מדריך הרב קו


פורום תחבורה ציבורית בתפוז מהווה במה פתוחה לכל השאלות האלה. בפורום חברים אנשים רבים שחלקם מהתחום וחלקם לא, אך הידע שלהם לעיתים גדול יותר מהאנשים המוסמכים לענות על שאלות.

בדף זה אני מרכז את השאלות והתשובות הנפוצות מתוך הפורום, אף כי אינני מתחייב שהתשובות נכונות, אני בטוח בכך ב-99%. מטעמי נוחות השאלות והתשובות בלשון זכר.

חדש - מדריך רב קו לסטודנט

מומלץ - אפליקציה בשם רב קו אונליין. מעכשיו טוענים מהנייד (הם לא משלמים לי כדי שאכתוב את זה, אני עושה פרסומת חינם לאפליקציה מצויינת).ש. מה זה רב קו
ת. "כרטיס חכם" המאפשר לנוסע לשלם באמצעותו לנהג במקום באמצעות כרטיסי הנייר, כרטיסיות הנייר וחופשי חודשי הנייר של פעם. הכרטיס בפריסה ארצית ומאפשר לנוסע להשתמש אצל כל המפעילים באמצעי תשלום אחיד בצורה נוחה ויעילה. בכרטיס יש שבב קטן אשר נקלט על ידי מכונת התשלום ברגע שהוא מונח קרוב אליה, ומבצע "ולידציה" של הנסיעה (במקרה של חופשי חודשי) או הורדה של סכום הנסיעה במקרה של ערך צבור. הרב קו כולל בתוכו את הפרופיל של הנוסע ואת ההנחה שנלווית אליו.

ש. מה זה פרופיל?
ת. ישנן כמה אוכלוסיות הזכאיות על פי חוק להנחה בתחבורה הציבורית. אם אתה שייך לאחת האוכלוסיות האלה, ותבוא עם תעודת זהות והאישורים הנדרשים יתוכנת לך בכרטיס הרב קו הפרופיל המתאים ותוכל ליהנות מההנחה. ניתן לטעון עד שני פרופילים על אותו כרטיס. ניתן גם לשלוח את הטפסים הסרוקים לאתר/אפליקציית רב קו אונליין בלי להגיע לעמדה.

ש. איזה סוגי פרופילים יש, איזה אישורים צריך ואיזה הנחות הם נותנים?
ת.
 • נוער  - זכאי להנחה של 50% בכרטיסיות ובערך צבור בלבד.  (צריך להציג ת"ז של ההורים עם ספח של שמו עד גיל 16 או ת"ז שלו אחרי גיל 16)
 • קשיש זכאי להנחה של 50% בכל נסיעותיו (צריך להציג ת"ז ותעודת תושב ותיק)
 • סטודנט זכאי ל-33% הנחה, צריך להציג ת"ז ואישור לימודים (ראה הרחבה כאן), 
 • סטודנט מורחב - אם עשית חופשי סמסטריאלי או שנתי, אתה זכאי ל-50% הנחה בנסיעות מחוץ לאזור של המנוי החופשי שלך.
 • אוכלוסיית רווחה הזכאית ל-33% הנחה על כרטיסיות וערך צבור. (צריך להציג ת"ז ותעודת זכאי)
 • חיילים בשל"ת, חניכי קד"צ, מתנדבים בשירות לאומי/ שירות אזרחי ומתנדבים בשנת שירות - פטור מלא מתשלום, צריך להציג ת"ז ואישור משרד הבטחון או תעודת שירות. (שימו לב שבניגוד לחיילים, אתם כן נדרשים להעביר רב קו).
 • חיילים - החל מאוקטובר 2017 הרב קו משולב בחוגר שלכם. אתם נדרשים להעביר את החוגר בכל נסיעה. אתם נוסעים חינם ומשרד הביטחון משלם את החשבון.
מתי פג התוקף של כל פרופיל?
ת. פרופיל נוער פג ביום הולדתך ה-18 או בסוף שנת הלימודים של גיל 18, פרופיל סטודנט תקף לשנה (עד 01.11) אלא אם כן נאמר אחרת ויחודש רק עם הצגת תעודת סטודנט תקפה או אישור לימודים. של"ת, קד"צ וכו' - בהתאם לתאריך שכתוב על אישור משרד הבטחון, זכאי צריך לחדש כל שנה,  פרופיל קשיש.... טוב, בלי הומור שחור.
בנוסף, גם לפרופיל רגיל יש תוקף של 8 שנים בלבד ולאחריו צריך לגשת לחדש.

ש. למה אני חייב למסור פרטים?
ת. אתה לא חייב. מסירת הפרטים מעניקה את ההנחות המיוחדות שמגיעות לפרופילים מיוחדים, וכן מעניקה "ביטוח" על כל מה שהטענת בכרטיס, אם הוא הלך לאיבוד, או נגנב, תקבל כרטיס חדש עם כל הכסף שהיה טעון עליו. (צריך לשלם רק את עלות ההנפקה המחודשת שעומדת על 10 שקל). אם הוא סתם לא עובד תקבל כרטיס חדש ללא כל תשלום נוסף.

ש. ואם אני רוצה להישאר אנונימי?
ת. במידה ואינך רוצה למסור פרטים אתה מוזמן להנפיק רב-קו אנונימי, בעלות של 5 ש"ח בעמדות השירות או אצל נהג האוטובוס. הוא ייטען ללא הפרופיל המיוחד שלך, אבל תקבל את כל ההנחות האחרות שיש בכרטיסיות/ערך צבור.
בכרטיס אנונימי לא נטען לטעון חופשי חודשי אך כן ניתן לטעון חופשי יומי ושבועי.

ש. ואם איבדתי כרטיס אנונימי?
ת. חשוב לדעת שאם הוא הלך לאיבוד, הלך לאיבוד גם כל מה שהיה טעון עליו. המוצא הישר יוכל להשתמש בזה כאילו מצא כרטיסייה או כסף ברחוב.

ש. ומה זה רב קו "חצי אנונימי"
ת. רב קו חצי אנונימי כולל את השם והתמונה שלך, ולכן מאפשר טעינת פרופיל נוער, זכאי, סטודנט או קשיש, אך אינו מקנה את הביטוח מפני גניבה שיש ברב קו רגיל ואינו מאפשר טעינת חופשי שבועי/חודשי.  האמת היא שאני לא הבנתי למה זה טוב. (הגולש יאיר בירן טוען שכן ניתן לטעון עליו חופשי שבועי/חודשי, אני צריך לברר זאת, תודה יאיר).


ש. האם אני צריך לדאוג לפרטיות שלי?
ת. התשובה הרשמית היא שאין צורך לדאוג, המידע מאובטח כמו שצריך, ומובטח שלא ייעשה במידע שום שימוש ברזולוציה של הנוסע הבודד. כלומר, לא יעקבו אחרי אף אחד. המידע שמספק הכרטיס (מספר קו, תחנת עליה, שעה וכו') מצטרף לאינספור משתמשים אחרים ומנותח באופן אגרגטיבי. במשרד התחבורה גם אין אף אחד שמתעניין בך ברמה האישית, אתה יכול להיות בטוח. :-) מצד שני, ייתכן ואם המשטרה תבקש צו בית משפט היא תקבל אישור להוציא מידע ספציפי בהתאם למספר הרב קו שלך (שמשוייך למספר תעודת הזהות שלך), כך שאם יש לך מה להסתיר... חשוב לציין שהרב-קו קיים כבר יותר מעשור וזה כמעט לא קרה. (גולש בתגובות ציין שהוא שמע על פעם אחת שאיתרו בעזרת כרטיס הרב-קו אדם ללא סלולרי אבל זה לא מאומת).

ש. מה אפשר להטעין על הרב-קו?
ת. על הרב-קו ניתן להטעין עד 8 חוזים שונים. חוזה יכול להיות ערך צבור, כרטיסיה, חופשי חודשי, חופשי יומי, אתה יכול להטעין על הרב קו כרטיסיה של סופרבוס בבית שמש, חופשי חודשי של הרכבת בין בית שמש לתל אביב וערך צבור לנסיעות בגוש דן. כולם על אותו פלסטיק.

ש. מה זה ערך צבור?
ת. ערך צבור הוא חוזה אחד שנותן הנחה כמו של כרטיסייה, אבל בלי הסירבול של הכרטיסיות הישנות. הוא לא מוצמד לקוד תעריף ספציפי אלא מכובד על ידי כולם ללא צורך בטעינת חוזה נפרד לכל אזור. הערך הצבור כבר תקף בכל הארץ, ובמקביל מבוטלות לאיטן הכרטיסיות המסורבלות.

ש. איפה פועל הערך הצבור?
ת. החל מה-01.01.17 ערך צבור פועל בכל הארץ, באוטובוסים של כל החברות, ברכבת ישראל, ברכבת הקלה בירושלים ובכרמלית. נותרו מספר חריגים בודדים:
 • יישובים מעבר לקו הירוק הנהנים גם כך מ"הנחת ממוגן" בגובה 50%, ולכן לא ניתן להשית עליהם עוד הנחה.
 • מוניות שירות - הוכרז שבמסגרת הרפורמה במוניות שירות ניתן יהיה לשלם גם בהן בערך צבור בימי חול אבל בינתיים זה עוד לא יושם.
ש. איך פועל הערך הצבור?
ת. הערך הצבור למעשה מחליף את הכרטיסייה, אם כי בשלב הביניים הנוכחי במקומות מסויימים שניהם פועלים במקביל. הוא מקנה הנחה זהה לכרטיסיה (20% לנסיעה רגילה, 50% לנסיעת נוער וקשיש) אך במקום הנחה הוא נותן לך יותר מהערך ששילמת. כך שאם קנית ב-100 שקל, הוטען לך על הכרטיס 125 שקל. זה נעשה כדי להקטין את ההתעסקות עם הכסף הקטן שליוותה תמיד את נושא הכרטיסיות.
הערך הצבור נמכר על ידי הנהגים בכפולות של 30, 50 או 100. באתר ואפליקציית רב קו אונליין תוכלו לבחור גם סכומים לא עגולים.


ש. יש מגבלה על כמות הכסף שניתן לטעון בערך צבור?
ת. כן, המגבלה עומדת על כמעט 1000 יחידות ערך צבור (999.90), שזה 999.90 שקל ביתרה. זה משקף מגבלה של טעינה ב-499 ש"ח וקצת בפרופיל נוער וקשיש וסטודנט מורחב (שמקבלים מה-499 ש"ח, יתרה של 998), ושל 799 וקצת בפרופיל רגיל.

ש. האם אפשר להיכנס בערך צבור  למינוס?
ת. בארץ לא, אם אין לך מספיק כסף לשלם עבור הנסיעה באמצעות הערך הצבור תיאלץ לטעון אותו אצל הנהג, באפליקציה במכונות טעינה או, במקרה הרע, לשלם במזומן, יש מקומות בעולם שבהם הערך הצבור מאפשר מינוס קטן (כך שאם חסר לך רק כמה עשרות אגורות ואין לך מזומן עליך לא תיתקע), אבל כאמור, לא בארץ.

ש. האם אפשר לקנות בעזרת הערך הצבור חופשי חודשי?
ת. לא. והסיבה לכך היא מאד הגיונית. כשאתה רוכש ערך צבור אתה בעצם רוכש הנחה על המחיר המלא של הנסיעות (בגובה של 20% לנוסע הרגיל). כאשר אתה רוכש חופשי יומי/שבועי/חודשי אתה גם רוכש הנחה על המחיר המלא של הנסיעות שאתה מבצע (משתנה מאדם לאדם לפי הרגלי הנסיעה שלו, אבל בערך 33% הנחה).  לו  היית רוכש ערך צבור ואז רוכש באמצעותו חופשי חודשי היית נהנה מהנחה כפולה וכמו שאומרים תמיד בפרסומות "אין כפל מבצעים".

ש. מי ביטל את הכרטיסייה שלי?
ת. עקב החדירה המצויינת של הערך הצבור, והקבלה החיובית שלו על ידי הציבור,  כבר החלו במקומות רבים לבטל את הכרטיסיות הישנות, כך שאם הנהג אומר לך "אין אפשרות לרכוש כרטיסייה יותר, רק ערך צבור" אל תופתע.

ש. מה קורה אם המכשיר "לא קורא" את הרב-קו
ת. אם המכשיר מקולקל (ולא קורא אף רב-קו) אזיי האוטובוס מוגדר כמקולקל ולמעשה צריך להיות מושבת. אלה ההנחיות של משרד התחבורה. לנהג אסור להתעקש על תשלום במזומן במקרה זה ולאפשר לנוסעים לנסוע חינם עד סוף מסלולו שם כאמור ישבית את האוטובוס. אם הבעיה היא נקודתית ברב-קו שלך, הנהג ידרוש בכל זאת תשלום במזומן ויבקש שתלך לתקן/להחליף את הרב-קו באחת מעמדות השירות (תהליך פשוט של 5 דקות). אסור לנסוע בלי שנרשם "אישור תשלום" בקופת הנהג.
מומלץ לשמור בארנק גם את קבלת הקנייה. על פי הנהלים קבלה זו תספק הוכחה מספקת, בעיקר אם מדובר בחופשי חודשי, והנהג אמור לאפשר לך לנסוע בלי בעיה, אם כי זה לא תמיד קורה.

ש. איך מתקנים רב קו?
ת. בכל מקרה של בעיה ברב-קו אפשר לגשת למוקדי השירות. לוגו החברה מאחורי הרב-קו מציין היכן הנפקת אותו. כל מוקד יכולה לתת "שירות תיקונים" או הנפקה מחדש.
חשוב לציין שכדי לוודא שהכל מועבר דרך כל המערכות הטכנולוגיות, מבקשים במוקדים לחכות 72 שעות בין תאריך איבוד/קלקול הכרטיס ועד לתאריך ההנפקה המחודשת. אם בהמלך ה-72 שעות האלה לא טענת על הרב קו כלום אז תוכל להתעקש לא לחכות אותם.

ש. עולה כסף לתקן את הרב-קו?
חד משמעית לא. אם הרב-קו לא עובד או "עובד בקושי" צריכים בעמדת ההנפקה לתת לך חדש ללא כל עלות. הכוונה היא לבלאי סביר. במקרה של כרטיס רב קו שהושחת (נניח כרטיס גזור או מקולף לחלוטין), יש לחברה מקום לשיקול דעת כן לחייב אותך כאילו כרטיסך אבד או נגנב בעלות 10 שקלים. זוהי חלוקה סבירה של האחריות בין המדינה (שבחרה במערכת טכנולוגית וצריכה לעמוד מאחוריה) לבין הנוסע (שצריך לשמור על רכושו).

ש. איפה ניתן לטעון רב-קו?
ת. בעמדות ההנפקה והשירות, בעמדות הטענה מחוץ לאוטובוס, בתחנות הרכבת, הרכבת הקלה והמטרונית, אצל נהג האוטובוס, (ובמכונות על האוטובוסים בקווים נבחרים) באינטרנט ודרך אפליקצייה סלולרית. וכן בעמדות כספונט למשיכת מזומנים.
 • באינטרנט (מהמחשב האישי)
פורום המפעילים הפרטיים  מחלק בעמדות "על הקו" רכיב חומרה למחשב הביתי שנקרא "דונגל" (קורא רב-קו).  בעלות של עשרה שקלים. את הדונגל מחברים ל-USB במחשב ובעזרתו ניתן לטעון את הרב-קו בבית דרך אתר האינטרנט.  מנסיון זה יעיל ונוח.
חברת דן עובדת באותה שיטה בשיתוף פעולה עם חברת hop-on, ניתן לרכוש קורא כרטיסים בעמדה של דן. וניתן לרכוש דרכו רק כרטיסים שנמכרים על ידי דן (זה כולל כרטיסים שמכובדים על ידי כל המפעילים).  הופ-און גם מאפשרת טעינה ללא קורא כרטיסים.
באתר של חברת דן-צפון (המטרונית) אפשר לטעון ללא דונגל. אפשר לטעון גם רב קו רגיל וגם אנונימי. את אישור הקנייה עושים במכונות על רציף המטרונית (בדומה להזמנת כרטיסים לקולנוע או להצגה באינטרנט ואחר כך לקיחת הכרטיסים מהאוטומט או מהקופה לפני תחילת ההצגה).
ברכבת ישראל אפשר לטעון דרך האינטרנט. אבל יש קאץ' - אם לא הנפקתם ברכבת ישראל אז המערכת צריכה להכיר את הכרטיס שלכם. כלומר תצטרכו לפחות פעם אחת לטעון נסיעה (בעזרת ערך צבור) או חוזה כלשהו (חופשי חודשי ודומיו) דרך המכונות ברכבת, הכרטיס שלכם ייכנס למאגר הכרטיסים שהרכבת מכירה ובפעם הבאה שתרצו לנסוע ברכבת תוכלו לטעון דרך אתר האינטרנט.
שימו לב, עליכם לטעון את הנסיעות לפחות 45 דקות לפני הנסיעה, כשתניחו את הרב קו על שער הרכבת הטעינה תעבור לרב קו, ושנייה אחר כך גם תרד הנסיעה והדלת תיפתח. (כמו במטרונית אבל קצת יותר משוכלל). באתר יהיה לכם גם אזור אישי עם היסטוריית הנסיעות שלכם.
 • דרך אפליקצייה סלולרית
ravkavonline
חברת הופ-און הפועלת בשיתוף עם דן הכריזה על כך ואפשר לקנות דרך האפליקציה את כל החוזים שמוכרת חברת דן.
פורום המפעילים הפרטיים השיק את אפליקציית  ravkav-online שפועלת בצורה נהדרת וחלקה ומומלצת על ידי בחום. קיימת רק באנדרואיד

חשוב לציין שאתה צריך בשביל זה מכשיר תומך NFC. זה לא קיים באייפון ולא קיים במכשירים פשוטים אבל נמצא בתפוצה רחבה מאד סה"כ.
 • בעמדות כספונט
תוכלו לטעון בעמדות באמצעות כרטיס אשראי, ללא עמלה.
אם ברצונכם לרכוש באינטרנט, אבל לא בא לכם לקנות קורא כרטיסים, אתם יכולים לטעון דרך אתר רב קו אונליין באמצעות מספר כרטיס בלבד, ואז ללכת לכל אחד מעמדות משיכת המזומנים של כספונט הפזורות בארץ, להכניס את הרב קו ולהשלים את הטעינה.

ש. מה עם מרכז שירות ארצי נורמלי?
ת. עובדים על זה...

ש. האם יש חברה שבה כדאי לעשות רב קו יותר מאחרות?
ת. אין חשיבות לכך. אבל ככלל אני ממליץ לעשות רב קו בחברה שאיתה אתה נוסע הכי הרבה, במקרים של תקלה/אובדן החברה הזו תוכל לשחזר לך את הכרטיס שלך עם החוזה שהכי חשוב לך באותו רגע בלי בעיות,  גם סביר להניח שעמדת השירות של החברה הזו הכי קרובה לביתך.

ש. האם ילדים יכולים להנפיק לעצמם רב-קו?
ת. לא, עד גיל 16 אתה חייב לבוא עם אבא או עם אמא, ושיביאו איתם את תעודת הזהות שלהם עם הספח שבו אתה רשום. מעבר לגיל 16 תוכל להנפיק לעצמך רב-קו, אבל בתנאי שתנפיק לעצמך קודם תעודת זהות ותבוא איתה.

ש. יש לרב קו תאריך פג תוקף?
ת. כן מסתבר שיש תוקף של 8 שנים. והתוקף הוא לפרופיל האישי שלך. עם זאת, אם החלפת רב קו במהלך התקופה כי הוא לא עבד או משהו כזה, גם תוקף הפרופיל יוארך מרגע הנפקת הרב-קו החדש. הסיבה לכך היא שבעצם רותצים להכריח אותך להחליף את הרב קו לכרטיס חדש יותר ועמיד יותר בתקלות לפחות כל שמונה שנים.

ש. מה קורה כשהפרופיל שלי פג תוקף?
 • נוער - פרופיל נוער פג תוקף ביום הולדתך ה-18. אם הוא חל לפני תום שנת הלימודים תוכל לגשת עם אישור לימודים מבית הספר ותעודה מזהה לעמדת רב קו ולהאריכו עד סיום שנת הלימודים. ביום שבו הוא נגמר הפרופיל הופך אוטומטית לרגיל וכל הכרטיסיות/ערך צבור שקנית עם הנחת נוער כבר לא יהיו תקפות ולכן חשוב לא להישאר עם "סטוק" אלא לגמור הכל לפני פג התוקף (במקום לרוץ ולנסות להשיג זיכוי שזה מסובך ומעצבן). עדכון ניתן להמיר ערך צבור כלוא מפרופיל נוער/סטודנט לפרופיל רגיל באתר ובאפליקציית רב קו אונליין
 • חינוך מיוחד - תלמידים במוסד לחינוך מיוחד על פי חוק חינוך מיוחד זכאים להנות מפרופיל הנוער עד גיל 21. ואז זה יהפוך לפרופיל רגיל.
 • סטודנטים - פרופיל סטודנט תקף לשנה וניתן להאריכו עם הצגת אישור לימודים עבור השנה הבאה (יש עמדות בקמפוסים בתחילת השנה), אם לא הארכתם בזמן אז הוא יהפוך לפרופיל רגיל ולא תוכלו להשתמש בכל מה שטענתם בעזרת הנחת הסטודנט. אם זו שנתכם האחרונה כסטודנטים חשוב לא להיתקע עם "סטוק" של ערך צבור/כרטיסיות - עדכון: ניתן להמיר ערך צבור כלוא מפרופיל נוער/סטודנט לפרופיל רגיל באתר ובאפליקציית רב קו אונליין
 • זכאי - כנ"ל, הפרופיל יהפוך אוטומטית לרגיל ולא תוכלו להשתמש במה שרכשתם עם הנחת הזכאי. אחד המגיבים פירט שלפחות ברכבת, פרופיל זכאי ניתן עם הצגת תעודת נכה ותקף לשנה וחצי. בלבד, ללא קשר לתאריך התפוגה של תעודת הזכאי שמנפיק משרד התחבורה (שמתחדש כל שנתיים).
 • של"ת וכו' - פשוט לא תוכלו יותר לנסוע חינם מעבר לתאריך שננקב בהתאם לאישור משרד הבטחון/תעודה שהבאתם בהתחלה.
 • פרופיל רגיל, וכנראה גם קשיש. אחרי 8 שנים יפוג תוקף הפרופיל ותצטרך לגשת לעמדת רב קו כדי להוציא כרטיס חדש עם פרופיל מעודכן.
ש. איך עובד נושא כרטיס המעבר?
ת. במטרופולינים הגדולים בלבד (גוש דן, חיפה ירושלים ובאר שבע) מונהג כרטיס מעבר של 90 דקות באמצעות הרב קו, אם עלית על אוטובוס נוסף בפרק זמן זה, אינך נדרש לשלם שוב. כך המעבר המבוצע (אשר פוגע בתחושת השירות) לפחות לא מלווה בקנס כספי.  המעבר בתוקף רק כל עוד שילמת על הנסיעה בכרטיס חכם (כרטיסיה או ערך צבור).

