
  1. חופשי חודשי הינו מנוי אישי ואינו ניתן להעברה. לפיכך זה לא חוקי להעביר אותו לילד אחר.

   ערך צבור לעומת זאת, הוא כסף מזומן שמוטען על הרב קו שמחליף את הכרטיסיות של פעם. וכמו שהיית יכול לתת כרטיסיה לחבר (כל עוד הוא באותו פרופיל), כך גם אתה יכול לתת את הרב קו עם הערך הצבור לחבר או לאח (כל עוד הוא באותו פרופיל).

   מדובר בתיקון חדש יחסית כי בהתחלה גם ערך צבור על רב קו אישי אי אפשר היה להעביר.

   מחק
 83. אנונימימרץ 06, 2018

  האם קיים חופשי חודשי הכולל נסיעות בין בית שמש ותל אביב באוטובוס ורכבת?
  מה שאני מצאתי זה נסיעה ברכבת בלבד בין בית שמש לתל אביב, ונסיעה באוטובוסים בתוך בית שמש ותל אביב. כלומר ללא נסיעה באוטובוס בין שתי הערים.

  השבמחק
  תשובות
  1. כרגע עדיין לא קיים באוטובוסים. יש רק ברכבת. הסיבה - אלה שני מטרופולינים שונים.

   השר הבטיח לייצר גם כרטיסי מנוי בין מטרופוליניים, אבל זה עוד לא קרה, כשזה יקרה גם נדע את הפרטים.

   מחק
  2. אנונימיאפריל 07, 2018

   עדכון מאנונימי אחר :)
   לאחרונה יצאה לפועל רפורמת התעריפים הבינעירוניים והיא כוללת
   חופשי חודשי משולב בית שמש+מרכזי (קוד שיתוף 923), הכולל את טבעות 1+2 של מטרופולין גוש דן ואת בית שמש (טבעת 3.1 של מטרופולין ירושלים) - במחיר 367 ש"ח.
   או
   חופשי חודשי גוש דן וירושלים (קוד שיתוף 924) הכולל את רוב הטבעות של שני המטרופולינים לרבות בית שמש - במחיר 540 ש"ח. קיים גם בחופשי יומי ב-32.5 ש"ח.
   כל הנ"ל מאפשרים שילוב רכבת עם כל אמצעי תח"צ אחר.

   מקווה שעזרתי.

   מחק
 84. אנונימימרץ 09, 2018

  אני עשיתי רו קו בקריות אני יכול לנסוע איתו לכל הארץ?

  השבמחק
  תשובות
  1. כן. הרב קו שלך יעבוד בכל הארץ.
   אם טענת אותו בערך צבור אז הערך הצבור תקף בכל הארץ.
   אם טענת בחופשי חודשי ייחודי לקריות, או לחיפה והקריות, אז תצטרך לטעון גם ערך צבור ולשלם איתו כשאתה יוצא מהאזור הגיאוגרפי של החופשי חודשי.

   מחק
 85. אנונימיאפריל 04, 2018

  האם אני יכול לקנות חוזה יומי בערב באפליקציה מהמחשב בבית עבור יום המחרת, או כאשר אני רוכש אותו הוא תקף לאותו יום שקניתי אותו?

  השבמחק
  תשובות
  1. בהחלט יכול.
   בעת רכישת חופשי יומי באתר רב קו אונליין או באפליקצייה אתה צריך לבחור תאריך (היום, מחר או מחרתיים).

   מחק
 86. אנונימיאפריל 08, 2018

  שלום,
  אני צריך להגיע מזכרון יעקב להרצליה, מה הרבקו שצריך לרכוש? זה מצריך אוטובוס מזכרון יעקב לרכבת בנימינה -> רכבת בנימינה לרכבת הרצליה -> רכבת הרצליה אוטובוס פנימי בהרצליה

  אודה לתשובה

  השבמחק
  תשובות
  1. ממש לא מזמן הושקו אמצעי התשלום הבין מטרופוליניים החדשים.
   אתה צריך את קוד כרטיס 919 - שם כרטיס: גוש דן וחיפה:
   חופשי יומי עולה 40 ש"ח, חופשי חודשי 684 ש"ח.

   מאחר וזה חדש ויש מצב שהנהגים עוד לא מכירים. אני ממליץ שתטען את החוזה דרך אפליקציית ravkavonline (אם יש לך אנדרואיד תומך NFC).

