מדריך האפליקציות

עודכן ב-2021, עם כניסת אפליקציות התשלום לחיינו.

בקיץ 2012 נפל דבר - משרד התחבורה סיים להמיר את כל נתוני רשיונות הקווים לפורמט פתוח (GTFS) ומפרסם אותם באופן קבוע באתר המשרד. זמן קצר אחר כך גם שוחרר המידע של ההגעה לתחנות בזמן אמת (siri) והתוצאה היא מעבר חד לעידן חדש. 
בהמשך גם נולדה האפשרות לטעון את הרב-קו באפליקציה ובדצמבר 2020 התבשרנו על אפליקציות תשלום שמייתרות את השימוש ברב-קו. 

לאור האמור לעיל:

קבלו את מדריך האפליקציות של הרוכב לאוטובוסים!!!

דף זה לא נבנה כדי לערוך ביקורת על האפליקציות, לשם כך יש כל מיני מגזינים טכנולוגיים, הדף הזה מתיימר לנסות להתאים לכם את האפליקציה הכי טובה בשבילכם. כל אפליקציה תוקפת את נושא הנגשת המידע לציבור בדרך שונה, ולכל אדם צרכים אחרים. ייתכן גם שלאותו אדם צרכים שונים ברגעים אחרים של חייו. אז בחר לך אפליקציה (או שתיים או שלוש) וצא לדרך.

למי שאין כוח לכל המדריך, אתחיל ישר מההמלצה שלי: איפה-בוס. תוכלו לקרוא למה בסעיפים 4, ו-8. חשוב לי רק לציין שאני לא מכיר את המתכנת ולא מקבל כסף על פרסום זה. זו פשוט האפליקציה שאני משתמש בה ביום-יום. כמו-כן אני ממליץ על ravkavonline להטענת הרב קו מהסלולרי.
לגבי אפליקציות התשלום באמצעות ברקוד, אני מודה שעוד לא התנסיתי מספיק כדי לחוות דיעה. אני עדיין עם הרב קו ואני מאמין שנכון לעכשיו עבור נוסעים קבועים שיש להם חופשי חודשי, הוא עדיין האמצעי הכי נוח.


מצא את עצמך
אם אתה עונה על ההגדרה המופיעה בכותרת המשנה, כנראה שהאפליקציות המומלצות בסעיף מתאימות לך. מטעמי נוחות כתבתי הכל בלשון זכר. השתדלתי לתבל בקצת הומור, אז קבלו הכל ברוח טובה.

1. אין לי סמארטפון, אני לא מבין למה אני קורא את זה בכלל...

אל דאגה, למרבית האפליקציות יש גם אתרי אינטרנט, את המידע "בזמן אמת" תקבל במשרדך או בביתך ותעשה את ההתאמות להגעה לתחנה בזמן. לדוגמה אתר איפה בוס.
מידע פשוט יותר, ללא זמן אמת, אפשר למצוא באתר הרשמי של "כל-קו", במוקד טלפוני *8787 וכן באתר הלא רשמי של bus.co.il.
והנה עדכון מעניין, בחור חרדי יצר עבור כל מי שאין לו טלפון חכם מוקד מידע אוטומטי.
מספר הטלפון הוא 072-2020-200 בעלות שיחה רגילה לנייד.
המערכת נקראת קל-קו (לא לבלבל עם כל-קו של משרד התחבורה) לאחרונה נוספו בה שיפורים רבים, ביניהם היכולת לחפש לפי מספר קו בלבד ללא צורך לדעת את מספר התחנה. כמו-כן ניתן לשמוע את מיקומו של האוטובוס ולא רק מתי יגיע.
תתקשרו, תקתקו את מספר התחנה (מופיע על השלט), את מספר הקו ו-וואלה!! תקבלו את זמן הנסיעה הבאה. פשוט, ידידותי וחוסך זמן המתנה במוקד האנושי של משרד התחבורה. מומלץ בחום.2. יש לי סמארטפון אבל... מה זה אפליקציה?

מהר מאד הנכדים שלך ילמדו אותך, או יותר נכון, יציפו לך את הסמארטפון במשחקים שהם יורידו. בינתיים, בהנחה שקנית את אחד המכשירים הכי נפוצים בשוק, אז סביר להניח שהוא פועל על משהו שנקרא אנדרואיד ושהוא הגיע עם האייקון ששמתי משמאל על המסך הראשי של הטלפון. תכיר את google maps. בתוכו יש גם אופציית ניווט (directions) ושם אפשר לבחור מכונית, תחבורה ציבורית, אופניים או ברגל.
בחירה באופציית התחבורה הציבורית תיתן לך תכנון מסלול ממוצא ליעד, וכל זה בלי להוריד אף אפליקציה.
למרות זאת אני ממליץ ללמוד מה זה אפליקציה, הרחבה למה ראה בסעיף 6.

3. אני רוצה לדעת רק דבר אחד, מתי האוטובוס מגיע לתחנות הקבועות שלי ואני מתבלבל כשאני רואה מפות.