ש. ואיך עובד החופשי יומי/שבועי/חודשי החדשים (כרטיסי מנוי)
ת. משרד התחבורה פרסם מפות של מטרופולינים מורחבים עם שלוש טבעות, ולראשונה נוספה לרשימת המטרופלינים גם באר שבע. באזורים אלה תוכלו לרכוש חופשי יומי/שבועי/חודשי במחירים זולים מאי פעם לשטחים כאלה גדולים.  באתר הרפורמה יש גם מחשבון. חשוב לציין שהאזורים של כרטיסי המעבר בערך צבור ושל כרטיסי המנוי לא חופפים.

ש. ומה זה "חופשי גמיש"?
ת. חופשי גמיש הוא סוג מסוים של חופשי חודשי, התקף ל-30 יום מיום הקניה. אם קנית אותו בעשירי לחודש לדוגמה, ומדובר בחודש של 30 יום, אז הוא מספיק לך עד ה-9 לחודש הבא.
ניתן לרכוש אותו בתחנות הרכבת, ואז הוא יכובד על ידי נהגי האוטובוסים, אך לא ניתן לרכוש אותו אצל נהגי האוטובוסים. כמו-כן ניתן לרכוש אותו דרך אתר או אפליקציית רב קו און-ליין ובקרוב גם דרך הופ-און.

ש. ומה זה ערך צבור גמיש?
אפליקציית רב-קו אונליין מאפשרת לך לבחור את סכום הכסף המדויק שברצונך לטעון, ולא מגבילה אותך לכפולות של 30,50,100. זה יעיל למי שלא רוצה להיתקע עם יתרה על הכרטיס, או למי שמחשב בדקדקנות את הוצאות כרטיס האשראי שלו. ניתן להזין סכום כסף ברמת אגורות בודדות, אך יחד עם זאת, בשל באגים שונים מומלץ שלא להיות דקדקנים עד כדי כך ולהסתפק בכפולות של 10 אגורות.

ש. יש לי ערך צבור, מה לעשות במקרה של מעבר בין שני קווים בקודים שונים (בתוך גוש דן)
ת. לפני שתשים את הרב קו על המכשיר, צריך להגיד לנהג את יעד הנסיעה הסופי ולבקש ממנו להוריד את המחיר בהתאם, לדוגמה. אם עלית על קו פנימי ברעננה ויעדך תל אביב, בקש מהנהג להוריד את את המחיר של תל אביב כבר בנסיעה בקו הפנימי (9.30 נכון לכתיבת שורות אלה) הנהג בקו הבא יראה "נסיעת מעבר" עד תל אביב. אם לא תעשה זאת, הנהג יוריד 5.90 (מחיר פנימי ברעננה) והנהג של הקו שמקשר בין רעננה לתל אביב יוריד לך 9.30 נוספים. במקרה לא נעים יותר הוא יראה נסיעת מעבר וייתן לך לנסוע איתו עד גבול תל אביב שם הוא יקרא לך לשיחת בירור שבסופה תשלם עוד 9.30. לכן חשוב להגיד את היעד לנהג בנסיעה הראשונה מראש.

ש. ואיך משלמים בקווים שבהם מותר לעלות מכל הדלתות?
ת. ראשית חשוב לציין שהחזון הוא שבכל הקווים העירוניים תוכלו לעלות מכל הדלתות, ושהנהג לא יתעסק כלל עם תשלום. בינתיים האפשרות קיימת על קווים נבחרים בגוש דן, ירושלים וחיפה ובכל השירות בבאר שבע.
על האוטובוס מפוזרים "ולידטורים", או בעברית "מתקפים". אתה עולה לאוטובוס מכל דלת, מוצא את המתקף הקרוב אליך, מעביר את הרב-קו (עליו טענת מראש חוזה חופשי או ערך צבור) ושומע ביפ קטן וחמוד מלווה באור ירוק.
על המסך יופיע החיוב שלך (אם זה בערך צבור) או התיאור של כרטיס המנוי שלך (חופשי חודשי גוש דן מורחב לדוגמה).
חובה לתקף בכל נסיעה, אחרת צפויה לך שיחה לא נעימה עם הפקח ואולי אף קנס.

ש. אבל אם יש לי חופשי יומי/שבועי/חודשי - למה אני צריך לתקף בכלל? כבר שילמתי!.
ת. המפעילים אחראים על גביית הפדיון מהנוסעים והעברתו למדינה, ומקבלים תמריץ על כל נסיעה שמבוצעת דרכם, זו הסיבה שהם רוצים שתתקף, המדינה משתמשת במידע כדי לדעת איזה אוטובוסים עמוסים ואיזה דלילים, וזו הסיבה שאתה תרצה לתקף (שלא יבטלו לך את הקו בגלל מידע שגוי), ואת הפקח זה לא מעניין, כתוב בכל מקום שחובה לתקף כל נסיעה ואם לא עשית זאת, אפילו אם יש לך חופשי חודשי בתוקף, אתה חשוף לקנס. אגב, זו פרקטיקה מקובלת בכל העולם וזה באמת מאמץ קטן מצדך, אז אנא.

ש. אם יש לי ערך צבור, ואני רוצה "לעבור אזור" - אפשר לבחור את זה בולידטור כשאני עולה בדלת האחורית?
ת. כן, כמובן. בדרך כלל על מסך המגע של הולידטורים יש שני כפתורים:
האחד, אם אתה רוצה "לרבקו" על חבר שלך, תוכל לבחור יותר מנוסע אחד.
השני, אם תרצה לבחור קוד גבוה יותר (קוד 4 ולא קוד 2 בחיפה, קוד 44 ולא קוד 42 בגוש דן וכו').
אם אתה נוסע נגיד, מתל אביב לרעננה (קוד 44), וקטע הנסיעה הראשון שלך הוא בקו עירוני עם עלייה כל בדלתות, אז לפני שאתה שם את הרב קו תלחץ על "בחר קוד", ותבחר את קוד 44. ורק אז תשים את הכרטיס. (רק כך תוכל לעלות על האוטובוס הבא עם מעבר בלי בעיות). (הערה קטנה, משום מה בביצי התיקוף של אגד זה לא עובד טוב, מומלץ לגשת לנהג ולבקש ממנו שיוריד לך את הקוד המתאים).

ש. ומה אם הולידטור (המתקף) לא עובד.
ת. לצערי, בעיקר באגד זה קורה הרבה.
אם שום מתקף לא עובד (תקלת תקשורת), באגד ובקווים אחרים עם גישה לנהג, תלך לנהג ותתקף אצלו, וגם אם אצלו לא עובד אז אתה פטור מתשלום (והנהג צריך להשבית את האוטובוס בסוף הנסיעה). בקווים בלי גישה לנהג כמו קו 1,189 של דן אז אתה פטור מתשלום. (רק אם כולם לא עובדים).

ש. מה זה חישוב פער אינקרימנטלי?
ת. קיים פיצ'ר שבו במקרה ועלית על קו אוטובוס שחוצה את גבולות האזורים (נניח מרעננה לתל אביב), ושילמת רק 5.90, והנהג קרא לך לשיחת בירור אחרי מעבר הגבול וביקש ממך לשלם את הפער ל-9.30, הנחת כרטיס הרב-קו תוריד רק את הפער. כנ"ל אם הנהג לא קרא לך לשיחת בירור, אך ירדת בתל אביב ועלית על אוטובוס אחר.
לטעמי עוד חסר הנושא של הורדת הפער בלבד במקרה שאתה ששילמת קוד נמוך ואז עליתי על אוטובוס בקוד גבוה (שילמת 5.90 על פנימי ברעננה ואז עלית על אוטובוס מרעננה לתל אביב בעלות 9.30). אם זה קרה לך תאלץ לשלם פעמיים וחבל.

ש. האם יכולים להיות לי שני ערך צבור על הכרטיס?
ת. על כל כרטיס אפשר לטעון שני פרופילים שונים, ולכל פרופיל יכול להיות ערך צבור, אך מעבר לכך לא אמור להיות יותר מערך צבור אחד.
מעשית יש כנראה איזה באג ולפעמים נוצרים שני ערך צבור ואז זה מייצר הרבה בעיות. לדוגמה, אם בטעות יש לך שני ערך צבור אז באגד הכרטיס שלך פשוט נחסם לשימוש... יש ללכת לעמדת שירות ולסדר זאת.

ש. האם אני יכול להטעין מראש כמה כרטיסיות על הרב-קו.
ת. כן, ניתן להטעין כרטיסיות זהות על הרב-קו וכך להקטין את התדירות שבה שולפים מזומן מהכיס, זאת כמובן כל עוד יש מקום פנוי על הכרטיס (עד 8 חוזים, זוכרים). חשוב לדעת שבמקרה זה פתקית המידע שתקבלו מקופת הנהג עם כל העברה של הכרטיס, תכלול רק את הכרטיסייה ממנה ירדה הנסיעה. כלומר אם הטענתם שתי כרטיסיות של 5 ניקובים. יש לכם לכאורה 10 ניקובים טעונים בכרטיס, אך על פתקית המידע תראו "יתרתך 4, יתרתך, 3, יתרתך 2... ורק כאשר הכרטיסייה מתרוקנת והחוזה מסתיים ולמעשה נמחק מהרב-קו (ייתרתך 0), תראו בנסיעתכם הבאה שוב ייתרתך 4, ייתרתך 3, יתרתך 2...
שימו לב שכרטיסיות הן זן הולך ונעלם ובסוף כולן יוחלפו בערך צבור.

ש. האם אני יכול "לנקב" על חבר בכרטיסיה או בערך צבור.
ת. כן ולא. כלומר אם אתה רוצה לנקב על חבר כדאי מאד שתגיד את זה קודם לנהג ואז הוא יקליד קודם במכשיר "כפול 2" ורק אז יבקש ממך להניח את הכרטיס על המכשיר. אם שכחת להגיד לנהג והמכשיר הוריד לך נסיעה אחת, הוא חסם את עצמו מהורדה נוספת (כדי למנוע מצב שאנשים מעבירים בטעות פעמיים) והחבר יאלץ לשלם על עצמו. בכל מקרה החבר צריך להיות באותו פרופיל כמו שלך, כלומר נער לא יכול לנקב על אביו, גם אם הוא נראה צעיר או קשיש. הכרטוס הכפול עובד רק בפרופיל רגיל ובפרופיל נוער ולא בפרופיל סטודנט וקשיש.

ש. האם אני יכול לתת את הכרטיס שלי למישהו אחר שישתמש בו?
ת. רשמית הכרטיס הוא אישי ואינו ניתן להעברה. על הכרטיס טעון הפרופיל שלך בזכות העובדה שהצגת את התעודות המתאימות בעד הנפקתו. לנהג אין את היכולת לדעת שאתה נער, סטודנט, או קשיש.
אבל, בעקבות תלונות רבות מהציבור, הגמיש משרד התחבורה ביולי 2017 את הכללים. בשימוש בערך צבור בלבד, ניתן להעביר את הכרטיס למישהו אחר עם פרופיל זהה לשלך. כלומר נער יכול להעביר לנער אחר, קשיש לקשיש אחר וכו'.
שימו לב, זה לא תקף לחודשי יומי/שבועי/חודשי אלא רק לערך צבור.

ש. ומה אם בטעות נוקב לי פעמיים, או ירד ערך צבור פעמיים?
בתגובה לעמוד זה כתב גולש אנונימי כי למרות מנגנוני הבטיחות, זה קרה לו פעם אחת בדן, הוא שלח את שתי הקבלות למרכז שירות הלקוחות וקיבל החזר כספי (בדמות זיכוי לטעינה הבאה). 

ש. האם הנהג מחויב להוציא לי פתקית כל פעם כשאני מעביר כרטיס?
ת. אם שילמת במזומן (עבור נסיעה בודדת, כרטיסיה, ערך צבור או חופשי חודשי) אז חד משמעית כן. גם התירוץ של "נגמר הנייר" לא מתקבל. זוהי קבלה לכל דבר שעליה אתה גם יכול להזדכות מול המעסיק שלך.
אם העברת כרטיס שעליו כבר מוטען חופשי יומי, חופשי שבועי, חופשי חודשי או חופשי סמסטריאלי אז התשובה היא חד משמעית לא.
אם העברת כרטיס שעליו כרטיסיה או ערך צבור אז אתה אמור לקבל פתקית, שעליה מפורט החוזה שהטענת והיתרה שלך. זהו מצב זמני עד שיבשילו שירות הלקוחות, אתר האינטרנט ואתרי הטעינה מחוץ לאוטובוס (שיוכלו לספק גם מידע).
אם אתה מבצע מעבר, במסגרת ה-90 דקות אז אתה לא אמור לקבל פתקית.

ש. ומה הקטע עם סיטיפס? איך לעבור בשלום נסיעה ברכבת הקלה בירושלים?
ת. מכונות הכירטוס של סיטיפס כל כך איטיות ומסורבלות שזה מרגיש כמו לא פחות מיריקה בפרצופו של הציבור. אם צלחתם אותם, ויש לכם כרטיס נסיעה ביד או רב קו טעון, אתם נדרשים להעביר אותו בולידטור (מכשיר תיקוף) שנמצא בכניסה לכל קרון. אנא הקפידו על זה. (בעלי כרטיסיות, ההעברה בכניסה לקרון נועדה לאפשר לכם ליהנות מה-90 דקות באופן מלא, אולי ההיגיון הזה קצת יקל עליכם).
אז אנא, אל תשכחו לתקף, כי אפשר להתלונן על חוסר הרגישות של הפקחים עד מחר, אבל לקבל קנס של 180 שקל זה לא נעים, בעיקר אם לא התכוונת לגנוב נסיעה אלא סתם שכחת לעשות ביפ.
ברכבת הקלה מכבדים ערך צבור אך עוד לא מוכרים אותו. אם יש ברב-קווכם ערך צבור פשוט תיכנסו לקרון ותעשו ביפ בולידטור. לא צריך לעבור במכונה.

ש. ואיך משלמים במטרונית בחיפה?
ת. כדי לענות על כך אני מצרף סרטון הסברה נחמד וברור, לרוע המזל אין בו תשובה לשאלה מה לעשות כאשר מכשירי הכירטוס או התיקוף לא פועלים. מצב שכיח מדי בתחנות המטרונית.

ש. ואיך משלמים ברכבת ישראל?
ת. אם יש לך חופשי יומי/שבועי/חודשי פשוט תעבור בקרוסלה, אם יש לך ערך צבור תעבור קודם במכונות, שים את הרב קו במקום המיועד, תבחר את היעד שלך ותלחץ על "טרום תיקוף ערך צבור". הבקשה תירשם והכסף יירד ברגע שתעבור בקרוסלה.

ש. ואיך משלמים במקומות שבהם הנהג כבר לא מתעסק עם כסף?
ת. בירושלים ובתל-אביב, ובעתיד בשאר הארץ, הנהג מפסיק למכור כרטיסים ולטעון רב קו על האוטובוס, וזאת כדי שהוא יוכל להתרכז בנהיגה וכדי שזמן הכניסה לאוטובוס יתקצר. היכולת לשלם במזומן על האוטובוס למעשה לא קיימת יותר. מעתה עליכם לנסוע רק עם רב קו, ובאחריותכם לדאוג שהוא יהיה טעון.
אפשר לטעון במגוון דרכים - ראו פירוט כאן.

ש. האם חופשי חודשי בתל אביב תופס גם בירושלים? הרי הם באותו מחיר
ת. לא! אמנם נכון שהשוו את המחירים של נסיעה עירונית רגילה בתוך המטרופולינים הגדולים, אך אם תסתכלו בפתקית שתקבלו מהנהג תראו שמדובר בשני קודי מחיר שונים ש"במקרה" כרגע מייצגים אותו מחיר. זה לא במקרה, והכוונה העתידית היא אכן לפשט את כל מערך התעריפים ולאחד קודים  אבל בינתיים, זה עוד לא אפשרי ומי שנוסע הרבה גם בתוך גוש דן וגם בתוך ירושלים או חיפה, נדרש להטעין על הרב-קו שלו חוזה נפרד לכל מטרופולין או לעשות את החופשי יומי/חודשי המשותף לשניהם או אפילו את הארצי בהתאם לצרכיו.

ש. ואם לא שילמתי/תיקפתי ועלה פקח?
כל נוסע חייב לשלם בתחילת נסיעתו. יתרה מכך, כל נוסע שקנה כרטיס מנוי (חופשי חודשי, או סמטריאלי) חייב לתקף בתחילת נסיעתו. חשוב לציין שהמפעיל מקבל תמריצים שונים לעלייה במספר הנוסעים ולכן אם תיקפתם אז גם המפעיל מרוויח עליכם איזה שקל או שניים, וגם משרד התחבורה רואה כמה האוטובוסים מלאים ומחליט איפה צריך להוסיף נסיעות (ואז תרוויחו שירות יותר טוב).
אם לא שילמתם או תיקפתם, או שהתחזיתם לנוער או כל בעיה אחרת ותפסו אתכם, אז תיאלצו לשלם קנס מוגדל של בין 75 ל-180 ש"ח. פירוט תוכלו לקרוא כאן.

ש. מה הקטע של הרפורמה החדשה בתעריפים?
ת. משרד התחבורה השיק שלושה סוגים של כרטיסים (חופשי יומי, חופשי שבועי, חופשי חודשי) התקפים לאזורים גיאוגרפיים מורחבים בשיטת הטבעות מסביב לכל מטרופולין. הרפורמה כוללת מספר רב של חידושים:
 • א. החופשי יומי תקף מתחילת השירות ולא רק מ9 בבוקר.
 • ב. חופשי שבועי (לפני זה לא היה)
 • ג. כל כרטיסי המנוי משולבים עם רכבות ואוטובוסים באופן מלא.
 • יש גם חופשי יומי/חודשי בין מטרופוליני ואפילו ארצי.
הכוונה הייתה לבטל הסדרים ישנים, וגם לתקן את המחיר הרגיל לנסיעה לפי אותה שיטה, אבל בפועל הוחלט בסוף שהסדרים זולים יותר שהיו קיימים לפני הרפורמה לא יבוטלו, והוחלט לדחות לזמן לא ידוע את תיקון המחירים הקטלוגיים (עלות כרטיס בודד), כך הרפורמה אמנם מוזילה מאד להרבה אנשים את עלויות הנסיעה, אבל פישוט התעריפים לא הושג.
יש מחשבון פשוט ממוצא ליעד באתר הרפורמה. ותוכלו לקרוא גם את מה שכתבתי כאן.
תוכלו גם למצוא את הכרטיס שלכם במדריך התעריפים שהכנתי.

ש. ומה ההבדל בין חופשי חודשי ל"גמיש 30"
ת. הרכבת מוכרת את החופשי חודשי שלה בצורה שונה מהאוטובוסים.
באוטובוסים אתה קונה חופשי חודשי שתקף מה-01 לכל חודש ועד סופו. אתה יכול לרכוש אותו קצת לפני ה-01 לחודש אבל הוא יהיה תקף רק מהראשון.
ברכבת אתה קונה כרטיס שתקף ל-30 יום מהיום שקנית אותו.
לכל שיטה יתרונות וחסרונות משלה (אני מעדיף את החופשי גמיש), אבל בזכות הרפורמה, אתה יכול לקנות ברכבת חופשי גמיש ולהשתמש בו באוטובוסים, או לקנות באוטובוסים חופשי חודשי ולהשתמש בו ברכבת.
עדכון מאי 2017 - ניתן לרכוש חופשי גמיש, שיהיה תקף גם לרכבות וגם לאוטובוסים, גם באפליקציית רב קו אונליין ובקרוב גם בהופ-און.


ש. האם יש אפליקציה לרב קו? זה הרי אמור להיות בחזית הטכנולוגיה.
ת.   כן - איגוד המפעילים פיתח אפליקציה בשם רב קו אונליין. אחרי הרשמה קצרה תוכלו גם לראות מה יש לכם על הכרטיס וגם לקנות חוזי נסיעה.
זה נהדר, אבל זה פועל רק על מכשירים שיש בהם שבב NFC. יש אותו ברוב הסמארטפונים החדשים. האפליקציה עובדת טוב אבל לפעמים צריך לשחק די הרבה עם הכרטיס עד שזה עובד. (מפתח האפליקציה טוען שזה קשור לאיכות הכרטיס). לידיעתכם באייפון, וגם בחלק מהמכשירים של אנדרואיד אין את תקן NFC. במכשירים אחרים הוא קיים אבל הוא רדום, כלומר לא פועל מעצמו וצריך לדעת איך לעורר אותו.
ולמי שתוהה בנוגע לאבטחה. לרב קו יש מידע מוצפן ומידע לא מוצפן (המידע שמשודר לקופת הנהג לצורך תשלום). האפליקציה קוראת רק את המידע הלא מוצפן בדומה לקורא הכרטיסים של המבקר באוטובוס או ברכבת.
בנוסף קיימות שלוש אפליקציות פרטיות שמספקות רק מידע על הנסיעות האחרונות שביצעתם ועל החוזים הטעונים בכרטיס
"רב קו" של נדב מוס
רב-קו של יאשה צ'ריקובסקי
רב-קו של לירן כהן
לאחרונה גם אפליקציית איפה-בוס התחילה לספק שירות קריאת רב קו.

ש. והאם ניתן לשלם עם מספר הרב קו שלי באמצעות אפליקציה, או להניח את הטלפון החכם במקום את הכרטיס?
ת. באופן גורף התשובה היא - עדיין לא. אך בהחלט זהו אחד הכיוונים שמפתחים. הסנונית הראשונה היא אפליקציה בשם hop-on שמריצה כרגע פיילוט עם מספר חברות ואפילו מנסה כבר להתרחב לאנגליה ופולין. עם הופ און אתם יכולים פשוט לצלם ברקוד והיא תחייב אתכם. מאחר ולא ניסיתי אותה אני לא יודע אם היא עובדת או לא ואשמח לדיווחים מהשטח. בפרס היא כבר זכתה.

ש. ומה הקטע של הולידטורים בדלת האחורית?
ת. משרד התחבורה מרחיב את היכולת לעלות ולרדת מכל הדלתות, כדי לחסוך זמן קליטה יקר בתחנות עמוסות. אם אתם עולים מאחורה, אל תשכחו לעשות ביפ, כי במקביל משרד התחבורה גם הגדיל את כמות הפקחים ונתן להם יותר סמכויות.

