מדריך למטייל

בישראל החילונית רווחת האמונה כי תחבורה ציבורית אולי יפה לצרכי היום יום, אך טיולים חייבים לעשות ברכב פרטי. זאת מאחר ומסיבות פוליטיות אין כלל תחבורה ציבורית בשבת במרבית חלקי הארץ. היום המועדף לטיולים בקרב החילונים.

אבל ישנם טיולים שנעשים גם לא בשבת, בין אם על ידי דתיים ובין אם על ידי בני נוער, חיילים וסטודנטים בחופשה ובין אם על ידי סתם אנשים שלוקחים יום חופש פה ושם ואין להם רכב זמין לנסיעות ארוכות. יעדי הטיול מגוונים והתחבורה הציבורית אליהם היא לרוב עניין של מזל. או שיש או שאין, מאחר ולא מדובר במוקדים חזקים בימי חול.

החלטתי להתחיל משמורות הטבע והגנים הלאומיים, אשר לרוב נמצאים מחוץ למרכזי הערים ולכן נתפסים מיד כ"מקומות בלי תחבורה ציבורית בכלל" (ולרוע המזל לעיתים קרובות זה אכן כך). בהמשך אולי ארחיב זאת לעוד מוקדי עניין (מוזיאונים, חופים וכו').

מדריך זה מפרט את יעדי טיול ואת הנגישות אליהם בתחבורה ציבורית, בהתאם ל"מדד חמישה גלגלים" שנבנה לצורך זה.


גלגל אחד: אין תחבורה ציבורית - פחות מ-6 נסיעות יומיות לכיוון בין השמורה לעיר הקרובה אליה, או שהתחנה במרחק של יותר מ-2 ק"מ מהכניסה לשמורה (כעשרים דקות הליכה).

שני גלגלים: תחבורה ציבורית בסיסית - בין 6 ל-12 נסיעות יומיות לכיוון בין השמורה לעיר הקרובה אליה והתחנה במרחק נמוך מ-2 ק"מ מהכניסה לשמורה.שלושה גלגלים: תחבורה ציבורית סבירה - בין 12-24 נסיעות יומיות לכיוון בין השמורה לעיר הקרובה אליה במרחק נמוך מ-2 ק"מ המכניסה לשמורה.
ארבעה גלגלים: תחבורה ציבורית טובה - מעל 24 נסיעות יומיות לכיוון בין השמורה לעיר הקרובה אליה במרחק נמוך מ-2 ק"מ מהכניסה לשמורה.חמישה גלגלים: תחבורה ציבורית מצוינת - מעל 24 נסיעות לכיוון בין השמורה לעיר הקרובה אליה ותחנה במרחק של 500 מ' מהכניסה לשמורה.

חמישה גלגלים ו+: אם מעל חמשת הגלגלים יש גם תחבורה ציבורית בתדירות של מעל 24 נסיעות יומיות גם למטרופולין הקרוב.
חמישה גלגלים ו++: אם מעל חמשת הגלגלים ופלוס יש גם תחבורה ציבורית בתדירות של מעל 24 נסיעות יומיות גם לגוש דן.


מטבע הדברים יעדי הטיול שנסקרים כאן הם נקודתיים. לרוכבי האופניים שבינכם מומלץ לבנות טיול בין שתי נקודות ולבדוק את הנגישות לכל אחת מהם.
אתם בטח תוהים למה אני בודק לפי שני קילומטר, מרחק ארוך לכל הדיעות. הסיבה היא ששמורות רבות כוללת כביש גישה ארוך. המרחק המקובל בתכנון תח"צ הוא 200 מ' ליעד, אך הוא כולל גם מענה לאוכלוסיות מבוגרות, אנשים עם מוגבלויות ועוד בעוד הפרופיל של המטייל בתח"צ אמור להיות צעיר יותר ובעל כושר הליכה גדול יותר.
עבור המתקשים בהליכה, היצמדו רק להמלצות הפרטניות בהם כתוב שהמרחק לתחנה קצר ולהמלצות של חמישה גלגלים.
ועוד הערה חשובה. בכוונה לא פירטתי לוח זמנים כי הוא משתנה באופן דינמי ואינני רוצה לפרסם מידע מוטעה. נצמדתי לתדירות יומית כמדד אך חשוב להוציא לוח הזמנים מהאתר הרשמי של bus.gov.il או מהאפליקציה האהובה עליכם.
הסיבה היא שגם אם התדירות היומית מתורגמת לממוצע של נסיעה כל שעה לדוגמה, בפועל יכולים להיות חלונות ארוכים בלי שירות. וגם שעות סיום השירות משתנות (ולעיתים הן מוקדמות מאד). לכן השתמשו במידע המפורט כאן רק כאבן הדרך הראשונה של איסוף המידע, וצאו לטייל עם לו"ז מפורט ביד.