עדכון 22.04.14 - המלצתי פה על אפליקציית wimb אך נראה שהיא כבר לא מתעדכנת ולכן מראה מידע שגוי. לכן כל מי שיש לו עדיין את wimb. הורידו אותה והתקינו במקומה אפליקציות אחרות כמו   bus realtime  . 
אם מישהו שומע על עוד אפליקציה שהפסיקה להתעדכן, תודיעו לי מהר כדי שאעדכן.
4. גם אני רוצה לדעת רק מתי האוטובוס מגיע לתחנות הקבועות שלי, אבל מפות זה נחמד.

גם כאן יש כמה אפליקציות, אך הנוחה מכולן לדעתי היא "איפהבוס". כאשר אתה מקליק עליה ישר נפתחת רשימה של כל האוטובוסים העוצרים בסביבתך בחלוקה לתחנות.
המידע הזה לרוב מספיק, לחיצה על אחד מהתוצאות, תראה לך את מיקום האוטובוס בזמן אמת על גבי מפה. תוכל לבחור קווים מועדפים שיוצגו תמיד ראשונים בתחנות הקבועות שלך, ובמפה אפילו תוכלו לראות את כל האוטובוסים באזור ביחד ותראה באופן ויזואלי איפה נמצא האוטובוס הבא בכל אחד מהקווים הרלוונטיים לך.  אם בא לך להתעמק, תוכל לראות גם את לוח הזמנים של הקו ולראות אם הוא עבר או לא עבר בתחנה שלך. היתרון הגדול של איפה-בוס הוא חישוב הזמן הממוצע שבו מגיע האוטובוס לכל תחנה בדיוק מרשים (הרבה יותר טוב מהדיוק של השילוט האלקטרוני). 
ויש גם אתר אינטרנט נוח.
בנוסף ניתן להשתמש באפליקציית אוטובוס קרוב אשר חזרה לפעילות לאחר הפסקה ממושכת
.5. אני רוצה מידע פשוט, ביחס לאיפה שאני נמצא, לא מעניין אותי מתי האוטובוס הבא.
לצורך זה האפליקציה הכי נוחה, אם כי לא היחידה, היא כנראה bus.co.il הוותיקה. שם תוכל לחפש קו, לבדוק שעות יציאה ועוד. האפליקציה לא כוללת מידע בזמן אמת ומשמשת למעשה כהרחבה של אתר האינטרנט המוצלח שלהם לתכנון נסיעה.

6. אני מטייל המון באוטובוסים, ומוצא עצמי לעיתים קרובות בסביבות לא מוכרות.

אתה צריך סוג אפליקציה שנקרא "מסלולן".
מרבית האפליקציות לא בשבילך. הן מיועדות לנוסעים הקבועים בקווים קבועים או לפחות לכאלה שמכירים את הרשת לא רע ויודעים לתשאל כל פעם קו אחד בלבד. לכן המבחר העומד בפניך אינו גדול. המובילה העולמית בנושא זה היא גוגל מפות שייתכן וכבר מותקנת על הטלפון שלך. בעבר לא המלצתי עליה כי כיאה לאפליקציה שמנסה לעשות המון דברים, היא לא היתה הכי טובה בתחום תכנון הנסיעה בתח"צ, אבל בינתיים היא השתפרה מאד בנושא זה. האפליקציה הישראלית המומלצת וגם הנפוצה ביותר היא moovit  שמתיימרת להיות מעין waze של נוסעי האוטובוסים. יתרון נוסף שלה הוא היכולת לשלם מהאפליקציה לברקוד, בלי צורך להוריד אפליקציה ייעודית.

לאחרונה, במסגרת אפליקציות התשלום, גם משרד התחבורה השיק אפליקציה חדשה (בשיתוף עם VIA) שנקראת "התחנה".
שכוללת גם מסלולן לא רע בכלל.


כל האפליקציות עדיין סובלות מהבעיה של המלצה על מעברים גם בין קווים לא תדירים, דבר שאומר שאתה עלול לרדת באיזשהו מקום ו"להיתקע". וזה לא נעים.
בעיה נוספת היא מעברים מיותרים, כאשר משום מה במקום ללכת עוד 100 מטר אומרים לך לקחת אוטובוס ולהחליף לאוטובוס אחר או יותר גרוע. לקחת אוטובוס ואז להחליף לאותו האוטובוס שבא אחריו. בקיצור, זה עדיין בעייתי.
8. אין לי כוח לעשרות אפליקציות, אני רוצה אחת שתכלול את כל המידע שאני צריך.

בעבר המלצתי כאן רק על איפה-בוס. כי היא בהחלט האפליקציה הכי נוחה לי. אבל אי אפשר להתעלם מכך שאי אפשר לשלם ישירות באמצעותה (היא מפנה ל-anyway) ושהמסלולן שיש בה לא כל כך נוח. מצד שני את מוביט שכוללת את האפשרויות האלה אני לא אוהב. אבל אם אתה לא צריך את שתי הפונקציות האלה היא בהחלט בשבילך.

בנוסף, האפליקציה הממשלתית "התחנה" בהחלט מנסה למצב את עצמה כסופר אפליקציה. והיא כוללת בנוסף למסלולן ולאיכות התשלום גם את האופציה היחידה להתלונן ישירות למשרד התחבורה.