ש. למה עליה בדלת האחורית ותשלום בערך צבור עובדת אחרת באגד ובדן?
ת. שתי גישות שונות.
בדן אתה יכול לשים את הכרטיס וזה יוריד לך את קוד המחיר השכיח ביותר, גם אם זה לא מה שאתה רוצה. אם אתה רוצה שיירד קוד אחר אתה צריך ללחוץ קודם על הכפתור במסך עם הקוד המתאים ורק אז להניח את הרב קו.
באגד, מסיבות השמורות עימם, אתה יכול לשלם בדלת האחורית רק את הקוד הרגיל לנסיעה פנימית, אם חפצה נפשך בנסיעה ארוכה יותר (קוד 44) תיאלץ לכתת דרכך לנהג ולשלם דרך הקופה שלו.


ש. מה נותן פרופיל סטודנט? 
ת. פרופיל הסטודנט הוא המצאה חדשה יחסית שמנסה למשוך את ההנחה המסיבית שמקבל הנוער (50%) גם לתקופה הסטודנטיאלית. מתוך הבנה שגם עיכוב בקניית הרכב בכמה שנים תוך חסכון כספי לשנות הנישואין העליזות יהיו מצויינים גם לסטודנטים וגם לכלל המשק.
ניתן ליישם פרופיל סטודנט על הרב קו בהצגת תעודת סטודנט (ובשנה הראשונה אישור לימודים) והוא מקנה אוטומטית הנחה של 33% בנסיעות עירוניות ובנסיעות בינעירוניות קצרות (עד קוד 16) ו-30% הנחה בנסיעות בינעירוניות ארוכות יותר. לרבות הקו לאילת.

ש. איך ועל מה מקבלים זיכוי?
ת. לא על כל דבר ניתן לקבל זיכוי, ולא כל בקשת זיכוי שלך נראית טריוויאלית באמת מצדיקה זיכוי.
שני המקרים הוודאיים שבהם מגיע זיכוי הם אלה:
1. נהג שטעה והטעין/הוריד לך משהו לא נכון.
2. מקרים של סיום סטטוס בכרטיס.

ש. מה באמת קורה שמסתיים סטטוס נוער או סטודנט?
ת. (מאתר אגד) כאשר מסתיים סטטוס הכרטיס שברשותך (סטודנט, נוער, זכאי וכדו') נחסמת אוטומטית האפשרות להמשיך ולהשתמש בחוזים הטעונים בכרטיס. אם אין כוונה לחדש את הסטטוס יש לגשת להגיע לאחת מעמדות "על הקו" של משרד התחבורה ולפתוח פנייה לזיכוי היתרה בכרטיס (יש להגיע לעמדה עם תעודת זהות, רישיון נהיגה או דרכון). במידה והכרטיס טעון בחופשי חודשי - יש לסיים את תקופת השימוש בכרטיס החופשי חודשי ורק לאחר מכן להגיש בקשה בעמדת הרב קו. זיכוי יינתן רק עבור חוזי כרטיסיות המוטענים על הרב-קו, לא יינתן זיכוי עבור כרטיס חופשי חודשי.

ש. ואם קניתי חופשי חודשי ואחרי שבועיים החלפתי מקום עבודה?, או קניתי כרטיסייה ולא ניצלתי אותה עוד הסוף כי עברתי דירה? או טענתי 100 ש"ח בערך צבור אבל לפני שהוא נגמר  החלטתי לקנות אוטו?
ת. במקרים כאלה לא מגיע החזר, ביצעת החלטה לא נכונה, או שהשתנו תנאים בחיייך שאינם קשורים למשרד התחבורה. ואתה נאלץ לספוג את העלות של זה. 


ש. מהו הנוהל לקבלת החזר כספי?

ת. במקרה של אובדן, נזק, גנבת רב-קו אישי יש לפנות לאחת מעמדות ההנפקה עם תעודת זהות, רישיון נהיגה או דרכון. פנייתכם תועבר למחלקת פניות הציבור של החברה הרלוונטית לבדיקת היתרה בכרטיס. במידה ויתרתכם חיובית - ישלח הזיכוי ישירות לכתובתו של בעל המנוי. אגד גם מוסיפה שהזיכוי ממנה ישלח בסמס לטלפון הנייד של בעל הכרטיס או לכתובתו.  אני מקווה שהסמס מסביר כיצד לפדות את הזיכוי אבל סביר שזה אומר כיתות רגליים לקופת אגד היכנשהו.

ש. וואו, זה נורא מסורבל, למה מדיניות הזיכויים לא פשוטה יותר?
ת. עובדים על זה... וברצינות. נכון להיום עמדות על הקו עוד לא מוסמכות לתת את הזיכוי, משרד התחבורה הגדיר לצוות המסלקה את הפרויקט הזה בעדיפות עליונה. וכשיסתיימו כל החסמים הטכנולוגיים תוכלו גם לבקש זיכוי בעמדת על הקו וגם לקבל אותו שם. ועם קצת תחכום אפילו באותו מפגש. (כיום נאלצים להמתין לפחות 72 שעות מרגע הבקשה על זיכוי ועד לבדיקתו כדי לוודא שכל הדיווחים על השימוש ברב קו נפרקו ממחשב האוטובוס למחשב המרכזי).

ש. מה קורה אם רוצים לשנות חוזה שהוטען בכרטיס?

ת. לא ניתן לשנות חוזה שהוטען בכרטיס. אבל תשמחו לשמוע שעובדים על דרך להמיר כרטיסיות לערך צבור, תעקבו אחרי הפרסומים.

ש. האם ניתן לקבל חשבוניות מס על כל הטעינות של הרב קו שלי?
גולש אנונימי ציין בתגובה לעמוד זה שהוא פנה במייל לשלוש חברות בסוף שנה וביקש לקבל חשבונית מס על כל הטעינות שביצע באותה שנה ולהפתעתו נענה בחיוב ותוך מספר ימים קיבל את חשבונית המס בדואר. אמנם יש לפנות בנפרד לכל חברה שבה נסעת, אבל טוב לשמוע שיש גם חוויות טובות בשירות הלקוחות.

זו רק ההתחלה, כמובן שאעלה עוד נושאים ובעיקר הצפות באגים שחוזרים על עצמם בהמשך.

התגובות במדריך הפכו לבמה לשאלות ותשובות, אך כנראה יש איזו מגבלה מצד בלוגר על כמות התגובות
כדי שאוכל להמשיך לתת מענה אני מוחק את כל התגובות מ-2013-15. עמכם הסליחה.

200 comments:

 1. שלום. היה לי ערך צבור על הכרטיס שלא בוצע בו שימוש של מעל לשנה. היום ביקשתי להטעין את הכרטיס בשלושים ש"ח וראיתי שהכרטיס היה מאופס ולא הייתה יתרה. לאן נעלמה היתרה?

  השבמחק
 2. שלום. היה לי ערך צבור על הכרטיס שלא בוצע בו שימוש של מעל לשנה. היום ביקשתי להטעין את הכרטיס בשלושים ש"ח וראיתי שהכרטיס היה מאופס ולא הייתה יתרה. לאן נעלמה היתרה?

  השבמחק
 3. שלום. היה לי ערך צבור על הכרטיס שלא בוצע בו שימוש של מעל לשנה. היום ביקשתי להטעין את הכרטיס בשלושים ש"ח וראיתי שהכרטיס היה מאופס ולא הייתה יתרה. לאן נעלמה היתרה?

  השבמחק
  תשובות
  1. יתרה לא אמורה להיעלם. בהנחה שאת זוכרת נכון אני יכול לחשוב רק על מצב אחד שמתאר את מה שאת אומרת.

   אם בזמן שחלף היה לך פרופיל מיוחד ש""פג תוקף" (לדוגמה אם מלאו לך 18 ואת כבר לא נוער, אם היה לך פרופיל סטודנט ולא חידשת אותו וכו'), הרי שהיתרה שהיתה לך נעולה תחת הפרופיל ההוא והיתרה החדשה נטענה תחת פרופיל רגיל.

   אם יש לך מכשיר אנדוראיד עם NFC תוכלי לבדוק אם אני צודק באמצעות אפליקציית ravkavonline.
   למיטב ידיעתי ניתן לקבל זיכוי על הכסף הכלוא בעמדות השירות.

   מחק
 4. אנונימייוני 18, 2017

  שלום,
  רציתי לשאול האם יש להעביר את הכרטיס בולידטור בנסיעה השניה כאשר משתמשים בנסיעת מעבר?
  תודה

  השבמחק
  תשובות
  1. אנונימייוני 23, 2017

   כן. יש לתקף כל נסיעה.

   מחק
 5. שלום!
  האם אני יכול לישתמש בכרטיס של הבת שלי שהיא פחות מ18 לבן שגם הוא פחות מ18?
  תודה רבה!

  השבמחק
  תשובות
  1. לא, אסור.
   רב קו הוא כרטיס אישי ואינו ניתן להעברה. ההנחה לנוער בגובה 50% ניתנה לבתך במעמד הצגת תעודת זהות (או ספח) עם תאריך לידה. הנהג לא צריך ולא יכול לנחש שגם בנך עומד בקריטריונים. (אפילו אם לך ברור שהוא עדיין ילד...)

   אם בתך נוסעת ביחד עם בנך באוטובוס ויש לה ערך צבור על הכרטיס, אז היא יכולה "לנקב" עליו (הצעירים כבר אומרים "לרבקו") אבל היא חייבת להיות שם.

   מחק
 6. האם במקרה של אובדן כדי לשחזר צריך גם את הילד ולא רק את ההורה עם תעודת הזהות?

  השבמחק
  תשובות
  1. אני מתכוון בתחנת השירות צריך שגם הילד יבוא?

   מחק
  2. לא חייבים את הילד. רק תוודא שאתה בא עם התעודה והספח.
   (התמונה שלו כבר שמורה במערכת).

   חשוב לדעת שאם הכרטיס האבוד נמצא אחר כך, דינו ככרטיס אשראי אבוד. כלומר הוא חסום ונסיון שימוש בו עלול להביא להכנסה לרשימה שחורה.

   מחק
 7. אנונימייולי 17, 2017

  שלום,
  האם ניתן לקבל פרטים אודות נסיעה שעשיתי ברב קו (מספר אוטובוס, נהג וכו') כאשר תיקפתי במכשיר בלי קבלת פתקית?

  השבמחק
  תשובות
  1. אני מניח שהכוונה לתיקוף בחופשי חודשי או לביצוע מעבר במשך 90 דקות.

   תוכל לראות את באפליקציית רב קו או ravkavonline את הפעולות האחרונות שביצעת, וזה כולל את מספר הקו, תאריך ושעת התיקוף. אפשר לצלם את המסך מתוך הטלפון ועבור הגשת תלונה זה אמור להספיק.

   מחק
 8. רציתי לדעת אם אפשר לעשות חופשי יומי ברכבת בית שאן ולהמשיך להשתמש בזה גם בחיפה

  השבמחק
 9. שלום רציתי לדעת אם אפשר לעשות חופשי יומי ברכבת בית שאן ואם אפשר להמשיך להשתמש בחופשי יומי גם בחיפה

  השבמחק
  תשובות
  1. כן. אפשר
   לפי אתר רפורמת התעריפיפ
   זה עולה 37.5 ש"ח.

   מדובר בחופשי יומי קוד 499
   קוד כרטיס: 499|שם כרטיס: מטרופולין מלא + בית שאן + עפולה + אזור חדרה + חריש ואדי ערה

   מחק
 10. הי, אם אני עוזבת את בארץ לשנה, האם כל הכסף ליש לי על רב קב יישרף? יש לו תוקף כמה הוא שומר כל כסף?

  השבמחק
  תשובות
  1. לא.
   טכנית הכסף (ערך צבור) נשאר לנצח.
   לפלסטיק עצמו יש תאריך"פג תוקף" של אחרי שמונה שנים מיום ההנפקה, אך הכסף ששמור עליו עובר בקלות לפלסטיק הבא.

   אני רק מסייג שאם את נוער ותעברי את גיל 18, פרופיל הנוער יתבטל, הכסף יישמר אך תצטרכי ללכת לעמדה כדי לשחרר אותו ולהעבירו לפרופיל רגיל. כנ"ל אם את סטודנטית (כל שנה צריך לחדש את פרופיל הסטודנטים על ידי הצגת תעודת סטודנט).

   מחק
  2. אנונימיינואר 13, 2019

   מה התועלת בטעינת הרב קו החדש שיצא

   מחק
  3. אני מניח שאתה מתכוון לרפורמה בגוש דן, שבה אי אפשר יותר לטעון אצל הנהג.
   התועלת היא בשני מובנים:
   1. לנהג - שיתרכז בנהיגה, ולכן גם לנוסעים שייהנו מנהג מרוכז יותר.
   2. לנוסעים, בחסכון בזמן נסיעה, כי בזמן שהנהג מתעסק עם תשלום ומתן עודף האוטובוס מתעכב עוד כמה שניות יקרות בכל תחנה. זה מתחבר להמשך ההרחבה של עליה בכל הדלתות לעוד ועוד אוטובוסים.

   בעצם מדובר ב"העברת אחריות" לנוסעים, אתה צריך לדאוג שיש לך איך לשלם על הנסיעה לפני שעלית על האוטובוס, זה פרקטיקה מאד מקובלת מהעולם.

   מחק
 11. פרש בודדיולי 28, 2017

  רוכב יקר,
  אני משתמש בקורא RFID המחובר למחשב ביתי לשם טעינת הרב-קו.
  לאחרונה נתקלתי בבעיה\תקלה בקריאת הרב-קו.
  עד עתה, התחברתי לאתר של hopon.co.il לצורך הטעינה.
  עבורי, אתר זה אינו מאפשר עוד טעינה של הרב-קו.
  התחברות לאתר https://ravkavonline.co.il/ , התקנה מחודשת של תוכנת הטעינה, ושימוש בקישורית : https://ravkavonline.co.il/he/store/connect
  פתרו את הבעיה\תקלה, וכעת מתאפשרת טעינה וקריאה של הכרטיס.
  הפתרון נוסה בדפדפן פיירפוקס, ובדפדפן כרום, ובשימוש בשלושה כרטיסי רב-קו בפרופילים שונים.
  אני מקווה שזה יסייע למשתמשי האתר.

  השבמחק
  תשובות
  1. פרש בודדיולי 28, 2017

   ייתכן שהבעיה נבעה מהנפקת רב-קוים חדשים בתחנת שרות של "אגד" בשעה שבעבר הם היו משויכים ל"דן", אבל כעת מתאפשרת טעינה של כרטיסי רב-קו שהונפקו גם ב"דן" וגם ב"אגד".

   מחק
  2. ravkavonline נהדרת. גם בקורא הכרטיסים וגם באפליקציה ואני ממליץ עליה.

   את הופ-און אני פחות מכיר, אבל התחושה שלי מניסיונות עבר היתה שהיא פחות "חלקה" לשימוש.
   תגובתך רק מחזקת את תחושתי.

   מחק
 12. אנונימיאוגוסט 09, 2017

  אם אני עושה חופשי יומי על קו מסויים זה תקף גם לקו אחר או רק לקו עליו עשיתי את החופשי יומי?
  ומה קורה אם שני הקוועם הללו הם שייכים לאותה חברה. דוגמא: עשיתי חופשי יומי כשעליתי על קו 826 של אגד. זה תקף גם לקו 833 של אגד?

  השבמחק
  תשובות
  1. חופשי יומי/שבועי/חודשי תקף לכל הקווים באזור שהוגדר לו, ללא קשר לקו או למפעיל תוכל לראות את מפת האזורים ולחפש עלויות בין יישובים באתר רפורמת התעריפים (לינק ברשימה למעלה מימין).

   הדוגמה שנתת קצת מוזרה כי אין חופשי יומי בין נצרת עילית לתל אביב (מטרופולינים שונים), אבל נניח שעשית ב-826 נסיעה קצרה יותר (נניח עד לקרית טבעון), בחזור תוכל לקחת כל אוטובוס, לא משנה של איזה מפעיל ולא משנה של איזה מספר קו.

   ולבסוף, עדיין נשארו במערכת חופשי יומי "קטנים" שהיו לפני הרפורמה ולא הצליחו לבטלם. אלה כן מוגבלים למפעיל שממנו רכשת. בנצרת עילית אין כזה אבל בעפולה יש (ואני חושב שגם בקווי סופרבוס בין נצרת עילית לעפולה), כך שאם אתה רוכש חופשי יומי מסופרבוס, תוודא שזה החופשי היומי הנכון לצרכיך.

   מחק
 13. שלום, אני אובד עצות ונמצא בבעיה שנמשכת כבר זמן רב, מאוד מקווה שתוכל לחדש לי ולעזור לי.
  יש לי 3 כרטיסי רב קו, בראשון שהונפק בחברת אגד יש לי כרטיסיה של חברת "מטרודן" שאינה קיימת עוד ויש בה 7 ניקובים. בנוסף, קיים חוזה שנרכש מחברת "אגד תעבורה" באשדוד ובו יש לי 5 נסיעות (כרטיסיה). בנוסף יש לי חוזה של חברת "קונקס ויאוליה" (האם עדיין קיימת בכלל?!?) בקוד מחיר 10 -2 נסיעות (אשכול ירושלים בני ברק).
  אני תושב ירושלים ובעל רכב פרטי, אינני נוסע עוד בתחבורה ציבורית וכמובן שאין לי מה לעשות בערים אחרות שהם לא ירושלים, השאלות שלי לכרטיס זה הם: האם אוכל יום אחד לקבל החזר על כל החוזים האלה? למי אני צריך לפנות בכלל?
  כשאני פונה לעמדות של "על קו" או לכוכבית 8686 אף אחד לא יודע מה לעשות איתי ואיך לענות לי. בינתיים כפי שראית חברות תחבורה ציבורית נסגרות או נעלמות כגון מטרודן שנעלמה או קונקס שאין לי מושג אם היא קיימת...מה אני אמור לעשות??

  לגבי הכרטיס רב קו השני - קיים בו 5 נסיעות בקוד מחיר 7 בחברת סופרבוס בפרוזדור ירושלים, בנוסף קיים בו קוד 4 בחברת סופרבוס בפרוזדור ירושלים. עכשיו הבעיה בו זה שפג תוקף הכרטיס ב-31.12.2016... האם אוכל לקבל החזר על הנסיעות הללו? אם כן כיצד? האם אפשר או צריך לחדש את הכרטיס הזה ??( אין לי צורך בו כמובן)

  לגבי כרטיס הרב קו השלישי יש לי בו חוזה של חברת "נתיב אקספרס" של אשכול צפת גם נותרו 3 נסיעות...
  מה אני צריך לעשות כדי לקבל עליו החזר? אגב בעניין זה ביקרתי במשרדים של נתיב אקספרס בצפת והם אמרו "אנחנו לא יודעים מה לעשות"...אני באמת אובד עצות כבר.

  הסיבה לריבוי כרטיסי הרב קו היא שהיו לי כ-20 חוזים שונים מכל מיני חברות תחבורה ציבורית (מתוקף עבודה כלשהיא, אשמח לספר בפרטי אם תרצה :)) והייתי חייב להנפיק 3 כרטיסים...
  כאמור עכשיו כבר אין לי שום צורך בחוזים העתיקים האלה ולאף אחד אין מושג מה לעשות איתי. אני בסך הכל רוצה לקבל החזר על הנסיעות האלה.

  אודה לעזרתך.
  רפאל

  השבמחק
 14. ונניח שעל מנת לקבל החזרים מהחברות עצמן אני צריך להגיע למשרדים שלהם, דבר ראשון, הדלק של הנסיעה לכל מיני ערים שבהם שוכנים המשרדים של החברות יעלה לי יותר מההחזרים ודבר שני, נניח וארצה לנסוע לבאר שבע הרי שחברת מטרודן אינה קיימת עוד כמו גם חברת קונקס...
  מדוע עמדות ה"על קו" של משרד התחבורה לא יכולים לסייע לי או אומרים לי שטויות כגון "תפנה לחברה שממנה הנפקת את הכרטיס" או שסתם מגיבים בפליאה או קוראים לעוד "אחראי" שלא מבין כלום, האם יש גוף שמאגד בעיות מסוג כזה ואולי אני צריך להגיע לקבלת קהל (האם יש?) במשרד התחבורה עצמו כאן בירושלים ?

  השבמחק
 15. אגב אני "רודף" אחרי העניין הזה כבר שלוש שנים לפחות, בכל שנה אני מנסה לעשות טלפונים לחברות התח"צ, להתעניין, לשאול בנושא שלי, זה לא "שנזכרתי" רק עכשיו, שיתפתי אותך בעניין הזה לפני שנה כאן בפורום ואמרת לי אז להמתין שמשהו יתפתח בעניין הרב קו או שינתנו לעמדות העל קו יותר אפשרויות ואכן זה קרה כמו בעניין של "נסיעות כלואות" שעכשיו הבנתי שניתן לקבל עליהן החזר כספי אך בכל העניינים האחרים כמו בזה שלי שום דבר לא התעדכן/התפתח. למשל פג תוקפו של הכרטיס השני שלי, אף אחד, כולל החברה שהנפיקה את הכרטיס לא יודעת מה לעשות איתו ועם הנסיעות שבו, פשוט אומרים לי תוותר על מה שיש לך בו ותנפיק חדש...ואני אומר סליחה, למה מה קרה?!? זה מגוחך. אני באמת מנסה להעביר לך את התחושות שאני חווה כבר שנים עם הכרטיסים האלה. זהו

  השבמחק
  תשובות
  1. שלום רפאל, אני זוכר את הדיון בינינו מפעם.
   אתה מייצג תופעה מאד ייחודית, ולא פלא שאין לאף אחד, כולל לי, תשובה חכמה.
   כל נושא הרב-קו בנוי על המשכיות, חברת דן בדרום מכבדת את כרטיסיות מטרודן (עד שנתיים מיום ההפעלה), גם אפיקים מכבדת את כרטיסיות "אגד תעברוה עד שנתיים מיום ההחלפה וגם כשהחליפה את קונקס כיבדה את הכרטיסיות שלהם עד שנתיים אחרי ההחלפה, ועכשיו באמת הכרטיסייה של קונקס כבר "אבודה". אדם שעוזב את התחבורה וקונה רכב (עלות של בערך פי עשר לכל חודש) לרוב לא עושה עניין מכמה נסיעות שהוא לא ניצל, כל העלות בכל הכרטיסיות שציינת כנראה נמוכה מעלות של מיכל דלק אחד.