שמורות טבע וגנים לאומיים

גולן וגליל


 • גן לאומי מבצר נמרוד (קלעת נמרוד)


  קו 58 של מועצה אזורית גולן (מפעיל תח"צ רגיל) מקרית שמונה - חמש נסיעות יומיות הלוך ושבע חזור. ישנה תחנה במבצר נמרוד.

 • שמורת טבע נחל חרמון (בניאס)


  קו 58 של מועצה אזורית גולן (מפעיל תח"צ רגיל) מקרית שמונה - חמש נסיעות יומיות הלוך ושבע חזור. ישנה תחנה בכניסה לשמורת הבניאס • שמורת טבע נחל שניר (חצבאני)


  קו 58 של מועצה אזורית גולן וקווים 35,36 של אגד מקרית שמונה מספקים תדירות משולבת של 9 נסיעות יומיות הלוך ו-11 חזור. יורדים בתחנת הגושרים והולכים לפי השילוט צפונה כ-800 מ' לכניסה לשמורה.
  מסלול השמורה (חד כיווני עם כיוון זרימת הנחל) מסתיים במסעף מעיין ברוך על כביש 99 משם אפשר לתפוס את אחד משלושת הקווים האלה חזרה.

 • שמורת טבע תל דן

  קו 58 של מועצה אזורית גולן וקווים 35,36 של אגד מקרית שמונה מספקים תדירות משולבת של 9 נסיעות יומיות הלוך ו-11 חזור. יורדים בתחנת קיבוץ דן (מסעף תל דן) והולכים לפי השילוט צפונה כ-1.2 ק"מ לכניסה לשמורה.

  לשביליסטים המתחילים את שביל ישראל, מהתחנה צועדים לאורך כביש 99 כ-700 מטר מזרחה עד למסעף הבא ובו פונים צפונה, הולכים ישר עד לתחילת שילוט שביל ישראל (הוא מתחיל בעקיפת שמורת תל דן כי השביל נמנע משמורות בתשלום). משם זה עניין של הליכה קצרה של שלושה חודשים והופ, אתם באילת.


 • גן לאומי חורשת טל

  קו 58 של מועצה אזורית גולן וקווים 35,36 של אגד מקרית שמונה מספקים תדירות משולבת של 9 נסיעות יומיות הלוך ו-11 חזור. יורדים ב"צומת חורשת טל" במפגש כבישים 99 ו-918 והולכים 400 מ' לצומת הכניסה ועוד 500 מ' לאורך שביל הגישה עד לשער.
  ייתכן שיש שביל הליכה קצר יותר מהצומת ישירות לכניסה לשמורה לאורך נחל טל (500 מ') אבל אני לא בטוח בכך. • שמורת טבע נחל עיון (התנור)

קו 20,20א מקרית שמונה למטולה וחזרה (קו סיבובי) עם 8 נסיעות יומיות "לכיוון" מ/אל קרית שמונה. לקו אין תחנה בכניסה לחניון התחתון של השמורה מכביש 90 וגם אין תחנה בכניסה העליונה, אך הכניסה העליונה מרוחקת רק כ-100 מ' מתחנת הראשונים/הנדיב במטולה (מומלץ לשלב את הטיול עם טיול ברחוב הראשונים של מטולה). הכניסה התחתונה מרוחקת כ-1,300 מ' מהתחנה האחרונה של מטולה לפני שהאוטובוס חוזר לקרית שמונה (תחנת מעלה ארז/הטיילת/כביש 90). כמובן בעליה :-). בזכות הסטנדרטים הלא מחמירים של אתר זה שמורת עיון מקבלת שני גלגלים...


ישנה תחנה בכביש 90 בשם "שמורת החולה" בה עוצרים כל הקווים הנוסעים על כביש 90 לכיוון קרית שמונה, לרבות 842 ו-845 מתל אביב שיוצרים תדירות משולבת מצויינת, 500 מחיפה בתדירות מצויינת ו-511 מצפת בתדירות טובה. אליהם מצטרפים כמה קווים דלילים יותר כגון 63 מטבריה, 963 מירושלים ו-841 מתל אביב (דרך טבריה..., 841 מומלץ רק למגיעים מטבריה).
בזכות המצאי הרב הזה שמורת החולה מקבלת ציון גבוה בדירוג הגלגלים אך אליה וקוץ בה. אורכו של כביש הגישה לשמורה יותר מק"מ וזה עלה לה בדירוג של ארבעה גלגלים בלבד.  תוכלו להתעודד בכך שבשמורה עצמה משכירים גם קלנועיות...