אבל, מאחר ואני אוהב את איפה בוס. הנה ההמלצה החמה שנתתי לה בעבר בסעיף זה.
הסופר-אפליקציה הזו היא כנראה "איפה בוס", למרות שאנשים כנראה מחפשים דברים פשוטים יותר, ולכן היא פחות


פופולרית. היא כוללת את האפשרות לחפש קווי אוטובוס במגוון דרכים, לתכנן נסיעה, למצוא זמני אמת בתחנות, לנהל יומן נסיעות ולראות את מיקום האוטובוס על גבי מפה. היא כוללת מידע טקסטואלי וגרפי ומציירת באופן יפה וברור את מסלולי הקווים (גם כולל החלפות) על גבי מפה ומשתפרת באופן מתמיד. לאחרונה גם העיצוב שלה עבר מתיחת פנים והוא מאד נעים לעין וברור, זמני האמת מופיעים באופן אוטומטי גם לאוטובוס הקרוב וגם לבאים אחריו ויש גם מדריך נחמד וברור.
בנוסף למפת הקו שהוזכרה בסעיף 4, האפליקציה כוללת גם לו"ז שבועי, רשימת תחנות ואופצייה נהדרת שנקראת "זמנים ממוצעים לקו" שאומרת לך מתי האוטובוס בדרך כלל מגיע לתחנה שלך ומה הסטייה המקובלת מזמן האמת המחושב. יש גם טאב "מפת תחנות" שמראה לך  את כל התחנות בסביבתך על מפה. ויכול גם לדעת האם האוטובוס בכלל יצא מתחנת המוצא או לא.


9. אני נוסע כמעט רק ברכבת ישראל

עבורך במיוחד פיתחה רכבת ישראל את האפליקציה שלה, שמאפשרת לך אפילו לשחק עם חבריך לקרון. היא אומנם מוגבלת לרכבת ואין בה שילוב עם אוטובוסים אבל הי, זה בדיוק מה שרצית. בנוסף יתרונה הגדול הוא בכך שהיא האפליקציה היחידה שמכילה נתוני זמן אמת של הרכבת, שעדיין לא זמינים למפתחי האפליקציות הפרטיים. אני מקווה שזה ישתנה בקרוב אבל עד אז רק רכבת ישראל תספר לך כמה רכבת ישראל לא עומדת בזמנים. עדכון 26.05.14 - הגולש שלמה כתב שגם את זה היא לא עושה כמו שצריך ואפילו איחורים שמופיעים בלוחות התחנה האלקטרוניים בזמן אמת, לא מופיעים באפליקציה.  

אם אתה לא אוהב אפליקציות רשמיות נסה את "הרכבת הבאה"  שמביאה לך בצורה דיגיטלית, ומשום מה באנגלית את לו"ז הרכבת, ואת "רכבת ללא הפתעות" שמנסה לעדכן את משתמשיה על איחורי רכבת בהתאם לדיווחי משתמשים אחרים.

10.  מה עם אפליקציה שמשלבת אוטובוסים ומוניות?
יש המון אפליקציות למוניות, שדורשות סקירה נפרדת שלא תיעשה על ידי כי אני לא נוסע במוניות כמעט.

אבל מצאתי אחת שמשלבת לא רק בין אוטובוסים ומוניות אלא גם מעודדת אנשים לעשות נסיעות משותפות (carpool) ואפילו תל אופן. רק טיסות חסר.

זוהי buzzjourney  ואף שתכנון המסלול שלה בתחבורה ציבורית רחוק מלהיות ברור, השילוב שהיא מציעה מאד נחמד. למעשה, גם היא מנסה להיות סופר אפליקציה, אבל תחושתי היא שהנסיון לרקוד על 4 חתונות במקביל גרם לה לא להיות טובה מאד בשום דבר.
עדכון 15.07.2015 - MOOVIT, אפליקציית הניווט באוטובוסים הפופולרית ביותר שילבה כוחות עם GETT (גט-טקסי בעבר) ועכשיו אפשר להזמין מונית באמצעות GETT דרך מוביט. לא צריך להוריד את אפליקציית GETT לצורך זה.

11. למה להיכנס לאפליקציות? תן לי ווידג'ט.

עדכון 2016 - גולש מסר לי שהפסיקו לתחזק את אפליקציית תחנות ביולי 2016 ולפיכך איני יכול עוד להמליץ עליה.
אפליקציה שבאה לענות בדיוק על הצורך הזה נקראת "תחנות" (סוף סוף שם בעברית). זוהי אפליקציה טובה ופשוטה בדומה לרבות אחרות, אך היא גם מספקת ווידג'טים נוחים לשימוש ובכך ייחודה.
אתה בוחר את התחנות הקבועות שלך, ממקם לך את הווידג'טים במסך, ובנגיעת אצבע מתעדכן ה"שילוט האלקטרוני" של התחנה.

12. כולם באינטרנט אוספים עלי מידע, עכשיו גם האפליקציות?