   כל מדיניות ההחזרים עמומה מדי, פועל יוצא משני דברים.
   1. היעדר מרכז שירות אחד ארצי. מרכזי השירות של המפעילים כפופים אמנם להנחיות משרד התחבורה אך בעוד בכל הפעולות השכיחות כולם מכירים את ההנחיות, במקרים מיוחדים כמו שלך ההנחיות לא מפורטות ובצר להם האנשים שמאיישים את העמדות לא יודעים מה לעשות.
   2.כל נושא מדיניות ההחזרים עמום מדי לטעמי, כנראה גם כדי לא לייצר בעיות רוחביות. הבקשה שלך לקבל כסף מזומן במקום הכרטיסייה לא כל כך מובנת מאליה. אם תשווה את זה לכרטיסיות הנייר של פעם, אף אחד מעולם לא החזיר מזומן על כרטיסיית נייר שחצי נוצלה. לצורך העניין זו בעיה שלך שלא חישבת נכון את השקעתך הכספית במנוי מסוג כרטיסייה. אולי היה נכון לך יותר לשלם במזומן עבור נסיעותייך האחרונות במקום לרכוש עוד כרטיסייה, ואולי התרחש שינוי בחייך שהפתיע גם אותך, אבל אף אחד אף פעם לא ידע לתת החזר במזומן על כרטיסיות.

   בזמנו כתבתי שאני מקווה שמתישהו ידעו לפחות להפוך את כל הכרטיסיות שלך לערך צבור, לפני שתחול עליהן ההתיישנות (כמו שקרה כבר עם כרטיסיית קונקס), אבל אני לא רואה את זה קורה. אם מרכז השירות היה מפותח ומסודר היית יכול אולי לאחד את כל כרטיסיך לכרטיס אחד עם ערך צבור ארצי ולתת לשכן להשתמש בו רק כדי שלא ילך לאיבוד. אבל לצערי עד כמה שידוע לי עוד אין מי שיודע לתת מענה כזה.

   התשובה שלי אם כך היא שמדובר ב"כסף קטן", בטח ביחס לעלות אחזקת הרכב. חבל על האנרגיה.

   מחק
  2. תגובה זו הוסרה על ידי המחבר.

   מחק
  3. משרד התחבורה יצא עם פרסומות וכרזות בכל מקום אפשרי שכיום יש גוף שמאגד את כל חברות התח"צ בישראל והוא עמדות ה"על קו", בפועל, יושבים בעמדות אלו אנשים שצר לי לומר שחלקם הגדול בורים, אנשים שכפופים לרוב (או באופן מוחלט) לחברת אגד גם באזורים שחברת אגד פועלת במצומצם מאוד וכשמתעוררת בעיה הם אינם יודעים לתת פתרון מלבד לראות (וגם זה בקושי) את החוזים שיש על הכרטיס עם מערכות רעועות. אני בטוח שהרבה אנשים יזדהו איתי שהם קיבלו תשובות הזויות או לא נכונות בעמדות העל קו שמשמשות אך ורק כמעבירי מסרים בדיוק כמו שאני יכול לעשות עצמאית באפליקציית הרב קו.
   לא ניתן לזנוח את התח"צ באופן מוחלט, לעיתים שווה ואף נוח יותר לנסוע בתח"צ ולא ברכב, אינני עשיר ואפילו לא קרוב לזה על אף שיש לי רכב, האמנם זה "כסף קטן" (סכום תלת סיפרתי) אך אין זה משנה וזה בהחלט לא צודק, הייתי שמח לפחות שמישהו יהפוך את הנסיעות הללו לפחות לערך צבור שישמש אותי בירושלים. עצוב לי מאוד לקרוא את התשובה שלך "חבל על האנרגיה" זה פשוט לא צודק ואפילו מעצבן אבל כנראה שזה באמת הפתרון הכי טוב. אני בספק אם למשרד התחבורה יש את התשובות לשאלותיי אך כפי שאמרת חבל על האנרגיה ועל הפניה אליהם מראש ולא נותר לי אלא לקבל את זה. בכל אופן תודה רבה על תשובתך, אתה עושה כאן שירות חשוב ביותר.

   מחק
 16. אנונימיאוגוסט 12, 2017

  היי עליתי על קו 1 והיה ממש צפוף ולא היה אפשר לזוז כדי לההגיע לעמדת התשלום (של המזומן/אשראי). ירדתי אחרי שתי תחנות. למי אני צריכה לפנות כדי לשלם?

  השבמחק
  תשובות
  1. ראשית, כל הכבוד על היושרה.
   שנית, לא הייתי מציע לך להשקיע בזה אנרגיה כרגע. אמנם זה לא תקין שלא שילמת (וגם לא תקין שהיה כל כך צפוף), אבל את לא צריכה להיות יותר צדיקה מהאפיפיור. אין אף גורם שתפקידו לקבל תשלומים בדיעבד וכך ייתכן ותשקיעי זמן רב לחינם כי אף אחד בכל מקרה לא יידע איך לקבל את הכסף ו"יוותרו לך".

   חשוב שתדעי לפעמים הבאות, שאם היה עובר פקח, אז היית צריכה לשלם קנס (בגובה 180 ש"ח כמדומני), ולכן גם כשצפוף חשוב לנסות להקפיד על תשלום כדי להימנע מאי נעימות.

   מחק
 17. שלום,
  רציתי לשאול האם אפשר לעשות על הרב קו חופשי יומי של אפיקים וגם חופשי יומי של גוש דן מורחב? (היום ואני נוסעת גם באפיקים וגם באגד).

  ושאלה נוספת האם באוטובוס לירושלים (של אגד) אני יכולה לבקש מהנהג שיעשה לי חופשי יומי של גוש דן מורחב היות ואני צריכה לנסוע רק עד צומת אל על (נתבג).

  תודה מראש.

  השבמחק
  תשובות
  1. למיטב ידיעתי לאפיקים יש רק חופשי יומי אחד שהוא רק שלהם (פנימי פתח תקווה 7.90).
   גוש דן מורחב כולל את פתח תקווה ולכן אין שום הגיון בלעשות את שניהם באותו יום.

   תוכלי לבחור על בסיס יומי (אם את לא יוצאת מפתח תקווה אז את החופשי יומי של אפיקים ואם את יוצאת מפתח תקווה אז את הגוש דן מורחב). זה בהחלט על אותו כרטיס. אבל אין שום טעם לעשות באותו יום את שניהם ואני לא יודע אם זה בכלל אפשרי.

   לגבי השאלה השניה, התשובה היא עקרונית כן. הנהג יכול לעשות לך גוש דן מורחב.
   ספציפית לגבי נהגי 947, אחד הקווים הארוכים במדינה, הנהג צריך לזכור כל כך הרבה תעריפים עד שהוא עשוי להתבלבל ולא לדעת. ממליץ יותר על הטענה מראש באמצעות אפליקציית ravkavonline.

   ואם את נוסעת כל יום, סביר שחופשי חודשי של גוש דן מורחב ישתלם יותר, גם אם לא בכל הימים את יוצאת מפ"ת.

   מחק
 18. יוהד רוטאוגוסט 23, 2017

  היי, לפני יומיים בתאריך 21.08.2017, עשיתי כרטיס רב קו עם תמונה ושם. לאחר מכן הלכתי לתחנת מטרונית שהיתה קרובה ושמתי ערך צבור של 100 שקלים שהפך לי ל- 200 שקלים בגלל שאני נוער. היום בתאריך 23.08.2017 ניסיתי את מזלי וקיוויתי שאצליח להסתדר אך לא הסתדרתי, - למעשה אני גר בקרית ים ורציתי לעלות למטרונית (קו 3) בתחנת צה"ל, רציתי לנסוע לחיפה ומאותה תחנה שאני יורד מהמטרונית - לעלות גם לקו אוטובוס (קו 115). ופשוט לא ידעתי מה לעשות, האם הייתי צריך להצמיד את הרב קו לעמדת התיקוף ואז לעלות למטרונית? ולאחר מכן להחליף לקו 115 (אוטובוס) ופשוט להכניס את הכרטיס איפה שהנהג יושב ?? אני ממש לא יודע ולא מבין. בסוף פשוט שילמתי במזומן למטרונית (9.10 לחיפה) ובאוטובוס העברתי את הרב קו ולפי דעתי חוייבתי שוב על כרטיס נוסף. מה הייתי צריך לעשות ???, מקווה לעזרה תודה רבה ��

  השבמחק
  תשובות
  1. שלום יוהד
   טוב שאתה שואל, ותמיד תוכל לשאול אנשים גם ברציף המטרונית או את נהג האוטובוס.

   אתה צריך לשלם 9.10 רק פעם אחת בכל נסיעה בין חיפה לקריות כי מיד עם התיקוף יש לך מעבר חופשי במשך 90 דקות. (אבל זה תקף רק עם רב קו).

   איך עושים את זה?
   1. שמים את הרב קו במכשיר התיקוף על הרציף במטרונית.
   2. בוחרים את הקוד הנכון בהתאם למה שאתה רוצה לנסוע
   קוד 1 - 5 ש"ח, בתוך הקריות
   קוד 2 - 5.90 ש"ח, בתוך חיפה
   קוד 4 - 9.10 ש"ח בין הקריות לחיפה

   3. נוסעים במטרונית, יורדים איפה שצריכים ועולים על אוטובוס, שמים את הרב קו על המכשיר שליד הנהג או ליד הדלתות ורואים צפצוף ירוק שאומר שהמכשיר זיהה שזאת נסיעת מעבר ולא צריך לשלם.

   4. בדרך חזרה מחיפה לקריות. עולים ליד הנהג ואומרים לו מראש שאתה רוצה להגיע לקריות ושיוריד לך 9.10. הנהג מוריד 9.10 ואחר כך במטרונית אתה פשוט שם את הרב קו במכשיר התיקוף ורואה שהוא זיהה שזו נסיעת מעבר.

   בהצלחה.

   מחק
 19. אנונימיספטמבר 03, 2017

  עשיתי חופשי חודשי של דן .האם החופשי חודשי חל גם על אוטובוסים של אגד ואוכל לעלות על אוטובוסים של אגד ?

  השבמחק
  תשובות
  1. כן.

   אין יותר "חופשי חודשי של דן", החופשי חודשי שדן מוכרים נמכר על ידי כל המפעילים בגוש דן ומכובד על ידי כולם (בהתאם לאזור הכיסוי כמובן).

   חריג יחידי הוא חופשי חודשי ייחודי של בני ברק בעלות 138 ש"ח. שהוא נמכר על ידי דן בלבד ומכובד על ידי דן בלבד. אבל נראה לי שלא לזה התכוונת.

   מחק
 20. יש לי 2 שאלות:
  1) איפה ניתן לרכוש כרטיס חופשי יומי?
  2) אני נוסע לפעמים מכפר סבא לכוכב יאיר. אני נוסע תחילה בקו עירוני של איזור 2.1 השרון(5.90 ש"ח) ואחר כך בקו בין עירוני מכפר סבא לכוכב יאיר - איזור 3.1 (10.50 ש"ח), עליי לשלם מחיר מלא בכרטיס רב קו בשני בקוים למרות שזה במסגרת 90 דקות (לשלם 16.40)? אין הנחה כלשהי אם נסעתי באוטובוס עירוני של מטרופולין וישר אחר כך באוטובוס בין עירוני של מטרופולין?

  השבמחק
  תשובות
  1. 1. לטעון על הרב קו חופשי יומי אפשר אצל כל נהג, וגם במכונות או בקופות (אני חושב שיש במרכזית כפר סבא ויש גם במשרדים של מטרופולין בצומת רעננה-כפ"ס), וגם במכונות על האוטובוסים (29/39) והמועדף עליי, דרך אפליקציית רב-קו אונליין.
   2. חופשי יומי מכפר סבא לכוכב יאיר יעלה 21.5. וזהו מספר ושם הכרטיס: קוד כרטיס: 145|שם כרטיס: השרון ונתניה.
   במידה ואתה נוסע לפעמים ליעדים אחרים תוכל לברר קודם באתר רפורמת התעריפים. יש שם מחשבון מאד נוח. ואז תגיע לנהג "מצויד" במידע של קוד כרטיס ושם כרטיס למניעת אי הבנות.

   3. אין קשר לסוג האוטובוס (עירוני/בינעירוני), יש קשר לכך שכרטיס המעבר 90 דקות מוגבל לתחומי המטרופולינים (גלעין+טבעת) בעוד כרטיסי החופשי יומי/חופשי/שבועי הלכו יותר רחוק ויצרו עוד טבעות. כפר סבא היא בטבעת הראשונה (אזורים 2.1,2.2 וכו') וכוכב יאיר בטבעת השלישית (אזורים 3.1, 3.2 וכו').
   נכון לעכשיו כרטיס מעבר 90 דקות לא תקף במעבר לכיוון הטבעת השלישית ולכן אתה נאלץ לשלם מחיר מלא.

   בהנחה שאתה עושה את הדרך גם בהלוך וגם בחזור. תשלם בערך צבור 26.24 (32.80 פחות ה-20% שאתה מקבל בעת הטעינה) ובחופשי יומי 21.5. אין ספק שהוא משתלם יותר.

   מחק
 21. אנונימיספטמבר 10, 2017

  אני תושב ירושלים. לפני כחודש שהינו בת"א והטענתי בערך צבור 30 ש"ח כשחזרתי לירושלים הכרטיס המשיך להוריד מהערך הצבור, למרות שהיתה לי שם גם כרטיסיות של 20 ניקובים. בסיומו של דבר נותרה יתרה של 2.20 ש"ח.
  אחרי שבוע נדהמתי לראות שהיתרה בערך צבור נעלמה. אתמול היינו שוב בת"א ובבדיקה באוטובוס של דן נאמר לי שאין לי יתרה. כששאלתי נהג אחר של דן נטען שאם יש יתרה קטנה מ-5 ש"ח -היא נעלמת כעבור שבועיים אם לא עושים שימוש מיידי בערך צובר. האם זה נכון,והאם זה בכלל חוקי?

  השבמחק
  תשובות
  1. אני מחלק את התשובה ל-2.
   ראשית - ערך צבור וכרטיסייה מקנים בדיוק אותה הנחה, אך ערך צבור הוא ארצי וגם ניתן לטעינה בקלות רבה יותר ולכן הוא מחליף את הכרטיסיות. לכן סביר שכשיש לך גם ערך צבור וגם כרטיסייה, המכשיר של הנהג יזהה קודם את הערך הצבור ויוריד ממנו. ככלל אני ממליץ גם בירושלים לא לרכוש יותר כרטיסיות (הרק"ל לא מוכרת אבל מכבדת, תוכל לטעון או באגד או באפליקציית רב קו אונליין). הערך הצבור שיהיה לך יהיה תקף בכל הארץ.

   לגבי השאלה השנייה, זה מוזר לי. אין ספק שהנהג טעה והטעה. הערך הצבור לא אמור להיעלם. לא אחרי שבועיים ולא אחרי חמש שנים.

   הסבר אחד אפשרי שאני מכיר הוא במקרה שבדיוק נגמר לך פרופיל (נוער שעבר את גיל 18, סטודנט, זכאי ביטוח לאומי וכו'). במקרה זה הרב קו עובר לפרופיל רגיל והפרופיל המיוחד נחסם. הכסף עוד שם אבל תוכל להשתמש בו רק כשתחדש את הפרופיל המיוחד, או לחלופין תוכל להמיר אותו בעזרת אפליקציית רב קו אונליין לפרופיל החדש.

   האפשרות השניה היא תקלה, אבל לצערי אני לא ממליץ לך לכתת את רגליך לעמדות השירות כי יכולת הטיפול שלהם בתקלות מיוחדות כמו זו לא גדולה (הם טובים בטיפול בתקלות שכיחות כמו אובדן כרטיס). לצערי עוד אין מרכז שירות ארצי מסודר שאני יכול להפנות אליו.

   מחק
  2. אנונימיספטמבר 13, 2017

   הפרופיל שלי לא התחלף, היות ואני בן 55.כל מה שכתבת ברור לי, אך בבדיקה ב-2 אוטובוסים לא הייתה
   יתרה, וגם לפני-כן בירושלים כשבדקתי באמצעות המכונה של הרכבת הקלה לאחר שנותרו מספר שקלים בודדים הם נעלמו וכך לגבי בדיקה באוטובוס אגד. אגב יש לך טעות. הרכבת הקלה מוכרת כרטיסיות של 10 ניקובים או של 20 ניקובים. האופציה הזאת מועדפת, כיוון שאתה משלם 59 ש"ח בניכוי הנחה של 20 אחוזים, מה שיוצא 47.20 ש"ח. בשיטה הזו אתה מאפס כל פעם את הכרטיסייה ומטעין שוב במקרה הצורך.
   לעומת זאת בכרטיס הצובר הנהגים מוכנים למכור רק ב-30 ש"ח או 50 ש"ח ובכפולות שלהם. מכיוון שמחיר הנסיעה הוא 5.90 ש"ח גם בירושלים וגם בת"א, יוצא שתמיד נותרת יתרה של כמה שקלים.(גם לאחר ההנחה).האמן לי-בדקתי את הנושא טוב. פועל יוצא מכך הוא שברגע שאתה קונה כרטיס בערך צבור-כאילו
   שילמת למפעיל(אגד, דן וכו') ריבית עבור "שירותיו הטובים",דבר לא מקובל. זה במקרה הטוב.
   במקרה הפחות טוב-היתרה נעלמת כמו אצלי(נהג דן סיפר לי זאת במפורש וטען שהרבה אנשים לא יודעים
   על כך).אשמח אם תבדוק זאת מולם.
   כל הבלגן היה יכול להמנע אם משרד התחבורה היה מורה שמחיר הצובר שניתן לקנות יהיה בהתאם למחיר הכרטיס-5.90 ש"ח ובכפולות שלו. כלומר מי שהיה משלם 47.20 ש"ח היה מקבל ערך צובר של 59 ש"ח,
   מי שמשלם 94.40 ש"ח-מקבל ערך צבור של 118 ש"ח(20 נסיעות). מי שיטעין 23.60 ש"ח יקבל ערך צבור של 29.50 ש"ח(5 נסיעות), וכך גם בכפולות. במצב כזה כשאדם מטעין את הערך צובר הוא יסיים אותו עד הסוף, ואז יחליט אם להטעין עוד. לא יהיה פה "תשלום ריבית מראש" וימנעו תקלות של יתרה.
   כך אפשר יהיה להתחשב לפחות בתושבי הערים הגדולות ת"א וירושלים. במקרה שיוחלט על העלאת תעריפים-
   משרד התחבורה יוכל לעדכן את חברות האוטובוסים בהתאם במחירים החדשים שניתן לגבות בערך צובר!

   מחק
  3. לאחר התקלה שחווית, אני מניח שלא אוכל לשכנע אותך, אך בכל זאת אגיד מה שאני יודע, ואוסיף גם לך אולי מידע חדש.
   ראשית, עבור הנוסע המתמיד, אשר אחת לכמה זמן קונה עוד ערך צבור, היתרה שנשארת מתווספת למה שהוא רכש. כך זה פועל ולרוב ללא תקלות (וזה גם מנסיון אישי שלי) בתקלה כמו שהיתה לך לא נתקלתי ואני יודע בוודאות שהיא לא שכיחה. תלונה למשרד התחבורה אולי לא תניב לך את כספך חזרה, אבל עשויה לפתוח חקירה בעניין כדי לזהות את מקור התקלה ולטפל בו.
   בוודאות, בהיעדר תקלות, אין מצב מכוון של "ריבית" - הכסף ממשיך להתגלגל הלאה לטעינה הבאה. שמעתי הרבה נהגים שטענו את זה בהתחלה והמשיכו לשכנע אנשים לקנות כרטיסיות אבל זה פשוט לא נכון.


   שנית, באוטובוסים הערך הצבור מוגבל לכפולות של 30/50 ו-100 כדי לחסוך לנהג התעסקות עם כסף קטן ובזבוז זמן יקר לכל הנוסעים. ממש לאחרונה השיק אתר רב קו אונליין שבה אתה משלם בכרטיס אשראי אפשרות לבחירת כל מחיר שתרצה. כרגע זה רק באתר (תצטרך לרכוש בעמדה קורא כרטיסים), אבל בעתיד הקרוב זה בטח גם יגיע לאפליקציה שלהם ללא צורך בקורא כרטיסים. ואז תוכל להטעין 94.40 ולזנוח את הכרטיסיות, ועל הדרך גם לזנוח את הקנייה מהנהג עצמו.

   מחק
 22. רציתי לדעת, אם אני עושה חופשי חודשי של אזור מסויים, למשל סובב ירושלים+ מערב, האם אני יכול להשתמש בו בכל חברות התחבורה הציבורית שפועלות בו?
  לצורך העניין אני משתמש קבוע בקווים של אגד בתוך העיר, סיטיפס וסופרבוס החוצה מהעיר לבית שמש. החופשי חודשי ייתפוס בעולם או שיהיה עליי לשלם בנוסף לסופרבוס כל נסיעה?

  השבמחק
 23. האם אני יכולה לשלם על כרטיס יומי בין קריית שמונה לעכו עם הערך הצבור שלי ?

  השבמחק
  תשובות
  1. אנונימיספטמבר 19, 2017

   לא ניתן לרכוש חוזים תקופתיים באמצעות ערך צבור.

   מחק
 24. היי, רציתי לבדוק אירוע מסויים שקרה לי היום.
  עליתי על אוטובוס של דן בתל אביב וכשנהג שאל אותי מה היעד שלי עניתי לו שלהרצליה, למרות שהקו הספציפי הזה אינו מגיע להרצליה (זה היה קו 25). הנהג חייב אאת הרב קו שלי ב-9.30 (קוד 44 בקיצור).
  אחר כך ירדתי בתחנה בנמיר ולאחר מכן עליתי על אוטובוס של נתיב אקספרס (קו 605), הקו עושה את נתיב תל אביב-נתניה. כשאמרתי לנהג שכבר חוייבתי על הסכום הכולל ולכן אין צורך לחייב לי את הרב קו שוב, הוא טען שזה לא עובד ככה עם נתיב אקספרס והוא חייב אותי על סכום נוסף של 5.70 שקלים לנסיעה להרצליה מתל אביב.
  רציתי לבדוק, האם הנהג של נתיב אקספרס טעה או שבאמת יש איזו בעיה עם האוטובוסים של נתיב אקספרס?
  לפי הטענה של הנהג של נתיב אקספרס, כאשר עליתי על האוטובוס של דן הייתי צריך לחייב את הרב קו שלי על נסיעה עירונית, ולאחר מכן כשעליתי על האוטובוס של נתיב אקספרס הייתי צריך לחייב פעם נוספת על נסיעה להרצליה מתל אבי.
  תודה מראש על העזרה.

  השבמחק
  תשובות
  1. נתיב אקספרס באמת מחוץ להסדר הזה.

   פעלת נכון ונהג דן פעל נכון, ואם היית עובר לקו אחר שנוסע להרצליה (הקווים של אגד של מטרופולין) אז לא היית נתקל בשום בעיה. אבל ההסדר הזה לא כולל את נתיב אקספרס (קשור לכל מיני עניינים הסכמיים מ-2011)
   בעוד כמה חודשים מטרופולין תחליף את נתיב אקספרס בקווים האלה ואז אני מניח שזה יסתדר. אגב אני לא חושב של-605 מותר להוריד בהרצליה כי הוא לא מוגדר כמאסף, אבל השאלה שלך עדיין רלוונטית לקווים כמו 601.