גן לאומי תל חצורהגן הלאומי מרוחק כ-200 מאיילת השחר אותה משרת כיום רק קו 522 (מצפת דרך ראש פינה וחצור הגלילית) בתדירות של 3-4 פעמים ביום בלבד. לכאורה אין שירות טוב. אבל במרחק של כ-2 ק"מ מהכניסה לגן הלאומי נמצא צומת איילת השחר על כביש 90 בו עוצרים קווים 842,845 לתל אביב, 500 לחיפה, 511 לצפת, 841 ו-63 לטבריה ו-963 לירושלים. מאחר והסטנדרטים באתר זה מותאמים למיטיבי לכת, אמליץ על אופציה זו ואתן לו ארבעה גלגלים.


חוף אכזיב מתמשך לאורך כל כביש 4 מקצה נהריה ועד ראש הנקרה ומהווה טיול יפה בפני עצמו. על כביש 4 מצפון לנהריה קיימת תחבורה ציבורית עניפה יחסית, של קווים אזוריים ליישובים, בתחנת בית ספר שדה אכזיב לדוגמה עוצרים קווים 20,22,23,24,25,27,28,32,33 של נתיב אקספרס בתדירות משולבת של מעל 30 נסיעות יומיות (ומשום מה רק 17 בכיוון ההפוך מה שהוריד אותו ל-3 גלגלים). כולם מקשרים את חוף אכזיב לתחנה מרכזית נהריה הצמודה לתחנת הרכבת.
ניתן להתחיל את הטיול במצפה ראש הנקרה, המשורת על ידי קווים 20,32,33 12 פעמים ביום לכל כיווון, ולרדת רגלית לחוף וללכת עד אחרי בית ספר שדה אכזיב שם לעלות על אחד מהקווים הנ"ל חזרה לנהריה הליכה נעימה של כ-5 ק"מ.


מבצר יחיעם נמצא בתוך קיבוץ יחיעם, ומקושר לנהריה עם שני קווים 39 ו-42 (בכיוון השני הם מגיעים למעלות). התדירות עומדת על 3-4 נסיעות לכיוון ולכן הוא מוגדר על ידי כחסר תחבורה ציבורית (גלגל אחד). למבצר יחיעם ניתן לשלב טיול בנחל יחיעם שמסתיים בכליל אשר גם לו אין תחבורה ציבורית.גן לאומי ברעם 

גן לאומי ברעם נמצא על כביש הצפון סמוך לצומת בה מתפצל מכביש הצפון (899) כביש 8967 לכיוון דוב"ב.
אף שקו 43 המקשר את דוב"ב וברעם עם צפת עובר סמוך לכניסה לגן הלאומי, אין לו שם תחנה. התחנה הקרובה נמצאת בכניסה לדובב במרחק של כ-2 ק"מ. מבית הכנסת העתיק. לקו 43 תדירות של 2-3 נסיעות בכיוון אשר בפברואר 2014 תשופר לתדירות של 6 נסיעות לכיוון, בשל המרחק הרב בתנאים טופוגרפיים קשים והתדירות הנמוכה גן לאומי ברעם מקבל גלגל אחד. אין תח"צ. לידע כללי רק נוסיף האתר מרוחק גם 2.5 ק"מ מצומת חירם בה פועל גם קו 367 המקשר בין נהריה לצפת. 