חלקן מצהירות בגלוי שהן אוספות עליך מידע, חלקן מציעות לך לנהל יומן פרטי ששומר את כל מה שנסעת וחלקן לא מצהירות אבל יש לי תחושה שהן אוספות מידע כל הזמן. לא נותר אלא לחזור אחורה, לאפליקציות טקסטואליות ללא כל יומרות מיוחדות.

הטובה ביותר היא כנראה transport droid il. אפליקציה טקסטואלית נחמדה ודי מדויקת, ללא זמן אמת, שמצהירה שהיא רק מפנה את השאלה שלך לאתר האינטרנט של אגד או של "כל-קו", מקבלת תשובה ומעבירה אותה למסך שלך.  אם זה מספיק לך, הרווחת.

13. למה כולן מבקשות אישור ל-GPS? זה סתם אוכל את הסוללה.

לא כולן מבקשות! bus realtime  לדוגמה לא מבקשת חיבור ל-GPS. היא פועלת על העקרון - תגיד לי מה התחנה שלך מראש ואומר לך מתי הקו מגיע.

bus realtime, מספקת רק את הקו הספציפי שבחרת וטובה במיוחד לאנשים שלא רוצים עודף מידע ושבתחנות הקבועות שלהם הם תמיד מחכים לקו אחד ויחיד שעונה על צרכיהם.


14. ואיזו אפליקציה תראה לי גם את הרב קו שלי?
אפליקציית איפה-בוס המומלצת מאפשרת גם להציג את המידע הגלוי על הרב-קו, ואפשר גם להוריד אפליקציה ייעודית לנושא זה.  הן פועלות נפלא, אבל רק על מכשירים עם תקן NFC. שבעזרתו אפשר לקרוא את הרב-קו. אפליקציית "רב קו" תראה לך שימושים אחרונים, חוזים טעונים ואף חוזים שפג תוקפם, איפה-בוס מוסיפה לכל הטוב גם אפשרות מעניינת נוספת להציג לך על המסך את הזמן שנותר לך במסגרת מעבר 90 דקות.


15. ואם אני נוסע רק עם אגד?
ככלל אני לא ממליץ על אפליקציות של מפעילים יחידים, אולי כן יש קו של מפעיל אחר שטוב לך? אבל מאחר ולאגד כבר יש אפליקציה והיא עדיין המפעיל הגדול ביותר. הרי היא לפניך. היא עוד לא תומכת במעברים אלא רק בקווים ישירים

17. אני רוצה לטעון את הרב קו באמצעות הפלאפון שלי!
יש לך למעשה שתי אפליקציות לבחור מהן:
אני משתמש באפליקציית ravkavonline המצויינת, שפותחה עבור חברות האוטובוסים הפרטיות היא כוללת את כל החוזים בארץ לרבות אלה שמכובדות על ידי אגד ודן. אחרי הרשמה קצרה (כולל מתן כרטיס אשראי) תוכל למצוא בקלות את החוזה שאתה רוצה ולטעון אותו. בפעם השנייה זה אפילו יותר קל, כי אתה מצביע על החוזה שהיה לך (נניח חופשי חודשי מסוג מסוים), מזין ת"ז, וטוען אותו מחדש.
היא גם מאפשרת קניית חופשי גמיש, שחרור כסף כלוא ועוד פיצ'רים שחוסכים הגעה לעמדת רב קו.
לרוע המזל, מאחר והיא מחייבת NFC, היא זמינה רק לאנדרואיד ורק למכשירים תומכי NFC, אבל יש לה גם אתר אינטרנט שמאפשר לעשות הכל דרכו.
האפליקציה השניה לא פחות טובה. היא נקראת הופ-און  hopon  ולמעשה הקדימה את רב-קו אונליין, היא אמנם עובדת רק עם חברת דן, אך תוכל לקנות אצלה את כל החוזים שמכובדים על ידי דן ובנותיה שזה מרבית החוזים החשובים בארץ (ערך צבור שתקף בכל הארץ, חופשי יומי/שבועי/חודשי גם בגוש דן וגם בדרום (ומשם מה לא מצאתי את חיפה והצפון אבל גם זה אמור להיות). לא טובה לירושלמים בינתיים.
גם היא קוראת רב קו רק דרך NFC ולכן פיצ'ר הטעינה הוא רק לאנדרואיד, אך אם אתה נוסע בחברת דן כדאי שתקרא את ההרחבה על האפליקציה הזו בסעיף 19.

18. אני רוצה לשלם דרך המחשב שלי
בכיף,  אתר ravkav-online האחראי על טעינה דרך האינטרנט באמצעות קורא כרטיסים. אתה תיאלץ לקנות את קורא הכרטיסים בעשרה שקלים בעמדת על הקו הקרובה לביתך, ואז פשוט תחבר אותו לשקע USB פנוי, היכנס לאתר וטען.
לא בא לך לקנות דונגל? אפשרות נוספת היא לטעון את הכרטיס שלך דרכם ולשלוח את המידע לכספונטים, ואז ללכת לכספונט הקרוב לביתך (כמעט בכל קיוסק), להכניס את הרב קו לכספונט והוא ייטען. (זה טוב כי יכולות בחירת החוזים בכספונט מוגבלות לחוזים אחרונים שהיו בשימוש).