   אם בכל זאת אתה מעדיף לטעון דרך הנהג, תרשום את כל הפרטים שרשמתי לך למעלה ותראה לו.

   מחק
 87. שלום,
  אני רוצה לנסות תחבורה ציבורית בקו נצרת עילית - אזור תעשייה פולג בנתניה
  אין קו ישיר ואני צריך לעשות החלפה בוינגייט. עד וינגייט אני יכול להגיע בקו 826 של אגד או 833 של NTT.
  מוינגייט אני לוקח קו 606 של נתיב אקספרס. בדרך חזור אותם קוים בסדר הפוך.
  השאלות:
  יש חוזה שמתאים למעבר כזה?
  האם מבחינתי יש הבדל אם אני לוקח 826 או 833?
  תודה.

  השבמחק
 88. א. יש חוזה כזה במסגרת החוזים החדשים. חוזה 919 גוש דן וחיפה שיש לו רק חופשי יומי ב-40 ש"ח. או חופשי חודשי ב-684 ש"ח. (אין חופשי שבועי).
  ב. לכל קו יש את הגיבנת שלו, 826 שעובר דרך יפיע האיטית, מגדל העמק, הפקק בצומת אלונים, העליה המסורבלת לכיכר הבנים בטבעון והירידה חזרה ואחר כך הפקקים באזור יקנעם. (ייתןכ ובקרוב הקו לא ייכנס למסוף יקנעם הצמוד לקניון וזה יחסוך לו כמה דקות).
  לקו 833 מחכה הפקק בצומת מגידו והרמזורים לאורך ואדי ערה.
  אני מעריך שבהלוך עדיף 833 ובחזור עדיף לעלות על מה שבא קודם.

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה רבה על תשובה. מסתבר שהקו 833 מאוד נוח ונוסע די מהר עד נתניה, משם נתקע בפקק ארוך עד פולג שרק שם מתחיל מסלול אוטובוסים יעודי. בינתיים מצאתי פיתרון לרדת בנתניה, לעלות למחלף, מיד אוטובוס לרכבת, ומשם תחנה אחת ברכבת. הכל יוצא מתוזמן יופי. כותב את זה אם מישהו יצטרך את המידע.

   מחק
 89. אנונימימאי 15, 2018

  יש לי כרטיס רב-קו שהנפקתי מחדש בעמדה של "אגד" והטענתי אותי חופשי חודשי אצל נהג של "דן". ביום-יום אני נוסעת באוטובוס של "דן" ואחרי זה ברכבת - חצי חודש הכול היה תקין אך היום בבוקר באוטובוס כרטיס שלי עבר בהצלחה ואחרי 10 דקות שניסיתי להעביר אותו בעמדת רכבת הכרטיס פשוט לא הגיב - "מת". סדרן בדק את הכרטיס - אך גם אצלו כרטיס לא הגיב בכלל. למה זה קורה ומה עלי לעשות?

  השבמחק
  תשובות
  1. אין לי תשובה טובה חוץ מחוסר מזל. בכל טכנולוגיה יש לפעמים תקלות וכנראה שהכרטיס שלך תקול ותצטרכי להחליף אותו שוב. בתקווה שהכרטיס החזק כן יחזיק מעמד את כל שמונה שנותיו.

   מחק
 90. עד איזה יום בחודש ניתן להטעין חופשי חודשי?

  השבמחק
  תשובות
  1. לא מצאתי
   מצאתי רק שאפשר לרכוש אותו החל מה-25 בחודש הקודם, אבל לא מצאתי עד מתי.

   בכל מקרה, לא משתלם לרכוש אותו באמצע החודש, אבל בימינו אתה יכול לרכוש באמצע החודש חופשי גמיש שתקף ל-30 יום. תוכל לרכוש אותו או ברכבת (והוא יהיה תקף גם לאוטובוסים) או דרך אתר/אפליקציית רב-קו-אונליין.

   מחק
 91. תגובה זו הוסרה על ידי המחבר.

  השבמחק
 92. תגובה זו הוסרה על ידי המחבר.