   בניגוד לערך הצבר, החופשי יומי/שבועי/חודשי החדשים שהושקו ב-2016 דווקא תקפים אצל כל החברות.

   מחק
 25. שאלה, האם יש אפשרות לקנות ברכבת כרטיסייה עם הערך הצבור או שאפשר רק כרטיס בודד בכל פעם?

  השבמחק
  תשובות
  1. יש לך בלבול מונחים קל.

   כרטיסייה היא כרטיסיה, אתה יכול לרכוש אותה ולהשתמש בה. היא מקנה הנחה של כעשרים אחוז, אבל מוגבלת למפעיל ולמוצא יעד שקנית.

   ערך צבור הוא ערך צבור, אתה יכול לרכוש אותו ולהשתמש בו, הוא מקנה הנחה של 20% והוא תקף בכל חברות התחבורה הציבורית ולכל נסיעה. לכן המגמה הכללית היא לבטל כרטיסיות ולהשאיר רק את הערך הצבור.

   לא ניתן לרכוש כרטיסייה באמצעות ערך צבור מאחר וזה "כפל הנחות". אם יש לך ערך צבור אז אתה צריך "לקנות כרטיס" באמצעותו כל פעם.

   אם הזמן המבוזבז בהמתנה למכונה מעצבן אותך, תבדוק את החופשי יומי/שבועי/חודשי החדשים, אולי תמצא חוזה שמתאים לצרכיך ויחסוך לך את זה.

   מחק
 26. שלום אני סטודנט בכרמיאל אבל מקום מגוריי הוא במזכרת בתיה ויש אוטובוס ישיר מירושלים לכרמיאל, האם לקחת מטרפולין ירושלים תיתן לי את האפשרות לנסוע באוטובוס של ירושלים- כרמיאל? או שאני צריך את המטרופולין של כרמיאל וגם של ירושלים? או שאי אפשר..?

  השבמחק
  תשובות
  1. אי אפשר
   הרפורמה בתעריפים, בדומה לכל העולם, מבוססת על מטרופולינים. נסיעות בינעירוניות חוצות מטרופולינים פשוט לא כלולות באף כרטיס ייחודי (חופשי יומי, שבועי, חודשי).

   לכן הדרך היחידה להנות מהנחה היא באמעות ערך צבור, כאשר אם יש לך פרופיל סטודנט הוא מקנה לך 33% הנחה.

   מחק
 27. יש לי גם ערך צבור וגם חופש חודשי. איך הנהג יודע שאני רוצה להשתמש רק בחופשי חודשי ולא בערך הצבור?

  השבמחק
  תשובות
  1. המערכת יודעת - אם החופשי חודשי שלך תקף באזור בו הקו נוסע היא אמורה לתקף אותו באופן אוטומטי (בחלק מהמפעילים) או להקפיץ את זה הכי גבוה בבחירת האפשרויות של הנהג.

   אמנם ייתכנו שגיאות פה ושם, אבל לי יש על הכרטיס גם חופשי חודשי וגם ערך צבור ובשנה האחרונה קרה רק פעם אחת שירד לי בטעות מהערך הצבור. הן מאד נדירות.

   אם בוצעה טעות, הנהג יכול לבטל את הפעולה כל עוד אף אחד לא העביר כרטיס אחריך. אז גם משתלם להיות ערני. (כאמור, זה מאד נדיר).

   מחק
 28. אחד הנהגים בקו 201 לרחובות אמר לי שאם יש לי מעבר מבית דגן נניח, אני אוכל לקבל מעבר עד תחנה שמתאפשר בה המעבר- בראשון לציון- ומשם לשלם פעם נוספת עד רחובות, וכך יוצא שאני משלם פחות. האם זה באמת מותר?

  השבמחק
  תשובות
  1. אסור. אבל יש כאן פירצה, ועד שהיא תיסגר ניתן לנצל אותה, אבל בזהירות ובטוב טעם.

   לכאורה אם היית לוקח אוטובוס עד בית דגן, יורד שם ואז עולה על אוטובוס אחר היית משלם פחות. לכן אתה יכול גם לעשות "כאילו" - להשתמש בכרטיס מעבר עד בית דגן ואז לגשת לנהג (בלי לרדת מהאוטובוס) ולשלם את היתרה.

   רשמית זה אסור כי אתה צריך לשלם לנהג רק פעם אחת, במועד העליה לאוטובוס, בו אתה אמור להגיד לו מה היעד הסופי שלך ולשלם בהתאם. זה אסור מאחר והמטרה של כולנו היא להציק כמה שפחות לנהג, כדי שיתרכז בנהיגה, וגם יש מה להגיד בזכות מניעת טיולים מיותרים בתוך חלל האוטובוס כשהוא נוסע.

   מאחר וחלק מהנהגים נצמדים ל"אסור" (ואולי בכלל לא מכירים את האפשרות) וחלק מהנהגים, כמו זה שדיברת איתו חושבים שזה מותר. אם תחליט על דעת עצמך להשתמש בפירצה הזו, ייתכן ותיקלע לחיכוכים לא נעימים עם הנהג, וזה לא טוב לקארמה של אף אחד.

   לכן אני מציע פשוט לשאול את הנהג אם אפשר לנסוע איתו עד בית דגן ואז לבוא שוב ולשלם את היתרה. אם הוא אומר כן אז סבבה, ואם הוא אומר לא אז לא להתווכח. לשלם עוד קצת וזהו.

   אם אתה נוסע לעיתים רחוקות, לא החיסכון הזה הוא זה שיציל לך את האוברדראפט. עדיף לא לבזבז אנרגיה על זה.

   ואם אתה נוסע קבוע, אז פשוט תעשה חופשי יומי/שבועי/חודשי בהתאם לצרכיך. זה הכי טוב לכל הנוגעים בדבר.

   מחק
 29. אנונימינובמבר 02, 2017

  אני נוסעת מאשדוד לראשון לציון קו חוץ (284,315) ונוסעת גם בתוך העיר גם בראשון לציון וגם באשדוד .. על איזה חוזה אפשר להטעין את הרב קו ??

  השבמחק
 30. איך מקבלים חשבונית מס על טעינת רב קו ?

  השבמחק
  תשובות
  1. כאשר אתה טוען אצל הנהג אתה מקבל פתקית המהווה הוכחת תשלום. כאשר אתה טוען באפליקציה נשלחת אליך הקבלה למייל. אלה הם חשבוניות לכל דבר ועניין.

   מחק
 31. אנונימינובמבר 13, 2017

  רכשתי חודשי מקומי בני ברק (138 ש"ח) באוטובוס של חברת דן. במודיעין דן שאלתי 2 נציגים שונים, ושניהם ענו שזה תקף בכל החברות בתחומי בני ברק, ולא דווקא בחברת דן. בפועל כשעליתי על קו 264 של אגד בתחומי בני ברק, המערכת לא זיהתה את המנוי, והנהג רצה להוריד לי מהערך הצבור. האם זו תקלה? למי אפשר לפנות?

  השבמחק
  תשובות
  1. לצערי נציגי המודיעין של דן הטעו אותך, וחבל.

   כל החופשי חודשי החדשים שהושקו בתחילת 2016 תקפים בכל החברות. באותו מעמד רצו לבטל את החופשי חודשי הישנים, שהיו זולים יותר אבל היו מוגבלים לחברה אחת וגם מוגבלים יותר גם בשטח הגיאוגרפי שהם כיסו. אבל החל לחץ ציבורי חזק להשאירם. כתוצאה מכך יש לנו שתי מערכות נפרדות של חופשי חודשי.

   אתה רכשת חופשי חודשי מהסוג הישן - מקומי של דן בני ברק - הוא אכן תקף רק בדן ורק בבני ברק. אם זה טוב לצרכיך אז סבבה.

   אם אתה רוצה חופשי חודשי שתקף בכל החברות, הוא יעלה 213 ש"ח. (קוד 141 - שם כרטיס: גוש דן). הוא גם תקף בכל הגלעין הפנימי של גוש דן שכולל מלבד בני ברק את גבעתיים, רמת גן, תל אביב, פתח תקווה, חולון בת ים ורשל"צ.
   כלומר נכון שהוא עולה יותר, אבל הוא נותן הרבה יותר.

   רק אתה יודע מה השימוש הקבוע שלך, ייתכן שהחופשי חודשי של דן בני ברק טוב לך, אבל מפעם לפעם כשאתה עולה על אוטובוס של חברה אחרת תדע מראש שתשלם בערך הצבור. ייתכן וזה עדיין ייצא לך זול יותר מהחופשי חודשי החדש שציינתי.

   מחק
 32. לצערי נציגי המודיעין של דן הטעו אותך, וחבל.

  כל החופשי חודשי החדשים שהושקו בתחילת 2016 תקפים בכל החברות. באותו מעמד רצו לבטל את החופשי חודשי הישנים, שהיו זולים יותר אבל היו מוגבלים לחברה אחת וגם מוגבלים יותר גם בשטח הגיאוגרפי שהם כיסו. אבל החל לחץ ציבורי חזק להשאירם. כתוצאה מכך יש לנו שתי מערכות נפרדות של חופשי חודשי.

  אתה רכשת חופשי חודשי מהסוג הישן - מקומי של דן בני ברק - הוא אכן תקף רק בדן ורק בבני ברק. אם זה טוב לצרכיך אז סבבה.

  אם אתה רוצה חופשי חודשי שתקף בכל החברות, הוא יעלה 213 ש"ח. (קוד 141 - שם כרטיס: גוש דן). הוא גם תקף בכל הגלעין הפנימי של גוש דן שכולל מלבד בני ברק את גבעתיים, רמת גן, תל אביב, פתח תקווה, חולון בת ים ורשל"צ.
  כלומר נכון שהוא עולה יותר, אבל הוא נותן הרבה יותר.

  רק אתה יודע מה השימוש הקבוע שלך, ייתכן שהחופשי חודשי של דן בני ברק טוב לך, אבל מפעם לפעם כשאתה עולה על אוטובוס של חברה אחרת תדע מראש שתשלם בערך הצבור. ייתכן וזה עדיין ייצא לך זול יותר מהחופשי חודשי החדש שציינתי.

  השבמחק
 33. האם יש מעבר בין הרכבת הקלה לאוטובוס שמתחילים נסיעה ברכבת.
  אשמח לתשובה.

  השבמחק
  תשובות
  1. בהנחה שאתה מתייחס לאוטובוסים העירוניים של ירושלים (ולא לבינעירוני) - התשובה היא כן.
   יש מעבר 90 דקות שניתן אך ורק באמצעות הרב קו. כלומר, אם רכשת כרטיס בודד ברכבת הקלה אין לך מעבר. אך אם יש לך ערך צבור או כרטיסייה אז יש לך מעבר.

   מחק
 34. שלום רוכב יקר,
  אם רכשתי חופשי חודשי רב קו באוטובוס, לכאורה הוא אמור להיות, לפי הרפורמה, גם תקף לתחנות הרכבת בתוך איזור 1, למשל (מטרופולין ת"א והסביבה) נכון? זאת אומרת - נניח - אני יכול לעלות עם החופשי חודשי הזה (שנרכש באוטובוס, כאמור), גם בתחנת הרכבת ת"א סבידור ולרדת בת"א אוניברסיטה, וכל זאת, בלי לשלם מחיר נסיעה ברכבת בין התחנות האלה? זה עובד ככה? המון תודה על כל מידע או עזרה בנושא :)

  השבמחק
  תשובות
  1. שלום דן.
   כן. אם רכשת חופשי חודשי "גוש דן" שתקף בכל החברות, הוא תקף גם ברכבת בין תחנות שנמצאות בתוך השטח. את המפות תוכל לראות באתר רפורמת התעריפים.

   אני יודע מנסיון שזה עובד. פשוט תיגש בבטחון לשערי הכניסה לרציפים, תניח את הרב קו והדלתות ייפתחו מעצמן...

   מחק
 35. אנונימינובמבר 23, 2017

  שלום רוכב,
  יש לי שאלה שאין לי תשובה עליה ואף אחד לא נותן לי תשובה.

  הטענתי: # חוזה נסיעה הלוך ושוב מ-קרית מוצקין ל-קרית חיים.
  בנוסף, הטענתי : # חוזה נסיעה הלוך ושוב מ-קרית מוצקין ל-חיפה חוף הכרמל.
  עדיין לא השתמשתי בחוזים האלה.
  אני רוצה מחר לנסוע ממוצקין לקריית חיים וחזרה.
  וביום חמישי ממוצקין ל-חיפה חוף הכרמל ובחזרה.
  מה יקרה כאשר אעבור במכשיר הכניסה לרציף במוצקין, איך המכונה תדע לאן אני רוצה לנסוע מחר? ואיך היא תדע שאני רוצה לנצל את החוזה לקריית חיים הלוך ושוב ולא לחוף הכרמל?
  האם לא יקרה מצב שבו המכונה בטעות תוריד דווקא את הנסיעה הארוכה יותר לחוף הכרמל מחר, ואז ביום חמישי לא אוכל לרדת בחוף הכרמל ואהיה בעצם נוסע שלא שילם?

  האם עשיתי טעות? ובעצם לא הייתי צריך להטעין 2 חוזים מאותו יעד מוצא?

  תודה

  השבמחק
  תשובות
  1. האמת היא שאין לי תשובה טובה על זה. זה ממש ברמת הניסוי וטעיה. כשאןי תיאלץ לשלם "שכר לימוד" על הטעות הזו ואם התרחיש הרע יתממש תשלם שוב על הנסיעה לחוף הכרמל.

   אבל, אתה יכול הלימנע מהבעיה הזו מעתה והלאה באמצעות שימוש ב"ערך צבור" שמחליף את הכרטיסיות בדיוק מהסיבות האלה שציינת (הלוך ושוב זה למעשה "כרטיסיית שתי נסיעות").

   בפעם הבאה שתצטרך לטעון, תטען ערך צבור בסכום כלשהו, מיד תקבל יותר כסף ממה שטענת שזה שווה ערך להנחה שמעניקה כרטיסייה. אחר כך תלך למכונה, תניח את הרב קו ותלחץ על טרום תיקוף ערך צבור, בחר את התחנה הרצויה לך לנסיעה הספציפית, וסע לשלום. זה מונע את כל הבלבולים הנ"ל.

   מחק
 36. אנונימידצמבר 03, 2017

  תודה!
  עשיתי ניסוי, וככה זה עבד.
  כאמור - היו לי שני חוזים טעונים, חוזה #1 - ממוצקין לחוף הכרמל
  חוזה #2 - ממוצקין לקריית חיים.
  נסעתי ביום ראשון, ממוצקין ליעד שלי בקריית חיים, עברתי בולדילטור (ככה הוא נקרא?), הכל עבר בסדר, נכנסתי לרכב, הפעלתי את האפליקציה בנייד, סרקתי את הרב קו, ולהפתעתי ראיתי שנעשה שימוש בחוזה #1 - שהוא כאמור החוזה לחוף הכרמל.
  אבל, מצד שני, הולדילטור לא קורא מחשבות.
  ירדתי במוצקין, העברתי שוב את הרב קו, ואז ראיתי שהולדילטור באמת חכם.
  הוא נתן לי לצאת, וסריקת הרב קו בפעם השניה בנייד שלי הראתה שמה שהוא עשה זה דבר כזה.
  - ביטול ** חוזה #1.
  - שימוש ** חוזה #2.
  הוא בעצם עשה תיקון ביציאה שלי בקריית חיים, והבין שאני בעצם רוצה להשתמש בחוזה הקצר יותר ממוצקין לקריית חיים, והכל בא על מקומו בשלום.
  כרגע נותר לי החוזה הארוך יותר ממוצקין לחוף הכרמל - בתוקף.
  :-)

  השבמחק
  תשובות
  1. מצוין, טוב לדעת.
   אני עדיין ממליץ על ערך צבור.

   מחק
 37. אנונימידצמבר 19, 2017

  האם נסיעה מירוחם לבאר שבע באמצעות רב קו דורשת ממני לשלם שוב בנסיעה בתוך באר שבע במסגרת 90 הדקות?

  השבמחק
  תשובות
  1. כן. ה-90 דקות הם רק בהחלפה בין אוטובוסים עירוניים בתוך באר שבע. (אגב, זה נכון לגבי כל הארץ, גם מי שמגיע מאשדוד לתל אביב לדוגמה לא נהנה מהמעבר בתוך מטרופולין גוש דן).
   תוכל לבדוק אם יותר משתלם לך חופשי יומי/שבועי/חודשי באתר של הרפורמה בתעריפים. (לינק בראש הדף מימין).

   מחק
 38. אנונימידצמבר 27, 2017

  שאלה: לבן שלי רב קו נוער מחברת דן שהתקלקל. הם מחייבים אותו להיות נוכח בקבלת כרטיס חדש עובד.
  השרות שלהם בארלוזרוב תל אביב נורא וזה יחיב הפסד של שני ימי לימודים (הגשת הבקשה וקבלת הכרטיס)

  העמדה של אגד הרבה יותר קרובה לביתנו והשרות הרבה יותר טוב.

  האם אפשר ואיך להעביר את היתרה בכרטיס הפגום לכרטיס חדש של אגד?

  השבמחק
  תשובות
  1. ראשית, ספציפית עם העמדה של דן בארלוזרוב לי אישית היה נסיון טוב מבחינת רמת שירות כשכרטיסי התקלקל וקיבלתי את הכרטיס החדש במקום.

   שנית, לכאורה ברמת ההצהרות של משרד התחבורה אתה יכול לקבל שירות מלא בכל עמדה, לא משנה של איזה מפעיל. אני אומר לכאורה כי שמעתי שזה לא עובד כמו שצריך עדיין. בכל מקרה מומלץ לנסות.

   אני מבדיל בין שני סוגי מקרים.
   1. הכרטיס רק מגמגם, לפעמים כן ולפעמים לא, ואז סביר שבאגד ידעו להנפיק לו כרטיס חדש ולהעביר את כל החוזים (כולל של מפעילים אחרים)
   2. הכרטיס מת לחלוטין - במקרה שכזה יש סיכוי גבוה שבאגד לא יידעו לטפל בבעיה.

   הבן שלך צריך לבוא עם תעודת זהות (שלך או של אימו עם הספח שבו הוא מצויין, או שלו אם הוא כבר הוציא לעצמו).

   מחק
 39. אנונימיינואר 02, 2018

  תודה !

  השבמחק
 40. אנונימיינואר 10, 2018

  האם תוכל להפנות אותי לאתר כלשהוא שמבהיר שלא ניתן לקנות חופשי חודשי בקו ממוגן ? בכל המקומות לא מוצגת מגבלה כזאת ואפילו כשדיברתי עם נציגת אגד תעבורה היא התעקשה שאין שום בעיה ורק הנהג באוטובוס אומר שאין כזה דבר.זה חשוב לי לצורך החזר נסיעות מהמעביד

  השבמחק
  תשובות
  1. אני גם לא מכיר מגבלה שכזו.
   יתרה מכך, באתר הרפורמה בתעריפים (יש קישור בדף זה מימין למעלה, או שתחפש בגוגל), יש מפה של מטרופולין ירושלים שכוללת את כל השירות שניתן על ידי אגד תעבורה בעוטף ירושלים.
   לא ציינת מאיפה לאיפה אתה נוסע, אבל תוכל בעזרת המחשבון בכניסה לאתר הרפורמה בתעריפים למצוא את החוזה שמתאים לך ספציפית ולטעון אותו דרך אפליקציית רב-קו-אונליין וכך לא תצטרך להתעסק עם הנהג שכנראה טועה ומטעה.
   לדוגמה - משילה לירושלים, קוד כרטיס 673 - שם כרטיס סובב ירושלים+מערב - חופשי חודשי עולה 299 ש"ח.

   חשוב לציין שייתכן והסיבה לטעות של הנהג היא שאכן יש מגבלה עם ערך צבור בקווים הממוגנים, מאחר ובקווים אלה המדינה מעניקה 50% הנחה והערך הצבור, לו היה מסופק, היה נותן מעל זה הנחה נוספת שהיא כבר לא הגיונית. לכן אין ערך צבור בקווים ממוגנים. אבל כמו שציינתי יש חופשי חודשי/שבועי/יומי.

   מחק
 41. אנונימיינואר 17, 2018

  האם יש אפשרות להטעין חופשי חודשי לנוער?

  השבמחק
  תשובות
  1. כן, ניתן להטעין, אבל זה יהיה החופשי חודשי הרגיל.

   נוער מקבל הנחה של 50% על כרטיסיות וערך צבור. כששאר הציבור מקבל רק 20%
   החופשי חודשי מגלם הנחה של כ-33%.
   כמו שאומרים בסופר-פארם - "אין כפל מבצעים". הנער צריך להחליט אם להשתמש בערך צבור עם הנחה של 50% או להשתמש בחופשי חודשי רגיל עם הנחה של 33%, ייתכן שיש מצבים שבהם זה משתלם יותר, בעיקר אם הוא צריך לקחת שני אוטובוסים כל יום במקום שבו אין מעבר 90 דקות.

   מחק
 42. טענתי 200 ש"ח באוטובוס דן אך לא יצאה חשבונית אלא פתק "חוזים על הכרטיס." היתרה נראית בסדר.
  איך אני מקבל חשבונית?

  השבמחק
  תשובות
  1. אני לא יודע למה אתה מתכוון בחשבונית. כשאתה טוען אצל הנהג אתה מקבל אישור שהתבצעה טעינה.
   אם אתה מכתוון למכונות אז אני לא מכיר מספיק טוב.

   אני טוען באפליקציית רב קו-אונליין ומקבל קבלה למייל שלי.

   מחק
 43. לא קיבלתי מהנהג אישור טעינה אלא כאמור פתק "חוזים על הכרטיס."
  האם אפשר לקבל באפליקציה רטרואקטיבית קבלה על טעינה באוטובוס?

  השבמחק
  תשובות
  1. אני חושב שלא, באפליקציה אפשר לקבל רק על מה שנטען באפליקציה.

   מחק
 44. אז מבחינת המס, 200 ש"ח הלך קפוט?

  השבמחק
 45. היי,
  יש לי בכרטיס מספר כרטיסיות שלא ניצלתי, מתקופת היותי סטודנטית (הכרטיסיות הוטענו ב2014) וחלק מהן לנסיעות בין עירוניות, ככה שיש שם סכום לא מבוטל של כ 500 ש״ח. פרופיל הסטודנט שלי כמובן פג תוקף ואין לי יותר צורך ברב קו (נוסעת ברכב). האם יש לי אפשרות כלשהיא לקבל זיכוי כספי על היתרה בכרטיס?
  תודה רבה!

  השבמחק
  תשובות
  1. מדיניות ההחזרים די עמומה. אבל ככלל אם השתמשת בכרטיסיות, אז אני לא חושב שאפשר לקבל החזר (כמו שעל כרטיסיות הנייר מפעם לא היה אפשר), זה היה באחריותך לחשב את צעדייך כדי שלא תישארי עם יתרה גדולה.