19. מי צריך רב קו? אני יכול לשלם באמצעות הטלפון שלי?


אולי שמת לב למדבקות הרב קו על החלונות
הן מאפשרות לך לשלם עבור נסיעה בודדת ללא מזומן, ללא רב קו  וללא קשר עם הנהג. תסרוק את ברקוד עם האפליקציה (היא תפתח לך את המצלמה) והכסף יירד מכרטיס האשראי.
ברוח התחרות יש ארבע אפליקציות שעימן אתה יכול לשלם. האפליקציה הרשמית היא אפליקציית "התחנה" של משרד התחבורה והיא כוללת גם מסלולן וגם אפשרות להתלונן (שזה תמיד כיף) ישירות למשרד התחבורה.
שלוש אפליקציות נוספות קיבלו זיכיון לזה:
קבוצת מוביט-פנגו (אתה משלם במוביט אבל בעת ההרשמה אתה יכול לקצר תהליכים אם כבר נתת את כרטיס האשראי שלך לפנגו)
אפליקציית anyway מבית בנק הפועלים

אפליקציית רב-פס מבית הופ-און -אפליקציית רב-פס גם מספקת שירותי תשלום דרך הסלולר לפרויקט תל אופן הכל באפליקצייה אחת. ועכשיו אפשר גם לטעון רב קו בתחנות תל אופן.
כל החברות עובדות כמובן עם משרד התחבורה, אתה פותח למעשה כרטיס רב-קו וירטואלי, (אפשר גם בפרופיל מיוחד של נוער, קשיש או סטודנט), אתה  נוסע ונוסע ובסוף החודש האפליקציה מחשבת לך מאחורי הקלעים כמה אתה אמור לשלם. החידוש הוא שאתה צשלם לפי מרחק הנסיעה. כלומר "טבעות המחיר" נקבעות ביחס אליך ולא ביחס למפה שרירותית.
אם נסעת מעט, תשלם משהו שדומה לעלויות של ערך צבור, אם נסעת בימים מסוימים הרבה, תשלם על הימים האלה משהו שדומה לחופשי-יומי, ואם נסעת הרבה כל החודש, אז תשלם בסופו משהו שדומה לחופשי חודשי. לא צריך להתחייב מראש כי החשבון נעשה בדיעבד.. אגב סוף החודש במקרה שלהם הוא באזור ה-25 לכל חודש, כדי שיהיה להם זמן לכל החישובים עד הזמן של ההורדה מכרטיס האשראי.

האפליקציות לא מדברות אחת עם השניה, אם תבחר אחת, כדאי שתישאר איתה לפחות עד ה-25 לחודש, ורק אז תתחיל לבדוק אפליקציה אחרת.


זהו. יש עוד אפליקציות בשוק, חלקן לא ייחודיות בשום צורה שנגלתה לי, חלקן לא עובדות או זנוחות על ידי מפתחיהן והפכו לזבל בחנות האפליקציות, אך אני מניח שקיבלתם סקירה נרחבת על מרבית האפליקציות הפעילות בישראל ואני מקווה שתדעו לבחור את המתאימה לכם.

בהצלחה.

54 תגובות:

 1. נקודת חוזק של איפהבוס היא שיש לה ממשק דפדפן בסיסי שיתאים לכל פלאפון-פחות-חכם עם חיבור אינטרנט.
  http://bustime.efobus.com

  היות ומדובר בשאילתות http בסיסיות, ניתן ליצור בקלות סימניות לתחנות קבועות, ואפילו לבקש תשובות לכמה תחנות ספיציפיות, לדוגמא:

  http://bustime.efobus.com/NextBuses?StationID=47537
  http://bustime.efobus.com/NextBuses?StationID=47537,41477
  http://bustime.efobus.com/NextBuses?StationID=6109&NearByStations=on

  השאילתה הראשונה היא לתחנה קבועה, השאילתה השנייה לשתי תחנות, והשלישית לתחנה מסויימת וכל התחנות הקרובות לה.

  השבמחק
  תשובות
  1. אין איזה תוכנה למחשב?

   מחק
  2. כפי שכתבתי בסעיף 1. יש את אתר bus.gov.il ויש גם נתונים באתר govmap ולאפליקציות מוביט ואיפה-בוס יש אתר אינטרנט

   מחק
 2. Buzzjurney חוקית? נדמה לי שיש חוק שאוסר לתפעל קו מונית שירות. העבריינים הללו (חפארים) שמתפעלים קו ללא רישיון, יכולים לקבל קנס/מאסר.

  השבמחק
 3. כדאי לעדכן את העמוד, נטבס הפכה לאוטוטו והיא כרגע זמינה לאייפון בלבד.

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה, אני מעדכן אחת לכמה זמן, אוטוטו זמינה כרגע רק לאייפון, כשהיא תהיה זמינה לאנדרואיד אוריד אותה, אבדוק אותה ואמליץ עליה בהתאם.