שמורת טבע נחל עמוד 

נחל עמוד מתחיל מהר מירון (בין כפר שמאי ליישוב מירון) ומסתיים בכנרת, מקובל לחלקו לשני מקטעי טיול "עליון" (ממירון עד כביש 85)  ותחתון (מכביש 85 לכביש הגישה לחוקוק).
הכניסה העיקרית לנחל עמוד עליון הינה מכביש 866 וכוללת כביש גישה של כק"מ מהכביש. לרוע המזל אין תחנות אוטובוס בצומת הכניסה לשמורה ולכן המרחק האמיתי מהתחנה הקרובה לכניסה לשמורה הינו כ-3 ק"מ (מומלץ לרדת בתחנת מירון ולא בכפר שמאי מאחר ואז ההליכה היא בירידה).
ניתן להיכנס לשמורה גם מאזור התעשיה של צפת, המשורת על ידי קו 7 (6 פעמים ביום) וכן על ידי קו 450 מטבריה לצפת העוצר סמוך לצומת הכניסה לאזור התעשיה (10 נסיעות יומיות לכיוון). 
במקום בו חוצה נחל עמוד את כביש 85 אין תחנת אוטובוס ומנקודת החיבור עם הכביש יש ללכת כ-800 מ' מערבה ל"צומת נחל עמוד (קדרים) המשופעת בתחבורה ציבורית למגוון יעדים בצפון, לחיפה ואפילו לתל אביב. 
ביציאה מנחל עמוד תחתון לכביש חוקוק יש תחנת אוטובוס לקו 52 הפעיל פעמיים ביום לכיוון טבריה, אך המשך הליכה (במסלול הנחל ולא על הכביש) עד לכביש 90 אפשרית ומשם להמשיך כק"מ מערבה לצומת גנוסר בה עוצרים קווים רבים בתדירות טובה לכיוון טבריה (כולל קו 841 הממשיך לתל אביב דרך עפולה וחדרה).
לסיכום. שמורת נחל עמוד מקבלת גלגל אחד, אך למיטיבי לכת בלבד ניתן לייצר מסלול  המתחיל מוקדם בבוקר מצומת קדרים המשופעת בתחבורה ציבורית לצומת גנוסר אשר יש בה תחבורה ציבורית סבירה.שמורת טבע יער יהודיה 

הכניסה המרכזית ליער יהודיה היא מחניון יהודיה הנמצא על כביש 87. ישנן תחנות בצומת הכניסה לחניון ואפילו כביש הגישה מאד קצר ונוח.
בתחנה עוצרים קווים 52 ו-57 של מועצה אזורית גולן (מפעיל תח"צ לכל דבר ועניין) המקשרים בין טבריה לקצריןבתדירות משולבת של 12-13 נסיעות לכיוון. אליהם מצטרף קו 843 המקשר בין קצרין לתל אביב שמבצע 2 נסיעות יומיות לכיוון (מת"א יוצא אחה"צ, ומהצפון בבוקר כך שלצרכי טיול הוא פחות נוח). 
שימו לב שאם אתם עולים בטבריה קו 52 עדיף על קו 57 כי הוא קצר יותר. 
מחניון יהודיה יוצאים כמה מסלולים מעגליים מאד נחמדים ובנוסף יש לשמורה כניסות ויציאות נוספות המשמשות את המסלולים הלא מעגליים. כניסה פופולרית אחת היא מהפיתול בכניסה לקצרין (כביש 9088) לנחל זוויתן עליון ובריכות המשקפיים), במסלול אשר יורד למפל ועולה חזרה ומסיים בחניון יהודייה. אותם קווים 52 ו-57 בתוספת שלל קווים מקומיים יותר עוברים בכניסה לבריכות המשקפיים ללא תחנה, והתחנה הקרובה ביותר היא בכניסה לאזור התעשיה קצרין כ-600 מ' הליכה מתחילת השביל. שמורת טבע גמלא 
שמורת טבע עין אפק  
עמקים, כרמל וכנרת
 • שמורת טבע הבטיחה בית צידה מג'רסה וזאכי 
 • גן לאומי כורזים
 • גן לאומי כפר נחום
 • גן לאומי כורסי
 • גן לאומי חמת טבריה
 • גן לאומי ושמורת טבע ארבל
 • גן לאומי ציפורי
 • גן לאומי הר הכרמל
 • שמורת טבע חי-בר כרמל
 • שמורת טבע נחל מערות האדם הקדמון
 • גן לאומי בית שערים
 • גן לאומי תל מגידו
 • גן לאומי כוכב הירדן
 • גן לאומי מעין חרוד
 • גן לאומי גן השלושה (הסחנה)
 • גן לאומי בית כנסת בית אלפא 
 • גן לאומי בית שאן
 • שמורת טבע נחל תנינים
 • גן לאומי קיסריה
מרכז הארץ
 • גן לאומי אפולוניה
 • גן לאומי מקורות הירקון ותל אפק
 • גן לאומי עיר דוד (סובב חומות ירושלים) 
 • מערת הנטיפים בשמורת אבשלום 
 • גן לאומי עין חמד
 • גן לאומי קסטל
 • גן לאומי אשקלון
 • גן לאומי בית גוברין
מדבר יהודה וים המלח
 • שמורת טבע עין פרת (עין פארה)
 • גן לאומי קומראן
 • גן לאומי הרודיון
 • שמורת טבע עינות צוקים
 • שמורת טבע וגן לאומי עין גדי
 • גן לאומי מצדה
 • גן לאומי תל ערד  