   אם יש לך ערך צבור "נעול" בפרופיל סטודנט" זה נקרא יתרה כלואה ולדעתי אפשר להמיר את זה לערך צבור בפרופיל רגיל. הבנתי שזה אפשרי אפילו באפליקציית רב קו אונליין למרות שעוד לא ניסיתי. זה אמנם לא כסף מזומן ביד, אבל לפחות תוכלי להשתמש בזה ביום שהרכב יהיה במוסך.
   תוכלי ללכת לעמדה ולבקש החזר כספי, אבל אני לא יכול לנבא מראש אם זה יצליח או לא. אני לא מכיר מחויבות לתת החזר כספי על כרטיסייה או ערך צבור שלא ניצלת כי כאמור זה היה באחריותך לא להישאר עם יתרה.

   מחק
  2. תודה על התשובה :)
   פשוט ראיתי תשובה שלך על פוסט אחר שבה כתבת כי ניתן בשני מקרים לקבל החזר כספי, ואחד מהם הוא כאשר הפרופיל פג תוקף... האם זה לא תופס במקרה הזה?
   שוב תודה!

   מחק
  3. בערך צבור אני מניח שכן. לכרטיסיות אני מניח שלא. בכל מקרה, לא תדעי עד שלא תנסי ללכת לעמדה ולבקש אבל קחי בחשבון שאולי זה יהיה לחינם...

   מחק
 46. אנונימיפברואר 21, 2018

  "חשוב לציין שהרב-קו קיים כבר יותר מעשור וזה עוד לא קרה."

  לפחות פעם אחת קרה. אין לי מושג לגבי צו בית משפט, או פרטים מדויקים אבל לפני מספר שנים היה מקרה של זיהוי אדם ללא סלולר לפי הרב קו. מקור: מישהי מהמערכת (לא של האוטובוסים).

  השבמחק
 47. האם יש טבלה מרכזת את אזורי המעבר השעתי ?

  השבמחק
  תשובות
  1. לא טבלה, אבל אם תסתכל במדריך התעריפים באתר הזה תוכל לראות את כל השורות בסגול שמציינות קודים שמאפשרים מעבר 90 דקות.

   מחק
 48. אנונימימרץ 04, 2018

  לפי כל השיטה הזו של הטבעות - אם אני נוסע בין אזור 2.2 ל-2.1 העניין של ה-90 דקות תקף?

  השבמחק
  תשובות
  1. יש קצת בלבול בנושא הזה.
   הגבולות של הערך הצבור שונים מהגבולות של טבעות החופשי יומי/שבועי/חודשי. יש כוונה לאחדם אבל כרגע זה לא כך.
   בקצרה, ה-90 דקות תקף בתוך המטרופולינים הגדולים בכל מקום שבו מדובר בתעריפי הבסיס (לדוגמה נסיעות שעולות 5.90 או 9.30 בגוש דן, תוכל לראות במדריך התעריפים באתר את כל השורות הסגולות, הן אלה משאפשרות מעבר 90 דקות).

   חשוב לציין בעליה לאוטובוס הראשון את היעד הסופי כדי שהנהג יוריד את המחיר המתאים, ואחר כך תוכל לבצע את המעבר בכיף. לדוגמה מרעננה לתל אביב חשוב שבנסיעה הראשונה הנהג יוריד 9.30 ואז תוכל בתל אביב לעבור למה שבא לך.

   מחק
 49. רציתי לשאול אם יש לי חופשי חודשי לילד. ואני רוצה להשתמש בה כרגע לילד השני בתחבורה ציבורית באופן חד פעמי האם זה אפשרי . או שחופשי חודשי לא ניתן להעברה בשונה מכרטיס רב קו עם אותו פרופיל שאפשרי להשתמש בו עבור כמה ילדים

  השבמחק
  תשובות
  1. חופשי חודשי הינו מנוי אישי ואינו ניתן להעברה. לפיכך זה לא חוקי להעביר אותו לילד אחר.

   ערך צבור לעומת זאת, הוא כסף מזומן שמוטען על הרב קו שמחליף את הכרטיסיות של פעם. וכמו שהיית יכול לתת כרטיסיה לחבר (כל עוד הוא באותו פרופיל), כך גם אתה יכול לתת את הרב קו עם הערך הצבור לחבר או לאח (כל עוד הוא באותו פרופיל).

   מדובר בתיקון חדש יחסית כי בהתחלה גם ערך צבור על רב קו אישי אי אפשר היה להעביר.

   מחק
 50. אנונימימרץ 06, 2018

  האם קיים חופשי חודשי הכולל נסיעות בין בית שמש ותל אביב באוטובוס ורכבת?
  מה שאני מצאתי זה נסיעה ברכבת בלבד בין בית שמש לתל אביב, ונסיעה באוטובוסים בתוך בית שמש ותל אביב. כלומר ללא נסיעה באוטובוס בין שתי הערים.

  השבמחק
  תשובות
  1. כרגע עדיין לא קיים באוטובוסים. יש רק ברכבת. הסיבה - אלה שני מטרופולינים שונים.

   השר הבטיח לייצר גם כרטיסי מנוי בין מטרופוליניים, אבל זה עוד לא קרה, כשזה יקרה גם נדע את הפרטים.

   מחק
  2. אנונימיאפריל 07, 2018

   עדכון מאנונימי אחר :)
   לאחרונה יצאה לפועל רפורמת התעריפים הבינעירוניים והיא כוללת
   חופשי חודשי משולב בית שמש+מרכזי (קוד שיתוף 923), הכולל את טבעות 1+2 של מטרופולין גוש דן ואת בית שמש (טבעת 3.1 של מטרופולין ירושלים) - במחיר 367 ש"ח.
   או
   חופשי חודשי גוש דן וירושלים (קוד שיתוף 924) הכולל את רוב הטבעות של שני המטרופולינים לרבות בית שמש - במחיר 540 ש"ח. קיים גם בחופשי יומי ב-32.5 ש"ח.
   כל הנ"ל מאפשרים שילוב רכבת עם כל אמצעי תח"צ אחר.

   מקווה שעזרתי.

   מחק
 51. אנונימימרץ 09, 2018

  אני עשיתי רו קו בקריות אני יכול לנסוע איתו לכל הארץ?

  השבמחק
  תשובות
  1. כן. הרב קו שלך יעבוד בכל הארץ.
   אם טענת אותו בערך צבור אז הערך הצבור תקף בכל הארץ.
   אם טענת בחופשי חודשי ייחודי לקריות, או לחיפה והקריות, אז תצטרך לטעון גם ערך צבור ולשלם איתו כשאתה יוצא מהאזור הגיאוגרפי של החופשי חודשי.

   מחק
 52. אנונימיאפריל 04, 2018

  האם אני יכול לקנות חוזה יומי בערב באפליקציה מהמחשב בבית עבור יום המחרת, או כאשר אני רוכש אותו הוא תקף לאותו יום שקניתי אותו?

  השבמחק
  תשובות
  1. בהחלט יכול.
   בעת רכישת חופשי יומי באתר רב קו אונליין או באפליקצייה אתה צריך לבחור תאריך (היום, מחר או מחרתיים).

   מחק
 53. אנונימיאפריל 08, 2018

  שלום,
  אני צריך להגיע מזכרון יעקב להרצליה, מה הרבקו שצריך לרכוש? זה מצריך אוטובוס מזכרון יעקב לרכבת בנימינה -> רכבת בנימינה לרכבת הרצליה -> רכבת הרצליה אוטובוס פנימי בהרצליה

  אודה לתשובה

  השבמחק
  תשובות
  1. ממש לא מזמן הושקו אמצעי התשלום הבין מטרופוליניים החדשים.
   אתה צריך את קוד כרטיס 919 - שם כרטיס: גוש דן וחיפה:
   חופשי יומי עולה 40 ש"ח, חופשי חודשי 684 ש"ח.

   מאחר וזה חדש ויש מצב שהנהגים עוד לא מכירים. אני ממליץ שתטען את החוזה דרך אפליקציית ravkavonline (אם יש לך אנדרואיד תומך NFC).

   אם בכל זאת אתה מעדיף לטעון דרך הנהג, תרשום את כל הפרטים שרשמתי לך למעלה ותראה לו.

   מחק
 54. שלום,
  אני רוצה לנסות תחבורה ציבורית בקו נצרת עילית - אזור תעשייה פולג בנתניה
  אין קו ישיר ואני צריך לעשות החלפה בוינגייט. עד וינגייט אני יכול להגיע בקו 826 של אגד או 833 של NTT.
  מוינגייט אני לוקח קו 606 של נתיב אקספרס. בדרך חזור אותם קוים בסדר הפוך.
  השאלות:
  יש חוזה שמתאים למעבר כזה?
  האם מבחינתי יש הבדל אם אני לוקח 826 או 833?
  תודה.

  השבמחק
 55. א. יש חוזה כזה במסגרת החוזים החדשים. חוזה 919 גוש דן וחיפה שיש לו רק חופשי יומי ב-40 ש"ח. או חופשי חודשי ב-684 ש"ח. (אין חופשי שבועי).
  ב. לכל קו יש את הגיבנת שלו, 826 שעובר דרך יפיע האיטית, מגדל העמק, הפקק בצומת אלונים, העליה המסורבלת לכיכר הבנים בטבעון והירידה חזרה ואחר כך הפקקים באזור יקנעם. (ייתןכ ובקרוב הקו לא ייכנס למסוף יקנעם הצמוד לקניון וזה יחסוך לו כמה דקות).
  לקו 833 מחכה הפקק בצומת מגידו והרמזורים לאורך ואדי ערה.
  אני מעריך שבהלוך עדיף 833 ובחזור עדיף לעלות על מה שבא קודם.

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה רבה על תשובה. מסתבר שהקו 833 מאוד נוח ונוסע די מהר עד נתניה, משם נתקע בפקק ארוך עד פולג שרק שם מתחיל מסלול אוטובוסים יעודי. בינתיים מצאתי פיתרון לרדת בנתניה, לעלות למחלף, מיד אוטובוס לרכבת, ומשם תחנה אחת ברכבת. הכל יוצא מתוזמן יופי. כותב את זה אם מישהו יצטרך את המידע.

   מחק
 56. אנונימימאי 15, 2018

  יש לי כרטיס רב-קו שהנפקתי מחדש בעמדה של "אגד" והטענתי אותי חופשי חודשי אצל נהג של "דן". ביום-יום אני נוסעת באוטובוס של "דן" ואחרי זה ברכבת - חצי חודש הכול היה תקין אך היום בבוקר באוטובוס כרטיס שלי עבר בהצלחה ואחרי 10 דקות שניסיתי להעביר אותו בעמדת רכבת הכרטיס פשוט לא הגיב - "מת". סדרן בדק את הכרטיס - אך גם אצלו כרטיס לא הגיב בכלל. למה זה קורה ומה עלי לעשות?

  השבמחק
  תשובות
  1. אין לי תשובה טובה חוץ מחוסר מזל. בכל טכנולוגיה יש לפעמים תקלות וכנראה שהכרטיס שלך תקול ותצטרכי להחליף אותו שוב. בתקווה שהכרטיס החזק כן יחזיק מעמד את כל שמונה שנותיו.

   מחק
 57. עד איזה יום בחודש ניתן להטעין חופשי חודשי?

  השבמחק
  תשובות
  1. לא מצאתי
   מצאתי רק שאפשר לרכוש אותו החל מה-25 בחודש הקודם, אבל לא מצאתי עד מתי.

   בכל מקרה, לא משתלם לרכוש אותו באמצע החודש, אבל בימינו אתה יכול לרכוש באמצע החודש חופשי גמיש שתקף ל-30 יום. תוכל לרכוש אותו או ברכבת (והוא יהיה תקף גם לאוטובוסים) או דרך אתר/אפליקציית רב-קו-אונליין.

   מחק
 58. תגובה זו הוסרה על ידי המחבר.

  השבמחק
 59. תגובה זו הוסרה על ידי המחבר.

  השבמחק
 60. קוד 44 עובד בשביל לנסוע מפתח תקווה לנתניה (קו 641 של קווים)? מאד קשה לקבל מידע על מחירים של נסיעות בודדות והאזורים אותם הם מכסים. הרבה יותר קל לקבל באינטרנט ובמרכזי שירות הלקוחות מידע על חופשי יומי/שבועי/חודשי. אבל יותר זול לשלם על נסיעה בודדת עם מעבר (קוד 41,42,43,44) אם נוסעים רק הלוך וחזור באותו יום. איפה אפשר לקבל מידע יותר מקיף על הקודים של נסיעה בודדת ועל האזורים בדיוק שהם תקפים בהם?

  השבמחק
  תשובות
  1. בשירות לקוחות של חברת קווים אמרו לי שקוד 44 לא עובד בשביל קו 641 מפ"ת לנתניה. אבל למה לא? זה במטרופולין תל אביב והמרכז (http://www.trans-reform.org.il/metros.aspx?m=2), טבעת 1 ואזור 3.1.

   מחק
  2. הי קרן.
   א. הם צודקים לצערי
   ב. להלן הסבר
   הבלבול שאת מתארת נובע מזה שיש שתי חלוקות שונות לחלוטין בין האזורים כפי שנקבעו עבור הערך הצבור מ-2011, לבין האזורים כפי שנקבעו עבור החופשי יומי/שבועי/חודשי מ-2016. אני מאד מקווה שמתישהו הבלבול הזה יסודר אבל כרגע זה המצב.

   ב-2011 נקבעו גבולות מטרופולין תל אביב לצורך הערך הצבור וביצוע המעבר 90 דקות כך:
   גלעין (מראשון לציון כולל בדרום עד כביש 5 בצפון)
   טבעת שמחולקת לאזור צפוני הכולל את הרצליה-רמת השרון-רעננה וכפר סבא ואזור מזרחי הכולל את ראש העין, שוהם וכו'. (משם מה לא נקבע אזור דרומי לנס ציונה יבנה ורחובות).
   כמו שאת שמה לב, זה לא כולל בשום צורה את נתניה.

   ב-2016 נקבעו עבור החופשי יומי/שבועי/חודשי גבולות נדיבים יותר למטרופולין שכוללים, בנוסף לטבעת הראשונה והשניה גם טבעת שלישית צפונה שכוללת את נתניה וכל האזור שממזרח לה עד הקו הירוק, וכן אזורים נוספים ממזרח (אזור השומרון, מודיעין) וכן טבעת שניה מתבקשת מדרום עד רחובות וטבעת שלישית מעבר לה שכוללת את גדרה ואשדוד.

   כלומר הבעיה שאת חווה מנתניה משותפת לא רק לך אלא גם לתושבי גדרה, אשדוד, מודיעין ואריאל. לכולם יש חופשי יומי/שבועי/חודשי ואין אפשרות לבצע מעבר בערך צבור.

   לכן, בלית ברירה, תיאלצי כרגע להסתפק בחופשי יומי.
   רק אציין שגם אם יסדירו כרטיס מעבר בנתניה, הוא כנראה יהיה בקוד חדש, גבוה יותר מ-44, פשוט בגלל המרחק. כך שסביר שגם אם הנושא יוסדר בעתיד, הפער בינו לבין חופשי יומי יהיה זניח לכאן או לכאן.

   מחק
 61. אנונימייוני 06, 2018

  היי.
  האם יש אפשרות לראות חוזי נסיעה ישנים שהיו לי ברב קו. חוזים מלפני כ- 10 חודשים?חוזים כמו: חופשי יומי, מעבר 90 דק וכו...

  השבמחק
  תשובות
  1. יש אפשרות מוגבלת לראות חוזים ישנים בקוראי הכרטיסים, כל עוד הם לא נדרסו על ידי חוזה חדש יותר (יש מגבלה של 8 סוגי חוזים על הכרטיס, והישנים נעלממים כשאתה טוען חוזה מאותו סוג, או טוען חוזה אחר אבל כל ה-8 כבר תפוסים).

   אם אתה מטעין ברבקו אונליין אתה מקבל קבלה למייל וכך זה מאפשר מעקב מסודר יותר.

   מחק
 62. אנונימייוני 10, 2018

  תוך כמה זמן נוסע חייב להספיק לתקף את הרב קב אחרי כניסה לאוטבוס או רכבת ?

  השבמחק
  תשובות
  1. האמירה באוטובוס וברק"ל היא "מיד עם העליה". ברור, שהכוונה היא לא תוך שניה אלא פרק זמן סביר (פרק הזמן שבו מישהו מפנה לך את הגישה למכונה או שלוקח לך להוציא את הארנק מהתיק וממנו את הרב קו, אבל אף אחד לא נקב למיטב ידיעתי במספר שניות מדויק. בכל מקרה. זה לא אמור לקחת בשום מצב יותר מדקה.

   מחק
  2. באוטובוס ורכבת קלה, ההוראה היא "מיד עם העליה". כמובן שהכוונה לא תוך שניה אלא תוך פרק זמן סביר (עד שהבן אדם שלפניך מפנה את הדרך למכונת התיקוף, עד שאתה מוציא את הרב קו מהארנק שבתוך התיק וכו').
   למיטב ידיעתי אף אחד לא הגדיר זמן מינימום או מקסימום מדויק אבל בשום מקרה זה לא אמור לקחת יותר מדקה.

   מחק
 63. היי. אני צריך לנסוע מיהוד לתל אביב האוניברסיטה. המטרה לקחת קו 56 לרכבת השלום ומשם רכב לאונ'. שתי שאלות:
  1. האם נסיעה בערך צבור שתתחיל באוטובוס תתקבל כנסיעת מעבר ברכבת?
  2. אם לא, ואני מתכנן לקנות חופשי שבועי/חודשי/גמיש 30 - האם אלה כן יכובדו ברכבת? תודה!

  השבמחק
 64. אנונימייוני 16, 2018

  אני מוצא את עצמי במצב שישי לי כרטיס רב קו עם פרופיל סטודנט ו 8 חוזים טעונים. עכשיו אני צריך לטעון חוזה חדש - מה שלא מתאפשר מכיוון שהגעתי לגבול החוזים שניתן לטעון על הכרטיס. מה אני אמור לעשות במצב כזה?

  השבמחק
  תשובות
  1. אין לי מושג איך הגעת למצב הזה, אתה כנראה משתמש עדיין בכרטיסיות במקום בערך צבור כלל ארצי.

   אין לי פתרון מיידי בשבילך (בעמדת שירות אולי אפשר לנקות כרטיסות שאתה לא צריך). אבל ככלל נכון להיום אדם לא צריך ברב קו שלו יותר מחוזה המנוי לנסיעות הקבועות (במקרה שלך חופשי סמסטריאלי), וערך צבור לנסיעות המזדמנות. והאמת שגם את הערך הצבור אפשר להחליף לפעמים לחופשי יומי עבור נסיעות מזדמנות וזה ישתלם)

   מחק
 65. אם את הרב קו עשיתי במטרופולין
  אני יכול להשתמש בו כדי לעלות על קו של אגד או דן ?

  השבמחק
 66. אנונימייוני 28, 2018

  לא ברור לי משהו. אני נוסעת מפאתי מודיעין לחיפה הלוך ושוב באותו יום, כאחת לחודש. ידוע לי שאם אקנה חופשי יומי התעריף הוא זול יותר מאשר כרטיס הלוך ושוב. האם אפשר לעשות שימוש בערך צבור (חוזה כללי) לכרטיס חופשי יומי?

  השבמחק
  תשובות
  1. לא, אי אפשר. כי "אין כפל מבצעים".
   כשאת רוכשת ערך צבור, את מקבלת הנחה בגובה של 20% מהמחיר הרגיל (עבור פרופיל רגיל), זוהי ההנחה שבחרת שכנראה מתאימה לך עבור נסיעות מסוימות. זה מתורגם ליותר כסף שנטען ממה ששילמת ואחר כך יורד לך לכאורה המחיר הרגיל כל פעם כשאת משלמת.

   כשאת רוכשת כרטיס מנוי (חופשי יומי/שבועי/חודשי) את נהנית מהנחה גדולה יותר לעומת המחיר הרגיל (לצורך הפשטות אגיד שזה כ-33%). וזו ההנחה שבחרת עבור הנסיעות האלה.

   אם היו נותנים לך לשלם על החופשי יומי בערך צבור היית נהניתמהנחה כפולה ומכופלת. וזו לא הכוונה. ההנחה שיש בחופשי יומי/שבועי/חודשי החדשים כבר מספיק יפה בלי להוסיף עליה עוד הנחה.

   מחק
 67. אנונימייולי 02, 2018

  תודה על המאמר האינפורמטיבי. נכתב בו: ומה אם "ירד ערך צבור פעמיים?"

  לי בטעות ירד ארבע פעמים, בגלל שהנוסע שתיקף את הרב קו לפני בחר בתשלום עבור ארבע נוסעים, ולא שמתי לב לכך לפני שקירבתי את הכרטיס למכשיר התיקוף באוטובוס. זה היה בחברת דן באר שבע. מאחר שהמדובר היה במכשיר תיקוף לא הייתה לי קבלה. התקשרתי לשירות הלקוחות של דן באר שבע וביקשתי החזר. נעניתי על ידי הנציגה שהיא רואה את החיוב השגוי, אבל על חיוב מתוך הערך הצבור אין החזרים, ולכן יש לבדוק מה מוצג על מכשיר התיקוף מראש. בשורה התחתונה, לא קיבלתי החזר.

  השבמחק
  תשובות
  1. אין ספק שיש לחדד ולפרסם את כל הקשור למתן החזרים, אך במקרה הזה אני מעריך שהתשובה היתה נכונה.

   במוקד היא ראתה את החיוב על 4 נוסעים, היא לא יודעת אם זה חיוב שגוי או לא (את יודעת את זה, אבל המוקדנית לא יודעת, אולי באמת עלית עם עוד שלושה ושילמת עליהם?).

   זה אולי מקומם, אבל התשובה נכונה כי החיוב הגבוה נבע מחוסר עירנות שלך ולא מתקלה כלשהי.

   מחק
 68. אנונימייולי 16, 2018

  מתי מתחיל לפעול ומתי פג תוקפו(בשעות) החופשי יומי ?

  השבמחק
  תשובות
  1. הוא תקף ל-24 שעות, מ-04:00 לפנות בוקר ועד 04:00 לפנות בוקר למחרת.

   הסיבה לכך שזה לא מחצות עד חצות מאד נכונה. אנחנו נוטים לשייך את כל הלילה ליום שלפניו. לדוגמה, אנחנו אומרים כך: קבעתי עם חברים להיום בלילה ב-01:00 לראות ביחד משחק NBA.
   לפיכך, חופשי יומי שאתה קונה בבוקר, צריך לכלול גם נסיעות אחרי חצות, כולל קווי לילה.

   מחק
 69. האם אין כרטיס מעבר בין אוטובוס אגד לאוטובוס אפיקים? למרות שזה לאותה עיר

  השבמחק
  תשובות
  1. לא ציינת באיזו עיר ולכן התשובה מורכבת.