   מחק
  2. אבל עושה רושם שהגירסה לאנדרואיד נזנחה, ולכן עדיף להוריד אותה מכאן.

   מחק
  3. תודה, בדקתי והיא לא עובדת ולכן הכנסתי הערה כזו.

   מחק
 4. הערה לגבי האפליקציה הרשמית של הרכבת. אני נוסע די קבוע ברכבת. עוד לא ראיתי פעם אחת שאיחור רכבת (שהופיע בצגי התחנה) הופיע באפליקציה .
  להשוואה (אנחנו רחוקים שנות אור משם), לחברת הרכבת הגרמנית DB (bahn.de( , יש אפלקציה מעולה שמראה עדכונים של איחורים בזמן אמת ומאפשרת לתכנן מחדש את המסלול בהתחשב באיחור. היא גם מאפשרת קניית כרטיס אלקטרוני באפליקציה ועוד המון דברים, אבל זה באמת כנראה כבר מוגזם לבקש מהרכבת שלנו.

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה, אני מעדכן את הפוסט בהתאם למה שכתבת

   מחק
 5. האפלקציה moveit טובה לקו אחד היא באמת נותנת מידע אמין מעבר לזה שילובים של מספר קווים היא מתחילה לזייף (גרמה לי למספר איחורים) חבל היא דווקא מאוד נוחה

  השבמחק
 6. נכון, לצערי אפילו גוגל מזייפים בהצגת שילובים. כנראה שעדיין אין בשלות טכנולוגית לכך (או יותר נכון, איפיון קלוקל שלא מתחשבים בכל הפרמטרים שחשובים לנוסעים כמו נוחות מעבר ותדירות הקווים העוברים). רק פורום תפוז נותן הכוונה טובה כי זה לא אוטומטי אלא "מענה אנושי".

  השבמחק
 7. תגובה זו הוסרה על ידי המחבר.

  השבמחק
 8. שלום.
  אני הבחור שפיתח את המערכת הטלפונית למידע בזמן אמת לתחבורה ציבורית 072-20-20-200,
  רציתי לעדכן אותך שבתקופה האחרונה שדרגתי את השירות והשקתי אותו תחת מספר חדש
  0583-222-333 בעלות שיחה רגילה לנייד.
  המערכת נקראת קל-קו ונוספו בה שיפורים רבים ביניהם היכולת לחפש לפי מספר קו בלבד ללא צורך לדעת את מספר התחנה כמו"כ ניתן לשמוע את מיקומו של האוטובוס ולא רק מתי יגיע, שיפורים נוספים שניתן לשמור חיפושים מועדפים ולגשת ישר לחיפוש האחרון.
  בתודה.
  www.kalkav.co.il

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה שעדכנת.
   רק נקודה קטנה, כתבת - "שזה חוסך זמן המתנה במוקד האנושי של משרד התחבורה", לא מדוייק - כי המידע שאני נותן הוא מידע בזמן אמת ממערכת SIRI בדומה לאפליקציות, המוקדנים במשרד התחבורה נותנים מידע סטטי (לוח זמנים) שהוא הרבה פחות מדוייק, ואגב שמעתי מהרבה אנשים שעל אף שיש להם טלפון חכם השימוש בשירות הטלפוני לעיתים יותר מהיר ויותר יעיל מאחר ולאפליקצייה לוקח זמן עד שהיא נטענת ועד שהיא מתמקמת על המפה באיכון GPS, דבר שיכול לקחת בערך דקה ואילו בשיחת הטלפון ניתן להקיש את הנתונים מיד ללא צורך להמתין לשמיעת כל ההודעות והמידע מגיע לערך בתוך כ- 15 שניות מתחילת השיחה.

   מחק
  2. אנונימיספטמבר 05, 2015

   התקשרתי עכשיו למספר 'החדש' 0583-222-333 ויש שם מענה קולי שמודיע שהמספר הוחלף ומפנה למספר 'הישן' 072-20-20-200

   מחק
 9. יש אפליקאציה שדומה לאתר של אגד? שתראה לי את זמני האוטובוסים, התחנה,העלות וכו'?

  השבמחק
 10. אפליקציית כל-קו הרשמית וגם אפליקציית bus.co.il מראות זמני אוטובוסים ורשימת תחנות בצורה נכונה וברורה. בחלק משאר האפליקציות מקבלים רשימת תחנות אחרי שבוחרים את הנסיעה שרוצים.

  בקשר לעלות לא ראיתי את זה עוד באף אפליקציה, והאמת שגם באתר bus.gov.il זה מופיע כל הזמן כנתון חסר במערכת.

  השבמחק
 11. שלום
  האם יש אפליקציות שעובדות על נוקיה בכלל ועל נוקיה 208 בפרט?

  השבמחק
 12. אני לא מכיר את הטלפון אבל ממה שראיתי הוא עובד על מערכת הפעלה של נוקיה ולכן התשובה היא כנראה לא. אין אפליקציות מותאמות למערכת ההפעלה הזו.
  אבל יש לך פתרון, תקרא את סעיף 1 ותראה אם זה עוזר לך.