הנגב ואיזור אילת:

 • גן לאומי אשכול
 • גן לאומי תל באר שבע
 • גן לאומי ממשית
 • גן לאומי שבטה
 • גן לאומי אחוזת קבר בן-גוריון
 • גן לאומי עין עבדת
 • גן לאומי עבדת
 • מרכז מבקרים מצפה רמון - קריית פארק הרמון
 • שמורת חי רמון
 • שמורת חי בר יטבתה
 • שמורת טבע חוף האלמוגים 


15 תגובות:

 1. כדי לעזור למטיילים לתכנן את המסלול האולטימטיבי והקצר ביותר, אנחנו ממליצים להיכנס לאתר של "אגד", שם אפשר להתעדכן בהוספת קווים חדשים, שינויים בקווים קיימים, הוספת מסלולי נסיעה חדשים וגם לתכנן נסיעות בקלות וביעילות.

  השבמחק
 2. צומת קדרים הסמוכה לנחל עמוד הפכה בבת אחת ליעד קשה מאוד להגעה, מאחר וכל הקווים שעברו בה חדלו לעצור בה, למעט 4 נסיעות יומיות של קווי נתיב אקספרס.

  השבמחק
  תשובות
  1. כן, ויש לנו את החברה הלאומית לדרכים להודות על כך שהחליטו לבטל את תחנות האוטובוס במחלף החדש ולא למצוא להם פתרון ראוי.

   מחק
 3. מה עם כל הרשימה של הגנים אך ללא ''גלגלים''?

  השבמחק
  תשובות
  1. זה די פרויקט שזנחתי. עוד לא החלטתי אם להשלים אותו או למחוק אותו לחלוטין.

   מחק
  2. אנונימיאוגוסט 25, 2016

   לא לזנוח! זה פרוייקט נהדר. פוטנציאל גדול לעזור לאנשים בלי רכב לטייל...

   מחק
  3. אתה עושה עבודה נהדרת וחשובה. הציבור ישמח אם תמשיך את הפרויקט, וודאי שחבל למחוק את הקיים. זה ממש עזר לנו, תודה רבה רבה.

   מחק
 4. איזה תחנה צריך לרדת כדי להגיע לנחל שניר?

  השבמחק
 5. מחלף הגושרים (קווים 35/36 מקריית שמונה)

  השבמחק
 6. הגעתי לכאן עכשיו במקרה תוך גיגול ואני חייבת לכתוב לך כדי שתדע כמה הפתיע ושימח אותי שמישהו טרח לכתוב רשימה שעונה בדיוק על מה שחיפשתי - איך להגיע לגנים ושמורות טבע בתחבורה ציבורית. אין לך מושג כמה עוזר לי לדעת איך לטייל בלי להיות תלויה באנשים עם רכב. תודה תודה תודה על ההשקעה הרבה! מקווה שתחזור לפרויקט בקרוב.

  השבמחק
 7. כן גם אני מודה , תודה רבה על ההשקעה ,עוזר מאוד !

  השבמחק
 8. אנונימיינואר 29, 2017

  תודה רבה על ההשקעה!

  לגן הלאומי בית גוברין אין ממש אוטובוס, כך לפי תייר שפירסם סרטון בנושא. כמו כן עקב מרחקי ההליכה הגדולים בתוך הפארק הוא ממליץ להגיע עם רכב.
  https://youtu.be/IYjxfz_Uvuo?t=12m13s

  כנראה שהפארק תוכנן לרכבים, כמו פארקים אחרים בישראל. בפארק תמנע לדוגמא מציינים את זה בעמוד רכישת הכרטיסים: "חובת הגעה לפארק עם רכב." www.parktimna.co.il/Tickets/

  כך שכמובן גם התיירים העצמאיים שלא מגיעים בקבוצות באוטובוס סובלים מחוסר התחבורה הציבורית. אולי צריך לפנות למשרד התיירות.

  השבמחק
 9. אנונימימרץ 10, 2017

  בכרמל יש לא מעט מסלולים נגישים בתחב"צ. כולל מתוך העיר חיפה עצמה או אוטובוס קצרצר מתחנת הרכבת חוף הכרמל.

  השבמחק
 10. אנונימייולי 05, 2019

  שלום ותודה רבה על המידע החשוב.
  האם קו 444 של אגד מירושלים למידה. מגיע עד לשמורה או שיש הליכה?

  השבמחק

אולי תתעניין גם באלה

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...