   א. אם זה בתוך גוש דן (פתח תקווה+ראש העין היכן שאפיקים פועלת) אז יש מעבר 90 דקות בין כל המפעילות. לדוגמה אם התחלת את נסיעתך ב-921 בתל אביב וירדת בפתח תקווה, תוכל לעבור לאפיקים.
   ב. זה נכון רק לתוככי גוש דן. לא יהיה לך מעבר לקו של אפיקים לשומרון או לירושלים, או לקו של אגד אם יעדך מחוץ לגוש דן (לדוגמה אם הגעת בעזרת 921 מחיפה או מחדרה לפתח תקווה, אין כרטיס מעבר.
   ג. אם אתה מתכוון לאשדוד וסביבתה, באשדוד עוד אין כרטיס מעבר, לאף אחד.
   החדשות הטובות הן שהחופשי יומי/שבועי/חודשי חדשים מבטלים למעשה את הצורך בכזה. פשוט תעשה את המנוי המתאים לך תעבור חופשי בין כל אמצעי התחבורה הציבורית (כולל רכבת) כל היום.

   מחק
 70. אנונימיאוגוסט 23, 2018

  שלום :)
  אני קצת חדשה בכל עינייני הרב קו... אז תסלח לי על הבורות
  יש לי כמה שאלות:
  1. כאשר אני רוכשת חופשי יומי, איפה אני מתקפת אותו? כלומר לאחר רכישה , כיצד אני דואגת שהוא מתוקף? אצל הנהג באוטובוס? או עוד קודם לכן?
  2. אם אני נוסעת סתם לדוגמא באוטובוס בין חדרה לתל אביב (שהם שני אזורים שונים) ואני מעוניינת לרכוש חופשי יומי , אני צריכה לרכוש אחד כזה שמתפרש בין כל האזורים שבין חדרה לגוש דן או מספיק אחד כזה שמכסה רק את האזור עלייה והירידה מהאוטובוס?
  3. כאשר יש לי על הרב קו גם ערך צבור וגם חופשי יומי, כיצד אדאג שבעת נסיעה אני אבחר מבין שניהם?
  4. מה יותר משתלם לי- ערך צבור בנסיעה הלוך וחזור ממחלף ינאי לתל אביב או שימוש בחופשי יומי?
  תודה רבה!

  השבמחק
  תשובות
  1. ברוכה הבאה
   1. יש שתי פעולות שונות: א. רכישה, ב. תיקוף.
   א. רכישה - את יכולה לרכוש את החוזה המתאים לך במגוון מקומות, אצל הנהג, במכונות מיוחדות ובכספונטים, באתר ואפליקציית rvakav online במחשב שלך (דורש קורא כרטיסים) או בטלפון הנייד (דורש NFC).
   ב. תיקוף - אחרי שרכשת חופשי יומי שמתאים לצרכייך, את מתקפת אותו על האוטובוס אצל הנהג (או במכשיר התיקוף אם זה קו של עליה מכל הדלתות).

   לדוגמה במקרה הפשוט שבו את גם קונה מהנהג וגם מתקפת אצל הנהג, הרי שפעם אחת תשימי את הרב קו והוא יטען לך את החופשי היומי, ואז בכל הפעמים הבאות שתעלי על אוטובוס באתו יום פשוט תניחי את הכרטיס במקום של הרב-קו במכונה שליד הנהג וישמע צפצוף של "סבבה".

   2. תיכנסי לאתר הרפורמה של התעריפים, תקישי במחשבון את עיר המוצא ועיר היעד ותקבלי את שם ומספר חוזה החופשי יומי הכי זול. בין חדרה לתל אביב זה חוזה חופשי יומי בקוד 150 בשם "חדרה-ואדי ערה-גוש דן" (מומלץ לכתוב על פתק ולבקש את זה מהנהג בצורה מדויקת). והוא עולה 37.5 ש"ח. הוא אמנם נותן לך כנראה הרבה יותר ממה שאת צריכה, אבל היתרון הוא שהנהג לא צריך ממש לדעת אם את נוסעת לתל אביב, רמת גן או רשל"צ. זה אותו כרטיס מחדרה לכולם.

   3. חופשי יומי "מנצח" ערך צבור. אם יש לך חופשי יומי בתוקף הוא ירד קודם. את לא צריכה לעשות כלום.

   4. תלוי אם יש לך נסיעת המשך בתוך תל אביב או לא. אם אין לך אז ערך צבור מנצח בקצת. אבל חופשי יומי יותר נוח ומאפשר גמישות לאורך היום.

   מחק
  2. אנונימיאוגוסט 29, 2018

   קודם כל, תודה רבה על המענה שלך!
   תשובותיך עזרו לי מאוד :)

   דבר נוסף, אם ברשותי חופשי יומי שמוגבל לאזור מסוים נניח גוש דן (אזור 1),
   האם אפשרי שאעלה על אוטובוס תוך עירוני שתחנת היעד שלו ממוקמת אל מחוץ לאזור החופשי יומי?
   בהנחה כמובן שתחנת המוצא שלי היא בתוך בתחום...

   מחק
  3. אנונימיאוגוסט 29, 2018

   האם אפשרי להשתמש ברב קו על שני אנשים שונים כאשר אחד נוסע על ערך צבור והשני לא? (חופשי יומי)

   מחק
  4. שאלה ראשונה - לעלות על האוטובוס את כמובן יכולה, הנהג לא יודע איפה את יורדת, אבל אם תמשיכי מעבר לאזור של החופשי יומי שלך הנהג עשוי לקרוא לך לשיחת בירור ולבקש שתשלמי. מאחר וזה לא נעים "להיתפס" ההמלצה הכי טובה שלי היא להגיד לנהג מראש את היעד (לפני ששמים את הכרטיס), לבקש שיוריד מהערך הצבור, הוא יתקתק משהו במכונה שלו ורק אז יבקש ממך לשים את הכרטיס. כך תימנעי מאי נעימויות.

   שאלה שניה. עקרונית אפשר, החופשי יומי הוא אישי שלך, אבל את יכולה לשלם על מישהו אחר עם הערך הצבור שלך. גם כאן ההמלצה הטובה ביותר היא להגיד מראש לנהג (לפני ששמים את הכרטיס) ולעקוב אחר הנחיותיו.

   מחק
 71. תודה רבה לך או לכם

  השבמחק
 72. אנונימיספטמבר 15, 2018

  היי,
  צריכה לנסוע מאשקלון לאשדוד ( קו פנימי אשקלון + חיצוני לאשדוד + פנימי באשדוד) ובחזרה , יכולה לשלם עם רב קו שיש בו כסף טעון או אפשר כרטיס שאיתו ניתן לנסוע ברצף , אשמח לעזרה מאחר ולא בקיאה
  תודה

  השבמחק
  תשובות
  1. אהלן
   באזור אשקלון+אשדוד אין כרטיס מעבר 90 דקות, ולכן עומדות לפניך שתי אפשרויות.
   1. האפשרות הכי טובה - חופשי יומי. זה מאפשר לך לטעון את הרב קו אצל הנהג הראשון ואח"כ לנסוע כל היום כשכל מה שאת צריכה לעשות זה להעביר את הרב קו אצל הנהג ולשמוע "ביפ" של אישור.
   תרשמי את קוד הכרטיס ושמו ותציגי לנהג. קוד כרטיס 373 - שם כרטיס "חופשי יומי אשקלון-קרית גת-גדרה ואשדוד"
   מחירו 21.5 ש"ח. אגב, הוא כולל גם רכבת ללא תוספת תשלום.

   האפשרות השניה היא לשלם עבור כל נסיעה בנפרד באמצעות הערך הצבור. זה גם יהיה יקר יותר (בהנחה שאת גם חוזרת), וגם יסרבל את התשלום כל פעם.
   לשם ההסבר - ערך צבור הוא ערך שאת מטעינה בארנק. את משלמת נגיד 100 ש"ח, מקבלת 125 ש"ח (20% מתנה) ומאותו רגע בכל נסיעה יורד לך המחיר הרגיל בהתאם למה שהנהג יגיד שהוא עולה. אם אני לא טועה נסיעה פנימית באשקלון היא 3.8 ובאשדוד 4.7, והמחיר באוטובוס המקשר ביניהם הוא 7.50. (ברכבת קצת יותר), כלומר 16 ש"ח לכיוון (אם מחשבים את המתנה שהזכרתי קודם בתור הנחה של 20% אז רק 13 ש"ח ש"ח לכיוון).

   אני ממליץ על החופשי יומי גם את את נוסעת רק בכיוון אחד כי הוא פשוט יותר נוח. ואת את גם חזורת אז הוא משתלם כלכלית.

   מחק
 73. אנונימיספטמבר 22, 2018

  נסיעה באוטובוס 480 מירושלים לתל אביב ואז ברכבת מתל אביב לחדרה.
  יש כרטיס יומי/ מעבר או שיש צורך לדלם ברב קו בנפרד לטוטובוס ואחכ בנפרד לרכבת?

  השבמחק
  תשובות
  1. יש כרטיס יומי בימינו מכל מקום לכל מקום בארץ ממצפה רמון ועד קרית שמונה. (רק אילת והערבה לא בפנים עדיין).
   בין ירושלים לחדרה אתה צריך את החופשי יומי הארצי. תרשום שם וקוד.
   שם הכרטיס: חופשי יומי ארצי
   קוד כרטיס: 950
   מחיר: 60 ש"ח.

   בילוי נעים.

   מחק
 74. כאשר מטעינים חופשי יומי, עד מתי זה תקף? (אפשר לעלות בחוזה זה גם בקוי לילה או שיגבה כסף מהערך צבור?)

  השבמחק
  תשובות
  1. מ-4:00 עד 4:00. כלומר כולל את קווי הלילה.

   מחק
 75. היי,
  יש לי ברב קו חוזה ערך צבור לנסיעות באוטובוסים בגוש דן (תל אביב-יפו, חולון, פתח תקווה, בת ים), אבל אני מהשומרון (אריאל) וערך צבור לא תופס באוטובוסים של אפיקים פה. איזה חוזה צריך להטעין ברב קו כדי לנסוע מאריאל לתל אביב או מאריאל לפתח תקווה? כרגע אני עדיין משתמשת בכסף קטן בנסיעות מהבית לתל אביב או פתח תקווה (וכמובן גם חזרה) וזה לא מאוד נוח.

  ולמה ערך צבור עדיין לא תופס בשומרון? למה אי אפשר להגיד לנהג את היעד שלי והוא פשוט יוריד מהערך הצבור את הסכום המתאים?

  וגם, יש עוד חוזים באזור גוש דן חוץ מחופשי חודשי/שבועי/יומי וערך צבור? או שאם אני לא נוסעת באזור יותר מפעם-פעמיים בשבוע ערך צבור הוא הכי משתלם?

  השבמחק
  תשובות
  1. הערך הצבור הוא כלל ארצי למעט חריג אחד, השומרון.
   הסיבה לכך היא שבשומרון נהוגה הנחת ממוגן בכל הקווים של 50% ממחיר הכרטיס, גם בקווים שלא דורשים מיגון כמו הקווים לאריאל. במקור היא נולדה כדי לעודד את התושבים לא לתפוס טרמפים.
   ערך צבור נותן הנחה רק של 20% ולכן גם אם היה מעטים היו משתמשים בו. מאד ייתכן שיכניסו אותו בהמשך, עכשיו או במכרז הבא.
   במחשבון של אתר רפורמת התעריפים תוכלי לראות אם חופשי יומי ליעדים שאת צריכה משתלן לך, אם כן זה בהחלט יותר נוח מלשלם במזומן כל פעם.

   מחק
 76. אני נוסע מקריית מוצקין לתל אביב.
  הרב קו שלי תמיד טעון ערך צבור.
  1-הנסיעה הראשונה אמורה להיות במטרונית ובתחנותיה שלושה סוגי מכשירים.
  האם אפשר לעשות באחד בהם תיכוף לצורך חופשי יומי על הקו האמור מתוך הערך הצבור ? איך ?
  2-האם אפשר להזמין מראש מהמחשב את החופשי האמור מתוך הערך הצבור או בתשלום, ואיך מתכפים כדי להעלות למטרונית שהיא הכלי תחבורה הראשון בסדר הנסיעה ?

  השבמחק
  תשובות
  1. אכן, נראה לי שחופשי יומי ישתלם לך יותר מערך צבור עבור נסיעה עד תל אביב.

   אבל, מניסוח שאלתך אני מבין את הבלבול. חופשי יומי רוכשים בנפרד, לא מתוך הערך הצבור.
   הסיבה - ערך צבור מקנה הנחה של 25% שכבר קיבלת, חופשי יומי מקנה גם הוא הנחה. אם תשלם את עלות החופשי יומי מתוך הערך הצבור תקבל הנחה כפולה. אין (ולא צריך להיות) כפל מבצעים. לכן עליך לרכוש חופשי יומי בנפרד ולשלם עליו בנפרד, וביום שבו תשתמש בו הערך הצבור שלך פשוט לא יהיה בשימוש ויישאר לך למחר...


   1. אני לא מכיר את מכשירי המטרונית על בוריים ולכן אין לי תשובה מוסמכת, ההיגיון אומר שבאחד מאותם מכשירים (סביר שהגדול שבהם) ניתן לרכוש את כל אמצעי הנסיעה הרלוונטיים כולל חופשי יומי גוש דן-חיפה (קוד שיתוף 919, עולה 40 ש"ח). תקנה אותו, וכנראה באותה מכונה גם תתקף אותו, ועלה על המטרונית. החופשי יומי הזה תקף גם באוטובוסים וגם ברכבת בכל המרחב קריות-גוש דן. בהנחה שאתה נוסע ברכבת לתל אביב, תוכל פשוט ללכת עם הרב קו לשער והדלתות יפתחו מעצמם. (בניגוד לערך צבור ברכבת, אין שום צורך לעבור דרך מכונה בתחנת הרכבת).

   2. מובן שאפשר לרכוש את החופשי יומי גם מהמחשב בבית, אבל לצורך זה צריך "קורא רב קו" שמתחבר ב-USB במחשב. מוכרים אותו בעשרה שקלים בעמדות על הקו (יש במוצקין עמדה בבן-גוריון 82). אחרי שרכשת וחיברת תיכנס לאתר ravkavonline ותירשם.

   3. אם ברשותך מכשיר נייד תומך NFC (רוב מכשירי האנדרואיד החדשים), תוכל להוריד את אפליקציית ravkavonline ולטעון דרכה בלי צורך בקורא כרטיסים (הסלולרי הוא קורא הכרטיסים שלך).

   שוב אני מדגיש, קניית החופשי יומי היא לא מתוך הערך הצבור, היא בנפרד.

   מחק
 77. שלום, יש לי שאלה ואולי אתה תוכל לעזור לי. אני סטודנט שגר בארגמן ולומד בירושלים. אני לא יודע מה לעשות.. חופשי חודשי סובב ירושלים+מזרח מגיע עד יישוב ליד היישוב שלי, אבל בגלל שאני מחוץ לכל האזורים אני אצטרך לשלם מחיר מלא(חצי מחיר). ולכן אני נוסע רגיל וזה ייצא לי עלויות של כ800 שקל לחודש. זה נראה ממש לא הגיוני..

  השבמחק
  תשובות
  1. שלום
   לא בטוח שאני יכול לעזור לך, ההחלטה לשייך את ארגמן לאזור בית שאן במקום לאזור ירושלים מאד הגיונית (בכל זאת אתה במרחק של שעה ורבע נסיעה ברכב להר הצופים בכניסה לעיר מכיוונך).
   אני מבין שזה מקומם שהעבירו את הגבול הוירטואלי הזה דווקא בין היישוב שלך לבין היישוב שלידך (משואה) אבל גבול חייב לעבור איפשהו. כבר התחשבו בעוצמה של ירושלים (ובאופי התושבים בבקעה) בכך שמתחו את הגבול צפונה ככל האפשר. ואני בטוח שבדיונים על הגבול של אזור ירושלים היו מספיק שהצביעו על כך שגם משואה זה רחוק מדי גיאוגרפית.

   לכן ההחלטה להעביר את גבול האזור בין ארגמן למשואה הגיונית יותר מההחלטה להעביר את גבול האזור בין ארגמן לחמדת ולא אתפלא אם תתקל בסירוב.
   תוסיף לזה את הנטייה ל"שינוי מתגלגל", אחרי שינוי כזה מישהו מחמדת יבקש עוד תיקון, ואח"כ מישהו ממחולה ישבקש עוד תיקון וכן הלאה. מאחר ויהיה קשה להסביר למה לך כן ולהם בעתיד לא. יעדיפו לשמר את המצב הקיים ולא לשנות.
   בסוף יקום מישהו שיגיד שזה אבסורד שהוא לא נכלל באזור של בית שאן כי הוא קרוב יותר לשם מאשר לירושלים והוא במקרה עובד בבית שאן או לומד במוסד צפוני ויתחיל פינג פונג לכיוון ההפוך.

   אתה כמובן יכול לבקש את שינוי האזור, אבל להערכתי תיענה בשלילה. מקווה שההסבר שנתתי לך כאן לפחות נשמע הגיוני ויקל קצת לבלוע את המצב הנוכחי.

   אפשרות שאולי כן יהיו קשובים לה היא לייצר חופשי סמסטריאלי ארצי, שיהיה כמובן מאד יקר, אבל בחישוב חודשי יהיה זול יותר מהחופשי חודשי הארצי.

   מחק
  2. קודם כל תודה! אני תוהה אם אני אקנה חופשי חודשי באיזור ירושלים ואז אני מגיע בחינם עד משואה אם המחיר של נסיעה מירושלים לא אמור להיות זול יותר? אני מגיע עד משואה לכאורה בחינם. החישוב לא אמור להיות חישוב של נסיעה משם ועד ארגמן? תודה שוב.

   מחק
  3. מאחר וסביר שמדובר בנהגים קבועים, ייתכן וזה יעבוד.
   הכלל הברור הוא שאתה צריך לשלם על נסיעתך ממוצא ליעד, אבל קיימת אפשרות לפיה אתה משלם על קטע ארגמן-משואה ואז מעביר את הרב קו עוד פעם עם המנוי במשואה (כאילו ירדת מהאוטובוס ועלית שוב).
   כנ"ל בכיוון ההפוך, תיסע עד משואה עם המנוי ואז תלך לנהג וצשלם רק על הקטע הנותר.

   זה לא בדיוק בניגוד להנחיות, (זה מה שהיה קורה אם היית מחליף אוטובוס במשואה), אבל דם לא כתוב בשום מקום שזה מותר. ולכן ייתכן שיהיו נהגים שיסכימו ויהיו נהגים שלא, והאי בהירות הזו לא באשמתם, אז לא כדאי להיכנס לויכוחים לא נעימים על זה. מציע לברר עם כל נהג קודם בנסיעות הקרובות שלך, ואם רובם חושבים שזה תקין אז ללכת על זה.

   מחק
 78. אני נוהג להטעין את הרב קו בערך צבור לנסיעות.
  בעיה שחוזרת רבות על עצמה-בתחנות המטרונית בחיפה היא שהמכשירים הקטנים שנועדו לתכף את הנסיעה, מקולקלים לעיתים קרובות.
  זה ממש מתחיל להימאס.
  יש דרך נוספת לתכף את הרב קו מבלי לערוך נסיעה ללא כרטיס [כמובן בלית ברירה] ?

  השבמחק
  תשובות
  1. התשובה הרשמית היא שבכל רציף יש שתיים או שלוש מכונות, גם אם המכונה לתיקוף מהיר מקולקלת יש מכונות אחרות לא מקולקלות וזו חובתך כאזרח לתקף בהם.
   אם כל המכונות מקולקלות אז זה בסדר לנסוע ללא כרטיס, אבל זה יכול להיות קשה להסביר זאת לפקח.

   בכל מקרה מציע לשלוח תלונה רשמית למשרד התחבורה על המכונות המקולקלות (עם יותר פרטים כמו באיזה תחנות נתקלת בכך). הצפת הבעיה היא חלק מהדרך לפתרון.

   מחק
 79. היי, האם לערך הצבור בכרטיס יש תאריך פג תוקף?

  השבמחק
 80. אם ישלי גם ערך צבור וגם חופשי יומי איך בתיקוף יודעים לא לחייב את הערך הצבור?

  השבמחק
  תשובות
  1. אנונימידצמבר 30, 2018

   אלגוריתם בתוכנה הפועלת על מכשיר התיקוף תדאג לבצע את הבדיקה של הנתונים על הסדרי הנסיעה התקפים, שמוטענים על ה רב-קו שלך,ולקבל את ההחלטה הנכונה:
   אם יש לך הסדר נסיעה חופשי יומי,שבועי, חודשי או חודשי גמיש - לא ירד לך מהערך הצבור

   מחק
 81. אנונימינובמבר 28, 2018

  היי.
  לפי מה שהבנתי לכל כרטיס רב קו יש תוקף מקסימאלי של 8 שנים, כולל לרב קו אנונימי.
  מה קורה ליתרה של ערך צבור כשפג התוקף של רב קו אנונימי?

  השבמחק
  תשובות
  1. אדם שאני סומך על הידע הנרחב שלו בנושא זה מפורום תחבורה ציבורית בתפוז (arsney92), טען בתגובה לשאלה זהה שלפי הנהלים בעמדות חייבים להחליף לך לכרטיס חדש ולהעביר לך את החוזים שהיו עליו. (אתה יכול לבחור בין מעבר לכרטיס רגיל או הישארות עם האנונימי).

   מאחר וברמת העקרון בעמדות לא מטפלים בכרטיסים אנונימיים במקרים של גניבות ואובדנים, יכול להיות שתצטרך קצת להתווכח איתם על כך, אני מקווה שלא.

   מחק
 82. אנונימידצמבר 13, 2018

  היי ,

  לגבי חופשי חודשי גמיש דן מורחב - משולב
  אני יכולה לנסוע ברכבת ובאוטובוס ללא הגבלה ?
  האם אפשר לנסוע בכמה חברות אוטובוסים או שזה מוגבל לחברה אחת ?
  תודה :)

  השבמחק
 83. יש לי בתוך הרב קו חוזים של 6 נסיעות ממקום למקום
  נגיד מירושלים לקריית 4 וכו..
  על הכרטסייה רשום- המשך עד היום שלאחריו בשעה 4:30 באופן קבוע.. (לא משנה באיזה שעה אני עולה)
  אבל הנהגים לא מסכימים לקבל את זה.
  וברב קו עצמו אם אני שמה לנהג הוא אומר שאין המשך.
  ושקונים את זה זה רושם עם המשך והנחה .
  מה זה אומר אז??

  השבמחק
 84. אם יש לך חופשי יומי - הוא כולל גם את הלילה ולכן תקף עד 4:30. אבל זה לא מה שתיארת שיש לך אז אין לי תשובה.