  השבמחק
 13. שלום
  אשמח לדעת האם אתה מכיר מחקרים מדעיים העוסקים בהשפעת האפליקציות השונות על השימוש של הציבור בתחבורה הציבורית בארץ ובעולם?
  תודה!

  השבמחק
 14. שלום. אינני מוצאת את אפליקציית אוטובוס קרוב באפסטור? מישהו יודע למה?

  השבמחק
 15. אנונימימרץ 02, 2015

  אפליקציית אוטובוס קרוב, שהיתה מדוייקת מאוד, הפסיקה לעבוד לפני כמה ימים (למה???) ... מדכא :(

  השבמחק
  תשובות
  1. גם אני אהבתי אותה, תודה על העדכון ואני מעדכן בפוסט שהיא לא עובדת.
   ממליץ על איפה-בוס שמסך הפתיחה שלו נותן בדיוק את אותו מידע כמו אוטובוס קרוב, אבל יש בו הרבה אפשרויות נוספות.

   מחק
 16. אנונימיאפריל 29, 2015

  תחנות היא כבר לא רק וידגטים אלא גם אפליקציה, דומה במקצת לאוטובוס קרוב ז"ל

  השבמחק
 17. אנונימימאי 06, 2015

  מי המציא את המספר הזה 058-3222-333 , זה ממש עוזר

  ומאיפה אתה יודע ש"זה בחור חרדי"?

  השבמחק
  תשובות
  1. האמת שאפילו התכתבתי איתו, אז אני יודע שהוא חרדי, הצורך נולד מכך שהאוכלוסייה החרדית פחות חשופה לאפליקציות האחרות המתוארות בפוסט זה.

   מחק
 18. אנונימייוני 22, 2015

  חשוב לציין שכל-קו היא אפליקציה נגישה באנדרואיד

  השבמחק
 19. אנונימייולי 27, 2015

  "תיעזרו בסבלנות" - שגיאת כתיב

  השבמחק
 20. אנונימיספטמבר 30, 2015

  בנוגע לאתר האינטרנט של מוביט,פתחתי אותו אך נראה לי שהוא אינו פעיל אלא רק כהורדת אפליקצייה לפלאפון.
  האומנם?

  השבמחק
  תשובות
  1. בדקתי ונראה שאתה צודק. אני מעדכן את המדריך. תודה רבה. ממליץ על אתר efobus.com

   מחק
 21. כמה עדכונים לגבי איפה בוס:
  1. התראה על הגעת אוטובוס - שרות זה היה מושתת על מידע זמן אמת של משרד התחבורה. בגלל אי הדיוקים ובגלל הרבה מקרים שבהם לא היה מידע זמן אמת, אנשים שהשתמשו בשרות קיבלו מידע מוטעה או שסמכו על המידע והוא לא הגיע. לכן החלטתי להפסיק את השרות בשלב זה. במידה שבעתיד המידע יהיה אמין יותר וזמין יותר, יתכן שאחזיר את השרות.

  2. מידע לעיוורים - עם המעבר לגירסאות חדשות של אייפונים ושל מכשירי אנדרואיד, שבהם יש תמיכה מלאה בעברית גם ללקויי ראיה, הפכה תכונת ההנגשה לעיוורים למיותרת, ולכן תכונה זו שאף התנגשה עם המנגנונים המובנים של הטלפונים החדשים, בוטלה ולא נעשה בה שימוש.

  3. משתמשים יכולים לדווח על הגעת אוטובוס לתחנה או שבזמן הנסיעה ניתן לדווח שנמצאים בקו מסויים. דיווחים אלו מוצגים לנוסעים אחרים לפי דרישה. זה מאפשר לדעת מתי האוטובוס היה בתחנות מסויימות לפני התחנה בה ממתינים. דיווחים אלו חשובים בעיקר כאשר אין זמני אמת ממשרד התחבורה או כאשר זמני האמת רחוקים מהמציאות. זה עוד כלי עזר לדעת היכן האוטובוס כרגע.

  השבמחק
 22. אנונימידצמבר 05, 2015

  ומתי אגד סוף סוף תוציא לאור אפליקציה משלה?

  השבמחק
  תשובות
  1. אין צורך בכך, למעט למטרות שיווקיות של אגד. כל אתר או אפליקציה של מפעיל אחד מציגים בהגדרה מידע חלקי. המידע הנכון הוא תמיד המידע על כל המפעילים.

   מחק
 23. תחנות כבר לא קיימת, הפסיקו לתחזק אותה ביולי האחרון.

  השבמחק
 24. אנונימימרץ 06, 2017

  תגובה זו הוסרה על ידי המחבר.

  השבמחק
 25. נהדר, תודה על שיתוף הפוסט.