  השבמחק
 93. קוד 44 עובד בשביל לנסוע מפתח תקווה לנתניה (קו 641 של קווים)? מאד קשה לקבל מידע על מחירים של נסיעות בודדות והאזורים אותם הם מכסים. הרבה יותר קל לקבל באינטרנט ובמרכזי שירות הלקוחות מידע על חופשי יומי/שבועי/חודשי. אבל יותר זול לשלם על נסיעה בודדת עם מעבר (קוד 41,42,43,44) אם נוסעים רק הלוך וחזור באותו יום. איפה אפשר לקבל מידע יותר מקיף על הקודים של נסיעה בודדת ועל האזורים בדיוק שהם תקפים בהם?

  השבמחק
  תשובות
  1. בשירות לקוחות של חברת קווים אמרו לי שקוד 44 לא עובד בשביל קו 641 מפ"ת לנתניה. אבל למה לא? זה במטרופולין תל אביב והמרכז (http://www.trans-reform.org.il/metros.aspx?m=2), טבעת 1 ואזור 3.1.

   מחק
  2. הי קרן.
   א. הם צודקים לצערי
   ב. להלן הסבר
   הבלבול שאת מתארת נובע מזה שיש שתי חלוקות שונות לחלוטין בין האזורים כפי שנקבעו עבור הערך הצבור מ-2011, לבין האזורים כפי שנקבעו עבור החופשי יומי/שבועי/חודשי מ-2016. אני מאד מקווה שמתישהו הבלבול הזה יסודר אבל כרגע זה המצב.

   ב-2011 נקבעו גבולות מטרופולין תל אביב לצורך הערך הצבור וביצוע המעבר 90 דקות כך:
   גלעין (מראשון לציון כולל בדרום עד כביש 5 בצפון)
   טבעת שמחולקת לאזור צפוני הכולל את הרצליה-רמת השרון-רעננה וכפר סבא ואזור מזרחי הכולל את ראש העין, שוהם וכו'. (משם מה לא נקבע אזור דרומי לנס ציונה יבנה ורחובות).
   כמו שאת שמה לב, זה לא כולל בשום צורה את נתניה.

   ב-2016 נקבעו עבור החופשי יומי/שבועי/חודשי גבולות נדיבים יותר למטרופולין שכוללים, בנוסף לטבעת הראשונה והשניה גם טבעת שלישית צפונה שכוללת את נתניה וכל האזור שממזרח לה עד הקו הירוק, וכן אזורים נוספים ממזרח (אזור השומרון, מודיעין) וכן טבעת שניה מתבקשת מדרום עד רחובות וטבעת שלישית מעבר לה שכוללת את גדרה ואשדוד.

   כלומר הבעיה שאת חווה מנתניה משותפת לא רק לך אלא גם לתושבי גדרה, אשדוד, מודיעין ואריאל. לכולם יש חופשי יומי/שבועי/חודשי ואין אפשרות לבצע מעבר בערך צבור.

   לכן, בלית ברירה, תיאלצי כרגע להסתפק בחופשי יומי.
   רק אציין שגם אם יסדירו כרטיס מעבר בנתניה, הוא כנראה יהיה בקוד חדש, גבוה יותר מ-44, פשוט בגלל המרחק. כך שסביר שגם אם הנושא יוסדר בעתיד, הפער בינו לבין חופשי יומי יהיה זניח לכאן או לכאן.

   מחק
 94. אנונימייוני 06, 2018

  היי.
  האם יש אפשרות לראות חוזי נסיעה ישנים שהיו לי ברב קו. חוזים מלפני כ- 10 חודשים?חוזים כמו: חופשי יומי, מעבר 90 דק וכו...

  השבמחק
  תשובות
  1. יש אפשרות מוגבלת לראות חוזים ישנים בקוראי הכרטיסים, כל עוד הם לא נדרסו על ידי חוזה חדש יותר (יש מגבלה של 8 סוגי חוזים על הכרטיס, והישנים נעלממים כשאתה טוען חוזה מאותו סוג, או טוען חוזה אחר אבל כל ה-8 כבר תפוסים).

   אם אתה מטעין ברבקו אונליין אתה מקבל קבלה למייל וכך זה מאפשר מעקב מסודר יותר.

   מחק
 95. אנונימייוני 10, 2018

  תוך כמה זמן נוסע חייב להספיק לתקף את הרב קב אחרי כניסה לאוטבוס או רכבת ?

  השבמחק

אולי תתעניין גם באלה

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...