  בכרטיסיות אין נסיעת המשך, ובערך צבור אין נסיעת המשך מחוץ למטרופולינים. וגם בתוך המטרופולינים זה רק ל-90 דקות.
  בקיצור, מוזר.

  השבמחק
 85. אנונימיינואר 17, 2019

  הזמנתי רב קו ועדיין לא הגיע,צריך ליסןע באוטובוס מה אני עושה?

  השבמחק
  תשובות
  1. אני מניח שאתה באזור שבו כבר אין תשלום אצל הנהג (זה עוד לא כלל ארצי).
   הפתרון כרגע הוא לקנות אצל הנהג רב קו אנונימי עם נסיעה אחת טעונה.

   מחק
 86. אם טענתי ערך צבור וגם חופשי יומי, איזה חוזה יכובד?

  השבמחק
  תשובות
  1. חופשי יומי
   לי זה עובד בלי תקלות בכלל.

   מחק
  2. שאלת-המשך לפיסקה " ש': מה קורה אם המכשיר לא קורא את הרב-קו ת': אם המכשיר מקולקל (ולא קורא אף רב-קו) אזי האוטובוס מוגדר כמקולקל ..." - מה קורה אם עליתי לאוטובוס עם רב-קו ריק, וביקשתי להטעין ערך צבור, ומתברר שהמכשיר אמנם קורא כרטיסים, אולם מקולקל מבחינת מכירת ערך צבור, משום מה אינו יכול לקבל תשלום מהנוסעים במזומן. האם גם אז הנהג והמפעיל צריכים לאפשר לי לנסוע ללא תשלום?
   תודה

   מחק
  3. אנונימיפברואר 03, 2019

   בהמשך לשאלה "ומה אם בטעות נוקב לי פעמיים, או ירד ערך צבור פעמיים?" והתשובה לה, המופיעות לעיל - גם לי זה קרה פעם אחת בדן, בוואריאציה קצת אחרת - היה לי ברב-קו חוזה חופשי חודשי י-ם-גוש דן, ובעלייה לקו של דן בת"א מכשיר התיקוף חייב את הערך הצבור שהיה באותה עת בכרטיס שלי. גם הפעם דן היו נחמדים (אחרי שלא הגיבו לפניות בטופס המקוון באתר שלהם ובאימייל, אלא רק בפעם השלישית, לפנייה בפקס), וקיבלתי החזר כספי בדמות זיכוי לטעינה הבאה.
   למי שלא זוכר, בעידן של ימינו לא ניתן לטעון ערך צבור אצל הנהג. כלומר, כדי לממש זיכוי של 10 ש"ח, נדרש לנסוע לאחת מתחנות מהנפקה ושירות הלקוחות דווקא של חברת דן (יש להם 7 בלבד בכל גוש דן!) - נסיעה שעלותה לפחות 4.72 ש"ח, בהנחה שאספיק לעלות על אוטובוס בחזור מהטיול הזה בתוך 90 דקות מעת שעליתי על האוטובוס ליד הבית שלי, אחרת 2 הנסיעות הלוך וחזור יעלו לי קרוב ל-10 ₪ = סך הזיכוי שהואילו בטובם לתת לי, וזה עוד לפני שדיברנו על הזמן הרב ש"נשרף" בטיפול בזיכוי הכושל הזה...
   (אני לא כותב את זה בשביל להתלונן על דן, אחרת הייתי פונה אליהם ישירות, למרות שכאמור ברוב ערוצי השירות שלהם הם לא מגיבים. כתבתי רק כדי להביא לידיעת ציבור משתמשי התח"צ, שלפחות במקרה של דן, א. כדאי לנסות לא ליפול מראש בתקלות כאלה, אולי ע"י לשקף מראש לנהג שיש לך חופשי חודשי, או שנדרש לחייב רק נסיעה בודדת וכד' ב. להיות מוכנים מראש לעוגמת נפש ובזבוז זמן בטיפול בבקשת החזר/זיכוי במקרה שכבר כן קרתה תקלה...)

   מחק
  4. תשובה לצחי, אם אתה מתאר משהו אמיתי שנתקלת בו אז זה חדש לי, אני נתקלתי בעיקר במצבים של "עובד-לא עובד". בכל מקרה, אם אתה עדיין נוסע במקום שבו הנהג טוען לך את הרב-קו (לא גוש דן וירושלים), אז ההגיון אומר שהוא צריך לפעול לפי נוהל קופה לא עובדת ולתת לך לנסוע חינם. בגוש דן וירושלים ובקרוב בשאר הארץ האחריות להגיע עם רב-קו טעון לאוטבווס היא עליך.

   מחק
  5. תשובה לאנונימי, אין מערכות מושלמות ואין שירות לקוחות מושלם. המערכת צריכה לשאוף לאפס תקלות ולהעניק זיכוי בקלות סבירה והדרך לכך עוד ארוכה, אך כנראה תמיד יישארו מקרים "מעצבנים" כאלה.

   אני לא חוויתי עם הרב קו תקלות בשלוש שנים האחרונות (לפני זה היה לי ערך צבור כפול שבאמת עשה בעיה שאף אחד לא ידע לפתור), לאחרונה ראיתי שהכרטיס לא עובר חלק כמו פעם והבנתי שעדיף להחליפו לפני שימות לגמרי. לשמחתי גיליתי שפתחו עמדת שירות ממש ליד העבודה שלי, הלכתי בהפסקת הצהריים והכרטיס הוחלף תוך 5 דקות. עם הטענה של החוזים שהיו עליו (חופשי חודשי וערך צבור), נכון שביררו איתי שלא השתמשתי בערך הצבור ב-72 שעות האחרונות אבל חוץ מזה לא נשאלו כל שאלות. הכרטיס החדש עובד כמו קסם ולראשונה גם אין מאחוריו לוגו של מפעיל. כלומר זה כרטיס של משרד התחבורה. הטיפול המהיר והפריסה המשתדרגת של העמדות מעידים על המשך התבגרות של המערכת. ויש עוד הרבה לאן להתקדם, אבל המצב היום טוב בהרבה ממה שהיה.
   בהקשר שלך, בימינו זיכוי זו פעולה פשוטה שיכולה להיעשות באמצעות "ביט" או פפר" ולא דורשת הגעה לעמדה. טיפול בכסף תמיד מצריך נהלים קשוחים ומסודרים, אבל אפשר לבנות אותם עם חוויית משתמש טובה יותר.

   מחק
 87. רכשתי באפליקציה של רב קו חופשי יומי הבוקר בשעה 8
  עליתי על אוטובוס ב8:30 ולהפתעתי הנהג הוריד לי מהערך הצבור ולא נסעתי על החופשי יומי
  כשבדקתי באפליקציה ראיתי פתאום שעל אף שבמסך הראשי כתוב שהרכישה והתוקף של החופשי יומי הוא על היום 4.2.2019, כשאני נכנסת לתוך החוזה כתוב שזה תקף ל5.2.2019 - למחר
  ומחר אני בכלל לא צריכה לנסוע לשום מקום.
  אני מרגישה שזרקו לי עכשיו 26 שקלים לפח
  יש מה לעשות עם זה?
  תודה מראש

  השבמחק
 88. אנונימיפברואר 09, 2019

  הזמנתי כרטיס בפרופיל של נוער.
  אני נוסעת כל שבוע (פעם בשבוע) מהר ברכה לאריאל ומאריאל לקדומים
  וכנראה שבזמן הקרוב אתחיל לנסוע בתוך ירושלים באופן קבוע.
  בנוסף- יוצא לי פעם בחודש בערך לנסוע במסלולים קדומים-נתניה לשני הכיווונים (קו 73 של אפיקים) ומדי פעם ירושלים-קדומים לשני הכיוונים.

  אשמח לדעת איזה חוזה הכי טוב לי לנסיעות הקבועות ואיך אוכל לשלם על האלה ה'נדירות' יותר (או שצריך לבחור חוזה גם בשבילם)

  בכללי אשמח להסבר על הקודים, לא ממש הבנתי מה זה..

  תודה ברה מראש!

  השבמחק
  תשובות
  1. ככלל, אין לנוער חופשי חודשי/שבועי/יומי ייעודי לו. לכן ההמלצה לנוער היא להשתמש אך ורק בערך הצבור.
   לכן, כל עוד את מוגדרת כנוער, פשוט תטעני את הרב קו בערך צבור. (נניח את אם טוענת ב-100 שקל אז נטענים עליו 200 שקל, וזה מגלם הנחה של 50%).

   עכשיו כל פעם שאת עולה על אוטובוס תגידי לנהג את היעד והוא יוריד לך את העלות הרגילה של הכרטיס, עד שהכסף שטענת ייגמר ותצטרכי להטעין שוב.

   בתוך ירושלים בלבד, הערך הצבור מאפשר גם מעבר 90 דקות בלי שיירד עוד פעם. כלומר אם במקרה בנסיעותייך בתוך ירושלים את צריכה להחליף צאוטובוס עירוני לאוטובוס עירוני (או רק"ל), לא ירד לך שוב. אבל זה לא כולל את הנסיעה אל ירושלים מרחוק והחלפה שם לקו פנימי.

   כשיהיו לך נסיעות ממש קבועות (כל יום) מאיפשהו לאיפשהו תוכלי לבחון נקודתית אם חופשי חודשי משתלם יותר, בדרך כלל זה לא תחרותי להנחה של פרופיל נוער על ערך צבור, אבל יש מקרים נדירים שכן.
   אם זה יקרה אז ברב קו תשתמשי בחופשי חודשי לנסיעות הקבועות ובערך הצבור לנסיעות הנדירות.

   מחק
 89. אני על חוזה של נוער ולא מצאתי חוזה שמתאים לשימוש בשומרון.
  אני צריכה משהו לא קבוע, בדר"כ בחברת אפיקים.
  יש אחד כזה (ראיתי חוזים של 'אשכול שומרון קודי__' וכל פעם קוד אחר. איך אפשר לדעת אם זה הקודי נסיעות שלי?

  השבמחק
  תשובות
  1. ככלל, ההמלצה לנוער היא להשתמש בערך צבור, המספק 50% הנחה, לכל נסיעותיהם. טוענים נניח ב-100 ש"ח, מקבלים 200, וכל פעם שעולים על אוטובוס הנהג מוריד את המחיר הקטלוגי של הנסיעה. אומרים לו את היעד והוא מוריד בהתאם.

   בשומרון הסתבר לי עכשיו שהעסק עובד קצת שונה, מאחר וכבר יש "הנחת ממוגן" על כל הנסיעות בשומרון (גם על נסיעות בקווים לא ממוגנים, כדי לעודד שימוש באוטובוסים במקום בטרמפים), הבנתי שהערך הצבור לא עובד שם כדי לא לייצר כפל הנחות. נראה שבשומרון עדיין כדאי לשלם במזומן כל פעם לנהג. (קצת אנכרוניסטי, אני יודע).
   השימוש במזומן בשומרון ובערך צבור מחוץ לשומרון מתאים גם לאופי הנסיעות שלך שהוא לא קבוע.

   מחק
 90. אנונימימרץ 11, 2019

  רכישת כרטיס באתר הרכבת - לפי הכתוב באתר "כרטיסי נסיעה שרכשתם באתר או באפליקציה יוטענו על הרב-קו תוך 30 דקות ממועד הרכישה כך שתוכלו לעבור ישירות בשערי הירידה לרציפים."
  ברכישת כרטיס חופשי יומי - מתי יכנס הכרטיס לתוקף? האם ניתן לרכוש כרטיס לשימוש עתידי?

  השבמחק
  תשובות
  1. א. כן, אפשר לרכוש כרטיס מראש, באתר הרכבת כשתמשיך לתשלום תתבקש לבחור תאריך (עד שבועיים קדימה). גם באתר ואפליקציית רב קו אונליין אפשר לבחור תאריך (אם אני לא טועה גם עד שבועיים הלאה).

   ב. הסבר לגבי האמירה של ה-30 דקות.
   כרטיס הרב-קו צריך להיטען באופן פיזי באיזושהי צורה. כלומר קניית החופשי יומי שלך צריכה לעבור איכשהו לתוך הכרטיס. בעת טעינה בקופות הרכבת זה קורה באמצעות המכונה שכותבת על הכרטיס כחלק מתהליך הרכישה, אך זה לא קורה כשאתה רוכש דרך אתר הרכבת.
   ברכישה דרך אתר הרכבת אתה נדרש להזין מספר רב קו בלבד. המידע על החופשי יומי שרכשת שמור במערכת אך עוד לא הועבר לרב-קו שלך. כאשר אתה מגיע לשער הכניסה לתחנה ומניח את הרב קו מתרחשות שתי פעולות אחת אחרי השניה.
   1. השער כותב על המכשיר שלך את החופשי יומי שרכשת
   2. השער מתקף אותו, כלומר מציין שהשתמשת בו.

   הצורך להמתין 30 דקות בין הקניה לבין ההגעה לתחנה נובע מהצורך של המידע לעבור בין כל המערכות השונות ולהגיע מאתר הרכבת לשערי הכניסה של כל תחנות הרכבת.

   מחק
 91. רכשתי כרטיס חופשי/יומי משולב אוטובוס ורכבת, קודם עליתי לאוטובוס והנהג לא ראה שם את חוזה הרכישה. האם יש דרך שהנהג יכול להפעיל את החוזה? (כמו המכונה לרכישת כרטיסים ברכבת)

  השבמחק
  תשובות
  1. לא פירטת איך רכשת את הכרטיס.
   אם רכשת אותו דרך אתר/אפליקציית הרכבת. אז התשובה היא לא. הכרטיס שלך למעשה ריק עד שתגיע לשער הכניסה לרכבת ורק שם החוזה יגיע אליו. זו פשוט לא הדרך הנכונה לטעון אם אתה צריך קודם אוטובוס ואחר כך רכבת.
   כנ"ל גם לכל רכישה אחרת שלא דורשת כתיבה במקום על כרטיס הרב קו (גם למטרונית יש סידור כזה ואז אתה צריך העביר את המידע לכרטיס במכשירים שברציף המטרונית וגם ברב-קו אונליין יש סידור של "שליחת הזמנה לכספונטים". בכל המקרים האלה אתה צריך קודם להגיע למקום הפיזי המוגדר שמטעין לך את הכרטיס ורק אז לעלות על שירות תח"צ.

   בפעם הבאה שתעשה נסיעה בסגנון כזה, תצטרך לטעון בדרך אחרת, בין אם על ידי הנהג איפה שעדיין אפשר, או דרך אפליקציית רב-קו אונליין (דורש נייד עם NFC), דרך קורא/כותב כרטיסים מהמחשב (עולה 5 שקלים), או דרך קיוסקים/כספונטים/עמדות טעינה.

   בעולם מושלם כמובן שהמידע על הרכישה היה מועבר גם לכל קופות הנהג בכל האוטובוסים, ובעולם עוד יותר מושלם בכלל לא היה צריך כרטיס רב-קו פיזי אבל אנחנו עוד לא שם...

   מחק
 92. אנונימייוני 11, 2019

  רואה שלא עלו כאן שאלות מאז מרץ אז מקווה שאתה עדיין רואה :)
  שאלה שקצת מטרידה אותי כבר כמה זמן:
  נניח שרכשתי כרטיס מעבר של 90 דקות בתוך העיר, ותיקפתי את כל הנסיעות כמו שצריך. ונניח שבעת אחת הנסיעות תיקפתי 3 דקות לפני תום 90 הדקות. ונניח, שאחרי 6 דקות עולה פקח ובודק לי את הכרטיס.
  מה הוא יראה? אני חושש שבשלב הזה הוא יכול לטעון שהכרטיס ריק וכביכול לא שילמתי או תיקפתי אפילו אם כן.
  או שהוא יראה את מועד התיקוף האחרון או סימן אחר כלשהו שמוכיח שבעת העלייה לאותה נסיעה התיקוף נעשה עדיין במסגרת המעבר?

  השבמחק
  תשובות
  1. אין לי תשובה מוסמכת לשאלה הזו. אבל גם לא זכור לי שנתקלתי בבעיה כזו או שמעתי עליה בעולם האמיתי, כך שאני מניח שהתשובה הנכונה היא שהוא רואה שעשית תיקוף על הנסיעה הזו וזה כל מה שמעניין.
   ברמת העקרון רישום הפעולה במערכות משרד התחבורה כולל שני מצבים:
   1. נסיעה ראשונה
   2. נסיעת המשך (לא משנה אם היא השניה, שלישית, הרביעית או החמישית).

   כך שפקח שיעלה על האוטובוס, יכול לזהות שהפעולה האחרונה על הרב קו שלך היא נסיעת המשך (וזה כמובן מקושר לאוטובוס שבו אתה נוסע). מאחר ומהערכת אישרה לך את נסיעת ההמשך, כלומר זה היה לפני תום ה-90 דקות. גם אצלו יופיע חיוויי ירוק והוא ימשיך הלאה.

   למידע יותר מפורט תוכל לשאול בפורום תחבורה ציבורית בתפוז. יש שם אנשים כמו arsnei שבקיאים בכל הפן הטכנולוגי של הרב-קו ואנשים כמו 846 שבקיאים באיך הדברים עובדים באגד ברמת הנהגים והפקחים.

   מחק
  2. אנונימייוני 15, 2019

   תודה על ההתייחסות.
   פשוט יצא לי לתקף ממש בדקות האחרונות של המעבר (גם במטרונית אגב, לא רק אגד) אבל פקחים בדקו לי רק במקרים שהמעבר עדיין היה בתוקף, לכן תהיתי.
   מקווה שאכן לא אמורה להיות בעיה. אולי באמת אשאל גם בפורום בתפוז.

   מחק
  3. כל עוד הנסיעה תוקפה במסגרת ה-90 דקות גם אם זה דקה לפני תום הזמן, הנסיעה תקפה כל עוד הנך על האוטובוס (פרטי הקו נרשמים עם התיקוף) - התיקוף תקף עד סוף המסלול (אם כל הקו נוסע בתוך האזור) או עד תחנת סוף אזור התעריף אם התיקוף בקוד מחיר נמוך בקו חוצה אזורים (נניח נסיעת המשך קוד 42 תקפה בקו 48 של מטרופולין רק עד סוף אזור קוד 42, לא תקף בשרון, בכיוון ההפוך נסיעה בקוד 43 או 41 תקפה רק באזור השרון או ראש העין בהתאמה בהתאם לקו, כנ"ל גם לקודים של חיפה ויש לשים לב למסלול המטרונית). הבעיה היחידה היכן שתיקוף מעבר "דקה לפני תום הזמן" תיצור בעיות, היא דווקא במטרונית כי אין רישום של האוטובוס הספציפי לתיקוף מאחר והתיקוף בחוץ, אז יש לוודא שזמן התיקוף יכסה את כל הנסיעה עד הירידה מהקו כדי שלא יהיה מצב שפקח קונס אותך בטענה כי אתה מנסה לנסוע במטרונית אחר הצהריים עם התיקוף של הבוקר

   אגב אמיר, לרב-קו נכנס 999.90 יחידות ערך צבור (טכנית למעשה 999.99 אבל לא מומלץ לטעון ערך צבור גמיש (ברב-קו אונליין, שם אפשר להקליד סכום ידנית עם הנקודה) בצורה הגורמת להיווצרות אחדות האגורה (יתרה אשר אינה xx.x0) ביתרה, בגלל באג דפוק (דוין בפורום בעבר) אשר לא מאפשר מעבר שעתי בין חברות (חיוב כפול רגיל פועל, המעבר לאגד לפחות רואה רק עשיריות ועם קיום אחדות האגורה ביתרה גם אף רושם את מספר הכרטיס במינוס על הקבלה ומחייב בכפול למרות זכות המעבר)
   הנוהל של ה-400 בוטל מזמן, קבורה בפורום תמונה משנה שעברה איפה שהצגתי יתרה 999.90
   אם זאת, טעינת ערך צבור גמיש עם אחדות אגורה לקבלה ביתרה (לא סכום התשלום אשר נותנת ללא כל בעיה לשלם ₪33.60 ולקבל (לפרופיל רגיל) 42.00 ליתרה) מומלצת רק בכדי "תיקון" היתרה אם בוצעה פעולת המרת ערך צבור עקב סיום פרופילים ונעילת הערך הצבור או לאחר רישום פרופיל חדש, אשר בהחלט עלולה ליצור יתרה באחדות אגורה כתוצאה של ההמרה

   מחק
  4. אנונימייוני 25, 2019

   תודה arseny92 על תגובתך.
   האמת שהשאלה עלתה לי בעיקר בגלל המטרונית, כי בה יצא לי לנסוע אחרי תיקוף ממש לפני תום 90 הדקות ולא ידעתי מה יקרה באמת אם פקח יעלה ויבדוק לי את הכרטיס.
   אז אתה אומר שאכן שם יכול להווצר מצב של קנס על אף שתיקפתי כחוק? כי מזה בדיוק חששתי.
   האם הפקח לא יכול לראות לפחות רישום של התחנה והשעה בה בוצע התיקוף האחרון?
   הרי כל התחנות של המטרונית גם מצולמות ולמעשה אמור להיות תיעוד שלי מבצע את התיקוף ועולה על הקו שבו "נתפסתי" כביכול.

   מחק
  5. תודה ארסניי, אני מעדכן את המגבלה.

   מחק
 93. שלום,
  עליתי על קו של אפיקים בפ"ת במטרה להגיע לא.ת בכפ"ס בתכנון להחלפות בהמשך, וציינתי זאת לנהג שחייב אותי ב-9.30.
  עליתי לרכבת בסגולה לכפ"ס-שם המעבר לא תפס ושילמתי בנפרד, ובהמשך על קו פנימי של מטרופולין מהרכבת לא.ת, שגם שם המעבר לא תפס וחוייבתי ב-5.90 . יש לציין שהכל היה בטווח של 90 דק'. שאלתי היא האם זה תקין ואם כן-מדוע?
  תודה מראש!

  השבמחק
  תשובות
  1. מעבר 90 דקות לא תקף ברכבת. וכאשר עליתי על האוטובוס של מטרופולין הוא זיהה את הנסיעה הקודמת שלך כנסיעה ברכבת ולכן לא ידע לקשר זאת לנסיעה הראשונה שעשית באוטובוס (הוא תמיד בודק נסיעה קודמת), שזה אולי מקומם אבל כן בהתאם לנהלים הטכנולוגיים. ייתכן ואפשר לשנות אותם אבל אתה מציג מקרה די נדיר ולכן ספק אם תקבל תשובה טובה על כך.
   להבא במקרים כאלה אני ממליץ על חופשי יומי שתקף הן באוטובוסים והן ברכבות (קוד 142, גוש דן מורחב, חופשי יומי עולה 21.5 ש"ח. שזה פחות או יותר כמה שילמת על כיוון אחד בלבד. כלומר זה משתלם מאד.

   מחק

אולי תתעניין גם באלה

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...