  השבמחק
 26. אנונימימרץ 20, 2018

  אוטובוס קרוב חזרה לפעילות, מוזמנים להוריד:
  https://rpwx2.app.goo.gl/busnearby

  השבמחק
 27. אנונימיינואר 29, 2019

  אין לי סמארטפון, אבל כן יש לי גישה לאינטרנט. האם ידוע לכם אם קיים אתר באמצעותו ניתן לתכנן נסיעות, באופן שייצא הכי זול? תודה

  השבמחק
  תשובות
  1. לצורך שהעלית אתר רפורמת התעריפים הוא כנראה התשובה.
   https://www.trans-reform.org.il/
   תוכל להכניס במחשבון את יישובי המוצא והיעד ולקבל את החופשי יומי/שבועי/חודשי המתאימים לצרכיך. הם לרוב הכי משתלמים כלכלית.
   תוכל גם להיעזר במדריך התעריפים באתר הזה.

   לגבי תכנון הנסיעות עצמן (איזה קווים), תוכל להיעזר בגוגל מפות tו באתר מוביט
   https://moovitapp.com/

   מחק
 28. בנוסף לאפליקציית איפה בוס למכשירים ניידים, קיים גם אתר איפה בוס : https://www.efobus.com שם ניתן לקבל את כל המידע, בדיוק כמו באפליקציה וניתן לתכנן מסלולים באותה דרך.

  בנוסף, בניגוד למה שניכתב בסעיף 14 לגבי אפליקציה המשלבת מידע על תחבורה ציבורית עם מידע לגבי הרב קו, איפה בוס היא האפלקציה היחידה שבה ניתן לראות גם מידע על התחבורה ציבורית וגם להציג מידע אודות כרטיס הרב רב, לרבות חוזים, נסיעות והיסטוריה. יש תכונה חשובה מאוד והיא כאשר עולים לאוטובוס ומשתמשים בערך צבור, כאשר סורקים את הרב קו באיפה בוס, במסך הראשי מופיע כל הזמן מונה של הזמן שנותר לנסיעת המעבר (90 הדקות שבהן ניתן להחליף אוטובוס ללא תשלום נוסף).

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה משה, אכן כנראה כל הדף דורש קצת עדכון. אעדכן בהתאם למה שכתבת. וכמובן אשאיר את ההמלצה החמה על איפה בוס שהיא האפליקציה האהובה עליי.

   מחק
 29. אנונימיינואר 21, 2020

  סקר (אנונימי) - תחבורה ציבורית בישראל

  אנו יזמים צעירים בכיתה ח' המנסים לשפר את התחבורה הציבורית בישראל. על מנת למצוא דרך ליעל את התחבורה הציבורית בישראל, אנו צריכים לדעת מה מפריע לכם. נשמח אם תקדישו כ 2 דקות מזמנכם כדי לתת לנו תמונת מצב.


  https://forms.gle/Yv7UBGUpKhftAA7X7

  השבמחק
 30. אהלן. סקירה יפה אבל לדעתי צריכה עוד הרבה התאמות לעידן התשלומים מהאפליקציה. בעידן התשלום מהאפליקציה, רב פס לדעתי לוקחת וגם אם לא, צריך לדבר עליה. יש בה מחשבון פשוט (מידי לטעמי) שמחשב את אופן התשלום הרצוי ובנוסף היא מייתרת כמעט לחלוטין את "אוטובוס קרוב". היא עולה מהר ואין בה יותר מדי פרסומות כמו איפה בוס, לכן בזמן אמת כשעכשיו צריך להחליט אני פותח אותה. היתרונות של "אוטובוס קרוב" הן היכולת לראות מה מצב הפקקים וכך להבין מתי באמת האוטובוס יגיע (חשוב להחלטה על תחנות ההחלפה). יתרון של איפה בוס שלא התייחסת אליו הוא החישוב של זמני הגעה ממוצעים שהוא הכי מדויק לקווים בינעירוניים ארוכים ונותן מושג אמיתי על זמן ההגעה של האוטובוס לתחנה. איפה בוס הישנה (אליה מדיעים בלחיצה מהאפליקציה החדשה) היא היחידה שמראה את האיזורים לחישוב התעריף למי שמעוניין לדעת איזה חופשי יומי לרכוש ולחשב מסלול יומי בעצמו. אני אישית מחשב מסלול במוביט שהוא עדיין הכי טוב בזה, משתמש בזמן אמת ב"רב פס" גם לתשלום וגם לזמן אמת קווים, ופותח איפה בוס במצבי קיצון לחישוב זמני הגעה ממוצעים או להצלבה כשאחת האפליקציות הופכת להיות לא אמינה (וזה קורה לכולם). פקקים אני רואה גוגל מפס או בוויז אם צריך. ההמלצה שלך על "התחנה" מעניינת נבדור את הנושא בטח כשאפשר להגיש תלונה ישירות - צורך שקורה לי לאחרונה הרבה (אותו אני מייחס לשילוב של חזרה לשגרה אחרי הקורונה ונוסעי הקיץ)

  השבמחק
  תשובות
  1. צודק, צריך לעדכן את הדף. מקווה שאגיע לזה בקרוב.
   מבין האפליקציות לתשלום דווקא רבים המליצו לי על anyway, אם כי לא ניסיתי בעצמי (ניסיתי את ההתשלום דרך מוביט כמה פעמים כדי להרגיש אבל אז חזרתי לרב-קו...

   מחק

אולי תתעניין גם באלה